Svibanj 15, 2024, 16:03:26 poslijepodneNajnoviji Član: Vena

Autor Tema: KORNJAČA MI IMA MEKAN OKLOP I NE ŽELI NA KOPNO  (Posjeta: 2456 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline TurtleAndDog

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 5
  • Spol: Ženski  
KORNJAČA MI IMA MEKAN OKLOP I NE ŽELI NA KOPNO
« u: Rujan 05, 2011, 00:17:19 prijepodne »
UPOMOĆ!! Imam kornjaču već 2 tjedna (u utorak će biti). Sve je bilo u redu:on normalno jede normalno,brz je, izdržljiv, puštam ga van,sve je bilo ok dok nisam shvatila da on UOPĆE neide sam na kopno. Ako ga ja postavim, na kopnu je maksimalno 10 sekundi i onda se baci u vodu.Prijateljica mi je rekla da je to valjda zato jer se boji grabežljivaca kojih ima na kopnu (prirodni instikt) kod mene možda nema, ali on to nezna.A i još malo veći problem je da ima mekan okop.Otkad sam ga dobila nisam mu toliko jače stisnula oklop. (danas je prijateljica to shvatila kad ga je držala u ruci.probala je malo stisnuti i rekla mi je da ima mekan oklop.)Pogledali smo na internetu i veterinar iz Pet Centra je savjetovao da je to valjda zat jer je beba pa mu se mora stvrdnuti, ali ima mogućnosti da je bolestan. Hranim ga većinom sa sirovim mesom ujutro, a navečer imam svakakve brikete.Probala sam mu dati domaću salatu ali nije htio (to će jesti kad malo ostari) I da, nemam niti filter niti grijac za vodu. Znam da ce mi svi sad govoriti da to obavezno kupim,ali mislim da to nije problem.
(p.s. bila je još jedna zgoda da ga je moja labradorka koja je inace uzasno mirna i nije agresivna, zgrabila ga je u usta zbog ljubomore.ali mu ništa nije bilo.otvorila sam joj usta i on je bio miran glava (nogice i rukice i rep u oklopu) mu je bila vani (a u to vrijeme smo bili vani) i onda sam ga odvela u kuću)

Hvala unaprijed,

TurtleAndDog

Offline Lili

  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1142
  • Spol: Ženski   Dob: 32
  • Lokacija: Vukovo selo (Blizu Zaprešića), Zagreb
  • Fish freak
Odg: KORNJAČA MI IMA MEKAN OKLOP I NE ŽELI NA KOPNO
« Odgovori #1 u: Rujan 05, 2011, 01:18:25 prijepodne »
kao prvo dobrodošla  :zagrljaj:

a kao drugo, nema potrebe derati se, pitanja neće bit nista sporije odgovorena ako je pisano malim slovima...

bilo bi ljepo da velis sto sve od opreme imas (koliko akvarij ima litara, dali imas kakvu lampu za njega, itd). grijac i filter si rekla da nemas. iako je sada toplo i grijac doista nije potreban, vrlo brzo ce ti trebati, jer su kornjace zivotinje koje zahtjevaju toplu vodu. isto tako joj treba cista voda kako se nebi razboljela i kako bi mogla normalno funkcionirati. vjeruj mi filter i grijac su jako bitni za kornjacino zdravlje, iako ti se to mozda sad ne cini.
takoder za kornjacu ti treba uva_uvb lampa kao i spot lampa koja če grijati suh dio akvarija. pretpostavljam da to nemas? vjerojatno zbog toga ne zeli van.
isto tako pretpostavljam da je kornjaca jako mala (velicina kovanice od 5 kn otprilike?) ako je tako onda je jos mala i normalno je da joj je oklop mekan. inace savjetovala bih ti da se ne drzis "savjeta" koje procitas sa strane  pet centra veterinara, jer su vecinom pogresne i pune krivih informacija. drzi se onoga sto ti ovdje velimo i kornjaca ce ti biti zahvalna.
brikete mu iz prehrane izbaci, jer nisu bas najbolji za kornjace. hrani ju sa bijelim pilecim ili purecim mesom. mozes joj ulovit koju glistu, skakavca, ali piletina ce bit dovoljna dok se ne uhodas. biljnu hranu ce jest kasnije, kada ce biti starija.
moras shvatiti da kornjace nisu zivotinje koje mozes stavljati van izvan njezinog terarija. one su gmazovi i oni moraju biti u svom terariju/ prostoru koji je napravljen samo za njih. iako je dobra i neagresivna, labradorica moze kornjacu ozbiljno ozlijediti, pogotovo dok joj je okpop mekan, ali i ako je tvrd. isto tako je moguce da se boji van zbog straha od tvog psa. nisu one tako "glupe", znaju one procjenit apasnost vrlo dobro. dakle nemoj ju stavljat van da seće. to joj uzrokuje stres i iako to mnogi "preporucuju", to nije zdravo za kornjace. stavljanjem van ju mozes vrlo lako prehladit, a i kako si dozivjela i sama, i ozlijedit, pseca ljubomora moze biti kobma za kornjace, pogotovo ako pas kornjacu vidi i kao igracku. zakljucak: nemoj pustati kornjacu van.

Offline TurtleAndDog

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 5
  • Spol: Ženski  
Odg: KORNJAČA MI IMA MEKAN OKLOP I NE ŽELI NA KOPNO
« Odgovori #2 u: Rujan 05, 2011, 01:27:42 prijepodne »
kao prvo dobrodošla  :zagrljaj:

a kao drugo, nema potrebe derati se, pitanja neće bit nista sporije odgovorena ako je pisano malim slovima...

bilo bi ljepo da velis sto sve od opreme imas (koliko akvarij ima litara, dali imas kakvu lampu za njega, itd). grijac i filter si rekla da nemas. iako je sada toplo i grijac doista nije potreban, vrlo brzo ce ti trebati, jer su kornjace zivotinje koje zahtjevaju toplu vodu. isto tako joj treba cista voda kako se nebi razboljela i kako bi mogla normalno funkcionirati. vjeruj mi filter i grijac su jako bitni za kornjacino zdravlje, iako ti se to mozda sad ne cini.
takoder za kornjacu ti treba uva_uvb lampa kao i spot lampa koja če grijati suh dio akvarija. pretpostavljam da to nemas? vjerojatno zbog toga ne zeli van.
isto tako pretpostavljam da je kornjaca jako mala (velicina kovanice od 5 kn otprilike?) ako je tako onda je jos mala i normalno je da joj je oklop mekan. inace savjetovala bih ti da se ne drzis "savjeta" koje procitas sa strane  pet centra veterinara, jer su vecinom pogresne i pune krivih informacija. drzi se onoga sto ti ovdje velimo i kornjaca ce ti biti zahvalna.
brikete mu iz prehrane izbaci, jer nisu bas najbolji za kornjace. hrani ju sa bijelim pilecim ili purecim mesom. mozes joj ulovit koju glistu, skakavca, ali piletina ce bit dovoljna dok se ne uhodas. biljnu hranu ce jest kasnije, kada ce biti starija.
moras shvatiti da kornjace nisu zivotinje koje mozes stavljati van izvan njezinog terarija. one su gmazovi i oni moraju biti u svom terariju/ prostoru koji je napravljen samo za njih. iako je dobra i neagresivna, labradorica moze kornjacu ozbiljno ozlijediti, pogotovo dok joj je okpop mekan, ali i ako je tvrd. isto tako je moguce da se boji van zbog straha od tvog psa. nisu one tako "glupe", znaju one procjenit apasnost vrlo dobro. dakle nemoj ju stavljat van da seće. to joj uzrokuje stres i iako to mnogi "preporucuju", to nije zdravo za kornjace. stavljanjem van ju mozes vrlo lako prehladit, a i kako si dozivjela i sama, i ozlijedit, pseca ljubomora moze biti kobma za kornjace, pogotovo ako pas kornjacu vidi i kao igracku. zakljucak: nemoj pustati kornjacu van.


Hvala na pomoci. :) Vise neide van. Ja imam obicnu stolnu lampu i to mu nekad ukljucim pa se malo grije. I imam previše hrane jer mi je frendica dala svoju dok je još imale svoje kornjačice.A što to trebam kupiti da mu grije podlogu da izađe na površinu? i dali je velik problem da je cijelo vrijeme u vodi? napišite mi još nešto šta rade po zimi i kako da se brinem o njemu.
Hvala,puno si mi pomogla.  :up: sad na dalje samo tu pitam. ništa više na internetu.  :heart: Hvala još jednom!

Offline TurtleAndDog

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 5
  • Spol: Ženski  
Odg: KORNJAČA MI IMA MEKAN OKLOP I NE ŽELI NA KOPNO
« Odgovori #3 u: Rujan 05, 2011, 01:30:40 prijepodne »
UPOMOĆ!! Imam kornjaču već 2 tjedna (u utorak će biti). Sve je bilo u redu:on normalno jede normalno,brz je, izdržljiv, puštam ga van,sve je bilo ok dok nisam shvatila da on UOPĆE neide sam na kopno. Ako ga ja postavim, na kopnu je maksimalno 10 sekundi i onda se baci u vodu.Prijateljica mi je rekla da je to valjda zato jer se boji grabežljivaca kojih ima na kopnu (prirodni instikt) kod mene možda nema, ali on to nezna.A i još malo veći problem je da ima mekan okop.Otkad sam ga dobila nisam mu toliko jače stisnula oklop. (danas je prijateljica to shvatila kad ga je držala u ruci.probala je malo stisnuti i rekla mi je da ima mekan oklop.)Pogledali smo na internetu i veterinar iz Pet Centra je savjetovao da je to valjda zat jer je beba pa mu se mora stvrdnuti, ali ima mogućnosti da je bolestan. Hranim ga većinom sa sirovim mesom ujutro, a navečer imam svakakve brikete.Probala sam mu dati domaću salatu ali nije htio (to će jesti kad malo ostari) I da, nemam niti filter niti grijac za vodu. Znam da ce mi svi sad govoriti da to obavezno kupim,ali mislim da to nije problem.
(p.s. bila je još jedna zgoda da ga je moja labradorka koja je inace uzasno mirna i nije agresivna, zgrabila ga je u usta zbog ljubomore.ali mu ništa nije bilo.otvorila sam joj usta i on je bio miran glava (nogice i rukice i rep u oklopu) mu je bila vani (a u to vrijeme smo bili vani) i onda sam ga odvela u kuću)

Hvala unaprijed,

TurtleAndDog

Nisam ništa mjenjala samo sam stavila lampicu :)

Offline TurtleAndDog

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 5
  • Spol: Ženski  
Odg: KORNJAČA MI IMA MEKAN OKLOP I NE ŽELI NA KOPNO
« Odgovori #4 u: Rujan 05, 2011, 01:34:10 prijepodne »
UPOMOĆ!! Imam kornjaču već 2 tjedna (u utorak će biti). Sve je bilo u redu:on normalno jede normalno,brz je, izdržljiv, puštam ga van,sve je bilo ok dok nisam shvatila da on UOPĆE neide sam na kopno. Ako ga ja postavim, na kopnu je maksimalno 10 sekundi i onda se baci u vodu.Prijateljica mi je rekla da je to valjda zato jer se boji grabežljivaca kojih ima na kopnu (prirodni instikt) kod mene možda nema, ali on to nezna.A i još malo veći problem je da ima mekan okop.Otkad sam ga dobila nisam mu toliko jače stisnula oklop. (danas je prijateljica to shvatila kad ga je držala u ruci.probala je malo stisnuti i rekla mi je da ima mekan oklop.)Pogledali smo na internetu i veterinar iz Pet Centra je savjetovao da je to valjda zat jer je beba pa mu se mora stvrdnuti, ali ima mogućnosti da je bolestan. Hranim ga većinom sa sirovim mesom ujutro, a navečer imam svakakve brikete.Probala sam mu dati domaću salatu ali nije htio (to će jesti kad malo ostari) I da, nemam niti filter niti grijac za vodu. Znam da ce mi svi sad govoriti da to obavezno kupim,ali mislim da to nije problem.
(p.s. bila je još jedna zgoda da ga je moja labradorka koja je inace uzasno mirna i nije agresivna, zgrabila ga je u usta zbog ljubomore.ali mu ništa nije bilo.otvorila sam joj usta i on je bio miran glava (nogice i rukice i rep u oklopu) mu je bila vani (a u to vrijeme smo bili vani) i onda sam ga odvela u kuću)

Hvala unaprijed,

TurtleAndDog

Ništa nisam mjenjala. :) samo sam lapmicu postavila :)

Offline cuki1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 103
  • Spol: Ženski   Dob: 59
  • Lokacija: Zagreb
    • www.kornjace.com
Odg: KORNJAČA MI IMA MEKAN OKLOP I NE ŽELI NA KOPNO
« Odgovori #5 u: Rujan 05, 2011, 07:43:55 prijepodne »
Da mi nitko ne bi zamjerio ali, kada čujem grijač i filter nemam, ali to nije nije neki problem, imam stolnu lampicu, a nemam kopno - dobijem ospice

imala sam tako i ja svoju prvu kornjačicu i nije opstala, jer ju je dohvatio propuh, nisam ništa o njoj znala, hranila sam ju račićima i na svu sreću nije ju zgrabio pas.....

molim te, pročitaj upute i za dobrobit kornjače poslušaj naše savjete

ne moraš dok je beba odmah imati 300 l, ali bar akvarij dimenzija 60-ak l sa opremom, bio bi neophodan

kornjace.com

Uvjeti drzanja Trachemy scripta elegans i Trachemis scripta scripta (RESice i YBS)

Za drzanje jedne vrste RES ili YBS Kornjace, potrebno je minimalna velicina Akvarijuma od 300 Litara,
pozeljno je naravno vise, ili jednostavnije receno: sto veci akvarijum sto bolji.
Zenka RES Kornjace dostigne duzinu Carapax-a (ledjni dio oklopa) do 30cm (nekad i 35cm).
Muzijaci ostaju manji.
Zbog tog razloga morate biti svjesni kad vidite "malu, slatku" kornjacicu od par cm,
da ce ona u relativnom kratkom vremenu dostignuti velicinu
kojoj je potrebna navedena velicina akvarijuma od minimalno 300 Litara.
Nazalost se u Hrvatskim (i ostalim) krajevima jos uvijek ponekad
RES kornjace prodaju u malim plastikama koje sadrzavaju u sredini plasticnu malu palmicu.
U tome nemozete uzgajati kornjacu.
Kornjaca od par cm, moze se u prvoj godini drzati u akvarijumu od 60 litara
(obicno velicina 60x30x30, sadrzaj 54 litre), ali je zbog vise razloga preporucljivo
odmah si odgovarajucu velicinu akvarijuma nabaviti.
Dali ga kupili, ili sami napravili morate sami odluciti.
Vjerovatno jeftinije i bolje ce te proci ako ga narucite kod staklara,
u tom slucaju je prednost da vam staklar moze napraviti akvarijum po vasoj mjeri.
Ovisno o nacinu kako uredite akvarijum, je kolicina vode koliko imate unutra.
U jednostavnom slucaju u akvarijumu imate malo vise od pola vode,
i jedno suho mjesto na koje kornjaca moze izaci da se osusi i da primi toplinu.
Za idealno uzgajanje, voda mora imati oko 25°C,
temapratura zraka u akvarijumu trebala bi biti 2-3 stepana veca.
Grijac za vodu mozete nabaviti u svakom PetShopu sa akvarsitkom.
Kopno mora biti osjevijetljno posebnom lampom za grijanje,
koja jedan dio kopna ugrije na 35°C.
Kopno mozete napraviti na vrlo jednostavan nacin,
sa dvije cigle i plosnatim kamenjem.
Pogotovu velike kornjace u vrlo kratkom vremenu zaprljaju vodu.
Sa ostatcima Hrane, sa svojim izmetom i slicno.
Zbog toga je neophodan filter, koji cisti vodu,
i koji drzi vodu u pokretu. Kod Filtera postoje dva nacina,
unutrasnji filter i vanjski filter. Unutrasnji filter mozete maksimalno koristiti dok je kornjaca jos mala,
kasnije kad kornjaca dostigne odredjenu velicnu,
preporucljivo je postaviti vanjski filter (Eheim Professional, Fluval itd).
Pored dobre filtracije vode,
ipak je neophodno mjenjati jedan dio vode (1/3) svaki tjedan (kod vecih akvarijuma intervali su manji).
I ako je voda na izgled "cista" ipak je potrebno redovno mjenjanje vode.
Cista voda je jedna od najvaznijih stvari.
Zelim na ovom mjestu napomenuti da se radi o Akvarijumu koji drzimo u stanu/kuci
i da kod tako male kolicine vode, voda mora biti citsa i friska.
Na dno akvarijuma mozete postaviti ili kamenje, ili pjesak.
Biljke nece dugo ostati na zivotu, pogotovu velike kornjace ce ih brzo iskopati, ili cak i pojesti.
Slike raznih akvarija mozete pogledati u nasoj galeriji.
Za vasa daljnja pitanja, javite se ovdje na forumu.
Čovjek s novom idejom je luđak sve dok ta ideja ne uspije...
 
Cuki i Bublica       www.kornjace.com

Offline TurtleAndDog

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 5
  • Spol: Ženski  
Odg: KORNJAČA MI IMA MEKAN OKLOP I NE ŽELI NA KOPNO
« Odgovori #6 u: Rujan 05, 2011, 10:30:11 prijepodne »
Da mi nitko ne bi zamjerio ali, kada čujem grijač i filter nemam, ali to nije nije neki problem, imam stolnu lampicu, a nemam kopno - dobijem ospice

imala sam tako i ja svoju prvu kornjačicu i nije opstala, jer ju je dohvatio propuh, nisam ništa o njoj znala, hranila sam ju račićima i na svu sreću nije ju zgrabio pas.....

molim te, pročitaj upute i za dobrobit kornjače poslušaj naše savjete

ne moraš dok je beba odmah imati 300 l, ali bar akvarij dimenzija 60-ak l sa opremom, bio bi neophodan

kornjace.com

Hvala, ali moja kornjača ima kopno.Samo ne želi ići na kopno.

Uvjeti drzanja Trachemy scripta elegans i Trachemis scripta scripta (RESice i YBS)

Za drzanje jedne vrste RES ili YBS Kornjace, potrebno je minimalna velicina Akvarijuma od 300 Litara,
pozeljno je naravno vise, ili jednostavnije receno: sto veci akvarijum sto bolji.
Zenka RES Kornjace dostigne duzinu Carapax-a (ledjni dio oklopa) do 30cm (nekad i 35cm).
Muzijaci ostaju manji.
Zbog tog razloga morate biti svjesni kad vidite "malu, slatku" kornjacicu od par cm,
da ce ona u relativnom kratkom vremenu dostignuti velicinu
kojoj je potrebna navedena velicina akvarijuma od minimalno 300 Litara.
Nazalost se u Hrvatskim (i ostalim) krajevima jos uvijek ponekad
RES kornjace prodaju u malim plastikama koje sadrzavaju u sredini plasticnu malu palmicu.
U tome nemozete uzgajati kornjacu.
Kornjaca od par cm, moze se u prvoj godini drzati u akvarijumu od 60 litara
(obicno velicina 60x30x30, sadrzaj 54 litre), ali je zbog vise razloga preporucljivo
odmah si odgovarajucu velicinu akvarijuma nabaviti.
Dali ga kupili, ili sami napravili morate sami odluciti.
Vjerovatno jeftinije i bolje ce te proci ako ga narucite kod staklara,
u tom slucaju je prednost da vam staklar moze napraviti akvarijum po vasoj mjeri.
Ovisno o nacinu kako uredite akvarijum, je kolicina vode koliko imate unutra.
U jednostavnom slucaju u akvarijumu imate malo vise od pola vode,
i jedno suho mjesto na koje kornjaca moze izaci da se osusi i da primi toplinu.
Za idealno uzgajanje, voda mora imati oko 25°C,
temapratura zraka u akvarijumu trebala bi biti 2-3 stepana veca.
Grijac za vodu mozete nabaviti u svakom PetShopu sa akvarsitkom.
Kopno mora biti osjevijetljno posebnom lampom za grijanje,
koja jedan dio kopna ugrije na 35°C.
Kopno mozete napraviti na vrlo jednostavan nacin,
sa dvije cigle i plosnatim kamenjem.
Pogotovu velike kornjace u vrlo kratkom vremenu zaprljaju vodu.
Sa ostatcima Hrane, sa svojim izmetom i slicno.
Zbog toga je neophodan filter, koji cisti vodu,
i koji drzi vodu u pokretu. Kod Filtera postoje dva nacina,
unutrasnji filter i vanjski filter. Unutrasnji filter mozete maksimalno koristiti dok je kornjaca jos mala,
kasnije kad kornjaca dostigne odredjenu velicnu,
preporucljivo je postaviti vanjski filter (Eheim Professional, Fluval itd).
Pored dobre filtracije vode,
ipak je neophodno mjenjati jedan dio vode (1/3) svaki tjedan (kod vecih akvarijuma intervali su manji).
I ako je voda na izgled "cista" ipak je potrebno redovno mjenjanje vode.
Cista voda je jedna od najvaznijih stvari.
Zelim na ovom mjestu napomenuti da se radi o Akvarijumu koji drzimo u stanu/kuci
i da kod tako male kolicine vode, voda mora biti citsa i friska.
Na dno akvarijuma mozete postaviti ili kamenje, ili pjesak.
Biljke nece dugo ostati na zivotu, pogotovu velike kornjace ce ih brzo iskopati, ili cak i pojesti.
Slike raznih akvarija mozete pogledati u nasoj galeriji.
Za vasa daljnja pitanja, javite se ovdje na forumu.