Travanj 28, 2024, 17:03:12 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Cosmo  (Posjeta: 12542 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline ellye1990

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 17
Cosmo
« u: Lipanj 30, 2008, 14:22:19 poslijepodne »
Hej, opet ja! Cosmo je bio tesko bolestan, ali uspjela sam ga izlijeciti i sada je koliko toliko dobro / jer uvijek moze bolje. Otkad se razbolio shvatila sam koliko mi znaci i sad se ne odvajam od njega. Ima 2 godine i ukupnu duzinu 13 cm. Sad po ljeti ga je lako odrzavati, stavim ga preko dana malo na sunce, mijenjam mu vodu obavezno 2 puta dnevno (makar to moje roditelje sve i dalje nervira, oni samo govore da ga pustim i da ce mi prenijeti neku tesku smrtonosnu bolest ), hranim ga mrkvom, salatom, nekad maznem koju ribicu iz akvarija (moji bi me ubili da znaju, al sta me briga onako se razmnozavaju ko lude), sirovom piletinom svaki 2, 3 dan...svaki dan ga iznesem na livadu pored zgrade pa ga pustim da se sece po travi, bude sav sretan...samo sam tuzna jer i dalje nema adekvatan smjestaj, to jest mora jadan plivat u aq od 50 l...uskoro (ako prodjem popravni) bi trebala dobiti 500 kn i onda cu dati staklaru nek mi izradi neki posten aq, od 200 l, jer bi zeljela naci drustvo Cosmu (inace u medjuvremenu sam saznala da je zensko, ali on ce uvijek ostati moj Cosmo)i da li bi to bilo dovoljno za dvije kornjace? Nabavit cu mu vise kamencica, neki sljunak, drva...jedva cekam =) Sad po ljeti je lako, ali kako po zimi? Ne kuzim bas to s hibernacijom. Moze neko pojasnit ? Stvar je u tome kao prvo da  ne znam gdje je staviti? Gdje naci mjesto s tako niskom temp. mislim od 4 do 8 C ? Tako se bojim da se ne ponovi ono od prije kad se temp. nije dovoljno spustila i onda se razboljela?

I da, znam da se odrasle kornjace treba hraniti svaki 2, 3 dan - ali kada se kornjace smatraju odraslima ?
« Zadnja izmjena: Lipanj 30, 2008, 14:33:50 poslijepodne od ellye1990 »
 

Offline TITO

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1203
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Betonska Dzungla
  • ..:: Viva Chelonia ::..
    • www.Kornjace.com - Divni Svijet Kornjaca
Odg: Cosmo
« Odgovori #1 u: Lipanj 30, 2008, 15:21:33 poslijepodne »
Pozdrav.
Nesto cinis pogresno. Nisi napisala dali se radi o vodenoj kornjaci ili o kopnenoj.
Predpostavljam da se radi o crvenouhi, znaci vodenoj.
Mjenjati mu vodu dva puta dnevno ne samo da je bezpotrebno, nego je i lose za kornjacu. Uznemiravas je.
O prenosu smrtonosne bolesti nebi na ovom mjestu davao komentare.
To sto urtadis "nekad" da maznes koju ribu iz akvarija, trebala bi raditi glavno.
Ako ti je kornjaca dvije godine stara jos uvjek je mlada i glavna joj hrana treba biti meso, Riba.
Naravno ne iz akvarijuma, nego pobrini se da hranis kornjacu ribom, glistama, puzevima, i slicnim stvarima koja su joj hrana. Nemoze ti kornjaca zivjeti samo od salate i mrkve. Ne vadi kornjacu van da se seta, i nezabljudjuj sebe da je "sav sretan". U vezi smjestaja se potrudi da mu priustis pravilan smjestaj, neovisno oces li proci popravni ili ne. To nesmije biti uzrok drzanja zivotinje. Ako mu napravis akvarijum od 200 litara to je jos uvjek malo za odraslu kornjacu, ali je barem bolje od 50litara. I nepomisljaj na "drustvo" jer kao prvo nemas mjesta ni za jednu, kamoli za dvije, kao drugo kornjaca ti nije ovisna od drugih kornjaca, netreba joj "drustvo".
U vezi hibernacije, ako nemozes pruziti pravilnu hibernaciju, nemoj nikakvu.
Razlog zasto se tvoja kornjaca razboljela sigurno nije u temparaturi koja se nije dovoljno nisku spustila, nego u nepravilnim uvjetima u kojima je drzis. Nastoji te savjete sto sam ti napisao da preuzmes, jer je trenutno po tvom opisu katastrofa.
Znaci, nediraj kornjacu bezpotrebno, nepustaj je da seta, hrani je pravilno. Mjenjaj vodu po potrebi, nabavi filter da joj ne moras bas svaki dan mjenjati vodu. Zaboravi drugu kornjacu. (dok nebudes jednog dana imala mjesta za vise). Pazi kada stavis aquarium na sunce da ima mjesto gdje se moze skloniti od sunca.
Kornjaca nije igracka.
... i kad me nema, ja sam tu ...

Offline ellye1990

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 17
Odg: Cosmo
« Odgovori #2 u: Lipanj 30, 2008, 18:06:34 poslijepodne »

Kornjaca nije igracka.


I ja to jako dobro znam. Rekla sam samo da cu joj dati izraditi veliki aq, ako prodjem popravni jer ako ne prodjem - nista od love. A moji ne zele apsolutno nista financirati sto se kornjace tice jer su glupi. Kupili su je mom mladjem bratu kad ga je to puknulo, tad je imao 7 godina. I onda smo je hranili racicima i drzali u plastici s palmicom dok ja nisam uspjela skupit 100 kn i narucit kod staklara aq od 50 l. U medjuvremenu je narasla, i naravno, treba mi veci a to je naravno malo teze meni koja dobivam jadan djeparac i idem u skolu. Informirala sam se itekako o njenoj prehrani, tako da ne zivi bas samo od salate i mrkve iako to obozava jesti. To radim ova dva dana jer sam se zabrinula dali mu mozda dajem previse piletine i ribe, posto nisam znala u kojoj dobi mu smijem pocet davat meso svaki drugi, treci dan. Nemam filter, al nisu ni oni tako jeftini. Voda joj se zaprlja, moram je ocistiti. Stavim ga u kadu, uvijek napunim na temp. od 25 C i pustim da odstoji, drugacije zasad ne mogu. Zaboravih napomenuti, da, crvenouha je. Ne stavljam ga nikad direktno na sunce, vec pola u hlad, pola na sunce. Samo ne kuzim zasto ga ne mogu malo po livadi prosetat? Sta je tu tako lose ? To je 2 put na dan, na 5 minutica? da bude malo na prirodnom, u travi. I sad je apsolutno zdrav, bar se meni tako cini / veselo pliva, sunca se, oklop je tvrdi, oci su mu bistre. Jedino mu se malo koza ljusti, ali ne puno.

Ali Tito, hvala Vam puno na odgovoru.
 

Offline TITO

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1203
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Betonska Dzungla
  • ..:: Viva Chelonia ::..
    • www.Kornjace.com - Divni Svijet Kornjaca
Odg: Cosmo
« Odgovori #3 u: Lipanj 30, 2008, 21:09:30 poslijepodne »
Lijepo je sto znas da kornjaca nije igracka.
Jos ljepse bi bilo kada bi je tako i tretirala.
Ja ti kazem ponovo. Pravilni uvjeti za drzanje jedne
zivotinje nesmiju ovisiti o tvojim skolskim ocijenama.
Ako nemozes pruziti kornjaci pravilne uvjete, razmisli o tom,
da je udomis negdje gdje ce imati ono osnovno sto treba.
Svakoj zivotinji trebaju pravilni uvjeti drzanja,
nema veze dali to bio osnovni skolarac ili se radilo o mocnom direktoru neke tvrtke.
Recenice tipa "mali mi je djeparac" ili slicno nisu opravdanje.

Tvoja kornjaca. ako je stara tel dvije godine, mozes mi vjerovati da "ne obozava" mrkvu i salatu
i da su joj daleko draza (pravilna) mesnata hrana.
Hrani kornjacu svaki drugi dan sa hranom koju sam ri gore naveo.
Bilje daji i dalje, ako hoce jesti, dobro je za nju.
Pazi na kvalitetu vode. Pokusaj nabaviti sebi filter on ti olaksava dosta.
A to sto ni oni nisu jeftini ... nitko nije rekao da su kornjace jeftin hobi.

Ponavljam ti, ne diraj kornjacu bezpotrebno, ne pustaj je u setnju, ne pustaj je u kadu da pliva.
Kornjaca je divlja zivotinja i mjenjanje okoline za nju predstavlja stres.
Nije to pas da se moze na par "minutica" iztrcati.
To ti je bilo od mene, a ti radi sto hoces.
... i kad me nema, ja sam tu ...

Offline Kori

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: Cosmo
« Odgovori #4 u: Srpanj 01, 2008, 04:36:04 prijepodne »
Samo ne kuzim zasto ga ne mogu malo po livadi prosetat? Sta je tu tako lose ? To je 2 put na dan, na 5 minutica? da bude malo na prirodnom, u travi. I sad je apsolutno zdrav, bar se meni tako cini / veselo pliva, sunca se, oklop je tvrdi, oci su mu bistre. Jedino mu se malo koza ljusti, ali ne puno.

Pozdrav, pokusat cu objasniti ovo. Kornjaca nije inteligentna poput psa ili macke da  moze shvatiti da joj ti ne zelis nauditi. Ona se do određene mjere moze naviknuti na ljude, ali uvijek ce reagirati instinktivno. Svaki put kada diras kornjacu i stavljas ju u nepoznatu okolinu izlazes je stresu. Kornjaca se nece osjecati sigurno na travnjaku, okolina u kojoj se ona osjeca sigurno je voda.
Stres jako lose utjece na zivotinje. Ima negativan ucinak na imunoloski sistem, zato ce se zivotinja pod stresom puno brze razboliti, biti osjetljivija.  Jako puno uhvacenih divljih zivotinja strada i ugine zbog stresa.
Tvoja kornjaca puno drugacije dozivljava svijet od tebe, ako zelis biti dobra vlasnica moras shvatiti i postovati to. To je zivotinja za promatranje, ne za interakciju. Ona nece poput psa zivjeti od ljubavi koju joj pruzis, ona ce zivjeti od uvjeta koje joj pruzis.
Kornjaca se jace ljusti zbog visokih temperatura, to je u ovom dijelu godine normalno.
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org

Offline ellye1990

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 17
Odg: Cosmo
« Odgovori #5 u: Srpanj 01, 2008, 08:20:53 prijepodne »
Tito, znam da zasad mozda uvjeti i nisu najbolji, ali trudim se...nisu ni tako losi. ne zelim ga dati nekom drugom, volim ga...i poceo me prepoznavati polako, jer sam uvijek negdje blizu njega i pusta me da ga milkim po glavi, ne grize me, da mi sapicu cak! Dogovoreno, nema vise livade. Korni, hvala na pojasnjenju. Ja ni ne poznajem nekoga ko bi mogao udomiti kornjacu, bar ne u ovom gradu (pula). nemam povjerenja ovdje u gradjane. Moja je prijateljica imala crvenouhu, i prozivjela je sodomu i gomoru...bila im je pala s prvog kata, prezivjela a nisu je ni veterinaru odveli samo malo zamotali. Stavljali su je u MORE da pliva, vezali za autice i vozili, davali joj sve i svasta za jesti. Znam jos neke koji imaju kornjace, i mogu reci da se uopce nisu informirali o njima, a uvjeti su im katastrofa. Zato ne zelim riskirati. Evo ga, sad je jeo sirovu piletinu, plivao, sad se sunca na kamenu...ma nema sanse da ga dam nekom...
 

Offline TITO

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1203
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Betonska Dzungla
  • ..:: Viva Chelonia ::..
    • www.Kornjace.com - Divni Svijet Kornjaca
Odg: Cosmo
« Odgovori #6 u: Srpanj 01, 2008, 09:45:49 prijepodne »
...i poceo me prepoznavati polako, jer sam uvijek negdje blizu njega i pusta me da ga milkim po glavi, ne grize me, da mi sapicu cak!...
Ja odustajem od davanja savjeta tebi. Nema svrhe.
... i kad me nema, ja sam tu ...

Offline Lili

  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1142
  • Spol: Ženski   Dob: 32
  • Lokacija: Vukovo selo (Blizu Zaprešića), Zagreb
  • Fish freak
Odg: Cosmo
« Odgovori #7 u: Srpanj 01, 2008, 13:47:26 poslijepodne »

...i poceo me prepoznavati polako, jer sam uvijek negdje blizu njega i pusta me da ga milkim po glavi, ne grize me, da mi sapicu cak!...

pozz, allye1990 tito, kori a i ja ti ponovno lijep kazem da kornjaci ne treba interakcija, dragati po glavici mozes psa ali kornjacu nikako, kornjaca zeli svoj mir i tako joj je najljepse a i to je najbolje za nju ipak je ona divlja zivotinja bez obzira sto vjerojatno nikad nije vidjela divljinu. sto mislis zasto niti jedam vlasnik koji drzi np. kajmana nikad ne draga lijepog malog krokodilcica po glavi? zato jer bi mu prvom prilikom odgriznuo tu ruku, pa ga zato samo gleda. isto tako je i s kornjacom, dobro nece ti kornjaca odgriznut ruku  :roll: naravno ali sto zelim reci kornjaca se ne dira osim ako je to bas nuzno, ako imas jos kakvih pitanja reci ;)

Offline ellye1990

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 17
Odg: Cosmo
« Odgovori #8 u: Srpanj 22, 2008, 19:04:35 poslijepodne »
Hej, evo mene, javljam se da sam kupila Cosmu terarij prije 2 tjedna, od 60 l za 250 kn. Ima stepenice pa se popne gore na suhu površinu da se sunča jer sam ga stavila pored balkonskih vrata na moj radni stol. Dole sam posula crvena zrnca, i uzela sam filter za 100 kn. Ne znam, on je 10 cm velik, to mi se i dalje čini nekako malo ? 
 

Offline TITO

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1203
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Betonska Dzungla
  • ..:: Viva Chelonia ::..
    • www.Kornjace.com - Divni Svijet Kornjaca
Odg: Cosmo
« Odgovori #9 u: Srpanj 22, 2008, 19:45:36 poslijepodne »
Ovisno je o tome koliko ti je kornjaca stara.
Racunaj stime da ce ti tih 60litara "omaliti" u roku od godinu dana,
onda trebas kornjaci pruziti jos veci smjestaj.
... i kad me nema, ja sam tu ...

Offline cuki1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 103
  • Spol: Ženski   Dob: 59
  • Lokacija: Zagreb
    • www.kornjace.com
Odg: Cosmo
« Odgovori #10 u: Srpanj 24, 2008, 14:33:18 poslijepodne »
Crvena zrnca i to sitna nisu dobra za tvoju kornjaču, pogotvo ne crvena koja asociraju na boju mesa. Kornjačama treba staviti kamene oblutke veće od njihove glave, jer one u nedostatku nekih vitamina i minerala grizu kamenčiće i mogu si začepiti probavu. Druga priča je sa pijeskom koji treba ženkama kornjača za polijeganje jaja (i smještaju se u suhi dio velikog terarija)ili nekim mekooklopnim kornjačama.
Znam da to lijepše i dekorativnije izgleda, ali nije nikako poželjno.
Čovjek s novom idejom je luđak sve dok ta ideja ne uspije...
 
Cuki i Bublica       www.kornjace.com

Offline TITO

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1203
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Betonska Dzungla
  • ..:: Viva Chelonia ::..
    • www.Kornjace.com - Divni Svijet Kornjaca
Odg: Cosmo
« Odgovori #11 u: Srpanj 24, 2008, 19:09:18 poslijepodne »
uffffff, pitam se dokle ce se siriti to suludno misljenje
da kornjace nesmiju imati sitno kamenje u akvarijumu.
Budem na ovo odgovorio opsirnije veceras, sada nemam vremena.

usput, cuki1 jeli se mi od prije na netu poznamo ?
« Zadnja izmjena: Srpanj 24, 2008, 19:11:41 poslijepodne od TITO »
... i kad me nema, ja sam tu ...

Offline TITO

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1203
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Betonska Dzungla
  • ..:: Viva Chelonia ::..
    • www.Kornjace.com - Divni Svijet Kornjaca
Odg: Cosmo
« Odgovori #12 u: Srpanj 24, 2008, 21:24:28 poslijepodne »
Crvena zrnca i to sitna nisu dobra za tvoju kornjaču, pogotvo ne crvena koja asociraju na boju mesa. Kornjačama treba staviti kamene oblutke veće od njihove glave, jer one u nedostatku nekih vitamina i minerala grizu kamenčiće i mogu si začepiti probavu. Druga priča je sa pijeskom koji treba ženkama kornjača za polijeganje jaja (i smještaju se u suhi dio velikog terarija)ili nekim mekooklopnim kornjačama.
Znam da to lijepše i dekorativnije izgleda, ali nije nikako poželjno.
Ovako. Sitno kamenje u akvarijumu ne smeta. Naprotiv, za jedan prirodno napravljen smjestaj,
sitni kamencici ili pjesak je kao podloga i pozeljno. Nekim vrstama je cak i potrebno.
Nije samo "nekim" mekooklopnim potreban, nego svim mekooklopnim. Pocevsi od obicne kineske mekooklopne (Pelodiscus sinensis), preko Americkih (Apalone) i dalje svi ostalih iz familie Trionychidae.
Takodjer je potreban!!! u pravilnom smjestaju i kinosternidama. U Kinosternide spada i obicna mosusna kornjaca.
Te kornjace vole po mulju i pjesku da rovare.
Sto se tice uzimanja pretjeranog jedenja pjeska. To je razloga, kao sto si dobro navela, nedostatak vitamina, kalcija. U tom slucaju se kornjaca krivo hrani. I nije izlaz ne stavljati pjesak ili kamenje, nego je rijesenje poboljsati te uvjete, odnosno hranu koja im se daje. Sipina kost je jedan jako dobar ljek protiv toga. Odnosno sprijecava da dodje do toga.

A sto se tice "crvenih" kamencica. Osobno se neslazem stime da je ljepse i dekorativnije.
Za mene akvarijum treba liciti na prirodni habitat a ne na sareni vasar.
Ali to je stvar ukusa i svakom preostaje da sam odluci kako zeli.
... i kad me nema, ja sam tu ...

Offline cuki1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 103
  • Spol: Ženski   Dob: 59
  • Lokacija: Zagreb
    • www.kornjace.com
Odg: Cosmo
« Odgovori #13 u: Srpanj 30, 2008, 15:41:31 poslijepodne »
Da, Tito poznajemo se, ovo je mišljenje i tvog prijatelja Korija.
Ovo što se kod nas prodaje pod sitno obojeno crveno kamenje nije namjenjeno za kornjače. Nemam ništa protiv pjeska ili npr. Dravskog šodra ispranog u odličnim uvjetima, veliki terarija puno mjesta za sunčanje, dobra filtracija, pažljivo i stručno birana prehrana, dodavanje eventualno potrebnih vitamina i minerala, no za jednog laika poput ovog bića ovaj crveni pijesak nije dobar. Samo to sam htjela reći.
Moj izbor bi bilo prirodnije veće kamenje, a rekla sam da pijesak itekako treba kornjačama i znamo za koju svrhu.
Ovdje je riječ o običnoj vrsti Trahemis koja bi se time trebala zadovoljiti, a ne o egzoti ili mekooklopnoj. Nažalost edukacija prodavača u pet centrima i shopovima je jako slaba, pa prodaju sve i svašta.
što se tiče kalcija - ja sam isto probala sa sipinom kosti, no moje kornjače nisu baš zainteresirane, pa često izmrvim, jer je ženka u stanju progutati komad i vel 1,5-2 cm.
Čovjek s novom idejom je luđak sve dok ta ideja ne uspije...
 
Cuki i Bublica       www.kornjace.com

Offline TITO

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1203
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Betonska Dzungla
  • ..:: Viva Chelonia ::..
    • www.Kornjace.com - Divni Svijet Kornjaca
Odg: Cosmo
« Odgovori #14 u: Srpanj 30, 2008, 22:14:26 poslijepodne »
Draga Cuki, ako, kako napominjes moj prijatelj,
Kori nakon duze od godinu dana druzenja samnom,
jos uvjek ima tako misljenje, onda mu je druzenje samnom uzaludno bilo  :-[
Bez obzira cije je to misljenje, koji god tako misli nema puno znanja o toj tematici.
(nemoras napominjat da sam bahat, to smo ustanovili vec prosle godine 8) )

I ovdje se prodaje svakakvo bezvezno smece koje je navodno ukras za akvaristiku.
Neke stvari cak i nemaju svrhu i ako se to predstavlja da navodno ima.
(primjer one bjele kornjace koje se stave u vodu i lagano otapaju,
i ako ih najmanje 10tak godina nisam vidio ovdje u prodaji).

Dali ce netko staviti zuto, crveno, ljubicasto,
zlatno kamenje ili neki drugi kić u svoj aquarium,
je odluka svakog pojednica. Ja osobno, kao u ranijim postovima
sto sam vec spomenuo, volim sve prirodno.

Tvrdnje da mora kamenje biti vece od glave je pogresan savjet.
Htjela ti to prihvatiti ili ne. To ce uvjek ostati tako.
Prije sam vam navodio primjere, pokusavao objasniti (drugi uzgajitelji, sama priroda itd.)
da razumijete sto vam objasnjavam. Nije imalo svrhe.
Drzati Kinosternida sa kamencicima koji su veci od njegove glave je nepravilno.
To su kornjace koje vole mulje i koje rovare po njemu. Za mekooklopne je cak i zdrastveno vazno.
Jasno mi je da je rijec o Crvenouhi. Ali i crvenouhi nesmeta sitno kamenje.
Ako dodje do toga da nekontrolirano pocne gutati pjesak, uzrok lezi u necemu drugom.
Kada se citaju vasi postovi u vezi toga, moglo bi se pomisliti da je to
toliko cesto da svaka druga kornjaca ugine od previse gutanja pjeska. Sto je naravno skroz netocno.
Sipina kost je uvjek pod upitnikom, kod nekih nestane odmah, a neki je ignorisu skroz.
Kad ubacis sipinu kost, izlomi (ne mrvi) nego lomi na par djelova i pusti u akvarijumu.
Ako kornjaci bude do toga, jesti ce. Neke to rade brzo, neke pomalo.
Kad vidis da pozuti, onda vadi van. Dok je cisto bjelo ostavi u vodi.
« Zadnja izmjena: Srpanj 30, 2008, 22:19:53 poslijepodne od TITO »
... i kad me nema, ja sam tu ...

Offline cuki1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 103
  • Spol: Ženski   Dob: 59
  • Lokacija: Zagreb
    • www.kornjace.com
Odg: Cosmo
« Odgovori #15 u: Srpanj 31, 2008, 09:11:12 prijepodne »
ok za sipinu kost
ne mislim da si bahat , samo nam se mišljenja razlikuju, no imaš više iskustva od mene pa ti dajem za pravo
a da mi se uopće ne sviđa taj crveni pijesak za kornjače i to je istina, djeluje neprirodno i to nije pijesak nego zaista neko obojano "smeće" :-[
Čovjek s novom idejom je luđak sve dok ta ideja ne uspije...
 
Cuki i Bublica       www.kornjace.com

Offline TITO

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1203
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Betonska Dzungla
  • ..:: Viva Chelonia ::..
    • www.Kornjace.com - Divni Svijet Kornjaca
Odg: Cosmo
« Odgovori #16 u: Srpanj 31, 2008, 19:09:27 poslijepodne »
Et' vidiš. ko kaže da mi nemožemo, samo kad hocemo ;D
... i kad me nema, ja sam tu ...

Offline Kori

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: Cosmo
« Odgovori #17 u: Kolovoz 10, 2008, 13:16:08 poslijepodne »
Da, Tito poznajemo se, ovo je mišljenje i tvog prijatelja Korija.

Bilo je prije godinu-dvije, vise nije. Imala si se i sama prilike uvjeriti da drzim Sternotherusa i Pseudemysa u akvariju sa sitnom podlogom duze vrijeme bez ikakvih problema. Istina je da sam imao negativnih iskustva sa sitnom podlogom kod crvenouhih ali tad one nisu imale toliko raznoliku i kvalitetnu prehranu kao danas. U akvarij im redovito stavljam kutiju sa pijeskom za polaganje jaja i barem 1/3 (10-ak kg) pijeska zavrsi na dnu akvarija. Sve tri kornjace su i dalje zive i zdrave.

Danas je problem sto vecina ljudi ne drzi niti ne hrani svoje kornjace pravilno i zato se događa da pojedu previse pijeska/sljunka. Dosta ljudi ne stavlja sitnu podlogu iz preventivnih razloga ili zbog lakoce odrzavanja, ali ne mozes uzeti te razloge i reci da su pravilo jer priroda dokazuje upravo suprotno. A cilj kod drzanja gmazova u zatocenistvu je da im se omoguce sto prirodniji uvjeti.
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org

Offline ellye1990

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 17
Odg: Cosmo
« Odgovori #18 u: Rujan 20, 2008, 18:30:22 poslijepodne »
Hello again!!!

Evo ja se javljam da vas upoznam s novom situacijom mog ljubimca. Evo neke slikice, pa recite da li treba što promjeniti:

I usput da li je Cosmo zaista muško? Nikako da utvrdim. Nokti mu nisi ni preveliki ni premali, onako srednji a ne znam kolike bi dužine trebali biti.


http://img180.imageshack.us/my.php?image=rastafoto0024nc6.jpg
Cosmo




http://img224.imageshack.us/my.php?image=rastafoto0028tu9.jpg
Cosmo



http://img216.imageshack.us/my.php?image=rastafoto0042sc4.jpg
Cosmo



http://img229.imageshack.us/my.php?image=rastafoto0051wy9.jpg
Cosmo



http://img239.imageshack.us/my.php?image=rastafoto0045yv3.jpg
Cosmo
« Zadnja izmjena: Rujan 21, 2008, 16:10:23 poslijepodne od ellye1990 »
 

Offline Kori

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: Cosmo
« Odgovori #19 u: Rujan 22, 2008, 14:14:31 poslijepodne »
Slike su slabe, napisi velicinu akvarija i koju sve opremu imas. Koliko je sada kornjaca velika?
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org

Offline ellye1990

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 17
Odg: Cosmo
« Odgovori #20 u: Studeni 01, 2008, 16:53:57 poslijepodne »
Uf, tek sad vidjeh poruku, mislila sam da će mi stić na mail obaviješće.

Mjere su 60*30*30, ukupno 54 litre vode.
Ima filter i grijač.
Oklop mu je 10 cm velik.

Ne znam zašto, u zadnje vrijeme, to jest u zadnjih mjesec dana odbija jesti povrće! (salatu, mrkvu ribanu, ribane tikvice ili bundevu..),ne kužim zašto? Pa nekako mi se čini da mu nije zdravo da ga hranim samo puževima golačima i račićima. Uskoro ću kupit i one sušene ribice. Sad kad budem završila 4., idem na faks u Rijeku i rekla sam da ga vodim sa sobom. Tada ću mu kupiti puno veći akvarij.
 

Offline TITO

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1203
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Betonska Dzungla
  • ..:: Viva Chelonia ::..
    • www.Kornjace.com - Divni Svijet Kornjaca
Odg: Cosmo
« Odgovori #21 u: Studeni 01, 2008, 20:06:41 poslijepodne »
Pa nekako mi se čini da mu nije zdravo da ga hranim samo puževima golačima i račićima.
Pa nekako ti se cini pogresno.
... i kad me nema, ja sam tu ...

Offline Kori

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: Cosmo
« Odgovori #22 u: Studeni 01, 2008, 20:16:16 poslijepodne »
Kornjaci je sada puno bolje nego sto je bilo. Iznad mjesta za suncanje joj stavi obicnu spot lampu da grije i probaj jos nabaviti UVA-UVB lampu za gmazove. Kada ces biti u mogucnosti nabavi joj veci smjestaj. To ne mora biti skupi akvarij, jeftina velika plasticna posuda isto moze posluziti. Unutra stavis svu potrebnu opremu i kornjaci super.
Velik broj crvenouhih odbija bilje, nije to nista strasno. Njihova osnovna hrana je meso. Riba, gliste, crvi, puzevi su najbolja hrana za kornjacu. Ako joj zelis upotpuniti prehranu ponudi joj kvalitetnije granule poput Tetra ReptoMin. Suseni racici su samo poslastica.
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org

Offline Ellye

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 1
Odg: Cosmo
« Odgovori #23 u: Studeni 26, 2008, 13:30:35 poslijepodne »
Hvala na savjetu za lampu,no koliko vati treba imat ? Ja imam stolnu lampu od 75 vati, žarulja za nju dođe nekih 40 kuna. Mislila sam možda da 75 vati nije previše? Zar joj ne smeta tako jako svijetlo, ne znam, za oči? Mogu li to stavit, dok za koj dan ne kupim s UVB? Inače,sad je već pomalo zima i grijač više ne služi kao prije - stalna temp. sad je 21. On jadničak većinu vremena spava i ne jede kao prije. Sobna temp. je negdje 19-20.,jerse moja sobica negrije. Neće se prehladit?

I htjela sam pitat nakon koje godine možemo kornjaču smatrati odraslom? Moja ima neke 3 i po.

Offline TITO

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1203
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Betonska Dzungla
  • ..:: Viva Chelonia ::..
    • www.Kornjace.com - Divni Svijet Kornjaca
Odg: Cosmo
« Odgovori #24 u: Studeni 26, 2008, 16:32:54 poslijepodne »
Hvala na savjetu za lampu,no koliko vati treba imat ? Ja imam stolnu lampu od 75 vati, žarulja za nju dođe nekih 40 kuna. Mislila sam možda da 75 vati nije previše? Zar joj ne smeta tako jako svijetlo, ne znam, za oči? Mogu li to stavit, dok za koj dan ne kupim s UVB? Inače,sad je već pomalo zima i grijač više ne služi kao prije - stalna temp. sad je 21. On jadničak većinu vremena spava i ne jede kao prije. Sobna temp. je negdje 19-20.,jerse moja sobica negrije. Neće se prehladit?

I htjela sam pitat nakon koje godine možemo kornjaču smatrati odraslom? Moja ima neke 3 i po.

Stolna lampa nije pogodna za kornjacu. Moras nabaviti pravilnu spotlampu za grijanje kopna.
Ovisi o velicini tvog akvarijuma dali ces uzeti 40, 60 ili 100 W.
Kako grijac ne sluzi kako treba ?
Ako je pravilan grijac i nije pokvaren, onda ce grijatui vodu i zimi na toplinu koju treba.
Spomenuto je vise puta ali evo opet: Zrak mora biti topliji od vode.
Ako je zracna temp. nekih 20 a voda 26°C onda ce ti kornjace brzo oboliti.

Sto smatras pod "odraslom" ? Spolno zrelom ? ili sta ?
Vazna je njena velicina (i spol) da ti se detaljnije moze reci.

PS.: zasto novi registrirani nick ?
... i kad me nema, ja sam tu ...

Offline ellye1990

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 17
Odg: Cosmo
« Odgovori #25 u: Studeni 26, 2008, 19:03:11 poslijepodne »
Okej, hvala Tito

Ma pitam to za odraslost zbog toga jer kažete da se biljna hrana može prevagnuti kod odraslih kornjača. Moja inače povrće više jede preko ljeta, valjda bi to i trebalo biti tako. I stavrno ne znam što je s grijačem...služio je dobro prije, uvijek na 24. A sad..mislila sam da je to jer se smanjila sobna temp.

Novi nick jer sam bila na kompu u školi, a nisam se mogla sjetit lozinke..

 

Offline Kori

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: Cosmo
« Odgovori #26 u: Studeni 26, 2008, 19:05:19 poslijepodne »
Mozes koristiti i obicnu stolnu lampu ako u nju mozes staviti odgovarajucu spot reflektoricu (LINK). Ako ces uzimati UVA-UVB neonku onda ta spot lampa ne mora biti posebna za gmazove. Za ovaj akvarij bi ti 60W trebalo biti ok. Crvenouhe kornjace nikad ne postanu potpuni vegetarijanci.

Koji grijac imas? Da li taj grijac ima regulator?
« Zadnja izmjena: Studeni 26, 2008, 19:39:18 poslijepodne od Kori »
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org

Offline TITO

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1203
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Betonska Dzungla
  • ..:: Viva Chelonia ::..
    • www.Kornjace.com - Divni Svijet Kornjaca
Odg: Cosmo
« Odgovori #27 u: Studeni 26, 2008, 20:49:19 poslijepodne »
Ako ces uzimati UVA-UVB neonku onda ta spot lampa ne mora biti posebna za gmazove.
Ja osobno bi ipak savjetovao da se na duzi pogled koristi spotna zarulja bas za gmazove.
(obicnu spotzarulju bi savjetovao samo kao privremeno rijesenje)
1. daju vise topline nego sto to daju obicne (koncipirane su za gmazove, dok obicne nisu)
2. UV zraci, koje su navedene na spotzaruljama, vecinom nedaju te mjere koje su navedene
(to samo za spotzarulje vazi). Jedno malo pravilo: Sto jeftinija spotzarulja, to manje znaci sto pise na njoj.
To je se dokazalo mjerenjem posebnim mjerilima za UV zrake.
... i kad me nema, ja sam tu ...

Offline ellye1990

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 17
Odg: Cosmo
« Odgovori #28 u: Prosinac 10, 2008, 19:28:15 poslijepodne »
Oprostite što stalno gnjavim, no još samo jedno pitanje:

Da li da sad, dok je zima, dajem kornjači malo manje jesti nego što je uobičajeno drugih godišnjih doba? npr. žličicom mljevena mesa jednom u dva dana?