Travanj 26, 2024, 20:37:47 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Neverovatno glup zaključak  (Posjeta: 6706 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline dzems

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 815
  • Spol: Muški   Lokacija: knin
  • volim ribe i ribice
Odg: Neverovatno glup zaključak
« Odgovori #25 u: Travanj 03, 2012, 14:26:04 poslijepodne »
vidis ,o tome nisam mislio...tj nisam znao.Moja teorija pada u vodu.
Totalna Steta

Offline Shone

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 127
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Neverovatno glup zaključak
« Odgovori #26 u: Travanj 03, 2012, 14:28:02 poslijepodne »
Tu smo da pomognemo jedno derugom...

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Neverovatno glup zaključak
« Odgovori #27 u: Travanj 03, 2012, 14:32:46 poslijepodne »
Naravno treba reci da jednom tjedno promjenim trecinu vode i to vode iz akvarija koji mi za sada samo filtrira i reciklira vodu,a i tu izvadjenu vodu iz glavnoga ne bacam, stavljam u taj  reciklirani akvarij.

Dakle, na ovo se odnosilo moje pitanje.

Izvadjenu vodu iz glavnog akvarija stavljas u taj pomocni. Onda tu vodu iz pomocnog akvarija kod sljedece izmjene vracas u glavni, jer se ona u medjuvremenu filtrira.

Ili sam ja pogresno shvatio?

Offline 985plavi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Neverovatno glup zaključak
« Odgovori #28 u: Travanj 03, 2012, 14:38:18 poslijepodne »
Naravno treba reci da jednom tjedno promjenim trecinu vode i to vode iz akvarija koji mi za sada samo filtrira i reciklira vodu,a i tu izvadjenu vodu iz glavnoga ne bacam, stavljam u taj  reciklirani akvarij.

Dakle, na ovo se odnosilo moje pitanje.

Izvadjenu vodu iz glavnog akvarija stavljas u taj pomocni. Onda tu vodu iz pomocnog akvarija kod sljedece izmjene vracas u glavni, jer se ona u medjuvremenu filtrira.

Ili sam ja pogresno shvatio?

Ovo također nije dobro posebice zbog krute prljavštine i mikro prljavštine te sa aspekta prijenosa i razmnožavanja patogenih bakterija i parazita.

Offline dzems

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 815
  • Spol: Muški   Lokacija: knin
  • volim ribe i ribice
Odg: Neverovatno glup zaključak
« Odgovori #29 u: Travanj 03, 2012, 14:42:46 poslijepodne »
evo mi stigla hrana   :klap:,jel mogu malci sa 11 dana jesti vec ovu u prahu i sto mislis o ovaj za velike...
Totalna Steta

Offline Shone

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 127
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Neverovatno glup zaključak
« Odgovori #30 u: Travanj 03, 2012, 14:50:48 poslijepodne »
Ne znam... Nikad nisam koristio. Za velike ribe koristim trtra diskus granulat, koji bebama (starijim od dve nedelje) mrvim prstima. Osnovna stvar za male je mikrocrvi, artemija, grinadali (ko ima, ja na žalost ne), enhitreja- poređano po veličini hrane - odnosno po veličini ribe. Tu je uvek diskus granulat i sitno rendana zamrznura hrana (ja ne pravim mix sa srcem već sa pangasijusom i škampima)...

Offline dzems

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 815
  • Spol: Muški   Lokacija: knin
  • volim ribe i ribice
Odg: Neverovatno glup zaključak
« Odgovori #31 u: Travanj 03, 2012, 14:51:20 poslijepodne »
140 l RO vode sam drzao u akvariju sa filtracijom...iz glavnog u kante izvadim 40 L.isto toliko iz pomocnog u glavni ulujem RO ,iz kante "staru"vodu u pomocni koja se dalje filtrira.Iduci tjedan ponovim.Tako radim 4 tjedna...vode u jednom i drugom su indenticne i nadalje mjenjam RO u jedan i drugi,mada vjerujem i da nastavim ovako bilo bi u redu.Pomocni je prazan bez zagadjivaca i mislim da filter odradjuje i uklanja to o cemu pisete,mozda se varam?
Totalna Steta

Offline 985plavi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Neverovatno glup zaključak
« Odgovori #32 u: Travanj 03, 2012, 14:57:29 poslijepodne »
Čuj filter u pomočnom može ukloniti mikro i makro nečistoće i neutralizirati nitrate ali zbog toga što nemaš biljaka nitko ne može neutralizirati fosfate, spojeve sa sumporom, višak kalija i nitrite.

Također se bakterije u takvoj vodi bogatoj spojevima sa sumporom i kalijem ubrzano razvijaju dok paraziti većinom miruju dok ih ne prebaciš ponovo u veliki akvarij.

Da ne dužim, nikako ne preporučujem tu vodu vračati nazad u akvarij već jedino svježu vodu iz slavine posebice jer držiš diskuse koji trebaju česte izmjene vode sa "čistom" vodom a ovako zbog povišene razine fosfata stalno su pod pritajenim stresom.

Nadam se da ro vodu obogačuješ mineralima da ne bi došlo do poremečaja zvanim "Rupe u glavi" i vrtičavosti diskusa.

Offline Shone

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 127
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Neverovatno glup zaključak
« Odgovori #33 u: Travanj 03, 2012, 15:03:12 poslijepodne »
Verovatno ne čim kaže da mu je kh0, a morao bi... Polako ovo jje džemsu prvi mrest, naučiće vremenom...

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Neverovatno glup zaključak
« Odgovori #34 u: Travanj 03, 2012, 15:07:08 poslijepodne »
TO ni meni nije imalo logike. Hajde, upotreba drugog akvarija u kojem se voda vrti i "filtrira" je odlicna, ali cemu prljavu vodu stavljati da se filtrira, pa je onda opet vracati u glavni akvarij, isto tako bi se filtrirala i u glavnom akvariju. Odnosno, sve ono sto "izneses" s tom vodom, vratis ponovo nazad, mozda u nekoj manjoj mjeri, ali, da to filter moze ukloniti, uklonio bih odmah u startu, bez potrebe za izmjenom vode.

Na stranu sitnija prljavstina i ostatci od usisavanja.

Offline dzems

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 815
  • Spol: Muški   Lokacija: knin
  • volim ribe i ribice
Odg: Neverovatno glup zaključak
« Odgovori #35 u: Travanj 03, 2012, 15:12:55 poslijepodne »
Easy-life Voogle,uplasili ste me skroz...Nemojte mi zamjeriti ali mislim da pretjerujete.Diskuse sam nekada davno drzao u puno manjem,sa puno manjom filtracijom,nikada mjenjao vodu,RO nije ni postojao,vitamini ,minerali,preventiva..ma kakvi..i zivjeli su godinama.Naravno ne osporavam nista od toga sto pricate,ali mislim da je teorija jedno..a ziva riba i harmonija zivota od akvarija do akvarija prica za sebe.Nije riba ,pa ni Diskus bas tako ranjiv i podlozan svemu tome o cemu pricate.U Zdravom tjelu,zdrav duh
Totalna Steta

Offline Shone

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 127
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Neverovatno glup zaključak
« Odgovori #36 u: Travanj 03, 2012, 15:14:30 poslijepodne »
Samo polako, već ćeš ti sam videti šta se dešava...

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Neverovatno glup zaključak
« Odgovori #37 u: Travanj 03, 2012, 15:20:28 poslijepodne »
Ma ne pricam ja o diskusima, zdravlju, harmoniji i slicnome, moji motivi su ipak malo prizemljeniji od toga.  :-[

Ali, ako se sve moze svesti na natoci bure vodom, friska voda iz njega u akvarij, prljava voda iz akvarija u bure, jedan filter, i opet imas frisku vodu za akvarij, moj racun za vodu bi ti bio jako zahvalan na ovom otkricu.  ;) :D

Offline dzems

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 815
  • Spol: Muški   Lokacija: knin
  • volim ribe i ribice
Odg: Neverovatno glup zaključak
« Odgovori #38 u: Travanj 03, 2012, 15:35:03 poslijepodne »
A cuj...ako posumnjas u ono sto radis i nisi siguran,nemoj to raditi.Imam prekrasne ,zdrave ribe u akvariju,imam mrijesni par koji uzdize uspjesno pedesetak malaca,ako ste pratili moju temu od pocetka mrijesta vidjeli ste da je zenka bila gotovo pa mrtva (ne od toga,ustvari vjerovatno od toga o cemu vi pricate) jer joj je pao imunitet od 4-5 uzastopnih neuspjesnih mrijestova,pa sam je uspio izdici iz mrtvih i eto je danas sa malcima...mislim da znam sto i kako radti.Naravno vase su rijeci u namjeri da mi pomognete i naucite me i cjenim to,ali ipak pretjerujete
Totalna Steta

Offline veco

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1237
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Slavonski Brod
Odg: Neverovatno glup zaključak
« Odgovori #39 u: Travanj 03, 2012, 18:00:14 poslijepodne »
Tema se, ne sasvim slučajno, zove tako kako se zove, a do zaključka je došao niko drugi do mene sopstvenog  . Vrlo nedavno sam uzeo jedan litarski EHEIM kanister filter od litre i litru nitratne smole u CST-zemun (tačan naziv smole ne znam). Pošto vršim redovnu zamenu vode, do skora mi nije trebala ova stvarčica. Međutim, primetio sam da ikra kod mojih diskusa većim delom pobeli ako je voda sveža, a ne može baš ni da stoji dve nedelje da se ne menja. No, to nije tema ovog "razgovora"... Ajde da skratim...

1. Nitratna smola skida nitrite koji su štetni za neše ribe, a naše ribe ga prave
2. Mineralne soli koje sipamo u vodu nadoknađuju minerale koji su potrebni našim ribama i bilju (osim mikroelemenata i đubriva za bilje, odnosno vitemine i proteina za ribe)

Zaključak koji se može izvesti iz ove dve konstatacije me veoma plaši, ako nisam nešto propustio, pa vas molim da ukoliko ko ima bilo kakvu ideju o tome da sam nešto izostavio (makar mu se i učinila glupa, jer ne može biti gluplja od zaključka do kog sam ja došao) i da ukoliko ko zna gde grešim da me ispravi... Zaključak bi bio:

Ukoliko imamo druge filtere u akvarijumu uz dopunu filtracije sa kanister filterom u kome su nitratne smole samo dva sata na oko 120 litara vode (protok ovog filtera je 300 l na sat što znači da pet puta protera zapreminu od 120 litara kroz smolu, a rezultati su neviđeni jer je meni od skoro neprovidne žabokrečine napravio providnu vodu), sa dodatkom mineralnih soli sledi:

Ne moram nikad da zamenim vodu!!!!!?????????????????????????????????????


Naravno da ne bi to primenio u praksi, ali recimo da količina vode koja se menja može da se redukuje na pola i to ću sigurno primeniti. Znači duplo manje vode i jedan dan u nedelji malecki da odradi posao i to je to.

Samo zaključak je neverovatno neverovatan, te vas molim da malo o ovome popričamo jer je nemoguće. Molim vas pomozite mi doživljavam duševni bol....
Još ubaciš pored Nitratne smole u filter jednu dozu Rowaphosa, dozu Zeolita i pola kile aktivnog ugljena pa to na kraju protjeraš kroz UV sterilizator i eto ga na kraju sterilna i kemijski čista voda...  :D

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Neverovatno glup zaključak
« Odgovori #40 u: Travanj 05, 2012, 01:15:33 prijepodne »
takav zatvoreni samoodrzavajuci sistem je sveti gral akvaristike i jos jako dugo ga nece otkriti, tog dana kad se to desi nas na forumu vec dugo nece biti..
pokusavali su to i su puno skupljim uredajima od nasih malih filtera, tkz, dijaliza vode, sonde mjere parametre, remineralizacija, itd.. pa jako skupo a prave koristi nikakve, odrzavas skupi uredaj umjesto akvarija a ni to ti neradi bas kako treba, i opet radis otpadnu vodu.
-i nije stvar samo u nitratima, fosfatima, itd. i da nema nikakvih stetnih bakterija uz to sve u vodi ima hrpa spojeva koje mi nemozemo mjeriti, bar ne u kucnim uvjetima, ovo sto mjerimo je samo zato sto su ti testovi dosta jednostavi i cjenom pristupacni. a i netreba nam nista vise od toga..kad nam tester pokaze da imamo hrpu nitrata to znaci da voda ima i hrpu drugih organskih spojeva, u dovoljnim kolicinama i stetniji nego no3, samo mi onda promjenimo vodu pa to razjredimo. ako imam medij koji ima veliki afinitet za nitratima on nevadi bas potpuno i sve druge spojeve iz vode, jel da? scim vadit teske metale koji se isto taloze? i hrpu drugih stvari kojima ja ni neznam ime? ugljenom? nece bas ici. ovi svi navedeni mediji osim ugljena se daju regenerirat u kucnim uvjetima, postoje i drugi koji nisu navedeni, da je takav sistem dobar nebi koristili ro uredaje vec tu kombinaciju. ali i dalje, sta onda s vrjednostima vode? kako podesavati parametre? ako koristim ro, i/li ionsku smolu(koja ce se brzo zapusavati) ja dobivam cistu vodu ali i vodu bez/niskog kisika, co2, minerala, gh/kh. kako onda to sve vracati u tank istog casa da jako ne narusim parametre? a ako cu vodu vaditi u drugi prazni tank pa je tamo obradivati, bar 10x je jednostavnije i jeftinije napraviti automatsku zamjenu vode s el.magnetskim ventilom/timerom, par plovaka, metara cjevi i rupa u zidu. dodam jos i carbon filtar na to i bez brige mogu otic na kavu i citat novine sljedeci put kad cu mjenjati 25% vode..

Offline Shone

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 127
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Novi Sad
Odg: Neverovatno glup zaključak
« Odgovori #41 u: Travanj 05, 2012, 07:55:04 prijepodne »
 :D :D
Slažem se u potpunosti...

Offline dzems

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 815
  • Spol: Muški   Lokacija: knin
  • volim ribe i ribice
Odg: Neverovatno glup zaključak
« Odgovori #42 u: Travanj 05, 2012, 13:06:48 poslijepodne »
Cilj sam postigao,izjednaciti vodu u glavnom i pomocnom,jer ako da bog da idu mali Diskusi u pomocni.Naravno da ovaj sistem nemoze funkcionirati beskonacno
Totalna Steta