Travanj 28, 2024, 13:20:20 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Canon SX220 HS ili Sony HX7V  (Posjeta: 1697 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Dellete

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2312
  • Spol: Ženski   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb
  • P.
Canon SX220 HS ili Sony HX7V
« u: Listopad 24, 2011, 02:27:22 prijepodne »
Gledam review-e po netu do 2 ujutro i nikako da se odlučim

Sony ima fora panoramu, defokusiranje pozadine i 10 fps burst, HDR
Canon ima veću brzinu okidanja i snima high fps filmove, nešto je jeftiniji (cijena sonya je max maximuma do koje bi išla)

gps, veličina/težina mi je nebitna

Primam i druge prijedloge...

Edit: koliko je ta brzina okidanja značajna? Sony 1/1600 vs Canon 1/3200
Sony ima 10 fps burst, ali neki kažu da je teško kontrolirati tu opciju. Da li je 1/1600 dovoljno brzo da slike sa objektima u pokretu nebudu mutne? Jer sviđaju mi se ostale opcije koje Sony ima..
I koji je bolji u slikanju u uvjetima sa malo svjetla?
« Zadnja izmjena: Listopad 24, 2011, 11:23:26 prijepodne od Dellete »

Offline Salem

  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 490
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb, Travno
Odg: Canon SX220 HS ili Sony HX7V
« Odgovori #1 u: Prosinac 26, 2011, 11:30:06 prijepodne »
A koju vrstu objekta u pokretu bi ti slikao? Ako želiš uslikati metak kako izlazi iz cijevi kao u Mythbusterima onda ti ni 1/4000 nije dosta ali bi flash mogao pomoći. Veliku većinu ostalih svakidašnjih objekata(odnosno subjekata) možeš uspješno zamrznuti sa 1/1000 ili 1/2000. Kad je riječ o brzini mene na kompaktima puno više smetaju neki drugi nedostaci brzine - kad stisneš okidač ne okine odmah nego nakon nekog vremena, slika na LCD-u koju reklamiraju kao "live view" zapravo kasni 1/10s (zavisno o kameri) za stvarnošću, AF je spor a MF ne postoji ili ako postoji to su sistemi za ubit vola koji su eventualno upotrebljivi ako slikaš gljive sa stativa. I BTW slike objekata u pokretu mogu biti mutne iz više razloga, od kojih je samo jedan taj da brzina zatvarača nije dovoljna da zamrzne objekt.
Naravno ako želiš 2x kraću ekspoziciju onda moraš imati i 2x više svjetla, dakle ili otvoriti jednu blendu više ili staviti veću ISO osjetljivost. Onaj ISO što piše u podacima ne znači puno, treba vidjeti na što liče slike uslikane sa tom osjetljivošču odnosno koji je najveći upotrebljivi ISO a to u reklami naravno ne piše. Meni bi bila važna i ergonomija - kako kamera leži u ruci, kakav je osjećaj raditi sa dotičnom kamerom, kako su smješteni dugmići, koliko su meniji jednostavni odnosno komplicirani za upotrebu i sl. Kod boljih Canon dilera (KSU company) možeš se dogovoriti da kameru isprobaš. Inače za skoro sve Canon kompakte postoji tzv. CHDK - program koji zamjenjuje tvornički firmware i omogućuje ti da ovladaš svim mogućnostima kamere, koliko se sjećam omogućuje i ekspozicije do 1/10000 :) nešto takvo koliko znam ne postoji za Sony ni za bilo koju drugu marku.