Travanj 29, 2024, 13:41:07 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Idemo ispocetka  (Posjeta: 12865 vremena)

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Idemo ispocetka
« u: Rujan 03, 2012, 23:37:04 poslijepodne »
Ili sirotinjsko more 2 - povratak sirotinje.  :D :D :D

Nije bas kronoloski, ali ionako se nadam da prica o ovom akvariju nece biti triologija.  8)

Pokusao sam danas malo sloziti neki smisleni, funkcionalni i oku ugodni skejp, pa me zanima vase misljenje. Kamenje je samo poslagano, nisu bas svi u onom tocnom polozaju kako bi trebali biti, ali pricekat cu malo s ljepljenjem, mozda smislim i neki drugaciji poredak.

Mozda cak da maknem kamenje koje povezuje lijevu i desnu stranu, pa sredinu ostavim praznu?

Ok, evo i slike, jedna pod svjetlom, druga pod nekim fejk moonlightom.

(molim ignorirati prljavo staklo)  :D

Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
Odg: Idemo ispocetka
« Odgovori #1 u: Rujan 04, 2012, 08:55:51 prijepodne »
skejp izgleda ok..kamenje baš i ne.. :D Jadran, malo slabije porozan, jel da?

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Idemo ispocetka
« Odgovori #2 u: Rujan 04, 2012, 08:57:44 prijepodne »
Donji komadi i nisu bas extra porozni, ovi gornji jesu. hajmo reci, pola pola.

Offline GoranC

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 664
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
    • Prvi veći tank i jedini pravi
Odg: Idemo ispocetka
« Odgovori #3 u: Rujan 04, 2012, 12:56:52 poslijepodne »
Izbaciti višak kamena koji je sumljiv, ostaviti manje kamena, na dva odvojena grebena, dobije se otvoreniji scape sa više mora u akvariju...

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Idemo ispocetka
« Odgovori #4 u: Rujan 04, 2012, 13:24:12 poslijepodne »
Tako sam i mislio nekako, lijevi kraj ostaviti bogatiji kamenom, desni staviti tek toliko da malo pokrije of.

Iako nisam jos uvijek ni nacisto, dali da uopce ista od ovog kamenja ostavljam......?

Offline Suzana

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1678
  • Spol: Ženski   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb-Jarun
Odg: Idemo ispocetka
« Odgovori #5 u: Rujan 04, 2012, 13:28:18 poslijepodne »
Moja preporuka ako želiš slušati  :) Sredinu ostavi praznu, napravi dva grebena  :up:

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Idemo ispocetka
« Odgovori #6 u: Rujan 04, 2012, 13:30:19 poslijepodne »
Tako ce i biti, cim smislim sto cu s ovim kamenom, dali mi se isplati pokretati (u pravom smislu rijeci) akvarij, ili je mozda i ovaj kamen bolje preskociti?

Offline Suzana

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1678
  • Spol: Ženski   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb-Jarun
Odg: Idemo ispocetka
« Odgovori #7 u: Rujan 04, 2012, 13:35:10 poslijepodne »
Da sam na tvome mjestu, ja bih ipak uložila novac u pravi kamen, da ti kasnije ne bude žao, jer kad cijeli akvarij složiš, onda je veliki problem sve vaditi van  :rolleyes:

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Idemo ispocetka
« Odgovori #8 u: Rujan 04, 2012, 13:39:48 poslijepodne »
Pa i ovo je trebao biti pravi kamen..... 8)

Offline GoranC

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 664
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
    • Prvi veći tank i jedini pravi
Odg: Idemo ispocetka
« Odgovori #9 u: Rujan 04, 2012, 14:40:41 poslijepodne »
Eventualno su ova dva označena crveno na slici ok a i to bi trebalo vidjeti uživo i po težini , ostali mislim da nisu nešto predobro za akvarij....

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Idemo ispocetka
« Odgovori #10 u: Rujan 04, 2012, 14:45:54 poslijepodne »
E sad, bas ta 2 kamena su ustvari najmanje porozna, tu su samo da pridrzavaju konstrukciju.  i jos 2-3 komada, uglavnom na donjoj strani, sve ovo sto je "zidano" prema gore je porozno. Mozda ne neka extra-turbo kvaliteta, ali ak tako gledam, drasticna je razlika izmedju recimo ta 2 kamena koja si oznacio (s pretpostavkom da su ok) i ovih ostalih.

Mozda samo djeluju ok jer su tako izlomljeno slozeni.

Iako, novi plan je da slozim malo gusce, odnosno da ne idem u sirinu s ovim lijevim dijelom akvarija od kamena koji je ok, a eventualne rupe na lijevoj strani i desnu stranu, odradim sa keramikom. Sto mislite o tome?

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Idemo ispocetka
« Odgovori #11 u: Rujan 04, 2012, 14:51:22 poslijepodne »

Zašto mi je ovaj razgovor oko kamenje  deja vu... :D

Sve znaš, i više nego se čini iz postova pa znaš što i kako treba ispravno napraviti...samo dok sjedne i čovjek sam sebi prizna. :D ;) 

Inače, samo naprijed i biti ćemo tu kad zapne ozbiljnije...ovo su samo osnove koje su poznate...  ;)  :122:

Offline Vipko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 511
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Trogir
    • http://www.NetEkipa.com
Odg: Idemo ispocetka
« Odgovori #12 u: Rujan 04, 2012, 14:56:17 poslijepodne »
Pozz Damire i cestitke na novom startu tanka :)

Inace vidim da se stalno ovde po forumu vode velike polemike oko kamenja, a pogotovo oko toga sto je dobar, a sto los jadranski kamen.

Kaze se da nam kamenje treba biti porozno i supljikavo. Mislim da tu ljudi rade najvecu gresku i misle ovaj klasicni kamen s jadrana i relativnih plicaka da je to "dobar" kamen. Porozno i supljikavost se ne odnosi na ove rupice sto imas po kamenju od 1-2mm velicine, pa nije bakterija koja treba naseliti taj kamen tolike velicine :) Poroznost se misli na unutrasnjost kamena, koji kada ga odlomis ili presjeces, u biti izgleda kao spuzva, a ne obican kamen prosiven s rupicama. Evo poslje cu izvaditi jedan komad kvalitetnog jadranskog kamena iz sumpa, pa cu ga slikati, ali ne izvana, nego iznutra (par komada sam nesto sjekao pa se super vidi iznutra). Kvalitetan jadranski kamen neces naci na ovim dubinicama sto se rekreativno roni s maskom i perajama (ajmo reci 10m), ja sam vidjao dobar jadranski kamen tek iznad 30m dubine, a i to treba naci tocno misto di ima. Tako da i jadranski kamen kvalitetan nije bas jednostavno naci, doci na more preko ljeta, i s maskom i perajom izroniti nesto sto izgleda rupicasto, a tesko ko olovo, nije dobar kamen za tank. A vidim ovde na forumu da dosta ljudi ima taj šrotex jadranski kamen koji je dobar za sazidati neki zidić u vrtu.

Znam da ce se svatko braniti da ima dobar jadranski kamen, ali realno gledajuci ta kamenja niti 20% nece biti dobra jadranska. Mene je nazalost isto tako nasamarila jedna osoba kada sam kretao s morskom akvaristikom, i prodao mi pod jadranski kamen, klasicne bovane iz plicaka. Tad nisam znao, vidio sam da je rupicast, svi kazu da treba biti rupicasto, i ja sam se kleo da je to super kvalitetan jadranski kamen. I onda s vremenom kada su poceli problemi s tankom, na sve sam sumljao, i opremu i livestock i sve, ali nisam mislio da je u kamenju problem. Nakon par godina izvadio pola kamenja, i doslovno ih bacio u vrt, uzeo par kg kvalitetnog tropskog i par kg jadranskog i tank se preporodio.

Bitno je shvatiti da je kamen stup filtracije. Pusti skimmer, pusti reaktore, pusti pumpe, kvalitetno kamenje naseljeno nasim dragim razgrađujućim bakterijama su broj 1 filtracija u tanku.

Zasto sam ono pricao da je se i mene nasamarilo s kamenjem. Jer pokusavam i drugima docarati kako je to da se godinu dana gnjavis s tankom, a sve zato jer nisi znao ili nisi htjeo sebi priznati da imas lose kamenje.

Po onoj tvojoj slici (koliko mogu vidit) nazalost mislim da je dosta lose kamenje, i znam da bi rado da sto prije krenes s morskom akvaristikom, ali nakon malog ushićenja startanja tanka, mislim da ces se uvaliti u probleme, sve radi loseg kamena.

Naravno ovo je sve IMHO :)

Offline GoranC

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 664
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
    • Prvi veći tank i jedini pravi
Odg: Idemo ispocetka
« Odgovori #13 u: Rujan 04, 2012, 14:57:48 poslijepodne »
E sad, bas ta 2 kamena su ustvari najmanje porozna, tu su samo da pridrzavaju konstrukciju.  i jos 2-3 komada, uglavnom na donjoj strani, sve ovo sto je "zidano" prema gore je porozno. Mozda ne neka extra-turbo kvaliteta, ali ak tako gledam, drasticna je razlika izmedju recimo ta 2 kamena koja si oznacio (s pretpostavkom da su ok) i ovih ostalih.

Mozda samo djeluju ok jer su tako izlomljeno slozeni.

Iako, novi plan je da slozim malo gusce, odnosno da ne idem u sirinu s ovim lijevim dijelom akvarija od kamena koji je ok, a eventualne rupe na lijevoj strani i desnu stranu, odradim sa keramikom. Sto mislite o tome?
Izgledali su mi ovako na daljinu ok, ako je tako kako sam kažeš onda sve van pa bolje imat i dva kamena (prava tropska kvalitetna) ali s da su ok nego pun tank grota iz plićaka.

Offline Suzana

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1678
  • Spol: Ženski   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb-Jarun
Odg: Idemo ispocetka
« Odgovori #14 u: Rujan 04, 2012, 15:02:57 poslijepodne »
U potpunosti se slažem se Vipkom, i to je ono što sam ti i ja htjela napisati, al nisam da ne ispadne da puno filozofiram  :D  :up:

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Idemo ispocetka
« Odgovori #15 u: Rujan 04, 2012, 15:58:57 poslijepodne »
Renta>  ;)  :up:

Vipko> Puno hvala i svaka cast na postu. Ako smijem, slazem se s tobom u potpunosti. Iako sam frizak u svemu ovome, ipak neke stvari..... no, ok, necu o tome.

U biti, slicno misljenje sam vec cuo, da parafraziram akvaristu koji ga je iznjeo - 95% kamenja koje se vrti i prodaje po oglasima je samo rjesavanje tudjih pogresaka i problema, tako da ti budes taj koji ima problem i koji se mora rjesiti pogreske, a on bude taj koji je stavio neku cifru u djep, pa da on moze napraviti onako kako treba.

Takodjer se slazem, a mozda je zbog mog propusta jer nisam pronasao, medjutim, od silnih polemika na temu tropski-jadranski-keramika, masi tema, pitanja i odgovora, nigdje se bas nije previse dotaklo teme sto je kvalitetan zivi kamen, bio on suh, ili bio "mokar", i bez obzira dali je jadranski ili tropski.

Jer, koliko sam citao, i procitano shvatio, kod nas je pod pojmom "zivi kamen" kamen koji je vec u nekom akvariju, dakle, pun korisnih bakterija, njegovih stanovnika, ali isto tako moze biti i pun losih stvari, i izvora velikih problema za akvarij. Interesantno je da se upravo takav "zivi" kamen i najcesca tema oglasa. S druge strane, u nekim dalekim zemljama iza 10 gora i 10 mora, zivi kamen je svaki morski kamen, porozan, ostatci koralja, skeleta i ljustura zivotinjica itd, itd.... Dakle, bio on suh, ili netom izvadjen iz mora-akvarija, to je zivi kamen.

S trece strane, gdje nema ekonomske racunice, nekako najuvijezenije misljenje o friskom startu akvarija nije "pokupi 10 kila pijeska, 100 litara vode, i kupi 100 kila "zivog" kamena iz susjedovog-rodjakovog-kolege s foruma akvarija", vec naprotiv, uvijek se savjetuje da se ide ili na zivi kamen iz pouzdanih izvora (provjerene trgovine i sl), kojeg opet treba lijeciti i pripremati, ili na taj suhi zivi kamen, koji je temeljito ociscen, da ne upotrijebim rijec sterilan, od bakterija, raspadajucih i umirucih tvari, algi, ljige, ili keramika, koja je jedina recimo "idiot-proof", jer tocno znas sto kupujes, nema macka u vreci. Friska keramika jasno, ne iz nekog akvarija.

Kod nas se, zbog ekonomije valjda, savjetuje upravo suprotno.

E sad, u cijelom tom moru informacija, pocetniku je nekako najlakse, i valjda to svi tako naprave, poslusati savjet nekog kolege, pa preko oglasa natrpati akvarij "kvalitetnim zivim kamenom", medjutim, imam dojam da je taj kamen u jako malom broju slucaja stvarno kvalitetan.

Da ne skrecem dalje s teme, bilo bi odlicno da slikas taj kamen, bez obzira bio jadranski ili tropski, bio suh ili "mokar", cisto da vidimo sto jedan kvalitetan kamen treba imati i kako treba izgledati, jer vjerujem da postoji masa ljudi koji ima taj problem razlikovanja dobre i lose stvari (lose, uvjetno receno). da ne spominjem jos i one koji bi mozda probali pokrenuti kakav morski.

Takodjer, sve gore napisano je IMHO.  ;)

Offline Vipko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 511
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Trogir
    • http://www.NetEkipa.com
Odg: Idemo ispocetka
« Odgovori #16 u: Rujan 04, 2012, 17:40:04 poslijepodne »
Evo kao sto sam obecao, dosao kuci, i odmah digitalac u ruke, pa prvo u vrt izvaditi moja "jadranska" kamenja sto su mi sada stoje ispod balkona, i izvaditi 2-3 kamena iz tanka.

Idemo ispocetka:





Evo cijela gomila tih "jadranskih" kamenja






Evo jedan krupni plan, vidi kako je ljepo rupičast kamen :) Rekao bi krasan kamen za reef.






Ako malo pogledamo rupu od prstavca, vidimo unutra je puni kamen, nema rupica. Na ovo cu se jos poslje vratit.






Uzeta jedna žrtva. Alat je tu :)





Nakon par puta dum-dum-dum. Kamen puca na pola (ovo se nebi smilo niti dogoditi, kamen bi se morao smrviti, a ne ovako puknuti), i vidimo sto imamo unutra. Dakle živa stina, bez ista rupica i poroznosti, a da ne govorim o spužvolikoj texturi. Znaci samo vrh kamena je i nekih 1-2cm dubine ima nesto rupica, mada ni to nije dobro, al eto, i nakon toga, cijeli kamen, tj. nekih 80% je totalno beskorisno. A tako je divno izgledao izvana :)





2 kamena izvadjena iz sumpa. Jadran.





Ako priblizimo desni kamen, vidimo da u biti nema nista rupica, nego komplet kamen je kao spuzva, nema solid teksture. Ako jako puhnemo u kamen, da razmaknemo vodu koja odmah napuni mikrorupice, vidimo da je kamen u biti kao fina fina spuzva, i to je ta poroznost o kojoj mi pricamo. Dakle ne rupice od 1-2mm di moze crv da ujde, a ne bakterija, nego fine fine, oku skoro nevidljive rupice, gdje bakterijice obitavaju. Idemo jos jednu sliku.





Evo jedan isto jadranski ali on je u glavnom tanku (ne u sumpu), pa malo ima zivota i boje po sebi.






Opet ako ga okrenemo naopako, vidimo tu teksturu spužve. Ne rupice, nego fina fina spuzva. Ovakav kamen se nemoze s cekicem razbiti nego ces ga samo razmrviti, nego ljepo uzet tanku pilicu za zeljezo i napraviti rez i onda odlomiti.




Evo nadam se da nisam potrosija uru-dvi vrimena bezveze da sve poslikam i povadim (i razbijem :)) kamenje, i da je sad jasnije na sto se misli na jadranski kamen. Dilema zivi ili mrtvi su nebitni za ovu diskusiju. Zivi je nastanjen bakterijama, mrtvi je bez. Mrtvoga je najbolje izljeciti, i onda staviti ga s nekim zivim da ga ozivi, al to je skroooooz druga prica :) Ovde pricamo o fizickom kamenju.

Ali najlakse vam je prepoznati po tezini. Kada uzmete porozan kamen, on vam je neprirodno lagan. Ocekujes za tu velicinu kamena da je teze, kad ono uzasno lagan. Kao da uzmes komad aluminija, recimo 30x30x30. Covjek ocekuje od 30cm3 "nekog materijala" da je tezak, i vec se pripremi za tu neku tezinu, kad ga uzmes u ruku, smjesno ti je kako je to lagano.

Generalno na svakom kamenu ce se bakterije naseliti, ali kao sto smo vidili gore na onoj slici, pitanje je oce li se naseliti na samo 1-2cm dubine kamena, ili kroz cijeli kamen. Tako mozes od istih volumenskih dimenzija kamena imati iskoristivost za filtriranje 20% ili 99% :)

Sto se tice slika kvalitetnog tropskog kamenja, imas tamo u onoj temi dosta slika kamenja, pa lakse ti je tamo bacit oko: https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=63933.msg671600#msg671600

Isto tako nemojte sami sebe zabluđivati ma je je, lagan mi je kamen, to je dobar kamen, samo da sami sebe i druge uvjerite da niste ili vas nisu zeznuli pri nabavci kamenja. Najjeftinija je skola da na vrime vidis gresku, suck it up, ispravi i ides dalje. Kazem mene su tamo na pocetku mora zeznuli, i sad vam to prenosim cisto da ne projdete kalvariju sta sam ja prolazija s time. Vidis da niti nisam htjeo kamenje niti prodavati pa cak niti poklanjati nekome, jer znam da bi mu davao vrecu problema, nego sam ga odmah bacio.

Eto moje 2 lipe :)
« Zadnja izmjena: Rujan 04, 2012, 17:46:33 poslijepodne od Vipko »

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Idemo ispocetka
« Odgovori #17 u: Rujan 04, 2012, 17:49:29 poslijepodne »
Odlicno, puno hvala!

Mislim da je sad sve jasno. dakle, srusen je jos jedan mit, o tome da kamen mora biti porozan, pa onda mi pocetnici kao blesavi brojimo rupice i divimo se poroznosti.

Dakle, nekakav siguran test bi bio - cekic? Ako ga lupis, a on se smrvi - e taj je valjao. Ako puca, nece valjati.  :D :D :D

Zezam se, ali da, u principu, radi se o tocno takvom kamenju.

Iako sam cuo vec dovoljno za i protiv, da te pitam, ako imas volje....misljenje o keramici kao adekvatnoj zamjeni, ili bolje receno, kao zamjeni za ovaj kamen koji se uglavnom moze pronaci kod nas?

Hvala!

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Idemo ispocetka
« Odgovori #18 u: Rujan 04, 2012, 20:39:08 poslijepodne »
Odlicno, puno hvala!

Mislim da je sad sve jasno. dakle, srusen je jos jedan mit, o tome da kamen mora biti porozan, pa onda mi pocetnici kao blesavi brojimo rupice i divimo se poroznosti.



Damire, bez uvrede ikoga, Vipko si je dao truda (fakat ti je dosadno, prvo DIY a sad ovo :D ) ali ovaj mit je odavno srušen ne danas. ;)

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Idemo ispocetka
« Odgovori #19 u: Rujan 04, 2012, 21:01:39 poslijepodne »
Da, imas pravo. Rupicast i porozan su dva razlicita pojma. Moja greska. :-[

Offline benak

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 174
Odg: Idemo ispocetka
« Odgovori #20 u: Rujan 04, 2012, 21:40:11 poslijepodne »
Damire svaki tropski zivi kamen je dobar za akvarij bio on porozan ili onaj tezi po meni je bitno da je on ziv.A ako ces traziti zivi I jako porozan onda ces ga I platiti papreno jer on spada u najkvalitetnije kamenje.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Idemo ispocetka
« Odgovori #21 u: Rujan 04, 2012, 21:53:54 poslijepodne »
Da, polako ali sigurno ucim, nije ovo jeftin sport..... :down:

Ali ok, uz pomoc, savjete, malo strpljenja s moje strane, biti ce to sve slozeno kako treba.

Offline Daimyo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 336
  • Spol: Muški   Lokacija: Split
Odg: Idemo ispocetka
« Odgovori #22 u: Rujan 04, 2012, 22:01:55 poslijepodne »
Tako ce i biti, cim smislim sto cu s ovim kamenom, dali mi se isplati pokretati (u pravom smislu rijeci) akvarij, ili je mozda i ovaj kamen bolje preskociti?

Mislim da ti je bolje nabaviti pravi živi kamen i tek onda je to - to. Mislim da s ovim nećeš baš puno dobrog učinit.  -?

Offline Daimyo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 336
  • Spol: Muški   Lokacija: Split
Odg: Idemo ispocetka
« Odgovori #23 u: Rujan 04, 2012, 22:12:36 poslijepodne »
Evo kao sto sam obecao, dosao kuci, i odmah digitalac u ruke, pa prvo u vrt izvaditi moja "jadranska" kamenja sto su mi sada stoje ispod balkona, i izvaditi 2-3 kamena iz tanka.

Idemo ispocetka:





Evo cijela gomila tih "jadranskih" kamenja






Evo jedan krupni plan, vidi kako je ljepo rupičast kamen :) Rekao bi krasan kamen za reef.






Ako malo pogledamo rupu od prstavca, vidimo unutra je puni kamen, nema rupica. Na ovo cu se jos poslje vratit.






Uzeta jedna žrtva. Alat je tu :)





Nakon par puta dum-dum-dum. Kamen puca na pola (ovo se nebi smilo niti dogoditi, kamen bi se morao smrviti, a ne ovako puknuti), i vidimo sto imamo unutra. Dakle živa stina, bez ista rupica i poroznosti, a da ne govorim o spužvolikoj texturi. Znaci samo vrh kamena je i nekih 1-2cm dubine ima nesto rupica, mada ni to nije dobro, al eto, i nakon toga, cijeli kamen, tj. nekih 80% je totalno beskorisno. A tako je divno izgledao izvana :)





2 kamena izvadjena iz sumpa. Jadran.





Ako priblizimo desni kamen, vidimo da u biti nema nista rupica, nego komplet kamen je kao spuzva, nema solid teksture. Ako jako puhnemo u kamen, da razmaknemo vodu koja odmah napuni mikrorupice, vidimo da je kamen u biti kao fina fina spuzva, i to je ta poroznost o kojoj mi pricamo. Dakle ne rupice od 1-2mm di moze crv da ujde, a ne bakterija, nego fine fine, oku skoro nevidljive rupice, gdje bakterijice obitavaju. Idemo jos jednu sliku.





Evo jedan isto jadranski ali on je u glavnom tanku (ne u sumpu), pa malo ima zivota i boje po sebi.






Opet ako ga okrenemo naopako, vidimo tu teksturu spužve. Ne rupice, nego fina fina spuzva. Ovakav kamen se nemoze s cekicem razbiti nego ces ga samo razmrviti, nego ljepo uzet tanku pilicu za zeljezo i napraviti rez i onda odlomiti.




Evo nadam se da nisam potrosija uru-dvi vrimena bezveze da sve poslikam i povadim (i razbijem :)) kamenje, i da je sad jasnije na sto se misli na jadranski kamen. Dilema zivi ili mrtvi su nebitni za ovu diskusiju. Zivi je nastanjen bakterijama, mrtvi je bez. Mrtvoga je najbolje izljeciti, i onda staviti ga s nekim zivim da ga ozivi, al to je skroooooz druga prica :) Ovde pricamo o fizickom kamenju.

Ali najlakse vam je prepoznati po tezini. Kada uzmete porozan kamen, on vam je neprirodno lagan. Ocekujes za tu velicinu kamena da je teze, kad ono uzasno lagan. Kao da uzmes komad aluminija, recimo 30x30x30. Covjek ocekuje od 30cm3 "nekog materijala" da je tezak, i vec se pripremi za tu neku tezinu, kad ga uzmes u ruku, smjesno ti je kako je to lagano.

Generalno na svakom kamenu ce se bakterije naseliti, ali kao sto smo vidili gore na onoj slici, pitanje je oce li se naseliti na samo 1-2cm dubine kamena, ili kroz cijeli kamen. Tako mozes od istih volumenskih dimenzija kamena imati iskoristivost za filtriranje 20% ili 99% :)

Sto se tice slika kvalitetnog tropskog kamenja, imas tamo u onoj temi dosta slika kamenja, pa lakse ti je tamo bacit oko: https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=63933.msg671600#msg671600

Isto tako nemojte sami sebe zabluđivati ma je je, lagan mi je kamen, to je dobar kamen, samo da sami sebe i druge uvjerite da niste ili vas nisu zeznuli pri nabavci kamenja. Najjeftinija je skola da na vrime vidis gresku, suck it up, ispravi i ides dalje. Kazem mene su tamo na pocetku mora zeznuli, i sad vam to prenosim cisto da ne projdete kalvariju sta sam ja prolazija s time. Vidis da niti nisam htjeo kamenje niti prodavati pa cak niti poklanjati nekome, jer znam da bi mu davao vrecu problema, nego sam ga odmah bacio.

Eto moje 2 lipe :)

Vipko NHF, čak ni ovaj tvoj kamen nije "pravi" živi kamen. Pravi živi kamen izgleda nekako ovako:

https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=74980.0

I nikad "mrtvi" živi kamen ne bude kao pravi živi kamen izvađen direktno iz mora ma koliko on dugo stajao u akvariju, naravno da kamen koji se izvadi s veće dubine prvo treba neko vrijeme provesti u plićaku da se očisti.

Offline bolek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 366
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb, Donja Dubrava
Odg: Idemo ispocetka
« Odgovori #24 u: Rujan 05, 2012, 01:25:03 prijepodne »
Vipko NHF, čak ni ovaj tvoj kamen nije "pravi" živi kamen. Pravi živi kamen izgleda nekako ovako:

https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=74980.0

I nikad "mrtvi" živi kamen ne bude kao pravi živi kamen izvađen direktno iz mora ma koliko on dugo stajao u akvariju, naravno da kamen koji se izvadi s veće dubine prvo treba neko vrijeme provesti u plićaku da se očisti.
[/quote]

Oprosti no ja ne kužim o cemu ti pricas, Razlika izmedu mrtvog i zivog kamena je samo u tome sto zivi ima bakterije u sebi.
Govoriti da mrtvi nikada nece biti kao zivi je glupost jer bakterije se nasele i u mrtvi kamen.
Pricas o ciscenju kamena u plicak, mozes li objasniti od cega se on to cisti?
Puno ljudi danas koristi keramiku i nema problema, bakterije koje vrse denitrifikaciju ne biraju mjesto u kojem ce obitavat.
A govoriti kako pravi zivi kamen izgleda je glupa jer nije svaki istog porijekla
I'm Normally Not a Praying Man, but If You're up There, Please save Me Superman