Travanj 27, 2024, 16:51:35 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Vjerojatno nije bolest već "napad" druge ribe?  (Posjeta: 22677 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Akviziter

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 189
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Hrvatska, Zagreb <-> Njemačka, Stuttgart (aq. u Njemačkoj)
Odg: Vjerojatno nije bolest već "napad" druge ribe?
« Odgovori #25 u: Svibanj 15, 2012, 19:42:59 poslijepodne »
Slike većih:


Offline 985plavi

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Vjerojatno nije bolest već "napad" druge ribe?
« Odgovori #26 u: Svibanj 16, 2012, 09:08:32 prijepodne »
Prema fotografiji rekao bih da migmus ima bakterijsku bolest Columnaris.

Sol će napraviti da bijele naslage spadnu sa tijela a onda bi bilo dobro provesti liječenje antibiotikom (Serin Bactopur Direct ili JBL Furanol2) zbog toga jer je bolest u uznapredovanoj fazi.

Ovo crvenilo ribe može biti reakcija na povišene nitrate a nekada se javlja i zbog povišene razine soli.

Offline babyboom

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: Vjerojatno nije bolest već "napad" druge ribe?
« Odgovori #27 u: Svibanj 16, 2012, 09:20:40 prijepodne »
misgurnus je teško bolestan i trebalo bi ga pod hitno izdvojiti, makar u veću teglu!
a ako je plavi u pravu (bojim se da jest), columnaris je prestrašan i nije ga lako izliječiti....a još gore, strašno je zarazan za druge ribice u akvariju!
dakle - izdvajanje pod hitno!

Offline Akviziter

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 189
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Hrvatska, Zagreb <-> Njemačka, Stuttgart (aq. u Njemačkoj)
Odg: Vjerojatno nije bolest već "napad" druge ribe?
« Odgovori #28 u: Svibanj 16, 2012, 09:49:42 prijepodne »
Nije okrutno ako tog Columnaris Misgurnusa postavimo unutar kante? Cura ne želi vratiti teleskopa unutar velikog akvarija dok se ne oporavi ili barem malo naraste jer je preslab i prespor za ostale ribe te ju svi naganjaju. Zbog toga je u akv. sa strane. Ja bih onda Misgurnusa ovog crnog postavio u kanticu.

Znači da se kupaju još u soli 2 dana, a onda lječenje? Nitrati u velikom akvariju su bili na super razini (isto vrijedi za nitrite i amonijak) pa je po meni ili neka bakterijska infekcija ili ako ti kažeš sol.
« Zadnja izmjena: Svibanj 16, 2012, 09:53:55 prijepodne od Akviziter »

Offline 985plavi

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Vjerojatno nije bolest već "napad" druge ribe?
« Odgovori #29 u: Svibanj 16, 2012, 09:54:35 prijepodne »
Da slažem se sa Babyboom da se izdvoji u posebnu posudu.

Ja bih ga kupao još možda jedan dan da mu spadne sva bijela sluz sa tijela i onda liječenje ako imš antibiotik a ako ne onda liječenje sa soli produži još jedan dan pa u kantu i neka se tamo oporavi sa FFM-om, vitaminima i soli koliko sam ti napisao.

PS- Babyboom, ti si ekspert glede hladnovodnih, reci ono bilje koje kolega ima u akvariju da li može štetno djelovati na zdravlje ili napuhavanje ili trovanje njegovih ribica?

Offline Akviziter

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 189
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Hrvatska, Zagreb <-> Njemačka, Stuttgart (aq. u Njemačkoj)
Odg: Vjerojatno nije bolest već "napad" druge ribe?
« Odgovori #30 u: Svibanj 16, 2012, 10:01:04 prijepodne »
Ah, već sam imao nadu da je "Sera Bactopur" ali vidim da si napisao i "direct" koji nismo uspjeli nabaviti. Budem pitao što imamo ali vjerujem da je obični serin bactopur jer nismo mogli nabaviti direct pošto je "pravi antibiotik" a za to nam treba recept.

A što ćemo s drugim misgurnusom? Ostaviti ga u karanteni i tretirati solnim kupkama isto? Kada cura dođe online, dobit ćete punu listu biljaka koju imamo unutra, odnosno sve što smo naručili i stavili unutra.

Offline 985plavi

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Vjerojatno nije bolest već "napad" druge ribe?
« Odgovori #31 u: Svibanj 16, 2012, 10:07:30 prijepodne »
Onoga migmusa sa crvenilom isto provesti kroz kupke a onda ako je imao bijele mrlje isto treba izliječiti kao i ovoga u zajedničkoj posudi.

Čuj, bolest je uznapredovala i pitanje da li će obični bactopur moči potpuno poubijati patogene bakterije ali možda i uspije nakon solnih kupki i podizanja imuniteta.

Offline Akviziter

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 189
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Hrvatska, Zagreb <-> Njemačka, Stuttgart (aq. u Njemačkoj)
Odg: Vjerojatno nije bolest već "napad" druge ribe?
« Odgovori #32 u: Svibanj 16, 2012, 10:14:48 prijepodne »
Imamo direkt.. zaboravio sam da smo to naručili iz švicarske i sva sreća došlo je DHL-om i nitko nije otvarao paket. Ok, onda izdvajamo ovog misgurnusa u posebnu kanticu, još jedan dan mu dajemo solnu kupku a sljedeći dan sera bactopur direkt. dal' mu treba povećati količinu kisika koju ima unutra? imamo one oxi-tablete koje sam imao za put mojih ribica te mu možemo staviti pumpu unutar kantice. Mijenjanje vode?

Offline 985plavi

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Vjerojatno nije bolest već "napad" druge ribe?
« Odgovori #33 u: Svibanj 16, 2012, 10:30:59 prijepodne »
Oba migmusa u posudu sa pojačanom aeracijom preko zračne pumpe a Bactopur Direct dozirati prema uputstvu, liječenje traje 4 dana. vodu mijenjati peti dan. Sve to stoji ako nije premalena posuda, trebala bi biti barem 5 litara a ako je manja treči dan promijeni 50% vode sa vodom odstajalom 24 sata bez dodatka bilo kakve kemije i usipaj punu dozu lijeka na litražu.

Ne koristiti oxi tabletice čuo sam jako puno pritužbi na njih već samo pumpu za zrak. Sretno i javljaj nam promjene.

Offline babyboom

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: Vjerojatno nije bolest već "napad" druge ribe?
« Odgovori #34 u: Svibanj 16, 2012, 10:43:30 prijepodne »
potpuno se slažem s plavim glede liječenja misgurnusa! slušajte ga .... ako nije prejako zahvaćen organizam, možda ima šanse (nadam se)

što se tiče biljaka, mislim da ne bi smjelo biti problema zbog njega  -?
naime, zlatice su zapravo ribe nizinskih rijeka (šarani) i tu raste sve i svašta...
bilje popravlja kvalitetu vode svojim metabolizmom...
moglo bi eventualno biti problema ako se prejedu nekog tvrdog lišća poput anubiasa ili echynodorusa, ali nekako ne mogu vjerovati da bi to malene napravile
(moje su se svojedobno prejele valisnerije toliko da im je iz guze vrilo zeleno - kakale su tri dana ko blesave iako im nisam dala jesti i nikakvih drugih problema nije bilo)

iako, opet po iskustvu a ne egzaktno, mogu reći da su moje prasice zdravije otkako dobivaju kontroliranu biljnu prehranu a nemaju biljke u akvariju (slučajno, naravno, jer sam odustala
od stavljanja biljaka s obzirom da sve utamane u par dana, pa i anubiase)....no, mislim da je tu u pitanju više i drugih faktora poput veličine samog tanka, broja riba i svašta nešto..

da ne davim - ne mogu vjerovati da bi biljke bile uzrokom pojave bolesti!

Offline Akviziter

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 189
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Hrvatska, Zagreb <-> Njemačka, Stuttgart (aq. u Njemačkoj)
Odg: Vjerojatno nije bolest već "napad" druge ribe?
« Odgovori #35 u: Svibanj 16, 2012, 11:04:13 prijepodne »
Ma nije do bolesti već do napuhavanja ovog : ). Velika ribica mi je imala problema s ravnotežom pa sam se odmah zabrinuo.. Ipak gajim više osjećaja za ribe koje sam spasio iz Hrvatske i koje sam isključivo donio u Njemačku kako bi im omogućio bolji život.. jao, dok vidim što se sada sve događa : /. Ono što znam da smo ih ostavili na totalnoj dijeti (bez hrane)  i vidio sam da serke zelene stvari što znači da jedu neku biljku .. nisam tamo pa ne znam što jedu a pak ovoj ne mogu reći da stoji nad akvarijem i gleda što se događa. Pošto sam ja više-manje cijeli dan doma te s računala imam dobar pregled na aq. mogu reći da sam "cijeli dan" gledao aq. te sam znao što rade, što jedu i tko je sakriven i gdje..

Znači problem jest nadutost koja neka biljka možda uzrokuje a ne bolest, ako se mene pita i mislim da je na to plavi gađao. Malecka ponovno očito ima problema s tim zrakom jer je očito kako je zrak vuče prema gore. Ali je ona uvijek bila specijalna .. kada je bila kod brata, u nehumanim uvjetima, bez promjena vode, bez ičega pa je bila na vrhu i grabila zrak.. ovaj veliki Misgurnus je isto navikao ići na površinu i zato se ne brinem kada dođe gore pa pogleda kaj ima - vjerujem da je navikao jesti s površine jer je brat bacao hranu na površinu.. pa se nekako treba izboriti za hranu s ove dvije grabilice hrane. Zato se bojim za ove glavne zlatne da možda nemaju neke dugotrajne posljedice trovanjem nitratom ili bilo kaj slično. No, sve sam to objasnio prije ^^ pa nema smisla ponavljati.

Biljke:
Echinodorus bleheri
Ludwigia repens
Ludwigia glandiosa
Micranthemum umbrosum
Bacopa monnieri
Hygrophila polyserma
Micranthemum micranthemoides
Bacopa caroliniana
Cryptocoryne wendtii
Lilaeopsis nov. zeland.
Althernanthera rosaefolia

- Neke su u međuvremenu presađene iz velikog u mali gdje imamo CO2 bočicu. Neke su odmah bile pojedene a neke su uginule instantno nakon što smo ih postavili u vodu (vjerojatno biljke nisu bile uzgajane da budu unutar vode pa eto..).

I vjerujem da su ti prasice zdravije kada nemaju biljke .. ali ja jednostavno ne bih htio imati akvarij bez biljaka. Npr. kako gledamo akvarije itd. sa strane, vidio sam "trend" gdje se zlatice stave samo s par kamena unutra i dno posipano s tankim slojem kamenčića granulacije 3mm. Ima i ovo svojih prednosti što se tiče održavanja itd. ali koliko gledam mi bi htijeli imati i Misgurnuse a vidim da guštaju kada imaju biljke jer se često naslanjaju na njih itd., a da ne kažem da mi je aq. ljepši kada su biljke posađene unutra.

Isto tako, tek smo ušli u akvaristiku.. a koliko vidim, vjerujem da nećemo tako brzo odustati. Eto, samo se nadam da se ovakve stvari neće događati.
« Zadnja izmjena: Svibanj 16, 2012, 11:07:53 prijepodne od Akviziter »

Offline babyboom

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: Vjerojatno nije bolest već "napad" druge ribe?
« Odgovori #36 u: Svibanj 16, 2012, 11:13:03 prijepodne »
pa, i nadutost je bolest, i to poprilično mučna za ribicu!

no, da ne duljim - niti jedna od ovih biljaka ne bi smjele uzrokovati probleme, osim da je cijelu pojedu u dva dana (čitaj - prejedu se)...
to su normalne biljke slatkih voda koje bi, da su u prirodi, sretale svaki dan - njih, ili neke njihove srodnike

nadutost se kod zlatica javlja iz milijun razloga no, ( po opet mom iskustvu) rekla bih da je ipak 99% razlog voda, stres, ali i vrlo često genetski
naime, kod pajčolankica i svih tih okruglastih oblika crijevni sustav nije posložen na potpuno prirodan (originalan) način, zračni mjehur pak je nešto veći u odnosu na samu veličinu ribice
i postoje jednostavno fiziološki razlozi zašto se stvaraju plinovi tijekom probave koji malenu napuhuju
drugo je (opet voda + stres) kad se desi infekcija probavnog sustava, koju zapravo ne bih zvala infekcijom jer to onda se smatra da je došlo "iz vana" - to je zapravo, uslijed
pada imuniteta ribice, divljanje bakterija koje normalno postoje u sustavu, ali ih zdrav i jak organizam može kontrolirati - to divljanje broja bakterija dovodi (zbog njihovog "kakanja") opet
do povećanja plinova u probavnom sustavu te tako napuhavanja

prvi se slučaj vrlo lako liječi prehranom koja dovodi do pražnjenja crijeva a time i pražnjenja plinova (ribica pliva na "raketni pogon" :) ) te je ribici lakše i napuhanost i nespretnost u plivanju je riješena
drugi se slučaj liječi prvenstveno rješavanjem problema s vodom, smirenja situacije u akvariju (ne izlaganje stresu) i antibioticima - a tu nam je Plavi glavni savjetodavac!

voala :)

Offline Akviziter

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 189
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Hrvatska, Zagreb <-> Njemačka, Stuttgart (aq. u Njemačkoj)
Odg: Vjerojatno nije bolest već "napad" druge ribe?
« Odgovori #37 u: Svibanj 16, 2012, 11:27:05 prijepodne »
He he : ).. ja javim kako ovo sve prolazi.

Meni nije jasno kako je sve moglo krenuti po zlu. Ono što znam da smo tretirali ove Misgurnuse protiv riblje uši koju smo dobili pa smo koristili ARGULOl ili tako nešto. Onda smo još ekstra čekali i gledali kako se ponašaju jer smo znali da misgurnusi ne vole niti sol niti lijekove te su uvjeti za bakterije sigurno bili povoljni jer su bili pod velikim stresom. Nakon tretiranja argulolom, još smo ih ostavili unutar akvarija tjedan dana te su se kretali, jeli itd. Nakon toga smo odlučili sve prebaciti u veliki akvarij. Veliki akvarij hranimo po tvojim uputstvima kako si nam dala kada je malena imala problema s nadutošću. Tako sam ih ja hranio i bilo je sve OK. Isto tako, mijenjali smo vodu i usisavali dno. Stavljali FFM i dobre bakterije, a tu i tamo smo im ubacili malo češnjaka jer eto.. po meni to ne može škoditi. Onda sam se ja vratio u Hrvatsku sa samo jednom mišlju: stvari mogu ići gore, ako eko sustav tamo nije dobar pa se pogošra kvaliteta vode (amonijak, nitrit & nitrat). Ali, cura i njena majka su se brinuli oko akvarija te su radili sve kao i ja prije. Po slikama koje sam dobivao - sve je bilo ok. Filmići koje sam gledao su isto tako bili super. No, cijelo vrijeme nisam vidio jednog misgurnusa ali sam si govorio da se sakrio jer eto.. to im je u naravi (koliko sam čitao). Onda sam ga vidio iza filtera/drva ali nisam vidio jel' ima bilo što na tijelu. I eto.. onda je sve počelo s malim teleskopom koji je izgubio dijelove peraja.. onda je gledala ribe i vidjela da sve ribe naganjaju manju. Pa sam mislio da je mala riba zapravo napadnuta od ostalih (možda je ženka). No, onda je i naša stara riba izgubila dio peraje (onaj bijeli dio peraje na kraju). I nije mi jasno zašto itd. Dal' smo mi prenakrcali akvarij? Još su ribe male itd. pa mi ništa nije jasno.

Samo se nadam da će sve biti u redu, i da će istjerati i ovo zlo koje se sada odvija.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Vjerojatno nije bolest već "napad" druge ribe?
« Odgovori #38 u: Svibanj 16, 2012, 11:40:09 prijepodne »
Onako totalno laicki.....

Sve sam ponovo procitao, i nesto sto se stalno provlaci kroz postove je "onda smo tretirali s ovim, ili onim".

Uzeli ste u startu bolesne ribe, stavili ih u akvarij, i na prve znakove problema ste krenuli s panicnim lijecenjem, mjerenjem, provjerama, kupkama, narodnom medicinom, nema s cime ne. Sve to bi zdravu ribu ubilo.

Da ne spominjem da si na sve nabrojane lijekove potrosio hrpu novaca. Ajde razumijem, zao ti je zivotinje, ako se moze sto poduzeti da se spasi, ne zali covjek ni truda ni vremena ni novaca, ali ne treba pretjerivati.

Mene ovo podsjeca na seriju house m.d. Dodje pacijent, oni nemaju pojma sto mu je, pa onda nagadjaju, malo lijece ovo, malo ono, da bi se na kraju pokazalo da je nesto sasvim trece.  :D

Biljke sigurno nisu uzrok neke bolesti, biljke, zbog (da se ne uvrijedis sto kazem) loseg odabira mogu eventualno izazvati problem s prejedanjem. S zlatnima se stavljaju biljke tvrdih, gorkih listova, bas zato sto su zlatne terminatori koji stalno traze hranu, i stalno nesto jedu. A od svih biljaka, ja tu vidim jedino criptu i echinodorus, ostale po meni nisu dobar izbor za akvarij sa zlatnima.

Sretno s lijecenjem, nadam se da ce sve biti ok, ali nekako sumnjam, previse je tu problema od samog starta, i previse (mozda ponekad i nepotrebnih) intervencija, seljenja, stresanja riba... akvarij se ne cacka, ribe se ne ljece bas tako, idemo sad s ovim lijekom, pa za 2 dana s onim.

A nekako nisam siguran da su i uvjeti u akvariju odgovarajuci, bez obzira na sve.

Offline Akviziter

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 189
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Hrvatska, Zagreb <-> Njemačka, Stuttgart (aq. u Njemačkoj)
Odg: Vjerojatno nije bolest već "napad" druge ribe?
« Odgovori #39 u: Svibanj 16, 2012, 11:50:56 prijepodne »
Lijekove smo kupili za svaki slučaj. Za novce me nije briga.. iskreno, nemam na što drugo trošiti novac a budemo vidjeli kako će se stvari okrenuti kada se zaposlim u Njemačkoj. Sva sreća pa još nije situacija kao u Grčkoj ali će i doći i taj trenutak na razini svijeta, još jednom, ako ljudi ne prestanu biti glupi. Ribe su mi drage, i napravit ću sve što je potrebno da im bude ok. Ovdje sam nezaposlen pa fušam sa strane i ljudima radim aplikacije pa eto, dobijem neke pare sa strane te studiram a faks bi trebao završiti ove godine. Ja sam osoba koja se ne uvrijedi tako lagano : ), pa slobodno možeš i reći da sam budala što sam napravio to i to, ali eto.. nema smisla napadati ljude na osobnoj razini : P (barem tako mislim). Što se tiče argulola - to smo morali koristiti jer su imale riblju uš. Nakon toga nismo ama baš ništa koristili. Cura je za lijekove i uvijek ide u to a što ja znam.. razumijem ju. Ona je isto kao i ja ,te se brine o svim ribicama pa je stvari rješila na svoj način - uzela bactotabse i bok.

I eto, sada mi je rekla da je naša starija ribica (manja) isto razvila male bijele stvari te vjeruje da isto ima columnaris. Dal' da i nju stavimo u karantenu ili da jednostavno tretiramo cijeli veliki akvarij s bactopurom?

Ako imaš neke savjete konretne, rado bih ih pročitao.. Što se tiče seljenja, mislim da je bilo potrebno maknuti malu jer je bila izjedena, pa bila ona bolesna ili samo napadnuta, svejedno joj je trebao mir.

EDIT: Isto tako, ja nisam za lijekove dok se ili precizno specificira bolest pa se uvidi da je lijek potreban ili dok nije više moguće izliječiti bolest bez korištenja lijeka.

EDIT #2: Budem uskoro stavio video, prvo ga moram postaviti na youtube.
« Zadnja izmjena: Svibanj 16, 2012, 11:58:46 prijepodne od Akviziter »

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Vjerojatno nije bolest već "napad" druge ribe?
« Odgovori #40 u: Svibanj 16, 2012, 11:55:53 prijepodne »
ma nije to nista osobno, a kamoli da je neki napad ili vrijedjanje. samo sam komentirao, previse je to stresa ribama i muke, a sve to jos dodatno utjece na vec ionako bolesne ribe.

Mene samo cudi da jedan ozbiljan shop uopce proda ribe u tako losem stanju, jer svi ovi tvoji problemi su, cini mi se, samo nastavak price, koja je zapocela dolaskom bolesnih riba.

Konkretan savet imam, ali nece ti se svidjeti.

Lijepo to humano eutanaziraj, nemoj patiti ribe, ako i zakrpas jednu bolest, drugu neces. i nikad neces imati zdravu ribu. sve operi, dezinficiraj, namjesti ponovo, zacikliraj akvarij, i nabavi si zdrave ribe. i onda uzivaj u tome, jer ovo na ovaj nacin, samo patis i sebe i zivotinje. A realno, niti je tvoja, niti je njihova krivica.

Offline 985plavi

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Vjerojatno nije bolest već "napad" druge ribe?
« Odgovori #41 u: Svibanj 16, 2012, 12:15:00 poslijepodne »
Citat:
I eto, sada mi je rekla da je naša starija ribica (manja) isto razvila male bijele stvari te vjeruje da isto ima columnaris. Dal' da i nju stavimo u karantenu ili da jednostavno tretiramo cijeli veliki akvarij s bactopurom?

Volio bih prvo vidjeti fotografiju.

Naime, postoji mogučnost da su nove ribice koje ste prebacili u veliki akvarij sa sobom donijele i kožne parazite tipa: Chilodonella ili Glossatella a oni se očituju pojavom bjelkastih zamučenja kao sluzi na koži riba a vizualno to izgleda vrlo slično kao bolest Columnaris tako da kod zlatne može biti i kožni parazit prije već Columnaris i zato bi trebao vidjeti fotku.

Offline Akviziter

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 189
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Hrvatska, Zagreb <-> Njemačka, Stuttgart (aq. u Njemačkoj)
Odg: Vjerojatno nije bolest već "napad" druge ribe?
« Odgovori #42 u: Svibanj 16, 2012, 12:15:20 poslijepodne »
Ja sam za eutanizaciju ovog misgurnusa a za ostale ne baš : /, pogotovo ne mojih starih ribica koje su mi prirasle k srcu. Ali je baš ono što sam mislio.. ostaviti ribe kako jesu i ostaviti ove tri dok ne uginu a onda razmisliti kako u budućnost. Samo eto, čitali smo i vidjeli da su misgurnusi društvene životinje pa smo gledali da uzmemo nove.. eto. A onda smo rekli da bi bilo OK uzeti par zlatnih čisto jer naručujemo nove ribe. U trenutku kada sve ribe uginu, onda ćemo namještati akvarij po novome, odabirati biljke itd. ja sam iskreno za to da imam zlatne pošto su mi simpatične i jednostavno su mi super. No o svemu tome ću razmišljati kasnije.

Misgurnusi su već došli oslabljeni kako smo ih kupili. Ove dvije bijele ribice (jedna pajčolanka i teleskop) su došle u užasnom stanju. Ove dvije narančasto-bijele očito nisu pajčolanke, barem ne većinom, već je neko miješanje između zlatne i ne znam čega ali mi se ne sviđa jer rastu previše i prebrzo te se bojim da neću imati prostora ako ostvare maksimalnu dužinu.

Ono što me brine jest ovo:
Naša stara riba ima bijele stvari. Tretirati cijeli veliki akvarijum protiv te bolesti s bactopurom ili ne?................. ili ovu malu baciti u karantenu i cijelu karantenu s bactopurom tretirati?
http://www.youtube.com/watch?v=C0AJZpgdQn8&feature=youtu.be

Eutanizacija svega neću niti ja prihvatiti niti moja cura. Cura mi nit ne želi eutanizirati ovog loše-stojećeg misgurnusa, pa ću vjerojatno morati pričati s njenom majkom pošto ova to ne može napraviti ribi.

ovo je najbolja slika koju ima..

« Zadnja izmjena: Svibanj 16, 2012, 12:19:16 poslijepodne od Akviziter »

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Vjerojatno nije bolest već "napad" druge ribe?
« Odgovori #43 u: Svibanj 16, 2012, 12:24:43 poslijepodne »
A gledaj, ako postoji sansa da je izljecis, onda svakako pokusaj.

A ta teza "ne mogu ja to napraviti" mi ne stoji. Mislim, da se razumijemo, ja nemogu ni uginulu ribu (koja sama od sebe ugine) baciti, mora to netko drugi. Ali kad razmislim, humano to rijesiti ili patiti ribu, dileme ustvari nema. Ako i kad budes siguran da pomoci nema. A ako ima, svakako, pokusaj sve sto mozes.

Offline Akviziter

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 189
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Hrvatska, Zagreb <-> Njemačka, Stuttgart (aq. u Njemačkoj)
Odg: Vjerojatno nije bolest već "napad" druge ribe?
« Odgovori #44 u: Svibanj 16, 2012, 12:33:48 poslijepodne »
 Sada ću postaviti slike.. izgleda da i veća riba ima neko bijelo smeće na peraji:







Offline 985plavi

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Vjerojatno nije bolest već "napad" druge ribe?
« Odgovori #45 u: Svibanj 16, 2012, 12:35:50 poslijepodne »
Ja na zlatnoj ne vidim bakterijsku bolest Columnaris već samo oštećene peraje koje će se same regenerirati u čistoj vodi+sol+FFM+vitamini.

Vidio sam nešto bjelkasto na tijelu a ako to nije svjetlosni efekat to mi izgleda kao kožni parazit o kojem sam pisao post iznar a to če riješiti solna kupka (privremeno).

Ribe ti izgledaju prejedeno ako ih se ne hrani previše izgleda da jedu lišće koje počinje trunuti i mekano lišće.

Jedna opaska ako terarijsko bilje ubaciš u akvarij ono počinje trunuti i jako zagađuje vodu sa raznim spojevima sumpora i dr. pa provjeri da li koja biljka stagnira ili trune i odmah napolje.

Offline Akviziter

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 189
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Hrvatska, Zagreb <-> Njemačka, Stuttgart (aq. u Njemačkoj)
Odg: Vjerojatno nije bolest već "napad" druge ribe?
« Odgovori #46 u: Svibanj 16, 2012, 12:41:58 poslijepodne »
I ovo je zadnja: (pogledaj treću sliku gore, na ovog debelog.. ima neka bijela zatamnjenja na peraji - fleke su malo deblje)

Rekla je da nema biljke koja trune a sve lišće koje je bilo prekriveno s previše algi je maknula van. Ona ih nije hranila sada već duže vrijeme već im ubacuje samo vitamine ffm itd.  

Izgleda da kao početniku najbolje otvoriti akvarij s podlogom (šljunak), i ničime više. Ali smo mi sve biljke koje su trunule, odmah bacili van. Neke smo prebacili u drugi akvarij (biljni) gdje smo gledali hoće li se biljka prilagoditi ili ne.

EDIT: znači ostajemo pri tome da misgurnusi dobivaju solnu kupku još danas a sutra bactopur. Ostalima ništa ne radimo.
« Zadnja izmjena: Svibanj 16, 2012, 12:48:44 poslijepodne od Akviziter »

Offline 985plavi

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Vjerojatno nije bolest već "napad" druge ribe?
« Odgovori #47 u: Svibanj 16, 2012, 12:48:19 poslijepodne »
Ma to na repu je zadebljanje od virusa o čemu sam ti već pisao Koi herpes virus i to će se stabilizirati i malo stanjiti kada ribi imunitet opet bude na 100%.

Zanimljivo za razmišljanje, ako cura ne hrani ribe otkuda su tako debele?

Pogledaj kako su oglabani doljnji dijelovi stapki onih biljaka koje imaju dugoljasto sitno lišće.

Offline Akviziter

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 189
  • Spol: Muški   Dob: 38
  • Lokacija: Hrvatska, Zagreb <-> Njemačka, Stuttgart (aq. u Njemačkoj)
Odg: Vjerojatno nije bolest već "napad" druge ribe?
« Odgovori #48 u: Svibanj 16, 2012, 12:52:00 poslijepodne »
Kada je radila izmjenu vode i usisavala dno - počupala je puno listova te biljke.. još je rekla da imamo sada i "palmu" jer je maknula sve što je izgledalo loše ili bilo puno algi. Od te biljke je ostalo samo lišće na vrhu koje je bilo novo i "zdravo". Tako da "poglabane" biljke više-manje su djelo njenih ruku. Nemamo škarice za rezanje pa je vjerojatno samo čupkala. Ali da jedu nešto - jedu, i to znam jer sam vidio zelenu kakicu dugu a ako ih nije hranila, znači da su jeli neko bilje.

Rezimiranje*:
- mala dva misgurnusa smo izdvojili sa strane u kantu
- nad njima obavljamo tretman solne kupke još danas
- sutra nad njima vršimo liječenje bactopurom; u kantici su iznad 5L vode te ne moramo mijenjati vodu
   - u uputstvima piše 3 dana a onda pogledati kako stvari stoje, te ako se stanje ne stabilizira, promjeniti % vode, te nastaviti liječenje sljedeća tri dana
- ostalim ribama ništa ne raditi osim mijenjati vodu svaki drugi/treći dan (danas je drugi dan, mijenja im se voda, stavlja FFM, dobre bakterije, sol i sljedeći dan vitamini)

I još jednom hvala na vremenu i trudu uloženog oko našeg akvarija
« Zadnja izmjena: Svibanj 16, 2012, 13:05:10 poslijepodne od Akviziter »

Offline 985plavi

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Vjerojatno nije bolest već "napad" druge ribe?
« Odgovori #49 u: Svibanj 16, 2012, 13:04:56 poslijepodne »
Sretno i javljaj promjene.

Pozdravi curu stvarno je sjajna... :-[  Eh da je meni jedna takva em veterinarka em tako brižna i pažljiva.... :nuclear: