3. Savjeti i preporukeIz svega što sam gore napisao ne želim kazati da navedeni materijali manje površine nisu dobri, čak naprotiv, ali ti materijali nisu dobri za unutrašnje i vanjske filtere površine do cca 8 litara a jednostavno zato jer ne ispunjavaju funkciju za koju su predviđeni.
U njima se odvija biološka filtracija ali u neznatnoj mjeri pa se može zaključiti da nepotrebno zauzimaju prostor za „bolji“ biološki filter.
U filterima velikih volumena sa hang on sistemima ovakva keramika dolazi do punog izražaja ali tek kada je ispred instaliran
pred-filter koji na sebe kupi veliki postotak što sitnijih nečistoča.
Pogledaj fotografije br. 9 i 10.


U unutrašnjim i vanjskim filterima manjeg volumena za biološku filtraciju a s obzirom na veliku brzinu protoka vode najbolji su materijali sa što večim porama i sa što većim volumenom pora (otvora, rupa) i to najbolje ako zauzimaju prostor cijele posudice pa je voda prisiljena prolaziti direktno kroz njih a ne ih zaobilaziti kao valjčiće, kuglice i ostali materijal manje površine.
Sukladno navedenom, za filtere o kojima pišem, predlažem upotrebu plave ili zelene spužve ili druge materijale od plastike ili keramike sa velikim porama (otvorima) koji zauzimaju cijelu površinu posudice a koji se i inače koriste za filtriranje i kao stanište za „dobre bakterije“.
Fotografije br.: 11. i 12.


Spužva je materijal koji je savršen za sve funkcije u filteru a posebice zbog toga jer je volumen pora (otvora) u odnosu na površine spužve više od 50% a pore su puno veće i voda nesmetano prolazi kroz njih.
Fotografije br. : 13. i 14.


Plastične kuglice (Bio ball) te ostali plastični materijal od plastike manjeg promjera, dobri su ako ih je mnogo i ako se nalaze se u prostoru od 5 i više litara vode...
Na vanjskim površinama svih tijela koja se nalaze u akvarijskoj vodi u roku od nekoliko sati, počinju se prihvačati slobodno plivajuće bakterije koje se međusobno povezuju i vrlo brzo formiraju mrežastu strukturu tkz: MATRIKS.
Matriks se stvara na način da bakterije luče bjelančevine i polisaharide te tako izgrađuju mreže na koje se prihvačaju druge bakterije, alge i planktoni. Međutim, ta struktura izgrađena od polisaharida i bjelančevina jeste ljepilo koje bakterije čvrsto drži u toj strukturi kako ih ne bi odnijela voda sa toga mjesta...
Fotografija: shematski prikaz Matriksa i fotografija prikazuje faze stvaranja bio filma na podlozi


Dakle, stvoren je tkz. BIOFILM. Biofilm je gusta struktura koja je sastavljena od: STOTINJAK VRSTA BAKTERIJA, od ALGI, od PLANKTONA, od SLUZI, od NEČISTOČA IZ VODE I od MINERALNIH PLOČICA. Taj biofilm ovisno o nečistočama u vodi može biti od 1 mikrona do cca 1 do 2 mm na površini keramičkog valjka koji se nalazi u Turbulentnoj vodi.
U biofilmu postoje vrlo sitne pore kroz koje se voda jedva kreće a imam jedan prikaz kretanja kroz Bio film na ovom videu:

Prema zakonu fizike a vezano za dokaz da je uz samo tijelo koje se nalazi u kretajućem fluidu, kretanje istoga puno manje a uz samo tijelo kretanje iznosi 0, te tada dolazi do taloženja čestica koje se nalaze u vodi, također dolazi i do taloženja MINERALA. Uz taloženje minerala tu se nalaze bakterije i alge koje također vrše kalcifikaciju Matriksa pa već nakon mjesec, do mjesec i po dana, VANJSKA POVRŠINA KERAMIČKOG VALJKA JE PREKRIVENA TANKIM KALCIFICIRANIM SLOJEM.
Evo i nekoliko fotografija koje prikazuju u kojoj mjeri biofilm prekriva površinu recimo keramičkog valjka ili plastike koja se isto koristi za biofiltraciju:

Evo i nekoliko fotografija biofilma pod povečanjem:


Evo i fotografije gdje bakterije zajedno sa algama stvaraju bio film:


Već sam prije napisao da predfiltracija može smanjiti debljinu plaka (biofilma) na površini keramičkih valjaka ali isto tako na svim površinama i filtera i cijevi tako da ću samo ilustrirati svoje tvrdnje fotografijom kako izgleda filter pred pranje i grafičkim prikazom strujanja vode smanjene brzine bez predfiltera i sa predfilterom:


Molim konstruktivnu i argumentiranu raspravu, s poštovanjem.