Travanj 27, 2024, 18:35:17 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: 700l mora u dnevnom :)  (Posjeta: 215750 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Vipko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 511
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Trogir
    • http://www.NetEkipa.com
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #525 u: Siječanj 01, 2014, 09:44:34 prijepodne »
Pozz ljudi,

Evo jos jedan moj beskorisni DIY projektic sto mi je uzeo dosta vremena , a ovaj put i zivaca.

Radi se o biopelet reaktoru. Draga mi je kupila reefoctopus pelet reaktor za valentinovo i on uredno radi svoj posao i dosta je robustan. Medjutim svako malo meni djavo neda mira i hocu nesto experimentirati bilo s ugljenom bilo s rowom ili s peletima ili ATSom. Ko ima pelete oni znaju da peleti bas ne trpe puno drkeljanja oko njih. Pocetak je zeznut, pokreni ih, mjeri, namjesti, dodaj, pojacaj, izmjeri (ovo jedno 4-5 puta ponoviti) i onda ce se doci do ok rezultata. Svako toliko nadodati jos peleta (jer se trose, tj. pojedu ih :)) i pici. Medjutim nakon sto sam dodao i ATS u sistem, situacija u tanku i parametri vode su se dosta poboljsali. Zasto barem nitrate i fosfate nisu peleti bolje ragradili? Idemo istrazivati sto drugi uspjesni(ji) ljudi koji koriste pelete kazu na to.

Prva stvar sto sam nasao je da nisu najidealnije iskoristeni odnos fluktacije peleta (i njihova sama iskoristenost) i izlaz iz reaktora. Dakle prica je relativno straight-forward: imamo pumpu koja pumpa vodu unutra, voda ide dolje i uskovitla pelete i izlazi gore, i izlaz stavimo negdje na ulaz skimmera. E sad, ako hocemo pojacati fluktaciju i korisnost peleta, znaci pojacajmo pumpu, ali to odmah znaci da i izlaz vode iz pelet reaktora je puno jaci. Ovde se moze napisati cijela studija odnosa fluktacije peleta, protoka mora kroz reaktor i samog izlaza iz reaktora te hvatanja tog mora u skimmer, pa necemo u to ulaziti.

Ukratko posto sam u kontaktu s par stranih ljudi koji koriste pelete uspjesno, dobio sam zanimljiv youtube link s jos zanimljivijim videom.



Super dizajn reaktora, odmah mi se svidjelo rjesenje i poceo planirati kako to kod sebe primjeniti. Sve je to ok, ali nebih htjeo nista ljepiti/variti/kidati s starog reaktora. Nakon i AKO pokus uspije, i ne budem zadovoljan, hocu da se mogu bez problema vratiti na staro stanje.

Prva stvar mi je bila pumpa. Ova pumpa od 800 l/h je bila preslaba za ovako nesto, jer mi ona trenutno vrti reaktor na full speedu, a vidjeti cete na videu kako to izgleda. Druga stvar za pumpu je bilo da se moze i interno i externo koristiti, i treca stvar da su izlazi 32mm, pa bilo navoj ili cjev. Nasao pumpu, pumpa kupljena (Sicce Syncra Multi 2500), intern i extern upotreba, 32mm, navoj. Znaci treba samo napraviti navoje nekako na plasticnim koljenima i T-ovima koji ce ici na ovu pumpu.

Dalje, cijevi i ventil 32mm imam taman jedan, sva koljena i T-ove jedva jedimice skupusio. Navoje cu za sada brzinski napraviti na jednostavan nacin. Nasao jednu pocinčanu spojnicu od 1" , mini letlampa, malo se zagrije plastika da omeksa, i onda s ovim se urezu navoji. Posto za sada u pocetku ce mi biti jos uvijek u sumpu reaktor nije mi niti bitno ako ne dihta 100% ovaj dio tako da nisam se previse zamarao s ovim, iako pri sastavljanju, i dodavanju teflon trake na navoje, spoj je super dihtao. Vidi se na slici na par komada koljena da su narezi vec napravljeni.





Jos mi trebaju 2 konektora za gumu (odabrao sam 16mm da mi je dovoljno) koji ce mi biti ulaz i izlaz iz reaktora. Ulaz u biti sam mogao samo jednu rupu napraviti, al eto nisam htjeo jer sam ovo radio s mislju da ce se reaktor mozda i externo koristiti pa ce mi prije ili kasnije trebati konketor za gumu. Isto tako mogu tu staviti gumu i recimo prebaciti usis u pelet reaktor da bude direktno iz prve komore u sumpu gdje je voda tek dosla iz tanka, bez ikakvih filtracija. Drugi konektor sam uzeo s direkt ventilom na sebi. Ovo mi je draze rjesenje nego da je na gumi. Bauhaus nekih 15kn za oba.





Plumbing je gotov. Srecom i na reef octopusu kada se odvidaju konektori za crijeva opet ostane 32mm navoj :) Tako da mi je to jako pojednostavilo stvar. Na navojima je samo stavljena teflonka i zavidano. Super drzi. Navoji na pumpi isto nisu ljepljeni nego samo teflon, i isto tako cijevi koje idu u taj T nije ljepljen nego samo teflon okolo, i nabijeno. Ovo je bitno da mogu sve lako rastaviti u slucaju potrebe, a ovo je sve ionako ispod vode pa me nije ni briga ako koja kap pobjegne :) Ostala 3-4 spoja su zaljepljena. Kombinacija 32mm ventila koji se rastavlja na 2 djela, i cjevi koja je samo utaknuta u pumpu i T, dobijem da mogu sve rastaviti u roku od keks, bilo radi dodavanja peleta i ciscenje sistema ili kao decommision sistema :)










Znaci sam princip je jako jednostavan. Voda se uzima iz standardnog izlaza iz reaktora sa strane, to vodimo cjevi do jednog T koji jedan dio ide u pumpu, a drugi dio ima konektor za crijevo koje u biti sluzi da on uzima sump vodu da nadomjesti vodu u reaktoru koji smo ispustili. S druge strane OD pumpe ide opet jedan T koji jedan dio ide na ventil, pa na ulaz od reaktora, a drugi dio ide na konektor za gumu s ventilom na koji u biti ispustamo vodu. Ovaj dio me je u biti izludio, jer sam inicijalno zamislio bas kao na onom videu da izlaz iz reaktora bude na vrhu. Ali radi par stvari to nije bilo moguce i uzelo mi je par dana vremena da modificiram i ovako napravim. Probem je sto je izlaz iz reaktora na odredjenoj visini (5-6cm) i sa strane, a ovaj mali izlaz sam stavio na vrh, a pumpa je dosta jaka. I onda je on u biti vrtio stalno vodu od dolje do ovog izlaza, a na vrhu mi je ostao zracni pocket kojeg nikako izvuci, cak i ustima izvucem zrak, al jednostavno pritisak ne dolazi do ovog izlaza, nego sve pumpa usisa s ovom nizom cijevi.

Zato sam na kraju isao na ovakvo rjesenje, da cu odmah na izlazu staviti jos jedan T, i tu cu izbacivati vodu vani, odmah prije pumpe, tako da tu nesmje biti problema. Malo je bilo problema s startanjem reaktora (dok izbaci sav zrak) ali u biti na kraju sam shvatio da ga se treba pusitit na miru i on ce to kroz sat vremena malo pomalo izbaciti (jer dio zraka mi opet vraca u reaktor, a samo manji dio izajde kroz onaj konektor i crijevo vani. Ali kazem, pustiti ga sat vremena, kompletno je sve izbacio.

Sad s ovim imam super kovitlanje i fluktaciju peleta, unutar reaktora imam 1000 ili 1500 l/h protok, a izlaz iz reaktora mi je pod kontrolom i sam biram koliko ce mi izaci vani hoce li to biti 50 l/h ili 500 l/h.

Evo jos 2 slike kako izlaz iz reaktora ide direkt na ulaz pumpe skimmera (razmisljam kako da napravim onakvo rjesenje kao sto je kod njih na videu, da kompletno SVE iz reaktora ide u skimmer, ali da ne zeznem onu kapu od skimmer pumpe i venturi), i druga slika ventila na kojem podesavam izlaz iz reaktora:





Za video sam brzinski samo natakao jedan ventilić na izlaz iz cijevi da nemoram zavlaciti ruku iza za pokazati kako regulirati flow (poslje sam ipak morao i to jednom napraviti). Dakle inace mi nema ovog plavog ventila, nego kao sto se vidi na slici, direktno crijevo ide na pumpu skimmera.



Svi koji imaju onakve reaktore na ovaj sistem su rekli da su dobili fantasticne rezultate u odnosu na klasicne reaktore, tako da idemo sad vidjeti ima li tu istine :)

Evo video koga zanima:




Dobru zabavu veceras svima :)

(P.S. Ovaj post je jucer napravljen, ali usljed problema izgleda da je cijeli forum se restorao na dan prije, pa tako je i ovaj post nestao. Sreca na cacheu da sam izvukao text, inace nema sanse da bi sve ovo pisao ispocetka  :D )

Offline Karlo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3494
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Karlovac
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #526 u: Siječanj 01, 2014, 12:43:23 poslijepodne »
Bas me zanimaju rezultati! Nakon koliko mislis da ce biti vidljivi?

Thanks za shareanje :)

tapatalk


Offline zzorann

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 240
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Rijeka
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #527 u: Siječanj 01, 2014, 13:05:42 poslijepodne »
Draga mi je kupila reefoctopus pelet reaktor za valentinovo

Radi ovog posta Danielle Steel sada pere svog dragog jer je truba od romantičara :D

Ovo mi je stvarno najjači topic na cijelom forumu, svaka čast na sheranju svega Vipko. Polako počni razmišljat o jednoj knjizi jer si na dobrom putu sa svim ovim.

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #528 u: Siječanj 01, 2014, 13:41:36 poslijepodne »
Kako bi rekli...Vipko, odličan upis..i svaka čast na volji.

Offline Dubravko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1323
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Sv. Nedelja, Novaki
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #529 u: Siječanj 01, 2014, 14:41:42 poslijepodne »
Kad se sve zbroji i oduzme sve to ima logike, samo nema u jednom - zašto sami proizvođaći ne ponude takvu opciju, nego neki frik iz LA. mora doći na to. Vipko tebi desetka na trudu i sharing-u

Offline Karlo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3494
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Karlovac
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #530 u: Siječanj 01, 2014, 15:54:57 poslijepodne »
Aj pogledaj biochurn reaktore iz iste firme kako ti se cine. To je neki novi dizajn, vjerujem da su bolji i mozda ih ne bi trebalo predelavati.

tapatalk


Offline morino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1447
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #531 u: Siječanj 01, 2014, 16:53:22 poslijepodne »
Evo nisam mogao da ne komentiram, vidim da uz Mizu (tko je vidio tank i tehniku uživo znat će o čemu pričam) jedan od jačih DIY likova i entuzijasta s foruma, svaka čast za akvarij, smještaj u prostoru, ideje prva liga i ono što je najbitnije- tip top izvedba!

Sviđaju mi se i gitara, ali to je druga priča! :D


Offline Karlo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3494
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Karlovac
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #532 u: Siječanj 01, 2014, 20:52:20 poslijepodne »
Pitanje: sad si dobio visoki pritisak na izlazu tj. veliku brzinu vode jel ti je fi izlaza mali, kako će to pumpa skimera kvalitetno uhvatit?

Offline Vipko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 511
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Trogir
    • http://www.NetEkipa.com
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #533 u: Siječanj 01, 2014, 21:34:52 poslijepodne »
@Karlo1: Pa znas sta, posto su peleti bili malo van tanka, ali sam rotirao vodu da mi ne odu sva bakterijska kultura na njima. Ko nezna sto je smrad neka ostavi samo 1 dan vodu u peletime i onda to pomirise. Skimmat ce mu mirisati kao Chanel  :D . Ali ipak da mi se ustali taj neki balans u reaktoru, skimmeru sto vadi to i u tanku pretpostavljam da ce sigurno trebati barem tjedan/dva.

@Karlo2 i @Dubravko: Kao sto je Karlo vec napisao poceli su proizvodjaci sami raditi ovakve reaktore (ono sto sam ja linkao nije "neki LA tip" sastavio DIY, nego je on u svom kanalu predstavio tipa koji radi u Reef Dynamics i njihov proizvod (mozes vidit na url: http://www.reefdynamics.com/ ili tocnije: http://www.reefdynamics.com/category-s/257.htm ). Ako u youtubeu malo istrazite vidjeti cete sve vise proizvodjaca da su poceli testirati s ovakvim sistemom (deltec, vertex i sl.) tako da izgleda da se krece u tom smjeru. Druga stvar je sto ovo dodatno poskupljuje reaktor koji je vec sam po sebi skuplji, pa nece svi da idu na ovaj sistem da nebi odbili kupce s visokom cijenom (a dosta ljudi kao ni ja niti nije znala za ovaj upgrade i koliko je (sto ce se pokazati valjda) bolji od obicnog sistema).

@Karlo3: Nisam dobio visoki pritisak ono na videu sam samo pokazao da ako je potrebno da se moze i tako pustiti. Inace ce to biti dosta sporije, sto ce skimmer bez problema uhvatiti, al doduse u pravu si ako mi se pokaze potreba ze velikom razgradnjom shita, onda bi mi trebao malo veci pritisak. S obzirom da mi je stara pumpa vec picila 800l/h, ovo sada nece biti jace, pa vaaaaljda bi uhvatilo sve. Ali kao sto sam rekao, super mi je se svidjela ideja kako su s jednim T nastavkom rijesili usis u pumpu skimmera, tako da cete moci ocekivati da cu pokusati i to rijesiti i tako pokusati rijesiti ovo.

@zzorann, @Morino, @Dubravko i @Renta: Thx ekipa, meni bude dosadno i djava mi neda mira pa uvijek nesto idem experimentirati, pa ako uspije onda to i sheram da ustedim vrijeme ako neko bude isao nesto slicno raditi :)


Al genralno malo sam napravio disbalans u tanku jer mi je ATS prvo bio van upotrebe jedno 2 tjedna dok sam radio novu verziju, onda su malo radili paralelno i novi ATS (kojem treba barem tjedan/dva da se uhoda) onda sam makao i pelet reaktor radi ove modifikaicje i to je izgleda bila kap koja je prelila casu te su pocele lagano alge se pojavljivati. Napravio sam malo cesce izmjene mora i to je lagano pomoglo, ali u biti sada cekam da mi se peleti ukljuce u pricu i da se vratim na staro stanje.

Offline Tuljan

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1504
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #534 u: Siječanj 02, 2014, 12:50:59 poslijepodne »
Odličan DYI, kao i sve drugo što si odradio.
Pazi kako če ti se ponašati akvari kad krenu i ATS i biopelletsi, ja sam imao hrpu problema dok sam vrtio i jeddno i drugo, hrpa algi stalno bličanje acropora, montiporam i LPS ovi su bili kako tako, stalno sam mislio da imam previše hranjiva u vodi i dodavao još biopeletsa, stanje je bilo sve gore, onda sam maknuo peletse i sve se normaliziralo za tjedan dana.
Inače kakav god ugljik ubacim u tank krenu problemi tako da kod mene ATS i bilokakvo dodavanje uglika (probao sam peletse, ocat, votku i šečer) neidu.
ZAGREB-SESV. KRALJEVEC/HRVATSKA

Offline Vipko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 511
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Trogir
    • http://www.NetEkipa.com
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #535 u: Siječanj 02, 2014, 13:00:47 poslijepodne »
Thx man! Pazi meni ovo nije da idem prvi put ovo dvoje skupa. Peleti su mi u tanku od pocetka tanka, a ATS vrtim jedno 2-3 mjeseca valjda, i nije bilo problema. Problemi su mi poceli s algama kada sam poceo izbacivati. Prvo ATS (da napravim bolju verziju) i onda biopelet reaktor, tako da je tank malo ostao bez jednoga, pa malo bez drugoga, i sada mi ponovo idu oboje zajedno. Sad u startu cu malo pritegnuti onaj izlaz iz pelet reaktora, da slabije ide, pa cu za tjedan malo jace, drugi jos jace, i pomalo mjeriti parametre da ih ustimam kako su mi i prije radili cakum-pakum :)

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #536 u: Siječanj 02, 2014, 21:26:50 poslijepodne »
Odličan DYI, kao i sve drugo što si odradio.
Pazi kako če ti se ponašati akvari kad krenu i ATS i biopelletsi, ja sam imao hrpu problema dok sam vrtio i jeddno i drugo, hrpa algi stalno bličanje acropora, montiporam i LPS ovi su bili kako tako, stalno sam mislio da imam previše hranjiva u vodi i dodavao još biopeletsa, stanje je bilo sve gore, onda sam maknuo peletse i sve se normaliziralo za tjedan dana.
Inače kakav god ugljik ubacim u tank krenu problemi tako da kod mene ATS i bilokakvo dodavanje uglika (probao sam peletse, ocat, votku i šečer) neidu.


Slična su i moja iskustva kad se ATS s peletima koriste. Peleti su isključeni prije tjedan dana i već se vidi napredak.

Offline bura2

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1128
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: ZG-Dubrava
  • 092 10000 36
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #537 u: Siječanj 02, 2014, 23:53:53 poslijepodne »
Meni dok sam dodavao votku alge na ATS-u mi nisu baš uspjevale,jedva da pokriju mrežicu.
Kad sam prestao s votkom alge su buknule i sad za 10 dana imam tepih od 4-5cm.

Offline Vipko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 511
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Trogir
    • http://www.NetEkipa.com
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #538 u: Siječanj 03, 2014, 08:25:08 prijepodne »
Cuj to ima i smisla. Kada si makao votku ili bilo koju ugljicnu hranu, ono ti je prestalo razgradjivati stvari i onda je ATS preuzeo na sebe sav load, te alge su buknule. Ja sam kod sebe namjenio da mi peleti rade vecinu filtracije, a sto ostane neka ATS pokupi :)

Stos je jel zelis da imas na ATSu "tepih" ili da ti parametri u tanku budu dobri :)

Meni iskreno nije bitno da mali gremlini unutra rade neku filtraciju, ako ce more biti u top formi - ja happy :)

Offline Vipko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 511
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Trogir
    • http://www.NetEkipa.com
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #539 u: Siječanj 08, 2014, 10:56:36 prijepodne »
Evo proslo je godinu dana od dodavanja prvih koralja u tank, pa isa malo bacit oko na progress kroz mjesece.

Ideja mi je bila u zadnjih par mjeseci mjesecno udrit jednu fotku, otprilike s iste pozicije, pa se naprave kontrolne tocke u jednom layeru, i onda rastegnit sliku da upadaju u te tocke, tako da mi tank i kamenja uvijek budu (koliko toliko) na istom mjestu, a kako micem fotke vidim rast koralja. Naravno nece sve biti idealno jer ne koristim stalak i istu poziciju, pa malo kut zeza i sl. ali mozda ne budem ljen pa za tu jednu mjesecnu sliku barem na monopod ga stavim da je barem visina i pozicija ista :)

Nasao sam par istih pozicija slika prvih koralja u tanku (doslovno prvih), ali vecina ih nije uhvacena odmah kada su kupljeni nego nakon nekog vremena, al eto, opet ce se dobro vidit.

Idem redom:

Obratiti pozornost na velicinu kamena na koju je zaljepljena i na kraju koliki je u biti kamen u odnosu na koralj.





Zadnja slika je jos veca i rasirenija (vidi se da glave se nisu full otvorile) ali ove slike sam sinoc slikavao brzinski, svijetlo je vec palo lagano i oni su se poceli zatvarati, ali nevezano za to, vidi se progress po broju glava :)





Ista stvar s eufilijom, kada je dosla to su bile klasicne glave, sada kada se zatvori (bas cu je jednu vecer slikati zatvorenu), ono skelet glave je ko 5kn kovanica :), a full otvorena je velicine dlana s otvorenim prstima (20tak cm)





Histrixa su bila 2 kupljena, jedan je malo bolestan dosao, pa rezi, pa ljepi, pa odumrlo, pa opet rezi, i onda je kao krenuo (taj je jedan manji histixić na desnoj strani tanka). Drugi (ovaj na slici) je normalan ostao (on je na ljevoj strani tanka).





Plate monty sam dobio okrugloga velicine dlana. Ovde na prvoj slici je se vec poceo listati i vidi se rast nekih 2-3cm oboda.





I za kraj, evo napravio sam brzinski i jako jednostavni cisti html/JS/css za ovo prebacivanje slika po mjesecima i godinama. Mislio sam mozda morfing raditi i mozda ljevi klik naprijed, desni nazad i sl. ali u biti ovako mi je bolje da se brzo prebacuje po slikama, i sami mozete klikati određene mjesece, pa malo pocetak, pa kraj, pa naprijed pa nazad :)

U pocetku su slike malo cudne jer sam ih morao dosta izobličiti da mi upadnu u kontrolne točke (jer te prve slike nisam imao okomito na tank, nego malo sa strane), ali buduce slike ce biti bolje :)



Link: http://app.netekipa.com/napredak/


Stavio sam i link na ovaj example za download ako nekome bude ovo interesantno da napravi sebi ili cisto lokalno na racunalu da to vrti (netreba nikakvi webserver, samo otvoriti stranicu u browseru). Kod je krajnje jednostavan i svak ce shvatiti kako dodati slike i promjeniti datume i sl. :)

Download ovog mog primjera: Link: http://app.netekipa.com/napredak/download.zip

Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #540 u: Siječanj 08, 2014, 12:01:04 poslijepodne »
koji si ti luđo, to svijet nije vidio... ovaj reaktor je mrkli mrak...  :up:

Offline Dubravko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1323
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Sv. Nedelja, Novaki
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #541 u: Siječanj 08, 2014, 14:47:24 poslijepodne »
Obratiti pozornost na velicinu kamena na koju je zaljepljena i na kraju koliki je u biti kamen u odnosu na koralj.
]

mislim, stari moj skužio sam te kaj si napravio!!!
kamen si stalno pomalo tesao tako da ti koralj izgleda sve veći i veći , nemreš ti meni tu uvaliti tu priču kak ti koralji rastu ko gljive poslije kiše, kužiš ne ?!  :D
 :up: :klap:

Offline Stina

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4320
  • Spol: Muški   Lokacija: zg
    • ZGreef
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #542 u: Siječanj 10, 2014, 13:22:53 poslijepodne »
Vipko... jel mi možeš pliz pofotkat makro fotke OBA hystrixa ako nije problem?! Gdje god, kad god, samo da nešto vidim ;)

PS. čini mi se ekspanzija polipa na njima mala? Jel to do fotke ili stvarno jest takva?

Boja je dobra, ali mi je rast malo "čudan"... da li je koralj na mjestu slabog protoka?

Sorry kaj gnjavim, ali me baš interesira :-[

Offline Vipko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 511
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Trogir
    • http://www.NetEkipa.com
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #543 u: Siječanj 10, 2014, 14:18:49 poslijepodne »
Nije gnjavaza, kada dojdem kuci slikam ih.

Desni je na vrhu i tocno na najjacem udaru pumpi iz protoka, a ljevi (onaj ogromni) je em niže dosta, i em je na mjestu gdje je jako slab protok sto se tice streamica, ali tu me spasava wavebox.

Enivje, kad dojdem kuci s posla, bacim 2 slike.

A ti Dubravko, ako si me vec skuzio, pa sto si to morao svima reci, placam grdnu lovu da tajna ostane ispod tapeta, i da izgleda da koralji rastu :)  :up:

Offline Dubravko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1323
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Sv. Nedelja, Novaki
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #544 u: Siječanj 10, 2014, 15:20:12 poslijepodne »
sorry kad mi je jezik brži od pameti !  -?
Btw.
fakat cijeli akvarij je pic-pic !
Hvala bogu da Vas ima tu na forumu kaj znate i želite podijeliti svoje znanje sa nama i imate akvarije da se mogu uspoređivati sa svima u svijetu i što je najbolje to su 99% DIY.
To je za moj kriterij neusporedivo sa onima koji dođu u dučan i bace samo pare na stol pa se poslije šepure ko purani!

Offline Vipko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 511
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Trogir
    • http://www.NetEkipa.com
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #545 u: Siječanj 10, 2014, 18:22:01 poslijepodne »
Evo Stina fotke kao sto sam obecao. Nisu dobre, iz ruke sam slikavao, a svi koji su slikavali s macro lecom znaju koji je to pain in the *** :)

Ali generalno shvatiti ce se kavi su polipi:

Desni histrix. Dakle ovo je onaj koji je na povisenoj poziciji, i stream od pumpi direktno kraj njega prolazi. Cak su mu malo uvuceniji polipi od ljevog kojeg bi ocekivao da su uvuceniji polipi:





Ljevi histix :





Isto tako vidio sam da mi pH pada pa sam isao mjeriti KH, kad vidim da mi je pao dosta, cak ispod 7 :( Sad zadnja 2 dana ga pomalo krecem boostati da dojdem do 8.


A Dubravko znas zasto sam ovakav da sve pisem i objasnjavam?

Kada sam pocimao s morskom akvaristikom to je onda bio bauk i samo face su imale uspjesan reef. A znanje je se skrivalo kao zmija noge. Kao sto je neko napisao ovde ili na FB grupi, "Nedaj Boze da susjed ima ljepsi akvarij"  :D . I tako uz iznimke par ljudi koji su bez problema i otvoreno pomagali, i davali fragove koralja kada je se tek kretalo (ovde moram spomenuti Antu tj. Antimona koji jedini se nije suzdrzavao pomoci i savjetom i fragom i opremom kada bi mi nesto zatrebalo), vecina je to drzala za sebe, old school tipovi s kalcij i kalk reaktorima, CO2 bocama i ako spomenes da ces ici na doziranje elemeata gledaju te kao noobinu, vidi luzera, nema pojma sastaviti kalcij ili kalk reaktor, mi smo face, bla bla.

Tako da moj cijeli projekt akvarija i sve oko toga je u biti da se pokaze da za ok reef nemoras znati sve ribe i koralje latinske nazive, netrebas znati udjel joda i stroncija na ml mora i neznam sto. Kada god me netko pita kako je to i koliko je komplicirano imati reef akvarij ja im kazem 2 stvari da su najbitnije:

1) strpljenje (MORAS cekati period cikliranje, MORAS cekati da ti je more i parametri ok prije dodavanja riba, MORAS dodavati load u vidu riba polako u tank, a ne odjednom dodati 10-15 riba, MORAS dobro izmjeriti parametre prije nego ides dodavati tvrde koralje i sl.)
2) slusati iskustva starijih reefera (u vidu kako sto napraviti, sump, svijetlo, kakvo kamenje kupiti (ovo najteze pada ljudima  :D ), koju opremu kupiti (ovdje mislim da nema reefera koji se nije zeznuo i isao proci jeftinije pa poslje platio 3x sve ukupno skuplje) i sl.

Tako za ono prvo nemogu pomoci, a za ono drugo, imaju sve opisano u ovoj temi.  :D

A sve ostalo sto ih zanima me pitaju i bez problema pomognem ako je to u mojoj mogucnosti (to barem mogu potvrditi ljudi koji su me na mail/pm kontaktirali s raznoraznim pitanjima kroz ovo vrijeme  :D ).

Znam da me zato neki ljudi mrze i nazivaju neznam kako, al eto, mi nastavljamo po planu i programu :)

Offline delbi

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2045
  • Spol: Muški   Lokacija: Pula
  • vecio mona
    • http://www.posronja.eu
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #546 u: Siječanj 10, 2014, 18:38:07 poslijepodne »
Mrziti..uf, tesko mi je i procitati tu rijec....ali..ako mislis da te netko mrzi zbog kvalitetnog pisanja na forumu.....ni meni onda ti nisu dragi :) ako ti to nesto znaci :):)
Ovo je predobra tema...i..ja sam osobno, presretan kada netko ima uspjesan akvarij.......

--------------------------------
sa telefona....sorry na greskama

pula
Too Old to Rock 'n' Roll: Too Young to Die

Offline phrsak

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 364
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Pregrada - Zagreb zapad
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #547 u: Siječanj 10, 2014, 20:07:05 poslijepodne »
Ovaj tip delbi gotovo u svakom postu zrači ogromnom pozitivom, s druge strane vipko koji nesebično dijeli i loša iskustva, iz kojih se da štošta naučiti...

Hoću reći da zbog takvih ljudi na forumu, svako jutro s veseljem prelistavam "nepročitano".

 :AkTer:   Ljudi, go for it

Offline Stina

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4320
  • Spol: Muški   Lokacija: zg
    • ZGreef
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #548 u: Siječanj 10, 2014, 23:44:12 poslijepodne »
Tnx Vipko na fotkama, ekspanzija polipa bi inace mogla biti bolja da se radi o "standardnom" hystrixu... Ali ja nekako sumnjam u to!:)
Forma rasta je to sto me zbunjuje da budem iskren, s obzirom da si napomenuo da je na direktnom flow-u od streamica, a i blago uvuceni polipi to potvrđuju! No zašto raste tako "rijetko" i "široko"? Zašto ne raste gusto i isprepleteno?

Pitanja koja otvaraju nova pitanja :)
Od kuda si ga nabavio?

Da se objasnim drugima, ja sam u reef hobbyu taman 11tu godinu i vidim smjenu generacija u akvaristima ali i u koraljima... No to je tema sama za sebe.

I btw neznam da li sam se ja nekom zamjerio za neodgovaranje na email ili pp, ali znam da sam u ovih cca 12-13 god akvaristike od strastvenog noob-a koji je stalno piskarao po forumu dosao do ljencine za tipkovnicom. :)

Hvala za fotke i trud, bum se ja potrudil poslat sto sam duzan;)


Sent from my iPhone using Tapatalk

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #549 u: Siječanj 11, 2014, 00:06:05 prijepodne »
Zanimljiva tema.
Uzeo ga je od mene prije više od pola godine, možda i godinu dana.
Meni je u frag tanku rast bio ovakav, tamo uvjete što se rasvjete što vode tiče ne bih nazvao idealnim.
S druge strane iz glavnog tanka (na kojeg više pazim) sam prije godinu i pol dana izvadio matičnu koloniju tog istog koralja u promjeru oko 25cm isprepletenog rasta.
Zaključujem da forma rasta ovisi i o uvjetima u akvariju.
« Zadnja izmjena: Siječanj 11, 2014, 00:09:42 prijepodne od Renta »