Svibanj 14, 2024, 15:58:13 poslijepodneNajnoviji Član: Vena

Autor Tema: Izmjena podloge  (Posjeta: 5391 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline zpazin

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 59
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb - Trešnjevka
Izmjena podloge
« u: Kolovoz 11, 2013, 22:31:02 poslijepodne »
Pozdrav
Može savjet vezano za mijenjanje podloge u upogonjenom akvariju.
Jel netko to mozda radio?
Zamijenio bi stari smedji sljunak s novom crnom podlogom.
U pitanju je 95 l biljni akvarij.
Hvala na savjetima.
Working hard or hardly working?

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Izmjena podloge
« Odgovori #1 u: Kolovoz 11, 2013, 22:42:44 poslijepodne »
izvadi vodu, cim vise jer ce ti trebati da ponovo napunis akvarij. Ja u principu izvadim pola pa onda pocupam bilje i polovim ribe. Lakse ih uloviti u manje vode  :D  Ribe stavis u tu vodu kaj si izvadio i onda vadis ostatak vode i to preporucam da profiltriras odmah kroz neku gazu ili nesto jer ce ti biti mutna od cupanja bilja. Operes akvarij, stavis novu podlogu, ulijes dio vode ili pikas bilje na suho pa onda vratis vodu i ribe.
Vodu ti je bitno sacuvati cim vise jer promjenom podloge vadis i sve bakterije koje su unutra. Takodjer, nemoj cistiti filter nakon toga neko vrijeme. Ili nemoj to raditi ako si cistio filter 10-15 dana ranije.
i ovo "crna podloga", kaj to znaci? Ako je seachem ond preporucam dobro ga isprati i ostaviti da se osusi pa ga suhoga stavljati u akvarij jer tako manje zamuti vodu.

Offline ZliBrka

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1815
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Beli Manastir
Odg: Izmjena podloge
« Odgovori #2 u: Kolovoz 11, 2013, 22:43:44 poslijepodne »
Prebacis ribe, bilje i vodu u neki drugi akv ili posudu. Stavis na/u tu posudu filter koji trenutno koristis da vrti vodu.
Promenis podlogu, namestis hard i posadis biljke. Vratis bar pola vode iz starog akv (ili cak svu) i ostatak sipas novu vodu (tretiranu nekim sredstvom za uklanjanje stetnih tvari ili odstajalu 24h). Vratis filter i onda prebacis ribice.
Ne bi bilo lose kad bi ostavio malo "prljavstine" ili malo stare podloge na dnu, da ti se nova podloga brze zaciklira.
Ili da kupis "dobre" bakterije i sipas u akv iz istog razloga (da se nova podloga brze zaciklira).
Uglavnom, bez zurbe i nikako nemoj prati filter, vec ga gledaj sacuvati zacikliranog.
"Dišemo slobodno jedino kad nas s drugima povezuje zajednički cilj koji nadilazi naše JA."  Zemlja Ljudi

Offline zpazin

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 59
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb - Trešnjevka
Odg: Izmjena podloge
« Odgovori #3 u: Kolovoz 12, 2013, 09:41:37 prijepodne »
To je to.

Super hvala na savjetima.
Po pitanju "crne podloge". To nisam još odlučio i nemam baš nekog iskustva. Pa ako imate savjet i za to bio bih zahvalan.
Koja podloga, gdje da nabavim, koliko mi treba za 80x30 tlocrta, jel mi treba supstrat ispod nje i koliko?
Sviđa mi se crna podloga kakvu Amano koristi Amazonia aquasoil ( al pretpostvaljam da je to jaaako skupo).
Nešto takvo. Ili kombinacije tamno smeđe podloge s prednjim dijelom svjetlog pijeska tzv. plaža look :-).

Hvala na savjetima.
Working hard or hardly working?

Offline zgmarkozg

  • Trade Count: (+5)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1496
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb-Gajnice
Odg: Izmjena podloge
« Odgovori #4 u: Kolovoz 12, 2013, 10:03:29 prijepodne »
imaš bio akva u PC 5 kg =  54 kn.
AS je 9 litara / 8.8 kg = 239 kn
znači ista kilaža malo više od duplo skuplji je Aquasoil, ali kad tome nadodaš da trebaš još i podlogu ispod, a sa ovime ništa.
jedino ako misliš ići na zemlju za cvijeće ispod.

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Izmjena podloge
« Odgovori #5 u: Kolovoz 12, 2013, 12:04:16 poslijepodne »
Po pitanju "crne podloge".
pa imas 3 varijante koje mi padaju na pamet. Neka hranjiva podloga pa gore crni sljunak, mislim da ljudi koriste bazalt. Ili od kompletnih gotovih aquasoil ili seachem flourite black. Ne zelim preporuciti niti jednu jer jos nisam osobno koristio ni jednu.
Kaj se tice kolicine..... trebas 2x9l aquasoila i sa time bi dobio nekih 7,5cm debelu podlogu. Sa 2x7kg seachema bi dobio oko 5.5cm debelu podlogu. Cijena po vreci ti je skoro ista, AS je jeftiniji nekih 15kn.

Offline DavorT

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 525
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb - Martinovka
Odg: Izmjena podloge
« Odgovori #6 u: Kolovoz 12, 2013, 12:37:33 poslijepodne »
Idi na aquasoil posto je biljni. Nebudes pogrijesio.

Ja sam jedno vrijeme imao crnu podlogu,sljunak, i jedino sto je izgledalo vrhunski  od crnih sljunaka je bio amtra rio negro, koj nije jeftin. Poslje sam da povisim pricu stavio 3 vrste crnog sljunka od drugih proizvodaca i usrao stvar, pjeskovi su bili neprirodni i ruzni ( vjerojatno bojani), ako cu ikad ici na crnu podlogu idem opet na amtru.

Offline zgmarkozg

  • Trade Count: (+5)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1496
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb-Gajnice
Odg: Izmjena podloge
« Odgovori #7 u: Kolovoz 12, 2013, 12:50:32 poslijepodne »
mogao bi proći sa jednom vrećom od 9l na tu površinu, s time da ispod stavljaš šljunak i na to AS.
tako neki rade, a i ja sam radio slično, tako da sam u čarape stavljao šljunak i radio uzvisine, i onda preko samo zasuo AS, ali ja idem samo sa glossom i cubom, koji imaju mali korjen.
sam odluči šta bi ti bilo najbolje, kinngo nije koristio, ali ja ga imam i stvarno raste sve ko ludo...

Offline zpazin

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 59
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb - Trešnjevka
Odg: Izmjena podloge
« Odgovori #8 u: Kolovoz 12, 2013, 13:14:50 poslijepodne »
Po pitanju "crne podloge".
pa imas 3 varijante koje mi padaju na pamet. Neka hranjiva podloga pa gore crni sljunak, mislim da ljudi koriste bazalt. Ili od kompletnih gotovih aquasoil ili seachem flourite black. Ne zelim preporuciti niti jednu jer jos nisam osobno koristio ni jednu.
Kaj se tice kolicine..... trebas 2x9l aquasoila i sa time bi dobio nekih 7,5cm debelu podlogu. Sa 2x7kg seachema bi dobio oko 5.5cm debelu podlogu. Cijena po vreci ti je skoro ista, AS je jeftiniji nekih 15kn.

Uf pa to je nekih 500 kn za podlogu?
Da li ima jeftinijih rješenja?

Working hard or hardly working?

Offline zpazin

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 59
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb - Trešnjevka
Odg: Izmjena podloge
« Odgovori #9 u: Kolovoz 12, 2013, 13:27:32 poslijepodne »
recimo ovako nešto?
http://www.elegancereef.com/aqua-shop#!/~/product/category=745947&id=6193055
+ podloga?

Jel netko koristio taj pijesak?
Working hard or hardly working?

Offline sarita

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2651
  • Spol: Ženski   Dob: 48
  • Lokacija: Zagreb,Rudeš
Odg: Izmjena podloge
« Odgovori #10 u: Kolovoz 12, 2013, 15:17:12 poslijepodne »
Ne bi te trebalo doći 500 kn. Toliko je mene došlo, a akvarij je 260l bruto. Kupila hranjivu podlogu i crni sitni šljunak. U aquashopu.

Offline ZliBrka

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1815
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Beli Manastir
Odg: Izmjena podloge
« Odgovori #11 u: Kolovoz 12, 2013, 15:26:31 poslijepodne »
Mozes staviti hranjivu podlogu (Tropica 2l ili JBL) i preko neki sljunak.
Ne mogu pogledati link na ER, ali koliko znam crnog sljunka nemaju.
"Dišemo slobodno jedino kad nas s drugima povezuje zajednički cilj koji nadilazi naše JA."  Zemlja Ljudi

Offline zpazin

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 59
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb - Trešnjevka
Odg: Izmjena podloge
« Odgovori #12 u: Kolovoz 12, 2013, 16:46:27 poslijepodne »
Dobio sam sljedeći savjet od kolege

vulkanit + zemlja za cvijeće , sve dobro izmješat zapakirana u mrežicu ili najlonke
preko toga šljunak ili pijesak po izboru

kak vam se to čini?

Working hard or hardly working?

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Izmjena podloge
« Odgovori #13 u: Kolovoz 12, 2013, 17:53:25 poslijepodne »
pa cuj, sve zavisi kaj hoces od akvarija i koliko cesto to rasturas. Ja vise necu ici na te kombinacije zato jer ja akvarije drzim jako dugo bez rasturanja i onda se dogodi da se s vremenom to sve izmjesa sto zbog usisavanja sto zbog povremenog presadjivanja i onda ipak moram sve ispocetka. Ovo sa carapama je  :-X korijenje ti uraste unutra i nema sanse da tu bilo kaj izvadis a da ti se ne digne jos pola akvarija.

Offline Vran

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 456
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Izmjena podloge
« Odgovori #14 u: Kolovoz 12, 2013, 18:56:23 poslijepodne »
Ovo sa carapama je  :-X korijenje ti uraste unutra i nema sanse da tu bilo kaj izvadis a da ti se ne digne jos pola akvarija.
Baš sam danas raspravljao s kolegom tu s foruma, jer kao neće stavljati zemlju u čarape jer slabiji "nježniji" korijen ne može probiti čarapu. Ja imam zemlju u čarapama i nema ni jedan ni drugi problem, od 9 vrsta biljaka koje imam posađenih u zemlji u čarapama jedino mi jedan dio parvule nije dobar, požutio je i to samo onaj koji je iz emerznog.
Humor prenosi dušu preko ponora i uči je da se igra vlastitom boli. -Anselm Feuerbach

Offline zgmarkozg

  • Trade Count: (+5)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1496
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb-Gajnice
Odg: Izmjena podloge
« Odgovori #15 u: Kolovoz 13, 2013, 08:40:02 prijepodne »
Ovo sa carapama je  :-X korijenje ti uraste unutra i nema sanse da tu bilo kaj izvadis a da ti se ne digne jos pola akvarija.
Baš sam danas raspravljao s kolegom tu s foruma, jer kao neće stavljati zemlju u čarape jer slabiji "nježniji" korijen ne može probiti čarapu. Ja imam zemlju u čarapama i nema ni jedan ni drugi problem, od 9 vrsta biljaka koje imam posađenih u zemlji u čarapama jedino mi jedan dio parvule nije dobar, požutio je i to samo onaj koji je iz emerznog.
ma s kojim?!?!  :D
ja sam imao malo više vrsta u akvariju i mogu reći da nisam zadovoljan sa čarapama,
dok sam naprimjer vadio kripte od 40 cm koja ima ogroman korjen bez problema...ali opet mislim da je to individualno.
Dobio sam sljedeći savjet od kolege

vulkanit + zemlja za cvijeće , sve dobro izmješat zapakirana u mrežicu ili najlonke
preko toga šljunak ili pijesak po izboru

kak vam se to čini?


evo ja sam baš u postupku pripreme zemlje na sličan način za svoj 120 litreni.
umjesto vulkanita stavljat ću glinu i možda još nešto.
to ti je najjeftiniji način, a ako se dobro napravi onda je jako dobar.

više na tu temu : https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=85615.0

Offline zpazin

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 59
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb - Trešnjevka
Odg: Izmjena podloge
« Odgovori #16 u: Kolovoz 13, 2013, 23:18:14 poslijepodne »
A koliko dugo drze podloge uopce?

Working hard or hardly working?

Offline zpazin

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 59
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb - Trešnjevka
Odg: Izmjena podloge
« Odgovori #17 u: Kolovoz 14, 2013, 10:58:01 prijepodne »
A koliko dugo drze podloge uopce?



Zašto to pitam?
Zato jer trenutno unutra imam podloga (nemam pojma koja kupljena u viliju ) + šljunak sve staro 15 mjeseci i primjetio sam da unazad mjesec dana nije to to.
Echinodorus žuti, slabe listovi, bacopa nema lišća osim na vrhu itd.
Dodovao sam mjesec dana makroelemente, easy carbo i profito. Iskreno nema nekog pomaka.
S druge strane ranije bez ikakvih dodataka dotično bilje je izgledalo odlično.

Pa sam pomislio da je podloga odradila svoje.

Imam 2 T5 lampe unutra tropical i plant ( s time da jedna od njih svjetli plavkasto i slabije dok druga blješti) Da nije ova plavkasta riknula?

Ima li to smisla?



Hvala




Working hard or hardly working?

Offline zgmarkozg

  • Trade Count: (+5)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1496
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb-Gajnice
Odg: Izmjena podloge
« Odgovori #18 u: Kolovoz 14, 2013, 11:02:22 prijepodne »
ukoliko se napravi na način na koji je objašnjeno vele da drži i po 3-4 godine.

Offline zpazin

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 59
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb - Trešnjevka
Odg: Izmjena podloge
« Odgovori #19 u: Kolovoz 18, 2013, 23:56:29 poslijepodne »
A koliko dugo drze podloge uopce?



Zašto to pitam?
Zato jer trenutno unutra imam podloga (nemam pojma koja kupljena u viliju ) + šljunak sve staro 15 mjeseci i primjetio sam da unazad mjesec dana nije to to.
Echinodorus žuti, slabe listovi, bacopa nema lišća osim na vrhu itd.
Dodovao sam mjesec dana makroelemente, easy carbo i profito. Iskreno nema nekog pomaka.
S druge strane ranije bez ikakvih dodataka dotično bilje je izgledalo odlično.

Pa sam pomislio da je podloga odradila svoje.

Imam 2 T5 lampe unutra tropical i plant ( s time da jedna od njih svjetli plavkasto i slabije dok druga blješti) Da nije ova plavkasta riknula?

Ima li to smisla?

Hvala





Definitivno mi je otisla 1 lampa . Plant power. I to nakon 12 mjeseci  :'(
Prvo cu nju zamijeniti a onda krecem u akciju s podlogom.
Pa trazim savjet koju lampu da stavim?
Tropical power i plant power su dosle s akvarijem.
Da li da kupim ponovo wave Plant Power?
Da li da kupim neku kvalitetniju t5 lampu koja bi dobro sljakala s tropical power lampom
koju imam?

Zoo vili prodaje nekakve pojacivace rasvjete koji se stave na neonke pa reflektiraju svjetlost. Sto mislite o njima?

Hvala
Working hard or hardly working?

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Izmjena podloge
« Odgovori #20 u: Kolovoz 19, 2013, 00:28:13 prijepodne »
reflektori su OK, ako nis drugo ne bljesti ti lampa u oci.
Kaj se tice vawe lampi, koristio sam samo T8 i OK su ali vole krepati nakon cca godinu dana. Kod T8 to i nije problem jer su tad tak i tak za zamjenu ali kod T5 to bas i nije pozeljno. Ali mozes to zamijeniti sa bilo kojim drugima u odgovarajucoj dimenziji.

Offline zpazin

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 59
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb - Trešnjevka
Odg: Izmjena podloge
« Odgovori #21 u: Kolovoz 19, 2013, 10:31:34 prijepodne »
reflektori su OK, ako nis drugo ne bljesti ti lampa u oci.
Kaj se tice vawe lampi, koristio sam samo T8 i OK su ali vole krepati nakon cca godinu dana. Kod T8 to i nije problem jer su tad tak i tak za zamjenu ali kod T5 to bas i nije pozeljno. Ali mozes to zamijeniti sa bilo kojim drugima u odgovarajucoj dimenziji.

A ovo tropical river , plant power?
Working hard or hardly working?

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Izmjena podloge
« Odgovori #22 u: Kolovoz 19, 2013, 11:54:58 prijepodne »
ma ti ti je samo njihov naziv za temperaturu svjetla,
Plant power je crvenkasta, znaci nesto kao juwel color, sylvania grolux, JBL color, Arcadia plant pro.......
Tropical river ti je lampa od 7000K. Tu biras izmedju Arcadia fresh water (6600K), JBL solar natur (9000K), sylvania aquastar (10000K), juwel high lite day (9000K).
Kod JBLa, Juwela i Arcadie imas jos i lampe od oko 4000K koje su ti malo zuckaste.
U principu, bilje ce ti jednako (ne)uspijevati pod bilo kojim lampama ako imas dovoljno lumena. Ovo sa temperaturom svjetla je vise kako mi vidimo akvarij. Kad imas dvije lampe onda bi ti jedna trebala biti od ovih sa puno K a druga bilo koja. Kod sylvanije i wave nemas kaj birati jer imaju samo 2 tipa dok ostali nude po 3. Ali nisu ti niti te color lampe sve jednako crvene. Grolux u T8 varijanti je jako crvena i akvarij samo pod njima izgleda lose dok recimo pod T5 varijantom juwel colour uopce ne kuzis to crvenilo.

Offline zpazin

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 59
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb - Trešnjevka
Odg: Izmjena podloge
« Odgovori #23 u: Kolovoz 19, 2013, 12:47:09 poslijepodne »
ma ti ti je samo njihov naziv za temperaturu svjetla,
Plant power je crvenkasta, znaci nesto kao juwel color, sylvania grolux, JBL color, Arcadia plant pro.......
Tropical river ti je lampa od 7000K. Tu biras izmedju Arcadia fresh water (6600K), JBL solar natur (9000K), sylvania aquastar (10000K), juwel high lite day (9000K).
Kod JBLa, Juwela i Arcadie imas jos i lampe od oko 4000K koje su ti malo zuckaste.
U principu, bilje ce ti jednako (ne)uspijevati pod bilo kojim lampama ako imas dovoljno lumena. Ovo sa temperaturom svjetla je vise kako mi vidimo akvarij. Kad imas dvije lampe onda bi ti jedna trebala biti od ovih sa puno K a druga bilo koja. Kod sylvanije i wave nemas kaj birati jer imaju samo 2 tipa dok ostali nude po 3. Ali nisu ti niti te color lampe sve jednako crvene. Grolux u T8 varijanti je jako crvena i akvarij samo pod njima izgleda lose dok recimo pod T5 varijantom juwel colour uopce ne kuzis to crvenilo.

Hvala puno
Working hard or hardly working?