Travanj 27, 2024, 16:50:01 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Koliko cesto hraniti diskuse  (Posjeta: 10031 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline misoo83

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 80
  • Lokacija: Pancevo
    • Sanjalica
Koliko cesto hraniti diskuse
« u: Rujan 15, 2010, 02:01:11 prijepodne »
Pozdrav svima

Pre 15-tak dana sam kupio 6 malih diskusa velicine 3 cm i na popocetku su bili stidljivi (plasljivi) i bezali su od mene i sakrivali se po coskovima ali sada posle 15-tak dana vise se ni malo ne boje i jedu hranu ko blesavi  , mene bi zanimalo koliko cesto da ih hranim dnevno  posto oni bi jeli i 50 puta kad bi im ja davao i stalno su gladni , ja sedim na kompjuteru a oni kad im se jede samo dodju u ovaj blizi cosak meni i gledaju me i ocekuju da cu im dam klopu  :P



Hranim ih sa tetra diskusom i granulicama za ancistruse i listicima za ishranu  malih ribica posto su  mi u drustvenom akvarijumu sa ostalim ribicama  :)

Koliko bi ste mi vi puta preporucili hranjenje diskusa ove velicine na internetu sam citao da neko preporucuje hranjenje mladih diskusa  6 puta dnevno  a neko kaze da se takve ribice hrane  3 puta dnevno  :-[
« Zadnja izmjena: Rujan 15, 2010, 02:04:15 prijepodne od misoo83 »

Offline Nikoleta

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 484
  • Spol: Ženski   Dob: 50
  • Lokacija: Zaprešić
  • Ako poštuješ sva pravila, propuštaš svu zabavu!
Odg: Koliko cesto hraniti diskuse
« Odgovori #1 u: Rujan 15, 2010, 05:42:49 prijepodne »
Ja tek očekujem svojih 6 komada, pa sam nova u tome, ali uzgajivač mi je savjetovao da ih hranim pet puta na dan manjim obrocima.
Novih 700 i nešto litara -http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=87022.msg861875#msg861875
Diskusi -  http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=50787.msg666154#msg666154

Offline ceh

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 769
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Amsterdam
Odg: Koliko cesto hraniti diskuse
« Odgovori #2 u: Rujan 15, 2010, 07:35:25 prijepodne »
dva put dnevno   ujutro i navećer    6 dana  jedan dan pauza
ujutro smrznuta hrana   naveećer  granule  spirulina      itd ....
Please remember that the following comments are personal experiences and may or may not apply to your setup. Use them as guide to help better understand your fish,

Offline 985plavi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Koliko cesto hraniti diskuse
« Odgovori #3 u: Rujan 15, 2010, 10:06:00 prijepodne »
DA mlade ribe moraš hraniti češće po malo (4 do 5 puta na dan) ali ti je bitnije da diskusi jedu što raznovrsniju hranu pa konbiniraj: napravljenu hranu (sa goveđim ili purečim srcem), sa kuhanom blitvom, sa smrznutim pa sitno isjeckanim glistama, sa granulama, sa kunanom tikvicom, špinatom i blitvom, sa smrznutim i sitno isjeckanim crvima za pecanje, sa krvavim crvima, račičima i dr.

Offline Otto

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 141
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Sisak
  • Homo Delphinus is not just a concept!
Odg: Koliko cesto hraniti diskuse
« Odgovori #4 u: Rujan 15, 2010, 20:42:42 poslijepodne »
Baš su ti lijepi diskusi :klap:

Offline igorkljajic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 200
  • Spol: Muški   Dob: 41
  • Lokacija: Slavonski Brod
Odg: Koliko cesto hraniti diskuse
« Odgovori #5 u: Rujan 15, 2010, 21:26:13 poslijepodne »
izgledaju mi veće od 3 cm...

Offline misoo83

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 80
  • Lokacija: Pancevo
    • Sanjalica
Odg: Koliko cesto hraniti diskuse
« Odgovori #6 u: Rujan 16, 2010, 08:33:43 prijepodne »
Hvala svima :)

Diskusi izgledaju vece jel i ja kad sam ih kupovao meni su bili vise na 5 cm a ne 3 cm veliki al meni jos bolje platio sam ih kao 3 cm  (znaci jeftinije par evra) :P


Covek od koga sam kupio diskuse mi je rekao da ih ne hranim sa govedjim srcem dok su mali nego tek kad porastu , imam jedno pitanje sto se tice govedjeg srca ovde kod nas nema nigde da s kupi govedje srce a svinjsko ima jel moze i svinjsko ili niposto da im to ne dajem ?  :-[

Kako pripremate srce za ribe ? samo ga sa blenderom sameljete ili mu nesto drugo radite ?
« Zadnja izmjena: Rujan 16, 2010, 08:36:49 prijepodne od misoo83 »

Offline bura2

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1128
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: ZG-Dubrava
  • 092 10000 36
Odg: Koliko cesto hraniti diskuse
« Odgovori #7 u: Rujan 16, 2010, 08:58:15 prijepodne »
imam jedno pitanje pa da ne otvaram novu temu.
dali se mogu diskusi hraniti sa grindal crvima i kakve su šanse da se zaraze sa nekim parazitima?
misoo83 sorry što sam ti upao u temu
evo ti link kako se priprema goveđe srce a ako nemožeš nabaviti goveđe probaj nabaviti pureće srce
http://www.akvarij.net/index.php?option=com_content&view=article&id=165:goverce&catid=37:hrana&Itemid=125

Offline 985plavi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Koliko cesto hraniti diskuse
« Odgovori #8 u: Rujan 16, 2010, 09:59:16 prijepodne »
Mišo goveđe srce kupiš u mesnici, izrežeš žile a ostalo pripremaš prema receptu koji je dao bura. Svinjsko srce ne dolazi u obzir jer je premasno a možeš umjesto goveđeg koristiti i pureče srce.

Bura, grindal crvi su izvrsna hrana za sve ribe koje nisu biljojedi ali ribe se sa njima trebaju hraniti u akvarijima koji nemaju podlogu jer se crvi zavuku u podlogu i onda jako onečišćuju vodu, dakle sa njima se najčešće hrani mlađ u mrijesnim akvarijima bez podloga...

Offline Baja

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 226
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Koliko cesto hraniti diskuse
« Odgovori #9 u: Rujan 16, 2010, 14:04:43 poslijepodne »
A kako diskusima dati crve za ribolov, žive ili ih zamrznuti prvo?

Offline 985plavi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Koliko cesto hraniti diskuse
« Odgovori #10 u: Rujan 16, 2010, 14:19:24 poslijepodne »
A kako diskusima dati crve za ribolov, žive ili ih zamrznuti prvo?

Ja sam ih dobro oprao i izabrao sam samo bijele te sam ih stavio u vrečicu koju sam smotao u obliku valjka i tako zamrznuo. Meni je bilo bolje zamrznuti jer ih se onda lakše reže skalpelom na uske komadiće. Veliki diskusi obožavaju jesti i žive crve ali onda crvi moraju biti manji a takve je teško nabaviti.

Offline cro cop

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 475
  • Spol: Muški  
Odg: Koliko cesto hraniti diskuse
« Odgovori #11 u: Rujan 16, 2010, 15:48:06 poslijepodne »
Pozdrav svima

Pre 15-tak dana sam kupio 6 malih diskusa velicine 3 cm i na popocetku su bili stidljivi (plasljivi) i bezali su od mene i sakrivali se po coskovima ali sada posle 15-tak dana vise se ni malo ne boje i jedu hranu ko blesavi  , mene bi zanimalo koliko cesto da ih hranim dnevno  posto oni bi jeli i 50 puta kad bi im ja davao i stalno su gladni , ja sedim na kompjuteru a oni kad im se jede samo dodju u ovaj blizi cosak meni i gledaju me i ocekuju da cu im dam klopu  :P



Hranim ih sa tetra diskusom i granulicama za ancistruse i listicima za ishranu  malih ribica posto su  mi u drustvenom akvarijumu sa ostalim ribicama  :)

Koliko bi ste mi vi puta preporucili hranjenje diskusa ove velicine na internetu sam citao da neko preporucuje hranjenje mladih diskusa  6 puta dnevno  a neko kaze da se takve ribice hrane  3 puta dnevno  :-[

Moj savjet bi ti bio da ne pretjeruješ s hranjenjem, to je prvo, drugo, tetra diskus mi se pokazala kao krš hrana jer su mi od nje ribe dobile nazubljene peraje (da ne pomisli netko da sam kupio 100gr pa hranio, uzimao sam kante od 10l, a i pogledaj cijene vani te hrane pa ćeš vidjeti da je najjeftinija), treće ne treba ih hraniti više od tri puta dnevno jer riba u akvariju ne može potrošiti toliki unos hrane u organizmu pa to stvara zdravstvene probleme, što se tiče srca može i svinjsko, pureće je gadno za čišćenje jer je malo, a hranjenje srcem ne više od jedan put dnevno, ostalo kupljena hrana.  ;)
095/907 83 76  [email protected]

Offline mbogdan

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1765
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Osijek - Bilje
    • Diskusari
Odg: Koliko cesto hraniti diskuse
« Odgovori #12 u: Rujan 16, 2010, 23:08:37 poslijepodne »
Cro,iznenadjujes me!
Svinjsko srce nikako,jer je masnije,moze telece,junece,govedje,purece,ali svinjsko ne!
Mislim da je o tome nesto rekao i "Plavi"
Tetra diskus je jedna od (cjenjenijih,boljih i najstarija hrana sto se granulata za diskuse tice) i diskusi lijepo od nje napreduju
Tetra je kompletna hrana za diskuse!Po meni jedino je hikari bolji(ali je puno skuplji),a u rangu s tetra primom je hrana Diskuskeller-a!
I ovo mi je interesantno kakve veze ima hrana s nazubljenim perajama (ne kuzim)?
5x manji obroci,jer se nekad diskusi znaju prejesti,pogotovo kada je u pitanju obrok s srcem!
« Zadnja izmjena: Rujan 16, 2010, 23:22:53 poslijepodne od mbogdan »

Offline aqua-cro

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 129
  • Spol: Muški   Dob: 32
  • Lokacija: Osijek
Odg: Koliko cesto hraniti diskuse
« Odgovori #13 u: Rujan 17, 2010, 00:24:21 prijepodne »
nemoj davat ribama nikako svinjetinu jer je masna jako...najbolje je govedina...ja svoje ribe hranim mixom od oslića, govedine i blitve. :up: obožavaju to :D

Offline cro cop

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 475
  • Spol: Muški  
Odg: Koliko cesto hraniti diskuse
« Odgovori #14 u: Rujan 17, 2010, 09:30:40 prijepodne »
kad smo već kod masti pogledaj kako se goveđa mast (loj) stisne i bude ko kamen, pa prosudi što je štetnije. Pajdo hranio sam i sa svinjećim srcem i dodavao ga s junećim... Samo pišem svoje iskustvo a imam ga dosta kad su diskusi u pitanju. Glede tetra diskusa pogledaj cijene na zoo zajac pa ceš vidjeti kolika je razlika između npr. hikari hrane za diskuse kad ju već spominješ i imaš toliko iskustvo s njom u podizanju mrijestova i riba :rolleyes:  ( ja priznajem da nemam al s tetrom imam) , a samo ono što je loše to je i jeftino kad su hrane za ribe u pitanju. To što ti pričaš za izvrsnost tetra hrane to je priča od ivice, a ivica se sjeća kad je to bila najbolja hrana jer za druge nismo znali i nije ih niti bilo na našem tržištu, međutim to više nije tako. Kad bih bio siguran što im je točno nedostajalo u toj hrani (vitamina ili minerala i kojih) onda bih ti znao reći zašto su mi dobili nazubljene peraje, ali za to treba struka pa ne želim lupati, a krajnji rezultat je propadanje peraja dok ih nisam vratio s drugom hranom i smanjio tetra diskus. Ovo što pišem je moje vlastito iskustvo, nije lupetanje i prepisivanje gluposti s interneta, sve što ljude dobronamjerno savjetujem je iz mog vlastitog (a bogatog) iskustva, od ishrane, davanja hormona, raznih načina i vrsta liječenja i podizanja mlađi te svega ostalog što je potrebno za jedan uspješan i ozbiljan uzgoj. Neka svatko prosudi sam, ja nikoga ne uvjetujem da radi kako ja radim, sve je to vlastita procjena, ali sam uvjek gledao slušati savjete iskusnijih dok nisam sam došao do zaključka na vlastitoj koži. ;) I nemoj se toliko čuditi, ima toga još jako puno... :D
095/907 83 76  [email protected]

Offline 985plavi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Koliko cesto hraniti diskuse
« Odgovori #15 u: Rujan 17, 2010, 10:33:33 prijepodne »
Moram se uključiti u raspravu pa mi nemojte zamjeriti.
Prije svega moram pohvaliti sve vas koji sa članovima foruma dijelite svoja vlastita iskustva jer to podiže vrijednost postova koji su ovdje napisani.

Odmah na početku moram kazati da hrana za diskuse koja se spravlja po različitim receptima nije najbolja hrana za diskuse a prije svega zato jer to nije hrana koju ribe jedu u prirodi pa se stoga takva hrana u probavnom traktu riba ne može iskoristiti u velikom postotku.

Diskusi su biljojedi koji svoju prehranu u prirodi nadopunjuju larvama, crvima, insektima, hraneči se drugim ribama i sl.  Mix hrane za diskuse izmislili su uzgajivači koji su htjeli da naprave hranu sa velikom količinom bjelančevina kako bi mlade ribe puno brže rasle i kako bi ih puno brže mogli prodati. Ovdje su eksperimentirali sa raznim izvorima bjelančevina pa se u tim istraživanjima pokazalo da mix hrana koja je najprobavljivija i najzdravija za ribe upravo mix hrane sa puno dijelova biljnog podrijetla i sa bjelančevinama podrijetlom iz riba i rakova.

Uzgajivači u Hrvatskoj najčešće koriste mix sa goveđim srcem ali u taj mix ubacuju dosta ribe i zelenjave pa je i taj mix relativno dobar.

Svinjsko srce nije dobro stavljati u mix jer mišiči srca između vlakana imaju masne trakice a ako uzmemo u obzir da svinjska mast spada u masti koje su relativno najnezdravije masti (svinjska mast je triglicerid sa zasićenim masnim kiselinama (uglavnom stearinska i palmitinska kiselina), dok goveđi loj ima 50 do 60% zasičenih masnih kiselina).

Uz navedeno, jetra riba, odnosno žuč ne može razgrađivati zasičene masne kiseline pa stoga iste ne bi smjele biti u hrani riba.
Također povišena količina masti u hrani jako onečišćuje vodu i kemijski i biološki.

Da zaključim, svi vi koji niste uzgajivači diskusa, hranu koju pravite svojim ribama izbalansirajte tako da ribi osigura sve potrebne hranjive sastojke te vitamine i minerale. Za podmirenje potreba u celulozi i ugljikohidratima koristite blitvu, špinat, tikvice, za bjelančevine koristite meso ribe i rakova, za minerale je najbolje koštano (riblje) brašno a od vitamina stavljajte več gotove proizvode.


Offline cro cop

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 475
  • Spol: Muški  
Odg: Koliko cesto hraniti diskuse
« Odgovori #16 u: Rujan 17, 2010, 10:49:33 prijepodne »
http://

plavi zašto ti misliš da ja govorim o zasićenim masnim kiselinama, ja svoje ribe ne hranim otopljenom svinjskom mašću kako proizlazi iz tvog zaključka  :o (od čvaraka,  makar sam slavonac, a i to sam potoršim :D), a upravo je to zasićeno jer je već termički obrađeno i tu je kvaka. Kad govorim o prehrani iz kućne radinosti podrazumjevam da se ribe ne hrane samo s time već da se ta hrana daje jednom dnevno uz nadopunjavanje  tvorničkom hranom (to sam već ranije i napisao ako se ne varam). :)
U hranu iz kućne radinosti može ići u određenom omjeru u koji neću ulaziti, a čisto informacije radi, i pureća prsa, juneća jetra, pileća prsa, svinjsko srce, pureće srce i dr., sve sam to radio i isprobao i uz pravilan način prehrane to je ok.  ;)
095/907 83 76  [email protected]

Offline 985plavi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Koliko cesto hraniti diskuse
« Odgovori #17 u: Rujan 17, 2010, 11:02:50 prijepodne »
Cro, ti i Ivica ste ljudi sa največim iskustvom u uzgoju diskusa u Hrvatskoj i šire te obojica imate svoje mixeve sa kojima hranite ribe i imate odlične rezultate.

Možda nisam bio dovoljno jasan, ali ja sam u gornjem tekstu pokušao jednostavnim riječnikom objasniti ljudima koji samo drže diskuse da im je bolje ne stavljati svinjsko srce jer je masnije od drugih srdaca i jer su masne kiseline u masnim stanicama koje oblažu vlakanca srčanog mišića, pretežno, sastavljene od zasičenih masnih kiselina koje nisu dobre niti za zdravlje, niti za probavu a niti za kvalitetu akvarijske vode.

Offline cro cop

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 475
  • Spol: Muški  
Odg: Koliko cesto hraniti diskuse
« Odgovori #18 u: Rujan 17, 2010, 12:04:45 poslijepodne »
Cro, ti i Ivica ste ljudi sa največim iskustvom u uzgoju diskusa u Hrvatskoj i šire te obojica imate svoje mixeve sa kojima hranite ribe i imate odlične rezultate.

Možda nisam bio dovoljno jasan, ali ja sam u gornjem tekstu pokušao jednostavnim riječnikom objasniti ljudima koji samo drže diskuse da im je bolje ne stavljati svinjsko srce jer je masnije od drugih srdaca i jer su masne kiseline u masnim stanicama koje oblažu vlakanca srčanog mišića, pretežno, sastavljene od zasičenih masnih kiselina koje nisu dobre niti za zdravlje, niti za probavu a niti za kvalitetu akvarijske vode.

prijatelju sve pet, kao što sam napisao, teorija je jedno a praksa drugo, priznajem da nisam liječničke struke već samo uzgajivač diskusa s dugogodišnjim iskustvom, na svakome je da odluči što će  i kako raditi... :) :up:
095/907 83 76  [email protected]

Offline Sipo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 93
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb - Malesnica
Odg: Koliko cesto hraniti diskuse
« Odgovori #19 u: Rujan 17, 2010, 15:52:38 poslijepodne »
Ma sta fali svinjskoj masti ? Ako je masna u mix ubacis izmrvljene tablete protiv masnoce i dode ti na isto  :up:

Offline stucn@

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 177
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Slavonski Brod
Odg: Koliko cesto hraniti diskuse
« Odgovori #20 u: Rujan 23, 2010, 17:58:22 poslijepodne »
Pozdrav , diskusi su ti super na slici ali vidim da sa njima imas i bicolora pa me zanima dal ti on gnjavi diskuse jer sam imao isto al sam ga morao izbaciti jer mi je stalno maltretirao diskus
Hranjenje tri puta dnevno i sto raznovrsnije a ako ikako mozes govedze srce b ilo bi dobro jednom tjedno post ! Tako ja hranim svoje i za sada sve sljaka bez problema !!!

Offline misoo83

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 80
  • Lokacija: Pancevo
    • Sanjalica
Odg: Koliko cesto hraniti diskuse
« Odgovori #21 u: Rujan 26, 2010, 21:39:18 poslijepodne »
sry za  kasnjenje odgovora tek sam sad video tvoj post  -?

imam 2 ribice  to su "Epalzeorhynchos frenatus" a ne bikolori mada su dosta slicni  :D ali mi ne diraju ni malo diskuse nego se setkaju oko bilja i jedu alge  :zagrljaj: :up: