Travanj 28, 2024, 01:27:25 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: LED 12x3W  (Posjeta: 24903 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline penzic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 270
  • Spol: Muški   Lokacija: Zgb
LED 12x3W
« u: Srpanj 20, 2011, 23:17:41 poslijepodne »
LED-diode ulaze ne velika vrata u akvaristici,pa kako nebi zaostao u razvoju,a i vrag mi neda mira morao sam i ja nešto napraviti.Za sad sam napravio samo dodatnu rasvjetu na postojeće 6x24W T5.Prva ideja je bila, složiti tako da bude modularno tj.da se na isti način može povećavati i da jednako izgleda.Hlađenje treba biti dobro i pasivno.Ventilatori ipak prave buku koliko god bili tihi.Osim što sam pregledao bezbroj stranica proizvođača i trgovaca, tražio sam po stranim forumima njihova iskustva i pokušao naći zgodna rješenja.Zaključak je, da i ovi vani nisu u samogradnji daleko dogurali,najvjerojatnije imaju lovu pa im je lakše kupiti gotovu rasvjetu, a i dostupnija im je.Kad netko savjetuje koje su LEDice najbolje, a iza toga ne stoji nikakav tehnički podatak ili obrazloženje, takva inf. mi ne znači puno.Nekakav „Čunga Lunga“ prikaže svoj akvarij star 1mj i nakon toga star 8mj, a akvarij pun novih koralja,ta je rasvjeta sigurno „dobra“.
Koristio sam LED 3W 3,5V  700mA        6500K 110 l    i    460nm-470nm 90 l
Namjeravam ih paliti 2+5+5, za sad se pale sve odjednom, imao sam takav trafić (21V) pa sam sa LM350 na brzaka složio napajanje(naravno nije u kutiji).Spajao sam po 6 kom u seriju i onda te dve serije paralelno.Treba ih spajati licnom sa silikonskom izolacijom(zbog grijanja).Potrošnja je: dok su hladne 1,250A kad se zagriju 1,4 A. Upravo kako su deklarirane.Grije se toliko da je Al štanga topla, ne vruća.Slikao sam ih u potpunom mraku tako da se vidi koliko svjetla daju(udaljenost oko 60cm).Bez obzira na prelistane stranice još uvijek neznam kakav je odnos T5 i LED.Po nekima 2:1(računajuči vate).Neki kažu da 12W LED(trgovac ledica) je ekvivalent 50-75W HQI. Vati mi ne govore puno, samo potrošnju struje.Lumeni ? Šta znači 90 l ? koliko je to kad se stavi leća ili još i reflektor ? Tako da na pitanje koliko wati po litri odgovor je: nemam poima.Isto tako mi nije jasan spektar kod LEDica(u odnosu na potrebe koralja),puno je uži nego kod neonki (koliko ?).Neki stavljaju uz bijelu i plavu još i žutu ili crvenu,ali to je zbog vizualnog efekta,dali iz potrebe koralja, neznam.Bijela još i pokriva nešto žute,ali sve mi djeluje prilično hladno pa mislim da bi bilo dobro staviti koju bijelu toplu sa manje K.Očekujem da me neko ispravi.Prednost samogradnje i je u tome što se može kombinirati po svom,samo bi to trebao raditi neko pametniji od mene i napraviti dobra mjerenja.
Taman kad sam sve složio razmišljam o LEDicama od 10W,20W,50W 10000k,16000k 20000k.Imam dvije od 16000K 12V 1A i eksperimentiram s njima.Za cjelu rasvjetu treba ih dovoljan broj da prekrivaju površinu tako da ovih od 3W treba previše.Najvjerojatnije ću ih kombinirati 3w i 10w .Nisam ja to izmislio, vidio sam gotove rasvjete tako kombinirane.Cijena same diode 10W i nije tako stašna,ali kad se doda leća s reflektorom koja jednako košta kao i dioda, pa hladnjak, napajanje,još i lijepo složiti, tad je upitna isplativost samogradnje.Na slici je 10W na privremenom hladnjaku od tranzistora, tek toliko da se vidi koliko svijetli.Možda neko dobije ideju.Svi koji su maštoviti mogli bi nabaciti koju ideju, moža kakova zgodna napa ili nešto tako, može poslužiti za haubu.

Offline Tomica28

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 223
  • Lokacija: Kremšnita City
  • Algae is 90% of all life in the ocean
Odg: LED 12x3W
« Odgovori #1 u: Srpanj 21, 2011, 00:02:50 prijepodne »
Super penzić, fino si to složio.

Ja sam sebi složio isto tri aluminijske štange po 10 komada od 3W za svoj slatkovodni biljni.
Ako misliš raditi sa jačim ledicama uzmi radije 20W pa ih ne trebaš ganjati do kraja i samim tim uštediš na hladnaku.
Dobro je na svaku štangu staviti dimmer, pa smanmjuješ i pojačavaš intenzitet koliko ti treba.

Ne kužim se u reef, ali koliko čitam po netu ledice drže vodu i definitivno će prevladati.

Mislim da je kolega Ante tu sa morskog dijela foruma napravio cijeli poklopac od 3W ledica.

 :up: :up:


Offline penzic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 270
  • Spol: Muški   Lokacija: Zgb
Odg: LED 12x3W
« Odgovori #2 u: Srpanj 22, 2011, 13:04:16 poslijepodne »
Lukava ideja, staviti jače ledice i ne ganjat ih na maksimum.Nema grijanja.Dimmer mi ne pomaže, jer nije dobro igrat se intezitetom, morske nemani su osjetljive na promjenu svjetla.Rado bi napravio postepeno paljenje i gašenje, kao simulaciju svitanja i sumraka,samo dok nađem neku dobru šemu,a da nije komplicirana.

Offline alensab

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 452
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Rijeka
Odg: LED 12x3W
« Odgovori #3 u: Srpanj 28, 2011, 20:11:50 poslijepodne »
Supre to sam i ja mislio napravit samo nemogu nac ledice tih karakteristika di si ih kupio, ja mislim radit to za biljni aq.

Offline penzic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 270
  • Spol: Muški   Lokacija: Zgb
Odg: LED 12x3W
« Odgovori #4 u: Srpanj 29, 2011, 00:50:49 prijepodne »
Supre to sam i ja mislio napravit samo nemogu nac ledice tih karakteristika di si ih kupio, ja mislim radit to za biljni aq.
LEDice se mogu i kod nas kupiti, samo su bezobrazno skupe.Kupujem ih na ebayu,nema šta nema.
http://cgi.ebay.com/5-Suits-10W-LED-Bulb-Cool-white-AC-Driver-85V-265V-/150628541123?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item23122922c3
http://stores.ebay.com/LED-DNA/1-3-5-10-20-30W-HIGH-POWER-LED-/_i.html?rt=nc&_fsub=831044011&_sid=868265971&_trksid=p4634.c0.m14.l1581&_pgn=3
http://stores.ebay.com/angel-edeal/_i.html?rt=nc&_sid=671581116&_trksid=p4634.c0.m14.l1513&_pgn=6
http://stores.ebay.com/acrc/category2095454018-/_i.html?rt=nc&_fsub=2095454018&_sid=167758548&_trksid=p4634.c0.m14.l1581&_pgn=3

Moja iskustva sa ovim od 10 W: deklarirane 10-12V  1000mA   Kad ih stavim na 12V povuku 2,2 A i svjetle ko lude,ali isto tako griju ko lude.Na 10V povuku 900mA svjetle jako i brzo ugriju ovaj crni hladnjak tako da je vruć.Na 9,3V znatno slabije svjetle,ali dovoljno jako, povuku 450mA,a hladnjak tek malo topao nakon dva sata rada.Po nekoj matematici daju oko 5W,ali ne treba neko hlađenje i ne griju akvarij.Obzirom da ledice deklariraju, napon od-do treba ih ispitati i naći odgovarajući napon, po želji hoćeš hladit ili ne.Nisam koristio njihove el.driver-e iako mi izgledaju zanimljivo, samo mi nije jasno kakva im je stabilizacija kad i oni imaju od-do.Npr izlaz od 9-12V ili od 29-36V.Kod planiranja radje bi stavio dvostruko više LED-ica da se oslobodim hlađenja.

Offline Smarky

  • Moderator
  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 368
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb, Trešnjefka
  • Kozoljubac
Odg: LED 12x3W
« Odgovori #5 u: Rujan 15, 2011, 08:34:02 prijepodne »
Bok,

Ja sam s LED projektom poceo pred dosta vremena, i nisam dosao do kraja. Trenutno me pogodila kriza s smanjenjem place, tako da moram privremeno obustaviti projekt.
U glavnom, ja sam htio napraviti (a vjerojatno i hocu), 6 U profila s 9 LEDica gore po 3W.
Ono na sto bi ti htio skrenuti pozornost je da nije svejedno koje LEDice koristis. Spektar LED-a je jako bitan, i zato je bitno da znas izabrati prave. Takodjer, postoje serije ledica, zavisno od proizvodjaca.
Ja sam se bio odlucio za CREE.
Zapravo, detalje mojeg projekta mozes vidjeti na:
https://sites.google.com/a/kranjcic.com/kranjcic-web-site/home/aquarium-controller

Nadam se da ce ti pomoci pri nekim stvarima.

Ja sam trenutno u fazi da imam vecinu materijala, a trenutno prebacujem shemu u rutanje po plocici.

Eh, da, sto se tice omjera lumena, Wata i slicno... Tu imas previse faktora da mozes reci da je omjer T5 i LED X:Y. Zavisi od dioda koje koristis, zavisi od struje, reflektora, udaljenosti od vode....
Ja sam se odlucio zamjeniti 6x39W T5 sa 54x3W LED, pri cemu nisam mislio frljiti max struju, vec prilagoditi preko kontrolera jacinu struje. Takodjer, planirao sam simulirati svitanje i zalazak, cak sam se mislio poigrati da mi svijetlo svice na jednoj strani akvarija, a zalazi na drugoj :) bolesnik, sto ces...

Ako nadjes nesto korisno, ili ti mogu nesto pojasniti, javi...

Pozdrav,

Marko

Offline božidar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 300
  • Spol: Muški   Lokacija: zagreb-trnje
Odg: LED 12x3W
« Odgovori #6 u: Rujan 15, 2011, 11:58:50 prijepodne »
bok,
ja sam baš u izvedbi rasvjete 20 x 10W, nabavio sam ledice (6400K, 16000K, 20000K, royal blue) orginal drivere za njih, aluminijske hladnjake i reflektore s lećom, Uz njih mislim staviti 2 x 54W T5 cijevi ili ako će trebati 4 x 54w, i još jedno 10 x (4xo,3W) plavih ledica kao moonlight. Akvarij je morski 150 cm dužine, a armatura rasvjete će biti cca 140cm. Sad tražim nekoga da mi napravi višekanalni timer kojeg bi stavio unutar armature rasvjete, tako da mi se ledice i T5-ice pale postepeno. baciću par slika drugi tjedan kad priveden kraju probnu verziju bez timera. Zanima me koliko Ledice zapravo svijetla daju i kolika je dubinska prodornost, za koloritet riba i koralja svi kažu da je bolji nego kod T5 cijevi. Vidjet ću slijedeći tjedan.
HR/ZG/trnje

Offline Otto

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 141
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Sisak
  • Homo Delphinus is not just a concept!
Odg: LED 12x3W
« Odgovori #7 u: Rujan 15, 2011, 22:00:08 poslijepodne »
bok,
ja sam baš u izvedbi rasvjete 20 x 10W, nabavio sam ledice (6400K, 16000K, 20000K, royal blue) orginal drivere za njih, aluminijske hladnjake i reflektore s lećom, Uz njih mislim staviti 2 x 54W T5 cijevi ili ako će trebati 4 x 54w, i još jedno 10 x (4xo,3W) plavih ledica kao moonlight. Akvarij je morski 150 cm dužine, a armatura rasvjete će biti cca 140cm. Sad tražim nekoga da mi napravi višekanalni timer kojeg bi stavio unutar armature rasvjete, tako da mi se ledice i T5-ice pale postepeno. baciću par slika drugi tjedan kad priveden kraju probnu verziju bez timera. Zanima me koliko Ledice zapravo svijetla daju i kolika je dubinska prodornost, za koloritet riba i koralja svi kažu da je bolji nego kod T5 cijevi. Vidjet ću slijedeći tjedan.

A jel se može znati cijena i mjesto od kuda si naručivao?

Offline penzic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 270
  • Spol: Muški   Lokacija: Zgb
Odg: LED 12x3W
« Odgovori #8 u: Rujan 16, 2011, 12:13:23 poslijepodne »
Ono na sto bi ti htio skrenuti pozornost je da nije svejedno koje LEDice koristis. Spektar LED-a je jako bitan, i zato je bitno da znas izabrati prave. Takodjer, postoje serije ledica, zavisno od proizvodjaca.
Ja sam se bio odlucio za CREE.
Zapravo, detalje mojeg projekta mozes vidjeti na:

Nadam se da ce ti pomoci pri nekim stvarima.

Eh, da, sto se tice omjera lumena, Wata i slicno... Tu imas previse faktora da mozes reci da je omjer T5 i LED X:Y. Zavisi od dioda koje koristis, zavisi od struje, reflektora, udaljenosti od vode....
Ja sam se odlucio zamjeniti 6x39W T5 sa 54x3W LED, pri cemu nisam mislio frljiti max struju, vec prilagoditi preko kontrolera jacinu struje. Takodjer, planirao sam simulirati svitanje i zalazak, cak sam se mislio poigrati da mi svijetlo svice na jednoj strani akvarija, a zalazi na drugoj :) bolesnik, sto ces...

Ako nadjes nesto korisno, ili ti mogu nesto pojasniti, javi...
Dobro,ali ja neznam izabrati prave, odnosno dobru kombinaciju po spektru.Proizvođači mi nisu toliko bitni,naravno da su Cree po tehničkim karakteristikama najbolje,ali i po cijeni  najveće.Ako su neonke po vatu 40-50 lumena onda su i diode (lošije) zadovoljavajuće jer imaju 80 lumena po vatu za razliku od skupih koja idu i do 140 l.Zanima me po čemu si odredio koliko ide bijelih,plavi i BR ?
Dakle pitanje je :koliko kojih dioda se stavlja na 150 W ako su na raspolaganju diode od: 6500K, 10000 K, 12000K, 16000 K, 20000K,Blue Royal 453-457 nm, eventualno kombinirane Hybrid Super Actinic Blue i Actinic Blue ??????
Zanima me simuliranje svitanja i zalazak.Biti će valjda neka shemica.kažeš "bolesnik", a nisi planirao povremeni prolaz oblaka (postepenim paljenjem i gašenjem jedne štangice, a nemaš ni oluju (zvučnik, stroboskop, pumpica za kišu )Na svašta čovjek naiđe drndajući po internetu.

bok,
ja sam baš u izvedbi rasvjete 20 x 10W, nabavio sam ledice (6400K, 16000K, 20000K, royal blue) orginal drivere za njih, aluminijske hladnjake i reflektore s lećom, Uz njih mislim staviti 2 x 54W T5 cijevi ili ako će trebati 4 x 54w, i još jedno 10 x (4xo,3W) plavih ledica kao moonlight. Akvarij je morski 150 cm dužine, a armatura rasvjete će biti cca 140cm. Sad tražim nekoga da mi napravi višekanalni timer kojeg bi stavio unutar armature rasvjete, tako da mi se ledice i T5-ice pale postepeno. baciću par slika drugi tjedan kad priveden kraju probnu verziju bez timera. Zanima me koliko Ledice zapravo svijetla daju i kolika je dubinska prodornost, za koloritet riba i koralja svi kažu da je bolji nego kod T5 cijevi. Vidjet ću slijedeći tjedan.
Zašto pokraj LEDica stavljaš i T5 ? Nemaš povjerenja u ledice ili ima neki poseban razlog ?

Offline penzic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 270
  • Spol: Muški   Lokacija: Zgb
Odg: LED 12x3W
« Odgovori #9 u: Rujan 16, 2011, 13:43:01 poslijepodne »
Kako je taj ebaj zarazan,a tamo ima svašta.Juče mi stigle igračke,malo para,a puno obećavaju, pa sam kupio LED-ispravljač za koji kažu 12V 30W 2,5A sa dostavom 50 kuna.Dimmer (regulator) 12V 8A oko 4$ i komplet Driver+ ledica 10W 12 $ sve sa dostavom.Naravno, prvo sam to raskopao da mu vidim creva, a kad nađem vremena i volje ide testiranje pa se javim.Cvike su 12 kuna u samoposluzi i služe samo da se vide dimenzije.

Offline božidar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 300
  • Spol: Muški   Lokacija: zagreb-trnje
Odg: LED 12x3W
« Odgovori #10 u: Rujan 16, 2011, 14:12:33 poslijepodne »
Zašto pokraj LEDica stavljaš i T5 ? Nemaš povjerenja u ledice ili ima neki poseban razlog ?
[/quote]

od kolega akvarista sam čuo da LED rasvjeta nema jedan spektar koji je potreban za razvoj zooantela, mislim negdje oko UV spektra, dok T5-ice imaju taj spektar.

A jel se može znati cijena i mjesto od kuda si naručivao?
[/quote]

na eBay-u ima sve kaj očeš, cijene su različite u ovisnosti jel je dostava besplatna ili se naplaćuje (ali kad se zbroji tu su negdje) zatim dal je ponuda za jedan ili više komada, na primjer ja sam napajanja kupovao po 10 kom pakiranje i ispalo me jeftinije neko da sam kupovao komadno, ali i tu sam ponudu slučajno pronašao dok sa pootvarao stotinjak stranica o ledicama. Uglavnom set  (LED 10W + Al hladnjak + driver 220V-12V 1000mA + reflektor sa lećom ) me došao oko 40$ sa dostavom po komadu, to je cca kad sam kupovao prije jedno 3-4 mjeseca bilo oko 225 kn po setu. puno -?  ??? nažalost je, jer sam za te novce mogao kupiti kvalitetnu T5 rasvjetu sa tajmerima i moonlight-om i ventilatorima za hlađenje i ovjesom, (ja još moram srediti i neko kućište koje će isto tako koštati) ali ako će biti funkcionalno tj biti će dovoljno svjetla za razvoj koralja i živost boja, kao i cjelokupni vizuelni dojam samog akvarija, mislim da ću kroz godinu do dvije uštedjeti na potrošnji struje tako da se isplati početno ulaganje.

Vidjećemo kroz koji tjedan kad napunim akvarij i upalim je iznad njega. Mene je najviše mučilo to što nisam nigdje iz prve ruke vidio kako te ledice svijetle i kakav im je učinak, sve dosada su korištene (a i u prodaji su ) samo LED-ice od 3W i CreeLedice isto od 3 W, i o njma na netu ima puno opisa kako rade, tj akvaristi su ili zadovoljni ili ne, omjer je jedno 80% za i 20% protiv. Naravno tih 3W treba puno, zavisi kakav akvarij imate, ali 3W imaju tu prednost što ih sa jednim napajanjem možete tjerati jedno 6-10 kom, manje se griju i jeftinije su. Govorim o samogradnji , naravno. Jer kupovni setovi su još uvijek jako skupi. Kako nigdje nisam našao neki podatak koliko je LED svjetlo prodorno kroz vodu, tj koliko duboko prodire svjetlo kroz vodu za 3Wledicu a koliko za ove jače, ja sam se opredijelio za 10W vjerujući da su jače automatski bolje.Gledao sam ove 3W imaju oko 60-80 lumena dok Cree-ice imaju oko 150-180 lumena, ove od 10W imaju između 700-800 lumena sve zavisi od proizvođača.Neznam koliko akvarista kod nas koristi tu LED rasvjetu i na kojim akvarijima (veličina, morski ili slatkovodni) da nam da sve minuse i pluseve kao i slike, naravno i koje ledice su u pitanju.
HR/ZG/trnje

Offline Vipko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 511
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Trogir
    • http://www.NetEkipa.com
Odg: LED 12x3W
« Odgovori #11 u: Rujan 16, 2011, 14:16:45 poslijepodne »
Kako mislis automatizirati dimmanje? Da mu kazes ocu od 9 do 10 da mi se pomalo dima osvjetljenje od 1-100%? I isto tako navecer od 21 do 22h od 100-1% i nakon toga gasenje.

Ili nekog malog Muju zaposliti svaki dan da okrece potenciometar ? :)

Offline penzic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 270
  • Spol: Muški   Lokacija: Zgb
Odg: LED 12x3W
« Odgovori #12 u: Rujan 16, 2011, 20:49:30 poslijepodne »
od kolega akvarista sam čuo da LED rasvjeta nema jedan spektar koji je potreban za razvoj zooantela, mislim negdje oko UV spektra, dok T5-ice imaju taj spektar.
Bilo bi dobro da saznaš koji je to spektar, na grfikonima proizvođača  ledica pokrivaju sve vidljive (a neke ledice i oku nevidljive frekvencije).
Kako nigdje nisam našao neki podatak koliko je LED svjetlo prodorno kroz vodu, tj koliko duboko prodire svjetlo kroz vodu
Nisam naišao na neka mjerenja, ali ovisno o snazi i leći, za akvariske dubine gubici su neznatni. Bilo bi dobro u poklopac montirati nekoliko ledica 3W sa lećom 30-60 stupnjeva koje bi se mogle malo zakretati i dodatno osvjetliti koralj koji treba više svijetla.

Kako mislis automatizirati dimmanje? Da mu kazes ocu od 9 do 10 da mi se pomalo dima osvjetljenje od 1-100%? I isto tako navecer od 21 do 22h od 100-1% i nakon toga gasenje.
Ili nekog malog Muju zaposliti svaki dan da okrece potenciometar ? :)
Ovaj dimmer na slici služi da ograničim struju ledici kako bi slabije svijetlila.Ne misliš valjda za 4$  dobiti i kineza da vrti gumb.To košta bar 5$.Vidi sites kolege Smarky-a gore kako izgleda auto-dimmer(pokraj ostalih auto-čuda).Očekujem da će netko pametniji od mene staviti neku šemicu vremenskog sklopa koji se postepeno pali i gasi, a da je uradiv za većinu akvarista.Nikako da dočekam.Čim je elektronika u pitanju nema ograničenja.

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: LED 12x3W
« Odgovori #13 u: Rujan 16, 2011, 23:07:20 poslijepodne »
Nisam naišao na neka mjerenja, ali ovisno o snazi i leći, za akvariske dubine gubici su neznatni.

Oh, varaš se. http://www.plantedtank.net/forums/lighting/108678-cheap-led-light.html

Offline penzic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 270
  • Spol: Muški   Lokacija: Zgb
Odg: LED 12x3W
« Odgovori #14 u: Rujan 16, 2011, 23:49:15 poslijepodne »
Nisam naišao na neka mjerenja, ali ovisno o snazi i leći, za akvariske dubine gubici su neznatni.

Oh, varaš se. http://www.plantedtank.net/forums/lighting/108678-cheap-led-light.html

Još samo da mi objasniš što si to vidio u tom članku ?
Ja sam vidio nekog ko ima problema sa spajanjem ledica na ispravljač (nezna koje je  + i - ) usput ga smeta što crvena žica nije crvena nego crvenkasta, uspoređuje Cree 3W i Ebay 1W za koji nezna koliko je kelvina nego pogađa.Nakon toga prikazuje neke grafike, za koje neznaš kako je došao do njih i td..Vjerojatno nešto nisam dobro shvatio pa bi molio objašnjenje.

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: LED 12x3W
« Odgovori #15 u: Rujan 17, 2011, 00:39:39 prijepodne »
Pod tim da ima problema sa spajanjem ledica i drivera ne misliš valjda na Hoppy-ja koji je dosad napravio nekoliko LED rasvjeta slatkovodne akvarije - koliko je vjerovati forumima. A na  po tebi "nekim grafikama" se jasno vidi da intenzitet svjetla rapidno opada sa dubinom akvarija. Kako je došao do tih rezultata? Pa s PAR metrom. Istina je da se grafikoni odnose na Cree XR-E (a ne samo Cree kakve ti imaš) koje su danas zastarjele, i neke bezimene s eBay-a, ali µmol je još uvijek µmol a inč je inč, pa zbilja ne razumijem što ti nije jasno.

Offline tkalcho

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 192
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • The Truth is Out There.
    • Akvarij.net
Odg: LED 12x3W
« Odgovori #16 u: Rujan 20, 2011, 23:50:52 poslijepodne »
Najbolji LED driver DIY je napajanje za komp, uz malo preinake izvrstan je stabilizirani ispravljac. A da se nac za male pare .
A najbolji dimmer je Arduino board, potraziti malo po net-u.
Mladen, 095 81 24 244
[email protected]

Offline alensab

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 452
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Rijeka
Odg: LED 12x3W
« Odgovori #17 u: Rujan 21, 2011, 16:17:01 poslijepodne »
Najbolji LED driver DIY je napajanje za komp, uz malo preinake izvrstan je stabilizirani ispravljac. A da se nac za male pare .
A najbolji dimmer je Arduino board, potraziti malo po net-u.
a koje su to preinake moze kratki savijet

Offline tkalcho

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 192
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • The Truth is Out There.
    • Akvarij.net
Mladen, 095 81 24 244
[email protected]

Offline alensab

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 452
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Rijeka
Odg: LED 12x3W
« Odgovori #19 u: Rujan 22, 2011, 23:04:31 poslijepodne »
sad me zanima jos jedna stvar koje diode stavit i koliko na AQ od 200L morski i biljni slatkovodni da dobijem odgovarajuci spektar. al sam dosadan  :) :)

Offline tkalcho

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 192
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
  • The Truth is Out There.
    • Akvarij.net
Odg: LED 12x3W
« Odgovori #20 u: Rujan 23, 2011, 04:45:36 prijepodne »
sad me zanima jos jedna stvar koje diode stavit i koliko na AQ od 200L morski i biljni slatkovodni da dobijem odgovarajuci spektar. al sam dosadan  :) :)

Na to pitanje je tesko odgovorit posto je LED za akvarije u ispitnoj fazi.
Ja bih uzeo CREE XLamp XP-G , ali im treba osigurat adekvatno hladjene jer jedna moze povuc 1.5A i razvija temp oko 100 stupnjeva.
Znaci obavezno neki heat sink a ne bi bilo ni na odmet ventilator.

Osobno kada bih radio isao bi na LED + T5 . I cijena je dosta visoka za LEDice jos uvijek, tako da je tu u pitanju isplativost.

Prosurfaj malo stranim forumima ima dosta objasnjenja ali jos nitko nije dao i dokumentaciju da se vidi poboljsanje odnosno negativne strane LEDica.

Na 200 l ja bih uzeo oko 15 LEDica i 2x39W T5 za neki biljni. A za morski stvarno nisam upucen. Al treba ih puno, s obzirom na cijenu od oko 5.5 eura za jednu, plus ako hoces lecu, plus alu profil za hladjene, eventualno ventilatori i napajanje.

« Zadnja izmjena: Rujan 23, 2011, 04:51:26 prijepodne od tkalcho »
Mladen, 095 81 24 244
[email protected]

Offline bolek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 366
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb, Donja Dubrava
Odg: LED 12x3W
« Odgovori #21 u: Listopad 22, 2011, 22:54:53 poslijepodne »
http://www.lumiversal.com/upload/T5%20v.%20LED.pdf
a bas sam mislio dodat par ledica u kuciste
I'm Normally Not a Praying Man, but If You're up There, Please save Me Superman

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: LED 12x3W
« Odgovori #22 u: Listopad 22, 2011, 23:23:13 poslijepodne »
Taj članak je prilično zastario i netočan, neću reći zlonamjeran. Cree XML daje oko 130 lumena po vatu što je znatno više nego što se tamo navodi i 30% više od T5. Istina je da je CRI index niži od najboljih T5, ali je sasvim zadovoljavajući po mojem iskustvu sa cree XR-E diodama. Uostalom nitko ne ne spominje CRI indeks gro luks lampi :)
A slika led lampi na kraju govori sve   -?

Offline bolek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 366
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb, Donja Dubrava
Odg: LED 12x3W
« Odgovori #23 u: Listopad 22, 2011, 23:34:59 poslijepodne »
Ali ja sam mislio na obicne kineske koje daju 60 lumena po w
I'm Normally Not a Praying Man, but If You're up There, Please save Me Superman

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: LED 12x3W
« Odgovori #24 u: Listopad 23, 2011, 00:31:18 prijepodne »
To ti se onda ne isplati. Koja je korist ako su flurescentke bolje?