Travanj 28, 2024, 10:11:22 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Akvarij od 450 L  (Posjeta: 18980 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Akvarij od 450 L
« Odgovori #50 u: Siječanj 22, 2012, 15:00:55 poslijepodne »
pa to ti je preljevi filter, sad, unutarnji/vanjski, kako ko hoce. samo tu u svakom slucaju oduzima prostora u akvariju+debljina pozadine.
-ako mislis na bio ballse puno vecu povrsinu ti imaju mediji koji nisu od plastike i te kugle nemoj koristiti, to je vise za wet-dry i malo zastarjelo. i jesi siguran da ce ti
12cm biti dosta? meni izgleda preusko, jer pazi, ti kroz 12cm moras nagurati ruku 50-60cm u dubinu i vaditi medij, punu, itd. i 2x2000l ti je debelo previse, niti netreba toliki protok niti ce to funcionirati jer filter nije hermeticki zatvoren i nema pad tlaka, pumpe cu brze vuci vodu nego sto ce stizati do njih

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Akvarij od 450 L
« Odgovori #51 u: Siječanj 22, 2012, 15:17:30 poslijepodne »
ah, pa to je 80l oduzeto od akvarija. osim toga problemi s čišćenjem bili bi ogromni. ako ti se ne sviđa kupovina skupog gotovog vanjskog filtera zbilja razmisli o sumpu ispod akvarija.

stomed:
...kladiti da je puno psovki bilo
- nije. Eheim je ionako pobijedio jer troši manje struje, ima veći kapacitet materijala, manje laže po pitanju protoka i tiši je.


Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Akvarij od 450 L
« Odgovori #52 u: Siječanj 22, 2012, 15:33:23 poslijepodne »
znaci nije samo zato jer je 2080 stao :) pa i ja bi ga uvjek prije odabrao nego fx, veci je a duplo manje trosi, protok i tako ako je potreban veci, lako napravis s pumpom od 5W.
bitna stavka je da je fx i dosta glasniji, pa i one njegove funkcije izbacivanje zraka, itd..nije bas tih u radu

Offline Dellete

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2312
  • Spol: Ženski   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb
  • P.
Odg: Akvarij od 450 L
« Odgovori #53 u: Siječanj 22, 2012, 15:47:19 poslijepodne »
@stormed
Vjerojatno nije mislio na plastiku/bio ballse nego na sintered glass medije, ima više proizvođača, npr http://www.easylife.nl/en/marine-products/divers/symbiont-filterpallets

Pa čišćenje se lako riješi tako da se medij stavi u plastične mreže pa se vadi u jednom potezu i nema potrebe zavlačiti ruku do dna:

https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=19247.0

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Akvarij od 450 L
« Odgovori #54 u: Siječanj 22, 2012, 15:52:34 poslijepodne »
znam ja sta je to samo neznam sta on misli pod '250 kuglica od sinterovane plastike'  :)
nebi bio toliki problem 12cm da to nije 60cm dubine..u svakom slucaju, nemislim da ce to raditi, pogotovo ne s takvim protokom i hrpom medija koji ga zaustavlja.

Offline Dellete

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2312
  • Spol: Ženski   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb
  • P.
Odg: Akvarij od 450 L
« Odgovori #55 u: Siječanj 22, 2012, 15:55:55 poslijepodne »
Pa dobro, onda nek napravi klasičan pregradni, to je ista stvar , drugo pakovanje.

Offline Riky

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 133
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Akvarij od 450 L
« Odgovori #56 u: Siječanj 22, 2012, 16:02:05 poslijepodne »
evo prijedlog, umjestog jednog cijelom duljinom, da napraviš dva manja preljevna svaki u svoj kut akvarija, neka je npr dimenzije dxšxv - 25x13x60 - ispada 2 filtera od 19,5 litara zapremine, te u svaki staviš pumpu od cca 1600 l/h
usporedbe radi tetra ex 2400 je predviđen za akvarije 400 - 1000 litara, volumen mu je 22,7 litara
kad usporediš cijene, tvoja dva te koštaju manje nego jedan takav, ili npr JBL cristal profi, za akvarije od 200 - 600 litara košta preko 200 eura a dobiješ neusporedivo više kapaciteta filter materjala, ako su ti unutra, nemoraš nikada brinuti o mogučnosti curenja vode, zamjeni dihtunga i sl.
Carpe diem!
''...šaka suza, vrića smija...''

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Akvarij od 450 L
« Odgovori #57 u: Siječanj 22, 2012, 16:49:24 poslijepodne »
bolje skupljat novce pa kupiti pravu stvar nego odmah ovo pa poslje zaliti. atman nije skup, od te cijene oduzmi cijenu stakla, filter materjala i dve pumpe..i necini mi se bas neka usteda. uzmi i u obzir da se covjek bas nerazumije i nezna sto i kako napraviti a uz vanjski i akvarij bolje izgleda i rjede ga je potrebno cistiti nego preljevni filtar.
a 450l stvarno i nije preveliki aq i nezahtjeva neku specijalnu filtraciju, par litara bio-medija je sasvim dosta,(osim ko nisu bio ballsi :) ) u svakom slucaju, lako jos doda jedan manji filter jednog dana po potrebi, iako, tesko da ce mu trebati, samo neka redovito mjenja vodu i neznam zasto bi kemijao toliko s preljevnima.
-btw.vidis da ni sam nezna sto hoce, od opti stakla smo dosli na ljepljenje pregrada u akvariju?? normalan covjek i tako nevidi razliku a stako je duplo skuplje, a koji vrag mu i koristi onda ako ga poruzni s unutarnjim filter/om/ima? ili sam ja tu lud, ili... -?

Offline Woofer

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 112
Odg: Akvarij od 450 L
« Odgovori #58 u: Siječanj 22, 2012, 17:01:22 poslijepodne »
pa sigurno necu pola akvarija opti staklom, a pola obicnim..
ja sam pitao za najbolju opciju filtracije vode. Nisam pitao cjenovnu razliku..
Ako je bolji pregradni jer ima vise filter materijala od ovih, onda cu njega.. itd itd..

Idem na kvalitetniju varijantu i potpuno mi je svejedno dal ce biti filter iza akvarija ili u polici ispod.. Mene samo zanima krajnji produkt :)

Ja da se razumijem ne bih sad bio ovde i pitao za pomoc :)

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Akvarij od 450 L
« Odgovori #59 u: Siječanj 22, 2012, 17:13:26 poslijepodne »
ukratko:
ako imaš novaca i voliš raditi DIY napravi sump.
ako imaš novaca a ne voliš DIY nabavi 2 vanjska JBL 1501 (pazi postoji i stari model 1500 koji troši duplo struje) ili neke u toj klasi
ako nemaš novaca napravi unutarnje pregradne.

Offline Dellete

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2312
  • Spol: Ženski   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb
  • P.
Odg: Akvarij od 450 L
« Odgovori #60 u: Siječanj 22, 2012, 17:19:37 poslijepodne »
Ne kuzim logiku da se pregradni mora češće čistiti? Ako u njega stane više materijala to znači da se određena količina otpada skupi na veću površinu materijala što dovodi do rijeđeg čišćenja.

Vanjski filter: + komfor kod čišćenja, ne zauzima mjesto u akvariju, tih
                    - cijena, može procuriti, limitiran si količinom filtermaterijala

Unutarnji pregradni : + stane puno filter materijala, nemože procuriti, relativno jeftin
                              - zauzima mjesto u akvariju (ali se može napraviti i s vanjske strane)

Sump: + ne zauzima mjesto u akvariju, tona filtermaterijala
           -  gubitak co2 ako se radi o biljnom, trebalo bi se bušiti dno, treba ga znati napraviti tako da ako dođe do prestanka struje da se voda ne prelije, da se ne čuje itd...

Neznam jel sam zaboravila dodati neke stvari, ispravite me, uglavnom na tebi je da odlučiš :) :)

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Akvarij od 450 L
« Odgovori #61 u: Siječanj 22, 2012, 17:31:24 poslijepodne »
ukratko:
ako imaš novaca i voliš raditi DIY napravi sump.
ako imaš novaca a ne voliš DIY nabavi 2 vanjska JBL 1501 (pazi postoji i stari model 1500 koji troši duplo struje) ili neke u toj klasi
ako nemaš novaca napravi unutarnje pregradne.

sump treba znati napraviti, da toliko zna nebih nas pitao, covjeka preko kompa je tesko nesto nauciti, a posao za koji treba prakse gotovo nemoguce, osim ako nemisli uciti na vlastitim pogreskama i tek iz 2-3x napraviti pravu stvar.
ako ima love, eheim ima i stare i nove modele koji su vrh ponude, 2260/62, 2080, 2180, 2076/78, fluval fx5...vise filtracije nego ce mu ikada trebati. stim da bi mu i jeftini atman sasvim zadovoljavajuce odradivao posao

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Akvarij od 450 L
« Odgovori #62 u: Siječanj 22, 2012, 17:41:23 poslijepodne »
Ne kuzim logiku da se pregradni mora češće čistiti? Ako u njega stane više materijala to znači da se određena količina otpada skupi na veću površinu materijala što dovodi do rijeđeg čišćenja.

Vanjski filter: + komfor kod čišćenja, ne zauzima mjesto u akvariju, tih
                    - cijena, može procuriti, limitiran si količinom filtermaterijala

Unutarnji pregradni : + stane puno filter materijala, nemože procuriti, relativno jeftin
                              - zauzima mjesto u akvariju (ali se može napraviti i s vanjske strane)

Sump: + ne zauzima mjesto u akvariju, tona filtermaterijala
           -  gubitak co2 ako se radi o biljnom, trebalo bi se bušiti dno, treba ga znati napraviti tako da ako dođe do prestanka struje da se voda ne prelije, da se ne čuje itd...

Neznam jel sam zaboravila dodati neke stvari, ispravite me, uglavnom na tebi je da odlučiš :) :)

teoretski da, i ako neuzmes u obzir sve faktore... pregradni nije zatvorenog tipa, nema tlakove, cim se malo zapusi razina vode se dize u nekim komorama u drugima pada, a pumpe i dalje vuku svom snagom, za razliku od kanistera koji i dalje radi s manjim protokom ali je pun vode + kanister boljwe vuce vodu kroz medij, koji u preljevnom nemoze i nesmije biti toliko sabijen i odma je manja ucinkovitost kada voda ide oko a ne kroz njega.
-meni je u sumpu prefilter vrecica od 200 mikrona koja se vise manje redovito cisti, iza nje je skimer koji i sam cisti mehanicki pa  su dve grube spuzve, 40x10cm..ako ih neocistim par tjedana razina vode je 10ak cm vislja, nesmeta jer sam proracunao to i sve 5, ima mjesta i cim je pritisak veci jace gura vodu kroz njih. ali, povratna je 30w-2000l/h, prolazi kroz nepovratni ventil, regulacijski i jos 4-5 koljena i 1.5m cijevi, i opet sam morao malo smanjiti protok tako da je realan protok oko 500-800l/h inace nebi radilo kako sam zamislio. to je moje iskustvo, vi radite kako god vas je volja :)

Offline Riky

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 133
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Akvarij od 450 L
« Odgovori #63 u: Siječanj 22, 2012, 17:51:08 poslijepodne »
Ne kuzim logiku da se pregradni mora češće čistiti? Ako u njega stane više materijala to znači da se određena količina otpada skupi na veću površinu materijala što dovodi do rijeđeg čišćenja.

Vanjski filter: + komfor kod čišćenja, ne zauzima mjesto u akvariju, tih
                    - cijena, može procuriti, limitiran si količinom filtermaterijala

Unutarnji pregradni : + stane puno filter materijala, nemože procuriti, relativno jeftin
                              - zauzima mjesto u akvariju (ali se može napraviti i s vanjske strane)

Sump: + ne zauzima mjesto u akvariju, tona filtermaterijala
           -  gubitak co2 ako se radi o biljnom, trebalo bi se bušiti dno, treba ga znati napraviti tako da ako dođe do prestanka struje da se voda ne prelije, da se ne čuje itd...

Neznam jel sam zaboravila dodati neke stvari, ispravite me, uglavnom na tebi je da odlučiš :) :)

za sump nije nužno bušiti staklo, da se izvest i varijanta bez bušenja, i slažem se, preljevni/pregradni se rjeđe čisti nego vanjski filteri, znači jedino preostaje pitanje da li ti je bitnije estetika ili fuinkcija, a ako si možeš priuštiti da zadovoljiš i jedno i drugo, onda je mislim ipak to naj opcija.
Carpe diem!
''...šaka suza, vrića smija...''

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: Akvarij od 450 L
« Odgovori #64 u: Siječanj 22, 2012, 18:00:20 poslijepodne »
sve je to ok, ali o kakvoj funkciji i potrebi mi pricamo? to je akvarij od 400l, nije bog zna koliko velik(za hr.pojmove je ali to je druga prica) i s vec jednim filterom imas overfiltration, pravilno naseljen ribama, a pogotovo biljem, nezahtjeva nista posebno bioloske ni kemijske filtracije. zasto bi onda diy filter bio bolji? ako vec covjek trazi bolje a ne jeftinije? i uz to sve, sump je puno glasniji od kanistra i to isto treba debelo uzeti u obzir. pogledaj snimke sumpova na netu, smanji zvuk, onda pogledaj kanistre pa pojacaj, pa na kraju razmisli sta ti je bolje  :)

Offline sundance

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 25
  • Lokacija: Sl. Brod
Odg: Akvarij od 450 L
« Odgovori #65 u: Siječanj 22, 2012, 18:12:05 poslijepodne »

zasto zakljucujes(Riky) da se vanjski filter cesce cisti!?***
ja svog Eheima cistim tri puta godisnje

Offline Riky

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 133
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Akvarij od 450 L
« Odgovori #66 u: Siječanj 22, 2012, 18:38:06 poslijepodne »
tako mi se učinilo prema iskustvu i pročitanome po forumu
Carpe diem!
''...šaka suza, vrića smija...''

Offline div

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 456
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Zagreb - REMIZA - TREŠNJEVKA-
  • wave 250 l biljni
Odg: Akvarij od 450 L
« Odgovori #67 u: Siječanj 24, 2012, 09:43:45 prijepodne »
Uzmi vanjski ali dobar i miran si . :)

Offline Woofer

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 112
Odg: Akvarij od 450 L
« Odgovori #68 u: Siječanj 28, 2012, 20:39:44 poslijepodne »
Stiglo maloprije :)
Da ne bude da je samo suplja prica :)

Eheim Pro 2080
Eheim Air Pump 3702
Aquaclay 10L
50kg Biom crni pjesak.Granulacija zrna 1 - 3 mm.


« Zadnja izmjena: Siječanj 28, 2012, 20:50:21 poslijepodne od Woofer »

Offline Dellete

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2312
  • Spol: Ženski   Dob: 37
  • Lokacija: Zagreb
  • P.
Odg: Akvarij od 450 L
« Odgovori #69 u: Siječanj 28, 2012, 21:29:34 poslijepodne »
Neznam jel si negdje napisao jel ideš na biljni ili ciklidni ili nešto treće?
Jer ako je biljni onda ti zračna pumpa netreba jer će ti izbijati co2, a ako je ciklidni onda ti netreba podloga.

Offline Woofer

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 112
Odg: Akvarij od 450 L
« Odgovori #70 u: Siječanj 29, 2012, 00:20:13 prijepodne »
hocu 10 zlatnih ribica sa tim da cu imati samo u cosku jedan anubis... to ce biti nedovoljno za potrebe zlatnih ribica..

Offline ZliBrka

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1815
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Beli Manastir
Odg: Akvarij od 450 L
« Odgovori #71 u: Siječanj 29, 2012, 00:32:57 prijepodne »
Za zlatne ce to biti OK, jer njima stvarno treba uredna filtracija i nikad im nije previse zraka.
S obzirom da vole kopati, odnosno igrati se sa kamenjem, vise bi im  odgovarala malo krupnija podloga 3-5mm. Hranjiva podloga ti ne treba ako ces imati samo anubiase, ali ako mislis probati sa nekim drugim biljem (ili mozda skroz menjati postav u biljni) onda stavi.
"Dišemo slobodno jedino kad nas s drugima povezuje zajednički cilj koji nadilazi naše JA."  Zemlja Ljudi

Offline Woofer

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 112
Odg: Akvarij od 450 L
« Odgovori #72 u: Siječanj 29, 2012, 11:09:45 prijepodne »
ok, hvala na savjetu....
zlatne se vole igrati sa kamencicima i zvakati ih ali sam ipad vise pristalica nasao koji kazu da to njihovo zvakanje kamencica donosi vise problema nego koristi, a sa sitnom granulacijom mogu samo da eventualno zaprase u akvarijumu i to je to..

Imam jedno bitno pitanje pa bih volio da se narod ukljuci i pomogne mi..
Volio bih da za vrijeme cikliranja akvarija imam i tu biljku unutra ali za to ce joj trebati svjetlost.. Ja jos necu bar mjesec dana raditi poklopac sa rasvjetom jer cekam malo da se oporavim pa da to kvalitetno zavrsim... E sads mogu li ubaciti biljku i sa ovom lapom je obasjati cisto da ima svjetlosti da se razvija prije nego sto uradim poklopac?

Dubina akvarija je 60cm, a jacina stedne sijalice je 20W ... Znaci zanima me moze li samo da pomogne anubisu da se i on pridruzi cikliranju :)



Offline njivice

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 86
  • Spol: Muški   Lokacija: RIJEKA
Odg: Akvarij od 450 L
« Odgovori #73 u: Siječanj 29, 2012, 11:11:08 prijepodne »
Stiglo maloprije :)
Da ne bude da je samo suplja prica :)

Eheim Pro 2080
Eheim Air Pump 3702
Aquaclay 10L
50kg Biom crni pjesak.Granulacija zrna 1 - 3 mm.



..koliko te je dosao filter ???

Offline Woofer

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 112
Odg: Akvarij od 450 L
« Odgovori #74 u: Siječanj 29, 2012, 11:12:56 prijepodne »
315evr sa onih 10l aquaclay-a za filtraciju