Svibanj 10, 2024, 01:22:35 prijepodneNajnoviji Član: Davidunipt

Autor Tema: :(:(:Zlatna ribica opet pluta :(  (Posjeta: 8305 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline anida

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 44
:(:(:Zlatna ribica opet pluta :(
« u: Travanj 02, 2011, 12:54:40 poslijepodne »
IMam dvije zlatne ribice, jos su male, max 6 mjeseci (kod mene su 4 mjeseca). posljednjih dva mjeseca imaju akvarij 60 lit, filter i to...
Jedna od njih je jednom skoro uginula dok sam imala kuglu, tad je samo pocela plutat na jednoj strani, ja sam cak mislila da je mrtva. Al se jos malo trzala. Brzo sam bila promijenila svu vodu, stavila medazola mrvicu jer je kugla mala, hranila ih graskom dva dana i ona se super oporavila.
Nakon presljenja u novi akvarij su nakon navikavanja pocele i bolje rasti. Sve je bilo super, al evo unazad par dana primjecujem da ta ribica vise ne kaki (mada nisam naravno non stop tu pa da gledam :S). I jutros opet pluta, ovaj put potpuno naopacke. Jos je ziva, pokusavam ponovit istu proceduru od prosli put, al ne reagira bas dobro.
Mislim da ugiba :(
Ideje?

Offline anida

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 44
Odg: :(:(:Zlatna ribica opet pluta :(
« Odgovori #1 u: Travanj 02, 2011, 12:57:29 poslijepodne »
I jos nesto sto sam zaboravila dodati. Ta ribica (za razliku od one druge), jos otkako sam je dobila ima jednu stranu trbuscica vise ispupcenu, nije bas simetricna. Dakle takva je bila i kad je bila skroz minijaturna. Jel to nesto znaci?

Offline kostica1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 439
  • Spol: Muški   Dob: 25
  • Lokacija: Zagreb-centar
Odg: :(:(:Zlatna ribica opet pluta :(
« Odgovori #2 u: Travanj 02, 2011, 14:21:21 poslijepodne »
Jesi ciklirala akvarij? Ne mijenja se sva voda. Daj popuni ovaj upitnik https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=29767.0

P.s. Stavila si ttemu u krivi forum.

Offline Iris

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1032
  • Lokacija: ZG centar
  • Floccinaucinihilipilification
Odg: :(:(:Zlatna ribica opet pluta :(
« Odgovori #3 u: Travanj 02, 2011, 16:19:11 poslijepodne »
I jos nesto sto sam zaboravila dodati. Ta ribica (za razliku od one druge), jos otkako sam je dobila ima jednu stranu trbuscica vise ispupcenu, nije bas simetricna. Dakle takva je bila i kad je bila skroz minijaturna. Jel to nesto znaci?

Javit će ti se babyboom i 985plavi, u međuvremenu poslikaj ribicu i ispuni anketu da vidimo što dalje s prikupljenim informacijama. Prije bi ti se netko javio da si ovo pitanje postavila u pravi podforum: Slatkovodna akvaristika> Bolesti.  :up:
Osobno strahujem da je tumor, no vidjet ćemo.  -?

Offline babyboom

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: :(:(:Zlatna ribica opet pluta :(
« Odgovori #4 u: Travanj 02, 2011, 20:26:50 poslijepodne »
molim te, svakako je poslikaj!
mogao bi biti tumor, ali bi mogla biti i neka manje frkovita stvar poput
problema s mjehurom i crijevima

ako samo pluta, a vidiš da ne kaka, tako bi moglo i biti, pa
za prvu i hitnu pomoć pokušaj sa dijetom od graška!
skuhaj grašak u vodi i usitni ga (ne baš pire, malo krupnije) i davaj joj (može i ova druga
papati - to je dobro za probavu i jako vole) pomalo što više puta na dan
to radi najmanje 5 dana, pa ćemo vidjeti

a za daljnje upute, molim te svakako slikicu, ako ikako možeš!
ili što preciznije opiši tu ispupčinu!

Offline anida

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 44
Odg: :(:(:Zlatna ribica opet pluta :(
« Odgovori #5 u: Travanj 03, 2011, 02:02:10 prijepodne »
OK evo anketa:
AKVARIJ:
-   dimenzije/litraža, - 60 litara
-   temperatura, -23 stupnja celz
-   parametri vode: pH, NO2, NO3, GH i KH  - ne znam, nisam provjerila
-   vrijeme od pokretanja akvarija,  - prije skoro dva mjeseca (ja mislim tako mi se cini)
-   kad su nakon pokretanja akvarija useljene prve ribice,  - nakon mjesec dana
-   koliko često i koliko mijenjate vode -  nakon sto sam uselila ribice svakih 15 dana (dakle sutra ide tek drugo mjenjanje vode), mijenjam oko 20 % vode
-   da li prilikom izmjene vode usisavate dno akvarija - da, imam 'usisavac', al nisam primjetila nesto mnogo prljavstine da povuce
 
FILTER:
-   model filtera (unutrašnji ili vanjski) i koliki je protok (koliko litara/sat)   - unutrasnji, Juwel koji je dosao s akvarijem, ne pise model, i ne znam protok
-   način i periodi čišćenja filter materijala  - jos nisam ni jednom cistila filter materijal, pitala sam na podforumu oprema kako cu, jer imam problema s tim, nije mi nitko znao pomoc
-   što imate od filter materijala u akvariju (spužva, aktivni ugljen, keramika, vata...)  - spuzva

OSTALA OPREMA: 
-   panjevi i kamenje te ima li sluzi na panju ili na kamenju i podlozi? - dno sljunak sitne granulacije, jedan panj, dva anubiasa, sluz se nikakva ne vidi, al recimo osjetim da ima na onoj cijevi od pumpe (jer sam je dans vadila pa sam osjetila pod prstima)
-   grijač -imam na 23 stupnja postavljen
-   pumpa za zrak  - imam ne znam model, cini se ok
-   CO2 sustav – kakav  - nemam i ne znam za sto sluzi
-   koju kemiju dodajete u akvarij? (Gnojiva za biljke, sredstva za pripremu vode i dr.) - dodala sam sredstvo za pripremu vode prvi put kad sam punila kavarij i to je to

STANOVNICI:
-   popis vrsta riba i broj pojedinih primjeraka  - dvije zlatne ribice, fantail (pajcolanke)
-   starost ribica   - mislim da je oko 6 mjeseci
-   ima li potencijalnih „terorista“  - ne znam sta je ovo, od ostalih stanovnika je bilo par puzica koji su cini se bili u panju, al su ih one pojele
-   hranjenje – koliko često hranite ribe i kojom hranom (da li je prošao rok trajanja)  - ujutro i navecer. ujutro JBL flakes red (listici), navecer jbl goldpearls, ponekad kuhani grasak, oguljen usitnjen

PROMJENE:
-   promjene u akvariju u zadnja 2 – 3 tjedna (nove ribice, biljke, oprema)  - nista
-   promjena kvalitete vode (zamućenje, miris) - nista
-   da li vam trunu (propadaju) neke biljke - ne (istunule su peteljke od nekih listova  koje sam odrezela jer su bili ruzni)

SIMPTOMI:
-  detaljan opis simptoma - ribica se prevrnula i pluta naopacke, al nije jos uginula
-  promjene na koži, na perajama ili škrgama, očima...- oci poluzatvorene dok pluta, ostalo ok,
-  da li uzima hranu, disanje, ponašanje (da li se sakriva...) - sakrivaju se obje kad upalim neonku iznad akvarija pa sam odustala od nje, hranu uzimaju
-  kakav izmet imaju ribe (normalan ili končasto sluzavi ili končasto zamučeno-bijeli ili...), ova bolesna ima bijeli koncast
-  kad su se simptomi prvi puta uočili  - izmet prije par dana, pluta od danas
-  pokušaj liječenja, kojim lijekom/lijekovima  - stavila sam medazol otopljen, pazila sam na mjeru, dajem im grasak (i cini se da je od tada malo bolje, rjedje ode da pluta)
-  koliko je ribica bolesno, da li je bilo uginuća? - dakle jedna ta koja pluta naopacke
-  stanje ostalih stanovnika - ova druga ribica je super


Eto to je to.
Za ove koji pitaju za sliku nije mi aparat pri ruci, i tesko bih to uslikala da se dobro vidi. Dakle ribica izgleda skroz normalno osim sto joj je jedna strana trbuha deblja od druge.  To se vidi samo kad se gleda ribica odozgo.

Offline kostica1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 439
  • Spol: Muški   Dob: 25
  • Lokacija: Zagreb-centar
Odg: :(:(:Zlatna ribica opet pluta :(
« Odgovori #6 u: Travanj 03, 2011, 17:49:23 poslijepodne »
Sve dobro radiš, strahujem da zbilja nije tumor, jer ribe "uglavnom" kod crijevnih problema imaju obije strane tijela napuhnute.

Offline babyboom

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: :(:(:Zlatna ribica opet pluta :(
« Odgovori #7 u: Travanj 03, 2011, 19:37:06 poslijepodne »
da, sve je OK, mogao bi biti tumor, ali i crijevni problemi (znam slučajeve da su ribice bile asimetrično "napuhnute"
dakle, sad probaj sa dijetom od graška
možeš uzeti i onaj iz konzerve, ali ga jako dobro isperi prije nego ga daš ribicama
po obroku ti je dosta jedno do dva zrna po ribici, i to tako tri - četiri puta na dan...

sretno!

Offline 985plavi

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: :(:(:Zlatna ribica opet pluta :(
« Odgovori #8 u: Travanj 04, 2011, 11:23:00 prijepodne »
Pozdrav Anida.

Nekoliko uzroka može dovesti do toga da riba ima problema sa zračnim mjehurom (bakterijska upala, paraziti, virusi, tumori ili začep) a mislim da se kod tvoje ribe radi o začepu.

Naime, ribe hraniš sa suhom hranom a poznavajuči temperament zlatnih ribica one će gramzivo uzimati hranu sve dok ne budu mogle više otvoriti usta, međutim, problem se počinje javljati kada ta suha hrana počne bubriti u probavnom sustavu i tada se stvaraju plinovi koji vrše veliku kompresiju na sve organe a posebice na zračni mjehur pa tada dolaze problemi koji se mogu očitovati na više načina.
Dakle riba može plutati glavom prema dolje, prema gore, biti samo na dnu ili pak plutati na površini.

Sukladno navedenom, mišljenja sam da se radi o začepu pa stoga predlažem da ribu odvojiš u manju posudu i napraviš slijedeće:

1. voda u posudi neka bude 50% akvarijska i 50% voda iz slavine ili odstajala 24 sata ili voda tretirana sa nekim sredstvom za neutralizaciju klora
2. u vodu češ usuti 1/2 ili jednu čajnu žličicu Gorke soli (kupuje se u apoteci) a koja će izazvati da se voda iz okolnih tkiva nakuplja u crijevima te će tako pospješiti peristaltiku crijeva i izbacivanje plinova i fecesa napolje
3. nemoj ribu hraniti 3 dana a četvrti i peti dan hrani ju samo jednom dnevno sa malo kuhanog graška
4. vodu mijenjaj svaki dan po 50% sa odstajalom vodom te nakon promjene dodaj Gorke soli toliko koliko si promijenila vode

Dakle ako se radi o klasičnom začepu probava bi se u ovom vremenu trebala stabilizirati i riba bi trebala početi normalno plivati i jesti.

Savjet za ubuduće:

Zlatne ribe su poznate po tome što mogu puno pojesti a zbog toga puno i prljaju vodu stoga ti predlažem da ribe hraniš jednom dnevno ili 2 puta po vrlo malo a jedan dan u tjednu ribe obavezno moraju biti bez hrane.
Obavezno svaki tjedan mijenjaj vodu cca 25 do 30% ovisno o tome koliko ih često hraniš a filter materijal obavezno properi u akvarijskoj vodi jednom mjesečno
Dobro bi bilo da im daješ i kuhanu hranu: kuhane tikvice, kuhanu blitvu, špinat, kelj i dr.
Dobro je jednom tjedno dodati vitamine

Eto to su ukratko savjeti, eh da ne zaboravim, molim te nemoj tako olako dodavati Antibiotike jer ako se dodaju bez potrebe osim što opterečuju jetru ribe ubijaju i dobre bakterije u filter materijalu pa češ se susresti sa problemom ponovnog cikliranja akvarija...

Pozdrav i sretno.

Offline anida

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 44
Odg: :(:(:Zlatna ribica opet pluta :(
« Odgovori #9 u: Travanj 04, 2011, 22:05:37 poslijepodne »
Hvala puno na korisnim savjetima. Ovo za antibiotike i cikliranje nisam znala, logicno je al mi nije ni palo na pamet :(
Ribica mi je sad bolje, al cu paziti sa hranom ubuduce. Nisam znala da ne moze samo ova hrana.

Offline anida

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 44
Odg: :(:(:Zlatna ribica opet pluta :(
« Odgovori #10 u: Svibanj 18, 2011, 00:19:16 prijepodne »
I opet pluta...okrenuta naopacke. al jos dise.
samo mi nije jasno ako nesto krivo radim zasto uvijek samo jedna i to ista ribica pati. skupa su u istom akvariju , jednako se hrane. al ova ista uvijek ima problem.

Offline 985plavi

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: :(:(:Zlatna ribica opet pluta :(
« Odgovori #11 u: Svibanj 18, 2011, 09:02:00 prijepodne »
1. Hajde reci ti nama što si poduzela i promijenila nakon naših savjeta, te sa čime si sve hranila svoje ribe.
2. Da li postoji mogučnost da se riba prejela suhe hrane (granulice ili ljuspice)
3. Da li si primjetila prije nego se izokrenula da je ribica više boravila pri površini i gutala zrak

Možeš li postaviti forografiju bolesne ribice i kompletnog akvarija?

Offline babyboom

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: :(:(:Zlatna ribica opet pluta :(
« Odgovori #12 u: Svibanj 18, 2011, 12:53:27 poslijepodne »
I opet pluta...okrenuta naopacke. al jos dise.
samo mi nije jasno ako nesto krivo radim zasto uvijek samo jedna i to ista ribica pati. skupa su u istom akvariju , jednako se hrane. al ova ista uvijek ima problem.

pati jer je najslabijeg imuniteta i načeta je dosadašnjim bolestima
molim te, odgovori nam na pitanja plavog, pa da vidimo....
naime, ovo je mučenje za malenu i nema smisla - mora se riješiti što prije!