Svibanj 04, 2024, 10:58:24 prijepodneNajnoviji Član: Davidunipt

Autor Tema: Bolesna botia  (Posjeta: 1327 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline rocnik

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 7
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb - Trešnjevka
Bolesna botia
« u: Siječanj 12, 2014, 22:39:09 poslijepodne »
Pomozite.

Razbolila se yoyo botia.
Leži u čudnim položajima, ubrzano diše, spora je (skoro pa se može rukom uhvatiti). Sada vidim i da je dosta krvava u zadnjem dijelu.
Dolje je ispunjen upitnik i slike pa bih molio pomoć pošto se radi o glavnoj ribi u akvariju i ljubimici svih ukućana.

Hvala


AKVARIJ:
250x40x50, 500 L, 27 °C.
Akvarij je aktivan cca 5 godina no prjie 10-ak dana je mjenjana podloga zbog istrošenosti pa je zamjenjen i šljunak te dosta vode. Filteri nisu dirani.
Parametre vode ne znam.

 
FILTER:
TetraEx 700 i Atman CF 1200 (spužva, keranika, bioballs).
Bila je do neki dan i vata no nju sam izvadio.


OSTALA OPREMA: 
Od ostale opreme u akvariju ima dosta novog kamenja (sve prokuhano) dva panja iz starog setupa, grijač 300W , CO2 na bocu no odkad je akvarij nanovo složen nije CO2 uključivan.

STANOVNICI:
4 skalara, 2 yoyo botie, 10-ak corya, 2 sijamska algojeda, 7 barbusa, 15-ak raznih tetri
bolesna botia je stara cca 7-8 godina. Ostale 1-7 godina
Hrane se 2x dnevno sa Tropical supervit granulatom + Tetra tablete za ribe dna

BILJE I HRANJIVA PODLOGA
Biljke su OK. Algi nema.
Podloga je JBL cca 3 cm sa cca 4 cm šljunka 2-4  mm)
ima jedan dio od kojih 70x40cm sitnog kvarcnog pjeska iz bauhausa (ispran prije stavljanja) ispod kojeg nema hranjive podloge.


PROMJENE:
Akvarij je aktivan cca 5 godina no prjie 10-ak dana je mjenjana podloga zbog istrošenosti pa je zamjenjen i šljunak te dosta vode.
Voda je čista i bez mirisa.

SIMPTOMI:
Botija je danas ujutro ležala na leđima i bila dosta umrtvljena te je ubrzano disala. Mjenjala je položaje no jedan čudniji od drugog.
Prebačena je u manji akvarij od 30L i sva voda je iz glavnog akvarija + 10 ml FFM-a
Sada sam vidio da je dosta crvena u zadnjem dijelu. Kao da joj je ostrugan sloj kože na nekim mjestima (da li je moguće da je od kvarcnog pjeska)

+

Jedan cory je jutros pronađen mrtav no pošto je star kojih 5 godina možda nije povezano sa botiom a možda i je. Osim malo crvenog trbuha nije bilo drugih znakova no za razliku od botie kod corya se činilo da je crvenilo pod kožom.


Offline smcm5

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 444
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: BiH KOZARSKA DUBICA
Odg: Bolesna botia
« Odgovori #1 u: Siječanj 12, 2014, 22:58:15 poslijepodne »
u mene slicne povrede budu kod malawaca u medjusobnim tucnjavama,uradio si dobro sto si je odvojio i dodao FFM,sad vidi daljni razvoj i obavjestavaj nas

Offline 985plavi

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Bolesna botia
« Odgovori #2 u: Siječanj 12, 2014, 23:30:31 poslijepodne »
Vrlo nezgodno. Kod teškpg trovanja nitratima znaku se javito točkasza ktvarenja a to ke znak da pucaju kapilare. Ja bih odmaj zapoceo lijecenje sa sera bactopur ditect a ako ne mađeš moze i jbl furanol uz dodatak jedne i pol čajne zlicice soli na 50 litara vode. prije lijecenja zamijeni sto vise vode bez dodatka bilo kakve kemije. Nisam najsigurniji da ce se riba izvici.

Kada si mijenjao podlogu morao si oprati i spuzve u filterima jer je sva necistoca sada u njima takodjer ne smije biti vata jer ona napravi puno zla. dakle, odma zamojeni dio vode te operi spuzve ze dofaj u beliki akvarij ostu kolicinu soli kao o u onom gdje je botia te dpdaj i diplu dozi Ffm.

Javi sta si poduzeo i kako se razvija situacija.

Offline rocnik

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 7
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb - Trešnjevka
Odg: Bolesna botia
« Odgovori #3 u: Siječanj 13, 2014, 10:01:04 prijepodne »
Napravio sam što si rekao. Zamjenio dio vode u manjem akvariju, dodao Furanol jer bactopur nisam našao i žličicu soli. Kažeš u mali akvarij ne dodavati kemiju. Da li se to odnosi i na FFM ili njega mogu staviti u mali akvarij.
U velikom sam očistio spužve i natočio 200 l vode u bačvu te ću ju sutra zamjeniti. Ostale ribe u glavnom akvariju su živahne i nemaju krvavih točki po sebi.
Pošto spominješ trovanje nitratima ima li smisla staviti u filter onu zelenu spužvu za uklanjanje nitrata?

Javim razvoj situacije.

Offline 985plavi

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Bolesna botia
« Odgovori #4 u: Siječanj 13, 2014, 11:13:52 prijepodne »
FFM djeluje slično kao i aktovni ugljen pa bi neutralizitao antibiotik zato ne smije u karantenu hdje se lijeci riba. sol djeluje kao neutralizator posljedica trovanja nitratima.

Kako su izgledale spuzve i da li mozes nekako izmjeriti nitrate u velikom akvariju?

Offline rocnik

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 7
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb - Trešnjevka
Odg: Bolesna botia
« Odgovori #5 u: Siječanj 13, 2014, 11:48:47 prijepodne »
Doma imam tetra no3 tester star preko 5 godina no nigdje ne pise rok trajanja. Sa njim sam izmjerio izmedu 12.5-25 mg/L.
Sto se tice spuzvi iz filtera nisu bile pretjerano prljave. Kad je akvarij preslagivan filteri su bili odspojeni. Ako ista znaci ribe i dio vode su bili u akvariju od 200 l. Veliki akvarij je kompletno isprazjen i ociscen, stavljena je nova podloga i novi sljunak i pjesak. Zatim je napunjen sa dijelom nove vode, dijelom stare uz 500ml ffma. Kao hranjiva podloga je stavljena neka jbl zemlja koja je stajala doma otvorena jedno dvije godine no na vreci je pisalo da je rok upotrebe neogranicen.
Sto se botie tice cijeli dan lezi na boku no preseli se svako malo i promjeni stranu na kojoj lezi te ubrzano dise. Da joj dam jesti?

Sent from my GT-I9195 using Tapatalk


Offline 985plavi

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Bolesna botia
« Odgovori #6 u: Siječanj 13, 2014, 13:54:38 poslijepodne »
Sada je malo jasnije. Dakle ti si sve izvadio iz akvarija i promijenio cijelu podlogu, ok.

Stavio si zemlju a da li si tu zemlju držao u vodi i ispirao mjesec dana?
Naime ako nisi ispirao zemlju tada su u opasnosti sve ribe zbog velike količine amonijaka i metana koje će se stvarati kroz naredne mjesece.

Što se tiće botie najbitnije je da je temperatura oko 25 te da je upaljen zračni kamen možeš ju hraniti ali malo i najbolje da nema upaljenog svjetla iznad karantene. Problem su ta pucanja kapilara (Točkasta ili petehijalna krvarenja), zato i dajemo antibiotik da ne bi dobila bakterijsku upalu jer ako dobije upalu riba brzo ugiba zbog prodora bakterija u krv koje izazivaju sepsu...

Što se tiće velikog akvarija a s obzirom da podloga nije isciklirana trebao bi nekoliko tjedana dodavati dobre bakterije easy life EasyStart ili neke druge te češće mijenjati vodu recimo svakih 5 dana cca do 30%.

Offline rocnik

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 7
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb - Trešnjevka
Odg: Bolesna botia
« Odgovori #7 u: Siječanj 13, 2014, 14:35:58 poslijepodne »
Botia je nažalost uginula tako da se sad fokusiram na veliki akvarij.
Zemlja tj hranjiva podloga koju sam stavio je JBL AquaBasis plus te za nju piše da ne sadrži nitrate i fosfate. Nije namakana prije stavljanja u akvarij jer sam mislio da to vrijedi samo za one zemlje koje se prodaju za cvijeće, povrće i slično a ne za podlogu koja se prodaje isključivo za akvarij.
EasyStart ću danas kupiti i sutra ujutro zamjeniti 1/3 vode i krenuti sa doziranjem.
Da li je pametnije ostaviti vodu da stoji jedan dan ili koristiti neku kemiju za pripremu vode. Ili možda kombinacija tog dvoje.

Offline 985plavi

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Bolesna botia
« Odgovori #8 u: Siječanj 13, 2014, 22:30:39 poslijepodne »
Ako imaš uvjete bolje je ostaviti vodu da odstoji 24 sata prije ubacivanja u akvarij nego korišćenje kemije.

I zemlji za akvarije treba neko vrijeme da se izbalansiraju plinovi koji se iz nje oslobađaju.

Sretno i puno pozdrava.