Travanj 29, 2024, 00:30:41 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: diy top off pitanje  (Posjeta: 2937 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Karlo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3494
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Karlovac
diy top off pitanje
« u: Prosinac 02, 2012, 13:36:06 poslijepodne »
Spojio sam top off i glavni plovak mi radi ok al rezervni gornji moram okrenut naopako da bi isključio kad se voda digne (dakle ne ovako kako je na slici nego gornji kontra)
Da li trebam samo promijenit 1 žicu kojom su plovci spojeni u seriju?
Žice sam zalemio pa prvo da pitam prije nego režem  :)

slika je by teehee
« Zadnja izmjena: Prosinac 02, 2012, 14:22:29 poslijepodne od Karlo »

Offline IvanZ

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 555
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb, Dubrava
Odg: diy top off pitanje
« Odgovori #1 u: Prosinac 02, 2012, 13:57:57 poslijepodne »
Koju pumpicu koristis u sistemu? Ja nabavio sve djelove jos mi pumpica fai.. Nemrem naci neku skroz malu
Ne ostavljajte nista nedovrs

Offline Karlo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3494
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Karlovac
Odg: diy top off pitanje
« Odgovori #2 u: Prosinac 02, 2012, 14:26:40 poslijepodne »
http://www.aquashop.hr/Product-Eheim-Compact-1000_283.aspx?gid=43&art=varianta

pumpica je minijatura, 300 l/h


znači samo okrenem plovak kontra i stvar šljaka ili zamjenim 1 žicu?

Offline IvanZ

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 555
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb, Dubrava
Odg: diy top off pitanje
« Odgovori #3 u: Prosinac 02, 2012, 15:19:49 poslijepodne »
samo okrenes plovak. mislim da se zice ne diraju. Najbolje provjeri
Ne ostavljajte nista nedovrs

Offline Vipko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 511
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Trogir
    • http://www.NetEkipa.com
Odg: diy top off pitanje
« Odgovori #4 u: Prosinac 02, 2012, 16:11:51 poslijepodne »
Meni nije jasno zasto bi okretao ista? Nevidim na slici kako su one zice spojene?

Ako si radio ovo kao top-off s 2 plovka radi redundancije (ako blokira prvi plovak (radi puzica, smeca zaglavljenog i sl)da se ne dogodi poplava nego da ga onda drugi ugasi (a taj drugi je UVIJEK na suhom, osim kada blokira prvi, dakle u normalnom radu taj drugi ti nikada nece trebati) onda ti oba plovka trebaju biti isto okrenuti i da kada je plovak dolje da je kontakt napravljen.

Znaci u biti koristis oba plovka kao sklopke u seriju. Od 12V za relej ili direktno na neku niskonaposnku pumpu, recimo + (plus) vodis na prvi kontakt jednog plovka, onda njegov drugi kontakt ide na prvi kontakt drugog plovka, i onda drugi kontakt drugog plovka ide na pumpu/relej i s toga ide na - (minus). Dakle bit je da oba plovka su u seriji i da oba su u stanju UKLJUCEN kada su dolje, i sve to u seriju s pumpom/relejom.

I onda ti ide ovako workflow. Voda u sumpu je debelo ispod razine, oba plovka su spustena sto znaci da im je kontakt zatvoren. Znaci imamo (ZATVOREN) (ZATVOREN) kontakt plovaka, i struja uredno tece, napaja se pumpa i voda u sumpu se puni. Kada dojde do prvog plovka ono njega digne i prekine strujni krug (plovci su (OTVOREN)(ZATVOREN)) i pumpa prestaje raditi.

Zasto drugi plovak? Drugi plovak je tu kao backup, i on je u 99.9999999% slucajeva na suhom, i malo je vjerovatno da ce neka necistoca ili puz nju zaglaviti. I sad pumpa puni vodu i dojde do prvog plovka, ali u njemu je puz ga blokirao i on ostane spusten tj. kontakt zatvoren. Ako nemas ovaj backup plovak ovo je recept za poplavu u kuci jer pumpa nastavlja puniti u sump dok ne isprazni sve iz kanistra sto imas za RO vodu. E sada se razina vode dize i dolazi do drugog plovka i podigne ga i prekine stujni krug (plovci su (ZATVOREN (jer je blokiran s puzicem)) (OTVOREN)).

Eto valjda nisam zakomplicirao, ako treba jos pomoci ili sam krivo shvatio tvoju ideju kako iskoristiti 2 plovka javi :)

Offline Karlo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3494
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Karlovac
Odg: diy top off pitanje
« Odgovori #5 u: Prosinac 02, 2012, 16:44:33 poslijepodne »
sorry malo sam krivo izmjerio instrumentom  :-[

dakle sve što si napisao mi je jasno, a kod mene dakle ne štima to što plovci kad su okrenuti kao na slici ne šljakaju nego oba moram okrenuti kontra dakle zarotirati ih za 180

vjerojatno nisam pogodio koje žice trebam spojiti zajedno?

Offline Vipko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 511
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Trogir
    • http://www.NetEkipa.com
Odg: diy top off pitanje
« Odgovori #6 u: Prosinac 02, 2012, 16:58:00 poslijepodne »
Hoces reci da su ti suprotni kontakti? Dakle kada je su plovci spusteni ti imas otvoren kontakt, a ne zatvoren? Redosljed zica ti nema veze jer je u pitanju obicna sklopka, dakle spajas kako hoces. Onda imas 2 rijesenja. Jedno je elegantnije i neznam jel to moze s ovim tvojim plovcima jer vidim da dolje imaju neki kiki sto im neda da plovak ispadne dolje (ince bude samo jedna plastikica ko harpun koju mozes stisnuti unutra i ovaj plutajuci dio samo ispadne dolje). Obrnuti sklop radis s okretanjem plovka. Znaci trebao bi plovak (onaj dio sto pluta i ide gore dolje) izvaditi, okrenuti ga za 180 i vratiti nazad, i onda ce ti akcija biti suprotna od prijasnje. Znaci ako je tebi sada kontakt otvoren kada je plovak dolje, kada ovo obrnes, biti ce zatvoren, tj. tocno sto zelis. Drugo rijesenje je naravno da cijele plovke okrenes za 180, al onda malo ruzno izgleda.

Offline Karlo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3494
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Karlovac
Odg: diy top off pitanje
« Odgovori #7 u: Prosinac 02, 2012, 17:10:15 poslijepodne »
Da, suprotni su kontakti. Znači to nema veze s odabirom žica plovaka koje spajam zajedno?
Probao sam okrenuti plovke (samo ovaj plutajući dio) i onda mi uopće nije radilo.
A ako kompletne plovke obrnem onda bi mi na donjem plovku konstantno bio potopljen onaj dio u kojeg ulaze žice pa ako ne dihta dobro more bi ulazilo unutra.

Offline Vipko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 511
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Trogir
    • http://www.NetEkipa.com
Odg: diy top off pitanje
« Odgovori #8 u: Prosinac 02, 2012, 17:24:50 poslijepodne »
Kad si okretao kontakte, jesi okrenuo na OBA plovka? Ako si samo na jednom (bilo kojem) nece ti raditi jer jos uvijek ce ti biti otvoren jedan plovak. Znaci oba plovka (plutajuci dio) okreni naopako pa probaj. Ako imas jos koji plovak extra ili ako ti se da razlemljivati kontakte onda vidi s instrumentom sto se dogadja kada okrenes kontakte.

Iako okrenes komplet plovke za 180, mislim da voda nebi smjela imati utjecaja na to. Alo to je napravljeno kao PLOVAK da ima doticaj s vodom, tako da sam siguran da je to unutra dobro izolirano. Ovi moji plovci sto sam ih s ebaya uzimao su utopljeni u neki epoxy i vec n puta mi se dogodilo pri recimo mjenjanju mora kada mi skoci razina mora u sumpu da kompletno sve bude pod vodom cak i zice (zato je dobro s termo buzirom sve kontakte zastititi) i nikada problema. Ako nisi siguran onda ko ga sisa dodaj jos malo silikona tamo gdje ulaze zice u plovak. Ali i ako ti plovak ostane ovako, racunaj da ce ti se dogadjati da voda u sumpu slucajno ili namjerno skoci iznad razine, pa kompletan plovak bude pod vodom.

Offline Karlo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3494
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Karlovac
Odg: diy top off pitanje
« Odgovori #9 u: Prosinac 02, 2012, 18:31:39 poslijepodne »
Glavno da rješenje postoji! Hvala :)
Je, okrenuo sam oba i tada se ništa više nije događalo kad bi dizao i spuštao, stalno je bio otvoren kontakt.
Natrpat ću silikona i ostaviti ih ovako kako rade

Offline Kizo 2

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 342
  • Spol: Muški   Dob: 61
  • Lokacija: N.Zagreb
Odg: diy top off pitanje
« Odgovori #10 u: Prosinac 02, 2012, 22:39:00 poslijepodne »
Na ovim plovcima ne možeš mijenjati stanje slopke( reed kontakt) jer ti ona nije u dijelu u kojem je pomični dio plovka.

Offline Teehee(R)

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1632
  • Spol: Muški  
  • Sesvete/Zg
Odg: diy top off pitanje
« Odgovori #11 u: Prosinac 03, 2012, 16:19:20 poslijepodne »
Ovaj kizin savjet je dobar...ali sam dosta siguran da ne vrijedi kod ovog tipa plovaka sa Karlove slike.Plovci koje je kizo poslikao su valjda asimetricni pa stvar radi...ali kod ovih bijelih magnet se nalazi u sredini i kako god da ga okrenes raditi ce isto.

Pokusao sam ih i ja okretati kao Karlo i stvar nije proradila.Doduse,sad nisam siguran jesam li okretao oba ili samo jednog a nisam doma da provjerim.Budem za dan-dva opet isprobao pa javim..

A sto se tice ovog da zice probiju:zato i imas dva plovka pa ako prvi probije ili zaglavi,drugi ce zaustaviti problem.Ako te muci napon od 12V,sjeti onih 5 uredjana koji su u toj istoj vodi i rade na 220V.:)
DIY35  More120  Juwel54  LowLight112
Get out and fly!

Offline Karlo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3494
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Karlovac
Odg: diy top off pitanje
« Odgovori #12 u: Prosinac 03, 2012, 17:05:39 poslijepodne »
ma ne muči me 12 V :)
jel tvoji rade ok ili isto ovako naopako moraju biti okrenuti?
ovo što je kizo napisao je točno, uopće ne rade kada se okrenu

Offline Teehee(R)

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1632
  • Spol: Muški  
  • Sesvete/Zg
Odg: diy top off pitanje
« Odgovori #13 u: Prosinac 03, 2012, 18:15:45 poslijepodne »
I moji su naopaki..ona gore je slika prije nego sam sve pospajao.
DIY35  More120  Juwel54  LowLight112
Get out and fly!

Offline Karlo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3494
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Karlovac
Odg: diy top off pitanje
« Odgovori #14 u: Prosinac 03, 2012, 19:41:44 poslijepodne »
onda je to to :)