Travanj 29, 2024, 10:57:02 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Drvo  (Posjeta: 15168 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline biobiofizicar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 255
Drvo
« u: Lipanj 29, 2010, 12:26:07 poslijepodne »
Evo da predstavim svoj nazovi aquascaperski prvenac. Ovo ustvari nije klasican aquascape. Ideja je bila da sa jednostavnim akvaristickim biljkama, takozvanim akvaristickim korovom, probam da docaram izgled prirodnog stanista i bara po kojima cesto gacam jureci stuku varalicom. U skladu sa time u akvarijumu je poprilicna guzva i biljaka i riba. Pola biljaka su invazivne brzorastuce i zahtevaju radovno sredjivanje na 10ak dana, ali daju dinamiku prizoru, ostale su spororastuce. Osim ovog redovnog desetodnevnog cupanja korova ovo je ustvari low light - lowtech akvarijum za lenjivce. Nema CO2, od hemije se dodaje malo ECa i Profita uz PPSpro makroelemente. Doduse u odredjenom delu dana se pale sva svetla 4x24w T5 na 125litara sto bas i nije low light, ali vecinu vremena gori samo pola od ovih sijalica.
I fauna je sarolika (sto moderni aquascaping bas i neodobrava), ali se meni svidja, a ima i par jako interesantnih jatnih riba. Ova mini jatasca su se dobro medjusobno uklopila, rasporedila po zapremini akvarijuma i drugarski dele zivotni prostor...
Ovaj divlji prizor za lenjog gazdu dogurao je do solidnog 35og mesta u kategoriji aq srednje velicine na nedavno odrzanom AAC2010.

Offline biobiofizicar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 255
Odg: Drvo
« Odgovori #1 u: Lipanj 29, 2010, 12:29:37 poslijepodne »
i spisak flore i faune:

FLORA:

GLAVNI SETUP:
Microsorum sp.
Ceratopteris thalictroides
Anubias nana + petite
Limnophila sesiliflora
Hemianthus micranthemoides
Glossostigma elatinoides
Echinodorus tenellus
Najas guadalupensis
Cardamine Lyrata
Shinnersia rivularis

DETALJI SETUPa :
Bolbitis heudelotii
Hemianthus callitrichoides
Eleocharis parvula
Riccia fluitans
Marsilea hirsuta
Monosolenium tenerum
Taxiphylum sp. (Java, Flame, Spiky Mosses)
Cryptocoryne wendtii “brown”
Cryptocoryne parva
Cladophora sp.
Vallisneria nana
Ceratophyllum demersum
Sagittaria subulata Dwarf

FAUNA:
Neocaridina denticulata

Prionobrama filigera
Aphyocharax rathbuni
Gasteropelecus sp.
Hyphessobrycon herbertaxelrodi
Iriatherina werneri
Corydoras Panda, Paleatus
Ancistrus dolichopterus

Offline sarita

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2651
  • Spol: Ženski   Dob: 48
  • Lokacija: Zagreb,Rudeš
Odg: Drvo
« Odgovori #2 u: Lipanj 29, 2010, 12:34:04 poslijepodne »
Nesvakidašnje. :up:
Razbacano,pomalo neuredno i kaotično,ali u isto vrijeme jako lijepo i privlačno. :klap:

Offline galo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1545
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: virovitica
Odg: Drvo
« Odgovori #3 u: Lipanj 29, 2010, 12:43:06 poslijepodne »
jako ljepo izgleda , dapace odlicno za tu litrazu  :klap:

Offline maslachak

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 306
  • Spol: Ženski   Dob: 48
  • Lokacija: zagreb
Odg: Drvo
« Odgovori #4 u: Lipanj 29, 2010, 12:46:43 poslijepodne »
divlje, dobro, sviđam  :)

Offline svizac

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 272
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Kutina
Odg: Drvo
« Odgovori #5 u: Lipanj 29, 2010, 13:09:54 poslijepodne »
Odlično,pročitao sam cijelu temu na MBA.org. i stvarno je odličan i totalno divlje,a opet ima svoju formu.Također svaka čast na 35 mjestu i samo tako dalje.

Offline bimbo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 100
Odg: Drvo
« Odgovori #6 u: Lipanj 29, 2010, 14:13:44 poslijepodne »
Pozdrav bio, krasan postav, sad kad vidim da si i kolega ribić mislim da bi mogli razmjeniti neke zanimljive ideje. Pozdrav

Offline Zeleni

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2027
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb - Ravnice
Odg: Drvo
« Odgovori #7 u: Lipanj 29, 2010, 14:30:13 poslijepodne »
jako lijepo i prirodno...
čestitke na dobrom plasmanu

Offline prodz

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 563
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: đakovo
Odg: Drvo
« Odgovori #8 u: Lipanj 29, 2010, 15:00:33 poslijepodne »
ajme odlicno!!
super ideja. toliko vrsta bilja se stopilo u jako zanimljiv i odlican scape. steta sto akvarij nije ostvario bolji plasman.
vidi se da je drvo idealno slozeno u kompoziciju ali me zanima dali si pomno planirao poziciju svake biljke ili je to islo onak na prvu? stvarno na prvi tren (pogled) izgleda neuredno, to sam prvo pomislio kada sam pogledao sliku. ono, samo si zazmirio i popikao biljke straznjeg plana  8) ;) ali sve pet, odlicno izgleda..
koju si sliku poslao na natjecaj?

Offline zeki972

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1194
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Sisak
Odg: Drvo
« Odgovori #9 u: Lipanj 29, 2010, 15:05:00 poslijepodne »
ovako nešto  ja  volim uvijek vidjeti...ma pusti  aqsc.... osvajaš prvo mjesto u  ovoj kategoriji...bravo... :klap: :up:

Offline Grale

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1916
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Drvo
« Odgovori #10 u: Lipanj 29, 2010, 15:17:01 poslijepodne »
Kak mi je promaknul ovaj akvarij. Fenomanalan je :klap: :klap:.

Offline cigo

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2453
Odg: Drvo
« Odgovori #11 u: Lipanj 29, 2010, 15:35:50 poslijepodne »
jednom rijeći wabi- kusi. Ne postav već prijevod. Lijepota koja izlazi iz kaosa. Ovaj akvarij mi je odličan, mislim da ga je Karas već hvalio i stvarno je ekstra. Vrlo jednostavne nezahtijevne biljke, a toliko lijepi postav. Svaka čast i na plasmanu.   :klap: :klap:

Offline ZliBrka

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1815
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Beli Manastir
Odg: Drvo
« Odgovori #12 u: Lipanj 29, 2010, 17:19:32 poslijepodne »
Prelep akv!!!   :klap: :klap: :klap:
"Dišemo slobodno jedino kad nas s drugima povezuje zajednički cilj koji nadilazi naše JA."  Zemlja Ljudi

Offline biobiofizicar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 255
Odg: Drvo
« Odgovori #13 u: Lipanj 29, 2010, 17:43:58 poslijepodne »
Hvala svima na komentarima!

ajme odlicno!!
super ideja. toliko vrsta bilja se stopilo u jako zanimljiv i odlican scape. steta sto akvarij nije ostvario bolji plasman.
vidi se da je drvo idealno slozeno u kompoziciju ali me zanima dali si pomno planirao poziciju svake biljke ili je to islo onak na prvu? stvarno na prvi tren (pogled) izgleda neuredno, to sam prvo pomislio kada sam pogledao sliku. ono, samo si zazmirio i popikao biljke straznjeg plana  8) ;) ali sve pet, odlicno izgleda..
koju si sliku poslao na natjecaj?

Na takmicenje sam poslao bas ove dve fotografije...
I ja sam startno ocekivao nesto visi plasman (bar da budem jednocifren u svojoj kategoriji) :'( ali objektivno tesko je bilo ocekivati da nesto u ovoj meri low tech i van savremenih aquascaperskih trendova i sa gomilom korovskih biljaka i gomilom riba bude izuzetno visoko plasirano. Mislim da sam ipak uspeo da proguram ideju da i relativno pocetnik u aquascapingu i od nezahtevnih biljaka  i u low tech uslovima moze napraviti akvarijum lep za oko.
Inace hardscape i vecina biljaka su namenski bas tu gde jesu. Za iznenadjenja je bio zaduzen Ceraptoteris koji je nenormalno i neplanirano onoliko izrastao i kasnije je samo oblikovan, Najas je namenski pusten da divlja i kaci se svuda po akvarijumu u manjim kolicinama, a u pozadini je namenski naguran da zakloni zadnje staklo i kasnije je samo odrzavan u kolicini da ne proguta ceo akvarijum. Ovo je inace izuzetno invazivna brzorastuca biljka i ja je mnogo volim. Raste plutajuci, moze da se sadi, da se prave travnjaci, odlicna je za startovanje novih akvarijuma, super je za mrestove i skrivanje mladji i jedina mu mana sto ima izuzetno nezno stablo i kida se bukvalno na dodir.
Shinnersia rivularis je takodje nekako nezvana usla u ovu postavku. Ubacena je u akvarijum da pluta i saceka sadjenje u neki drugi akvarijum, ali je tako plivajuci nezasadjena znatno promenila formu rasta, gustinu, boju i oblik listova i nekako se samoinicijativno naselila u zadnjem levom cosku i tu i ostala. Kasnije je vremenom pustila adventivne korene od oko 30cm, pa se i ucvrstila u podlogu.

Jednom recju sve oko panja i prednjeg plana sam osmislio ja, ali celokupnu levu stranu je odradila skoro samoinicijativno majka priroda  :o i meni je ostalo samo da je odrzavam. :D

@svizac i dalje volim da obilazim bare, obale reka i mocvare, ali sve manje koristim stap za pecanje, a sve vise podvodni fotoaparat i grabulje. Dok moje drustvo varalicari, ja sakupljam biljke  :roll:, a to je posebna prica u vezi mojih aqua ludorija.... - domaci biotopi. Jedino me ovog proleca ubise visoki vodostaji reka. Nikako da krenem sa sakupljanjem biljaka za novi biotop...

Offline pravda

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1515
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Dalj
Odg: Drvo
« Odgovori #14 u: Lipanj 29, 2010, 20:15:41 poslijepodne »
Ovo je odlično,meni se takve džungle u akvariju sviđaju  :klap: :klap: :klap:  :up:

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Drvo
« Odgovori #15 u: Lipanj 29, 2010, 20:25:22 poslijepodne »
Fantastično  :klap:
ali ono,  "akvarij za lenjivce" -  :-X

Offline gmatanic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 844
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Slavonski Brod
  • ٩(̾●̮̮̃̾•̃̾)۶ ٩(̾●̮̮̃̾•̃̾)۶
Odg: Drvo
« Odgovori #16 u: Lipanj 29, 2010, 20:25:42 poslijepodne »
Probaj u ovom čudu uhvatiti ribu  :D

Super izgleda  :up:
Give a man a gun, and he can rob a bank. Give a man a bank, and he can rob the world

Offline Vele bit

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2049
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Under Mt. Sljeme, Maksimir
  • Tamo gore gdje...proljeće uvijek kasni
Odg: Drvo
« Odgovori #17 u: Lipanj 29, 2010, 22:09:26 poslijepodne »
Poseban akvarij. Također sam mu se divio na MBA.org Jako divlje i prirodno izgleda a u isto vrijeme,ne gubi se osječaj scapea. Čestitam na plasmanu i dobro nam došao.

Offline opijum

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 339
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Jarun
Odg: Drvo
« Odgovori #18 u: Lipanj 29, 2010, 22:14:18 poslijepodne »
Sviđa mi se jer ove kako kažeš korov biljke zapravo izgledaju super i daju takav divlji izgled cjelokupnom scapeu. Ja volim rezuckat po akvariju tako da mi te korov biljke nisu problem još kada se sve razraste mogu ih oblikovati/presaditi po želji. Drvo mi je super podsječa me na neku divlju, obraslu šikarom šumu a takav je i naslov. Čestitam na plasmanu i dobro nam došao :up:

Offline biobiofizicar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 255
Odg: Drvo
« Odgovori #19 u: Lipanj 30, 2010, 16:27:38 poslijepodne »
Probaj u ovom čudu uhvatiti ribu  :D....

Mission impossible!!!  :D
Zato je i na takmicenje otisla fotka sa puno ribljih vrsta onako kako ja volim, a ne onako kako zapoveda aquascaperska moda...
A bas danas su stigli i Otici i Amano Shrimpovi u ovo staklo i hladnovodni lepotani Tanichthys albonubes u drugo, a merkam i gde bi smestio jedno jatasce Boraras-a  :roll:

Fantastično  :klap:
ali ono,  "akvarij za lenjivce" -  :-X

Pa ovo akvarijum za lenjivce u mom znacenju ima malo drugaciji smisao. Kada imas 6 stakala sa vodom po stanu i kada u jos par kofa i posuda vrsis razlicite akvaristicke eksperimente i kada juris domace vodene biljke i kada hoces da izmrestis neke retke i nove vrste (Danio tinwini) i kada, povrh svega, moras i na posao :'( onda odredjeni akvarijum mora da bude spreman da se povremeno suoci sa periodima zapostavljenosti dok se ja igram drugim aqua igrackama ili eto zaradjujem hleb nasusni za porodicu i "malu" :zagrljaj: riblju zajednicu u mom stanu.
A da se nelazemo ima i perioda od 10-15 dana kada mi svi ti litri u stanu jako dosade i kada nista nepipam osim sto palim - gasim svetlo i hranim ribice. - ima i takve lenjosti, ali neka nova biljka ili jato riba brzo me vrate na pravi put... :D

Offline silvitara

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 197
  • Spol: Ženski   Dob: 43
  • Lokacija: Novi Zagreb
Odg: Drvo
« Odgovori #20 u: Lipanj 30, 2010, 17:44:48 poslijepodne »
Jako lijepo :up:
Strpljenje je moć. S vremenom i strpljenjem i dudov list postaje svila.

Offline nikola lulic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 162
  • Spol: Muški   Lokacija: Osijek
Odg: Drvo
« Odgovori #21 u: Lipanj 30, 2010, 18:14:09 poslijepodne »
majstore neću da se ponavljam, ali sam jedan od rijetkih koji je popio cugu u Novom Sadu za ovaj akvarij bio čestitsm još jednom.

Pozdrav iz Osijeka.
Pozdrav iz Osijeka... :)

Offline aquatic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 927
  • Spol: Muški   Lokacija: Opatija
    • Terra Vulcanica
Odg: Drvo
« Odgovori #22 u: Srpanj 01, 2010, 17:17:07 poslijepodne »
Ja osobno ne bih izdržao imati ovakvu "džunglu" u svom akvariju (ali nemoj shvatiti ovo u negativnom kontekstu) jer više volim urednost. No, unatoč svojim preferencijama aquascapinga, svaka čast na uređenju, drvo je kakvo se samo poželjeti može koliko je razgranato  :) a savršeno si dočarao prirodan izgled, zaista! Za svaku pohvalu  :up:

Offline artal

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 509
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Split
Odg: Drvo
« Odgovori #23 u: Srpanj 09, 2010, 10:59:00 prijepodne »
Bio ovo je meni osobno jedan od lijepsih akvarija, toliko je prirodan i opustajuci da mi je zao sto ga ne mogu viditi uzivo  :up:
Cestitke na ostvarenom plasmanu i steta sto nije bio i veci.

I vidim da imas ribu koja mi je jako zanimljiva (Iriatherina werneri) i zanima me tvoje iskustvo u drzanju njih. Ja sam ih nabavio 5 komada da vidim kakve su za drzat. I dugo vremena su sve veselo zivile, sirile peraje i onda najednom su tri uginule. I sad su ostale dvije koje se ponasaju normalno (zive vec 6 mjeseci), osim sto misle da su rasbore pa plivaju s njima u jatu   :D

Oprosti na malom "preusmjeravanju teme" i jos jednom svaka cast na prekrasnom akvariju.
Razlika između genijalnosti i gluposti je ta da genijalnost ima granice

Offline homers

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 80
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Garešnica
Odg: Drvo
« Odgovori #24 u: Srpanj 11, 2010, 11:20:06 prijepodne »
Evo da predstavim svoj nazovi aquascaperski prvenac. Ovo ustvari nije klasican aquascape. Ideja je bila da sa jednostavnim akvaristickim biljkama, takozvanim akvaristickim korovom, probam da docaram izgled prirodnog stanista i bara po kojima cesto gacam jureci stuku varalicom. U skladu sa time u akvarijumu je poprilicna guzva i biljaka i riba. Pola biljaka su invazivne brzorastuce i zahtevaju radovno sredjivanje na 10ak dana, ali daju dinamiku prizoru, ostale su spororastuce. Osim ovog redovnog desetodnevnog cupanja korova ovo je ustvari low light - lowtech akvarijum za lenjivce. Nema CO2, od hemije se dodaje malo ECa i Profita uz PPSpro makroelemente. Doduse u odredjenom delu dana se pale sva svetla 4x24w T5 na 125litara sto bas i nije low light, ali vecinu vremena gori samo pola od ovih sijalica.
I fauna je sarolika (sto moderni aquascaping bas i neodobrava), ali se meni svidja, a ima i par jako interesantnih jatnih riba. Ova mini jatasca su se dobro medjusobno uklopila, rasporedila po zapremini akvarijuma i drugarski dele zivotni prostor...
Ovaj divlji prizor za lenjog gazdu dogurao je do solidnog 35og mesta u kategoriji aq srednje velicine na nedavno odrzanom AAC2010.
Svaka čast

Offline ribafish

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 755
  • Spol: Ženski   Dob: 43
  • Lokacija: Velika Gorica
Odg: Drvo
« Odgovori #25 u: Srpanj 11, 2010, 14:56:46 poslijepodne »
Bio ovo je meni osobno jedan od lijepsih akvarija, toliko je prirodan i opustajuci da mi je zao sto ga ne mogu viditi uzivo  :up:

evo, i ja ovo mogu potpisati.
stvarno fantastičan akvarij  :up: :up: :up:
i sama nastojim držati samo manje zahtjevno bilje i low light setup, mada kod mene to, bojim se, ne izgleda ni približno ovako dobro.  :-[

Offline Dodode

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 441
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Zagreb, Vrbik
  • Mikraš!
Odg: Drvo
« Odgovori #26 u: Rujan 17, 2010, 13:36:20 poslijepodne »
Ma meni je ovo najljepši aq koji sam vidio dosad, a bogami pregledao sam ih dosta u posljednjih godinu dana, ali uvijek sam se vraćao na ovaj da ga još jednom pogledam. Bez obzira na "korov" koji je unutra. To čak, po meni, i daje dodatni plus aq. Svaka čast  :up:
live long and prosper

Offline Karlo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3494
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Karlovac
Odg: Drvo
« Odgovori #27 u: Rujan 18, 2010, 13:19:00 poslijepodne »
Izvrsnost na djelu! Odlično si odradio dubinu akvarija .

Offline iglica

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 651
  • Spol: Muški   Lokacija: Varaždin, Zagreb, Rijeka
  • Shrimp Master
Odg: Drvo
« Odgovori #28 u: Rujan 18, 2010, 13:48:23 poslijepodne »
 :up:

Offline gstaraz

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1165
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Rijeka
  • Pelcer po pelcer...
    • altbierbude
Odg: Drvo
« Odgovori #29 u: Rujan 18, 2010, 14:11:59 poslijepodne »
Super izgleda, mora da zahtijeva puno rezuckanja...

Bravo!  :up:

Offline biobiofizicar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 255
Odg: Drvo
« Odgovori #30 u: Listopad 14, 2010, 08:45:44 prijepodne »
 Ovih dana akvarijum se nalazi u "under reconstruction" fazi.
Iskoristio sam jedan idiot fotoaparat koji je danas bio u prolazu da kroz musavo staklo i sa depiliranom i olindranom pozadinom i jos nesredjenim prednjim planom opalim par fotki (oba svoja fotoaparata sam uspeo da pokvarim  :'(  ). Tek da steknete utisak u kom pravcu se razvija postavka. Iako bih voleo da ovo staklo iskoristim za neku novu postavku - ova mi je nekako prirasla srcu i tesko mi je da je rasturim...

 Glavne promene su u levom prednjem cosku. Izbacio sam dosta brzorastucih biljaka. Krenuo sam sa DIY CO2 (da malo resim problem nekih algica koje su se pojavile - i resio sam pored CO2 i uz svesrdnu pomoc amano shrimpova i otocinclusa )

Onaj bolbitis desno uz prednje staklo su pelceri koji tu privremeno cuce (planiram da ih zaguram uz zadnje staklo). Oni su deo velikog zbuna Bolbitisa koji je u mraku iza njih. Sagitarije i kripta su do pre 2 nedelje bile isto ovako guste ali su listovi bili duplo manji, a u poslednje 2 nedelje zbog CO2 svi listovi biljaka su poludeli i uvelicali se.... To mi jedino smeta kod CO2 - biljke pocinju da povecavaju povrsinu lista.
U gornjem levom cosku se vidi igla kojom drogiram akvarijum sa CO2. Nema rasprsivaca i igla je pri vrhu i akvarijum lepo perla .
 Prednjem planu i mahovinama sledi sisanje i proredjivanje cim uhvatim malo vremena...

Na fotkama je bocni izgled (takodje vidljiv iz sobe) i iskosa ovaj levi cosak koji trenutno preuredjujem...

Offline lp

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
    • HAS - HrAquascape.org
Odg: Drvo
« Odgovori #31 u: Listopad 23, 2010, 17:16:57 poslijepodne »
E sad počinje zabava biobio...sa co2 nema više ljenčarenja. Škare u ruke i šišaj.  :D

Imaš posla žešče...al navikne se čovjek brzo. Meni je bez co2 to sve katastrofa sporo i dosadno.

Kad gledam donju sliku prvo šta mi upadne u oči je pozadina koja odvlači pažnju i preobrasli panjevi.  ;)

Offline cann

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: Drvo
« Odgovori #32 u: Listopad 23, 2010, 17:34:02 poslijepodne »
pitanje...
naime interesira me ovo uvođenje co2 sa iglom? ak nije problem da malo objasniš, jer mi nema neke logike i još je kk tome igla tako visoko gore, pa pretpostavljam da mjehurić samo šibne na površinu, pa me zanima kak se uspije tak otopiti? ili sam ja neš krivo shatio..
inače jako zanimljivo drvo  :up:

Offline biobiofizicar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 255
Odg: Drvo
« Odgovori #33 u: Listopad 24, 2010, 22:40:48 poslijepodne »
@lp znam da mora da padne sisanje i to zesce, ali ne samo sisanje nego i cupanje....  :'( UH UH! nikako da se dovatim makaza. Pozadina je trenutno ogoljena do popunjavanja zadnjeg plana. Jeste bezvezna ali kada bilje poraste ionako se ne vidi... Vec 10 dana zaobilazim ovaj akvarijum zbog posla koji me ceka.... :punch: Evo bas sam mislio da odvojim ovaj vikend, ali izmamilo me lepo vreme na Drinu. Dva dana cupam biljke za biotop - puna kofa.... :P Kada odrzavas 10ak kojekakvih akvarijuma po kuci prija ti sporost razvoja bilja  :D, a kao sto ti rece nema nazad....

@ Cann  to je jedan od mojih mnogobrojnih aqua eksperiment koji je u toku. Nije to bas samo igla. Ako bolje pogledas fotku videces da je iznad igle neka plastika. To je pasivni DIY zvonasti CO2 difuzor. Napravljen od gornjeg dela pet boce kvadratnog preseka 10x10cm.(unjima prodaju destilovanu vodu). U deo iznad vodene linije ulazi CO2, a na cepu (koji je iznad vode) probusena je tankom iglicom mala rupica tako da sav visak CO2 koji ulazi odozdo  a nije se rastvorio na kontaktnoj povrsini vode unutar difuzora izlazi kroz tu rupicu.
Ideja je bila sledeca: CO2 je tezi od vazduha i posto unutar difuzora nema komesanja, a i CO2 stalno dokazi kroz iglu odozdo on ce leci na povrsinu vode, Brzina rastvaranja zavisi od kontaktne povrsine (od poprecnog preseka difuzora). Sa jako malom rupicom na vrhu nema onih bucnih mehurica sto izlaze sa strane difuzora. Pritisak CO2 unutar difuzora je stalan i jednak atmosferskom i nema nadpritiska., Posto se vrh plasticne boce (difuzora) levkasto suzava ka cepu dubinom uranjanja moze se regulisati velicina kontaktne povrsine na kojoj dolazi do rastvaranja CO2 i samim tim potrebna kolicina CO2.
Zasto ovakvo resenje?
Ja koristim DIY secer i kvasac generator CO2. Prednost ovakve proizvodnje CO2 je cena, ali veliki nedostatak je nestabilnost proizvodnje. Prvih par dana kvasac proizvodi puno CO2, a onda proizvodnja opada. Ovakav difuzor omogucava teorijski da se regulise kolicina CO2 koja se dodaje u akvarijum bez obzira na stabilnost generatora... Istina da mnogo nerastvorenog CO2 kroz rupicu na cepu difuzora ode napolje, ali i nije mi vazno posto je ovaj CO2 jeftin - bitna mi je bila stalnost koncentracije koju ja mogu da regulisem bez obzira kako i koji kvasac radi...
Ovo je bilo teorijski, a u praksi...?
Pa pokazalo se za sada da radi. Biljke perlaju, mivo CO2 stabilan i bas me briga kakva je smesa u boci sa kvascem i secerom..., Sa dobro proracunatom povrsinom difuzora nema bojazni od overdoza i mogucnosti da pobijem ribe.... Inace igla nemora da ide ni u vodu - moze u deo difuzora iznad vodene linije...

Offline cann

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: Drvo
« Odgovori #34 u: Listopad 25, 2010, 06:01:22 prijepodne »
hvala na ovako opširnom odgovoru biobio  :up:
znači jednostavno rečeno (a sad kad bolje pogledam) riječ je o bell reactoru, ali u ovom slučaju modificiranom sa rupicom u čepu..svaka čast na ideji ii provedbi iste..baš ću probat (makar upogonio co2 samo da isprobam)..

Offline biobiofizicar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 255
Odg: Drvo
« Odgovori #35 u: Listopad 25, 2010, 08:40:09 prijepodne »
Tako je !  :up:
Bell reaktor (difuzor) se pokazao kao slabo efikasan po pitanju rastvaranja CO2 (u odnosu na ostale reaktore), ali kao najbolji i jedini nacin za regulisanje kolicine CO2 u akvarijumu kada se radi sa DIY kvasac-secer generatorom. Ovo je jako vazno za nano postavke i male akvarijume gde je lako moguc CO2 overdose.  :dead:
Bell reaktor ima i prednost sto se sitni mehurici CO2 ne rasipaju po akvarijumu i ne skupljaju ispod povrsine vode. Ima tu neka prica o tome da bas CO2 izaziva (izmedju ostalog) stvaranje skrame na povrsini vode (usled stvaranja tankog filma ugljene kiseline - koji kasnije na sebe lepi sve i svasta...). Primenom bell difuzora taj tanki film ostaje zarobljen unutar njega... Moje skromno iskustvo i eksperimentisanje sa CO2 pokazalo je da mozda u toj prici o skrami i CO2 i ima neke istine...

Inace ovo je samo bila odokativna proba da proverim da li ova ideja sa rupcom radi i u praksi i pokazalo se da radi.....

Ono sto bih ja stvarno zeleo da uradim kao eksperiment je da uzmem jedno staklo od 30 do 50lit u njega stavim samo KH4 rastvor i elektronski pHmetar, a na njemu da isprobam vise ovakvih "bell"-ova razlicite povrsine preseka u kombinaciji sa DIY CO2. Merio bih pH redovno visednevno, samim tim i tacno koncentraciju CO2, pa da vidimo u ciframa koliko je ova prica tacna.
 Mit ili istina...???

Samo gde naci jos mesta za jos jedno staklo, vremena za igranje, i pH metar  :'( :roll:
Ako neko ima sve ovo u visku slobodno neka se prihvati posla...  :zagrljaj:

Offline lp

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
    • HAS - HrAquascape.org
Odg: Drvo
« Odgovori #36 u: Listopad 25, 2010, 08:46:34 prijepodne »
Zanimljivo...to je odlično rješenje za sve koji koriste diy co2, jedino što ne izgleda baš atraktivno u prednjem planu, al i to se lako sakrije. Pravi si inovator.  :klap:

 


Offline biobiofizicar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 255
Odg: Drvo
« Odgovori #37 u: Listopad 25, 2010, 11:02:52 prijepodne »
Ovo sto se vidi na slici je probna konstrukcija pomocu "stapa i kanapa" i deluje rogobatno, ali u sustini uopste ne mora da bude tako. Sve moze da bude iznad vode sakriveno u haubi (ukljucujuci i iglu), a u vodu moze da bude uronjeno samo par milimetara tanke providne ivice difuzora. Negde u pozadini akvarijuma ovo je skoro nevidljivo... Ima tu jos nekih mojih teorijskih razmisljanja vezano sa ovim sistemom koja bi trebalo proveriti u praksi.
Cim uhvatim malo vremena otvoricu novu temu vezano za ovo da malo prodiskutujemo....

Offline prodz

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 563
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: đakovo
Odg: Drvo
« Odgovori #38 u: Listopad 25, 2010, 13:01:45 poslijepodne »
zanimljivo.
fora je sto se CO2 regulira uranjanjem grla. ako sam dobro shvatio, sto je vise uronjeno ako je konus okrenut uzim krajem prema gore, smanjuje se povrsina i time i topljenje CO2.

Offline cann

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: Drvo
« Odgovori #39 u: Listopad 25, 2010, 13:14:45 poslijepodne »
zanimljivo, svakako, pa eto biobio da te još malo iskoristim..kak je prodz napisal što veća površina to bolja otopljivost co2 u ovom slučaju, onda mi je nekako logično da je "uronjeno" oko 0,5 cm bell reactora, al ssa druge strane mi nema logike jer je preblizu površine vode..daj me razuvjeri?

Offline biobiofizicar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 255
Odg: Drvo
« Odgovori #40 u: Listopad 25, 2010, 22:24:11 poslijepodne »
NAstavljam pricu o bell difuzoru u novoj temi. Evo LINK-a

Offline biobiofizicar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 255
Odg: Drvo
« Odgovori #41 u: Siječanj 26, 2011, 02:50:41 prijepodne »
Nista specijalno se ne deseava u ovom akvarijumu. Usao je u zrelu fazu, i ovih dana proslavio prvi rodjendan.

Biljke su malo prerasle panj i prilicno ga zaklonile, ali mi se u ovom trenutku svidja brdo koje se oko njega napravilo. Prednji plan sa HMom, marsileom i utriculariom kao dominantnim (uz malo eleoharisa, braziliensisa, tenelusa, HCa i mahovina). U kombinaciji sa par zaturenih pelcera najasa koji se razrastao po povrsini dobio se interesantan oblik pescanog sata.

Odrzavanje nikakvo. Malo plevljenja na mesec dana, zamena DIY CO2 punjenja i vode (40%) na desetak dana uz profito, svakodnevno PPSpro makro i hranjenje riba i uzivanje u stabilnom simpaticnom akvarijumu.



Evo par skorasnjih fotki...

Offline lp

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
    • HAS - HrAquascape.org
Odg: Drvo
« Odgovori #42 u: Siječanj 26, 2011, 08:43:33 prijepodne »
Sretan mu rođendan...danas rijetko koji biljni akvarij dočeka godinu dana. Još kad je tako lagan za održavanje, ma milina.

Da malo pošišaš biljke više i pokažeš ono prekrasno drvo opet, sa ovim natkrivenim biljkama, izgledao bi bolje nego na vrhuncu. 

Offline Karas

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1057
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Borovo
  • Udruga "FENIKS" Borovo
    • Udruga "FENIKS" Borovo
Odg: Drvo
« Odgovori #43 u: Siječanj 26, 2011, 12:33:03 poslijepodne »
Dugo nisam vidio scape  tako opuštajuć, spokojan i prirodan kao Drvo  :up: Kad god mi dosadi ona moja poludžungla i dođe mi da složim iwagumi samo pogledam Drvo i kažem sam sebi: "Ma pustiću nek se još razraste da vidim kako će tada izgledati"  :up: Drvo je prava motivacija svima nama koji volimo nature, džunglu i/ili "neuredan" tank  ;)
Dobio sam od tebe onaj zalutali pelcerić Najasa na okupljanju u Novom Sadu i kada sam došao kući nisam ga našao.  :cupakosu:
Neko bi rekao "korov-ko-korov" ali ova biljka izgledom i zahtjevima definitivno zaslužuje biti u akvarijima za koje gazde nemaju baš puno vremena.
Moraću je opet potražiti u Hr ili ću te zamoliti da mi je  doneseš na neko od budućih okupljanja  :up: 
Između valisnerije i Najasa je rupa, tu nešto ubaci povuci valisneriju nazad.  Još dok se ćoškovi u prednjem planu razrastu ma biće bolji od prvog  :up:
Karas Reef - morski akvarij

Offline gstaraz

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1165
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Rijeka
  • Pelcer po pelcer...
    • altbierbude
Odg: Drvo
« Odgovori #44 u: Siječanj 26, 2011, 14:55:31 poslijepodne »
Nekako me podsječa na kosu moje drage ujutro kad se probudi, a tad mi je najdraža  :up:

Predivan akvarij; sve lijepše izgleda  :klap:
-Sretan mu rođendan  :th_birthday:

Offline biobiofizicar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 255
Odg: Drvo
« Odgovori #45 u: Siječanj 26, 2011, 17:45:57 poslijepodne »
Na tom mestu gde je rupa nekada je bila kripta wendeti brown na lavi koja je iz meni neznanih razloga podivljala (a nije cak bila ni ukorenjena) i prepunila taj deo akvarijuma. Sada je tamo bolbitis sa opet par pelcera kripte, ali kako je taj deo akvarijuma u senci nevidi se najbolje, Trebalo bi ubaciti i nesto svetlolisno da lagano spusti kosinu do bocnog stakla i da kontrast.
Inace valisnerija nana me dugo nije htela, ali evo krenulo me... :D, pa je i valisnerija krenula da putuje  runnerima duz bocnog stakla. Morace na vadjenje deo izdanaka. Taj levi ugao akvarijuma je cudo. U njemu sve uslovno receno divlja - verovatno zato sto se u njemu preko zvonastog difuzora dodaje CO2, a kako je protok krovnog filtera jednak curkanju (znaci nikakav) verovatno je to dobitna kombinacija leve strane akvarijuma. Desno su uglavnom anubije  i mahovine koje ocito i nepate previse zbog lokalne distribucije CO2 u korist leve strane....

Offline TenFingered

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 26
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Nish
    • EnjoyNature
Odg: Drvo
« Odgovori #46 u: Siječanj 28, 2011, 23:07:11 poslijepodne »
Pa on živi! Ne verujem... Uz to je i prelep. 
Logično pitanje koje proizilazi iz naslova: Gde je DRVO?  :D
Pozdrav i živ Bio  :up:

Offline gstaraz

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1165
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Rijeka
  • Pelcer po pelcer...
    • altbierbude
Odg: Drvo
« Odgovori #47 u: Siječanj 28, 2011, 23:31:59 poslijepodne »
Zaboravio sam pitati; kakvu si podlogu stavio u ovaj setup bez CO2 ?

Offline Dahaka

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 103
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Nikšić
Odg: Drvo
« Odgovori #48 u: Siječanj 28, 2011, 23:42:24 poslijepodne »
Dobro si ti ovaj kako kazes "korov" sredio.

Offline biobiofizicar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 255
Odg: Drvo
« Odgovori #49 u: Siječanj 29, 2011, 01:53:13 prijepodne »
@gstaraz davno bese ali nasao sam podatak: podloga je 1-2cm treset + 0,5cm Tetraplant completesupstrat i preko sitan Drinski sljunak granulacije 2-5mm u sloju 2-5cm. Hranim ga PPSpro i profito i poslednjih par meseci DIY CO2 na zvonasti difuzor.


@tenfingered ziv je ziv sam! :D Ziv mi je i onaj nano od pre 3 godine. Zato i imam 13 akvarijuma jer mi je zao da rasturam... :'( :roll: Ali definitivno cu morati da pocnem - ovako vise ne ide - ruke su mi povazdan mokre...


Evo ubacio sam nove grane (tek da opravdam ime akvarijuma  :D ) da nadomeste one koje su sakrile biljke i odradio blago trimovanje.

Interesantan mi je detalj na ove dve fotke ona skroz dupla racvasta grancica koju sam dodao duz kamena u prednjem desnom cosku (iznad mog potpisa). Cist opticki trik i iluzija slepljivanja trodimenzionalnog akvarijuma u dve dimenzije na fotki.
Na gornjoj fotki ona izgleda kao nastavak one grane koja pada od glavnog stabla (taj efekat sam i hteo i tako sam i birao ugao slikanja), ali se na donjoj fotki vidi da su ove dve grane ustvari razmaknute skoro 20cm.
Opi`cke iluzije i male tajne i prevarice aquascapinga - to sto je na slici nemora biti i uzivo...

Na ovim fotkama odradio sam i jos jednu promenicu. Ispustio sam jedno 5cm vode tek da vidim kako postavka lezi na nizem vodenom stubu....
« Zadnja izmjena: Siječanj 29, 2011, 01:56:20 prijepodne od biobiofizicar »

Offline gstaraz

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1165
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Rijeka
  • Pelcer po pelcer...
    • altbierbude
Odg: Drvo
« Odgovori #50 u: Siječanj 29, 2011, 03:46:38 prijepodne »
Hvala na odgovoru  :up:

... Eto, izveo si akvarij za rođendan kod frizera  :D  ...odmah se pomladio  :)

Offline Venom

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1977
  • Spol: Muški   Dob: 27
  • Lokacija: Okolica Splita / Kaštela
  • Juwel Rio 180 !
Odg: Drvo
« Odgovori #51 u: Siječanj 31, 2011, 19:40:05 poslijepodne »
Jedan od najljepsih akvarija koje sam vidio  :klap:  :klap:  :o Stvarno je preljep  :up:

Offline alen_zgb

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3261
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: ZGB
  • " ZOO VILI TEAM "
Odg: Drvo
« Odgovori #52 u: Veljača 01, 2011, 00:39:46 prijepodne »
ovako lijepe akvarije rijetko viđam, stvarno svaka čast u uređenju akvarija, stvarno izgleda savreno, bas po mom ukusu.. tu je sigurno uneseno jako puno truda, isplatilo se, a i slika i aq govori vise od rijeci.. stavljam ga među 10 najljepsih na forumu koje sam do sada vidio..  :klap: :klap:
velik pozdrav