Travanj 28, 2024, 04:45:04 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Zlatna i lječenje  (Posjeta: 3056 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Klanjo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 544
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb,Črnomerec
  • Bolje vrabac u ruci nego riba iza ormara.
Zlatna i lječenje
« u: Ožujak 04, 2010, 21:38:21 poslijepodne »
Pozdrav, prije 6 dana sam stavio dvije zlatne u karatenski akvarij radi natecenog oka,prvo sam probao sa bactopurom i maloj se popravilo oko a ovoj drugoj nista,onda sam otisao i kupio general tonic, e sad se vidi poboljšanje i kod druge.
Sad me zanimalo kak sada sa izmjenom vode kad korisitm general tonic? On se stavlja jednom u tjedan dana, ak radim izmjenu vode jel dodajem u novu vodu tonik ili kaj?
Mudrost se krije u riječima velikog Aristotela:
"Sinko, ako tebi treba filozofija da piješ vino, mislim da imaš ozbiljnih problema."

Offline 985plavi

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Zlatna i lječenje
« Odgovori #1 u: Ožujak 04, 2010, 22:38:01 poslijepodne »
Koliko si vode promijenio toliko lijeka za tu količinu vode moraš dodati ponovo...

General Tonic dosta teško pada ribama pa moraš imati uključenu pojačanu aeraciju te pratiti ribe i ako primjetiš da ribe počnu "ludovati", nenormalno se ponašati, dizati prema površini i ubrzano disati trebao bi promijeniti malo vode (razrijediti koncentraciju lijeka) naravno, to samo ako se ribe tako počnu ponašati a već je uključena aeracija.

Offline Klanjo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 544
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb,Črnomerec
  • Bolje vrabac u ruci nego riba iza ormara.
Odg: Zlatna i lječenje
« Odgovori #2 u: Ožujak 04, 2010, 23:01:27 poslijepodne »
Ima zraka ko u priči dodao sam posebno zračenje i pojačao na pumpi za vodu da isto baca balončeke.
Još jedno pitanje kad vračam ribe natrag u akvarij trebam ih prvo prebaciti u čistu vodu ili mogu drito natrag u glavni.
Mudrost se krije u riječima velikog Aristotela:
"Sinko, ako tebi treba filozofija da piješ vino, mislim da imaš ozbiljnih problema."

Offline 985plavi

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Zlatna i lječenje
« Odgovori #3 u: Ožujak 04, 2010, 23:08:43 poslijepodne »
Može drito u akvarij ali prije toga u akvariju napravi promjenu vode i ubaci duplu dozu Easy Life FFM-a da malo popravi kvalitetu vode jer su ribe i dobile pop eye najvjerojatnije zbog loše kvalitete vode pa na to ubuduće pripazi jer će se bolest ponovo vratiti (redovite tjedne promjene vode). Uz navedeno ribe hrani jednom dnevno a mlade ribe dva puta dnevno po malo toliko da za jednu do dvije minute pojedu svu bačenu hranu a da se pritom ne prejedu. Također obavezno jednom tjedno ribe moraju postiti. Pozdrav.

Offline Klanjo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 544
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb,Črnomerec
  • Bolje vrabac u ruci nego riba iza ormara.
Odg: Zlatna i lječenje
« Odgovori #4 u: Ožujak 04, 2010, 23:17:31 poslijepodne »
Ma akvarij je premali radim redovno tjedne izmjene vode i usisavam dno izgleda da cu morati češče mjenjati vodu,mozda ih malo previse hranim,morati ce se jos malo strpiti jer mi sljedeci tjedan dolazi veliki akvarij za njih.

Hvala na odgovoru.
Mudrost se krije u riječima velikog Aristotela:
"Sinko, ako tebi treba filozofija da piješ vino, mislim da imaš ozbiljnih problema."

Offline Klanjo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 544
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb,Črnomerec
  • Bolje vrabac u ruci nego riba iza ormara.
Odg: Zlatna i lječenje
« Odgovori #5 u: Ožujak 08, 2010, 12:04:14 poslijepodne »
Eto mene natrag da ne otvaram novi post,radi se o istoj ribi još je na ljecenju znaci sada vec nekih 10 dana prva 4 dana je bila na bactopuru to nije pomoglo sad je vec 6 dana na general toniku i još uvijek ne pomaže.
Znaci u 20 lit. akvariju je sa posebno uključenim zračenjem svaka dva dana radim izmjenu vode 50% i dodajem potrebnu količinu tonika na tu vodu i nema nikakvih promjena ima neki drugi ljek ili da nastavim dalje sa general tonikom ili ? 

E da i radi se o pop eye-u.
Mudrost se krije u riječima velikog Aristotela:
"Sinko, ako tebi treba filozofija da piješ vino, mislim da imaš ozbiljnih problema."

Offline 985plavi

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Zlatna i lječenje
« Odgovori #6 u: Ožujak 08, 2010, 12:21:31 poslijepodne »
Klanjo, da si prije liječenja postavio pitanje sa čime liječiti mi bismo ti odmah preporučili antibiotik zato jer se radi o ozbiljnoj upali koja često ima negativan ishod.

Od antibiotika bih ti preporučio Serin "Bactopur Direct" ili JBL "Furanol" u konbinaciji sa "gorkom soli" koja će pomoči da riba iz tijela izbaci višak tekučine...

Ja bih na tvom mjestu nabavio jedan od navedenih antibiotika i započeo liječenje sa njim uz dodatak gorke soli (kupuje se u apotekama) i ide jedna čajna žlica na 5l vode (tri do 5 dana).


Offline Klanjo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 544
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb,Črnomerec
  • Bolje vrabac u ruci nego riba iza ormara.
Odg: Zlatna i lječenje
« Odgovori #7 u: Ožujak 08, 2010, 12:46:10 poslijepodne »
Opa nisam znao da je to tak grdo,a na jednom drugom forumu sam nasao da ide ili bactopur ili tetra tonik pa sam mislil da je to to.
Drugi put se nebum ustručaval pitati fala još jednim na odgovoru idem odmah tražiti ove druge ljekove.
Mudrost se krije u riječima velikog Aristotela:
"Sinko, ako tebi treba filozofija da piješ vino, mislim da imaš ozbiljnih problema."

Offline Klanjo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 544
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb,Črnomerec
  • Bolje vrabac u ruci nego riba iza ormara.
Odg: Zlatna i lječenje
« Odgovori #8 u: Ožujak 08, 2010, 12:49:09 poslijepodne »
E i još sam nekaj jel ok da mu svaka 2 dana mjenjam vodu ?
Mudrost se krije u riječima velikog Aristotela:
"Sinko, ako tebi treba filozofija da piješ vino, mislim da imaš ozbiljnih problema."

Offline 985plavi

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Zlatna i lječenje
« Odgovori #9 u: Ožujak 08, 2010, 13:16:01 poslijepodne »
E i još sam nekaj jel ok da mu svaka 2 dana mjenjam vodu ?

Može, ali možda je bolje svaki dan po 25 do 30% te nadodati lijek i gorku sol u onom omjeru koliko si litara vode zamijenio.

Još nešto, voda sa kojom mijenjaš vodu u karanteni trebala bi odstajati 24 sata i u nju ne smiješ dodavati sredstva za neutralizaciju klora (ništa).

Offline Klanjo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 544
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb,Črnomerec
  • Bolje vrabac u ruci nego riba iza ormara.
Odg: Zlatna i lječenje
« Odgovori #10 u: Ožujak 09, 2010, 11:36:22 prijepodne »
Da se malo pohvalim kakva sam budala prije nego sam prebacil ribe u karatenski akvarij kupil sam novi filter za vodu ali naravno nisam ga otvaral ni gledal neg direkt u vodu i vužgi ga blaž sad sam ga isao oprati i skuzim da ima aktivni ugljen u njemu :wall: :wall: :wall: :wall: :wall:
Tak da sam ga sad zvadil pa ce vjerojatno se sirota ribica i izlječiti nakon 10 dana karantene.
Mudrost se krije u riječima velikog Aristotela:
"Sinko, ako tebi treba filozofija da piješ vino, mislim da imaš ozbiljnih problema."

Offline 985plavi

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Zlatna i lječenje
« Odgovori #11 u: Ožujak 09, 2010, 11:55:01 prijepodne »
A ja još mislim kako to da joj nije baš ni malo bolje a ono...  :roll: aktivni ugljen fino neutralizirao lijek i riba se kupala u čistoj vodi  :D

Offline babyboom

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: Zlatna i lječenje
« Odgovori #12 u: Ožujak 18, 2010, 09:06:34 prijepodne »
sorry kaj upadam ovak kasno
nadam se da je ribica OK
no, ja bih preporučila liječenje humanim antibiotikom - tetraciklin bi bio idealan - tableta od 250 mg (razmrviš ili izvadiš iz kapsule) ide na 50 l vode, mijenja se voda treći dan po davanju lijeka i to 40% a zatim dan iza opet lijek...i tako se dade najmanje 3 puta lijek
mislim da bi moralo pomoći!
naravno, aeracija je izuzetno bitna, a vodu pripremi sa aquasafeom i easy balanceom jer oni ne filtriraju vodu kao FFM...
svakako dodavaj vitamine
i svakako hranjenje rasporedi na što više puta na dan pomalo!
javi kako je ribica!

Offline Klanjo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 544
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb,Črnomerec
  • Bolje vrabac u ruci nego riba iza ormara.
Odg: Zlatna i lječenje
« Odgovori #13 u: Ožujak 18, 2010, 11:35:57 prijepodne »
Ma sad je vec na drugoj terapiji furanolom i ne pomaze bas sam se htio javiti da pitam kaj sad al si me pretekla  :up:  vesela je pliva jede ali joj je jos uvijek oko nateceno tak da sam bas razmisljal ak je slucajno ozljedila oko jer su se prije svega naganjale po akvariju jel moze biti da joj je to od toga pa da joj to tak ostane? Jer se ne ponasa kao da je bolesna probal sam ju sliknut al se neda stalno mi se okrene na drugu stranu >:(  kad ju gledam ozgora izgleda kao da joj je samo ovaj crni dio oka ispupčen.
Mudrost se krije u riječima velikog Aristotela:
"Sinko, ako tebi treba filozofija da piješ vino, mislim da imaš ozbiljnih problema."

Offline 985plavi

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Zlatna i lječenje
« Odgovori #14 u: Ožujak 18, 2010, 12:01:29 poslijepodne »
Provedi sada terapiju do kraja jer ako je unutrašnja upala koja je dovela do toga da joj natekne oko treba malo vremena da se stanje stabilizira te da voda izađe iz oka (to ide najsporije).

Da li si stavio gorku sol u vodu?

Offline Klanjo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 544
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb,Črnomerec
  • Bolje vrabac u ruci nego riba iza ormara.
Odg: Zlatna i lječenje
« Odgovori #15 u: Ožujak 18, 2010, 12:31:15 poslijepodne »
Jep jedna žličica na 20 lit vode sutra joj je 10 dan na furanolu kaj da ga i dalje stavljam ili da prestanem?
Mudrost se krije u riječima velikog Aristotela:
"Sinko, ako tebi treba filozofija da piješ vino, mislim da imaš ozbiljnih problema."

Offline babyboom

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 7280
  • Kupinecki Kraljevec
Odg: Zlatna i lječenje
« Odgovori #16 u: Ožujak 18, 2010, 14:06:54 poslijepodne »
plavi - molim te, bez ljutnje, ali mislim da je greška bila stavljati gorku sol u ovom slučaju!
naime, po mom mišljenju ovdje nikako nije slučaj vodenice kad gorka sol može pomoći
preporučam, ako se već koristi sol da to bude ectopur, dakle NaCl, iliti obična sol - 1 čajna žličica na 10 - 15 l vode, pa, čak u ovom slučaju na 20 l vode
i to samo kao sredstvo za dezinfekciju i spriječavanje sekundarne infekcije
zašto tako razrijeđeno? - sol iritira otvorene rane, pa da ne boli ribicu ta iritacija....

(gorka sol, iliti magnezijev klorid pomaže u slučajevima kad je potrebno izlučivanje viška tekućine kod vodenice, kao i izlučivanja viška otrova nakon otrovanja organizma...)

Offline Klanjo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 544
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb,Črnomerec
  • Bolje vrabac u ruci nego riba iza ormara.
Odg: Zlatna i lječenje
« Odgovori #17 u: Ožujak 18, 2010, 14:23:39 poslijepodne »
Ok babyboom ti mi predlazes da idem sa humanim antibiotikom plavi da nastavim sa furanolom posto vidim da ste oboje više nego kompetenti kaj se bolesti tice,bi se mogli dogovorit vas dvoje kaj da ja tocno dalje napravim,zal mi ju gledati samu u tanku i da joj nije nista bolje a i malo mi je cudno kak joj to uopce ne prolazi.,kak sam rekel 10 dana je pod furanolom znaci to bi po uputama bio vec 2 tretman danas gotov jer pise da se tretira kao 5 dana.
Tnx unaprijed.
Mudrost se krije u riječima velikog Aristotela:
"Sinko, ako tebi treba filozofija da piješ vino, mislim da imaš ozbiljnih problema."

Offline 985plavi

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Zlatna i lječenje
« Odgovori #18 u: Ožujak 18, 2010, 15:45:09 poslijepodne »
Klanjo deset dana je i više nego dovoljno i ako se radi o bakterijskoj upali ista je već morala biti izlijećena stoga promjeni vodu i par dana radi na popravljanju opće imunosti ribe tako da ju hraniš sa raznovrsnom hranom, da dodaješ vitamine i malo češće mijenjaš vodu uz kombinaciju sa duplom dozom FFM-a. Ja vjerujem da će se stanje sa okom srediti...

Neka se riba svakako odmori 5 do 7 dana a onda ako je stanje i dalje isto možeš probati sa antibioticima za ljude ali ako ovi nisu pomogli ne znam zašto bi ovi za ljude pomogli jer i Furanol je antibiotik širokog spektra...

Gorka sol pomaže ribi da se oslobodi viška tekućine što i jeste slućaj kod pop aya pa se svakako predlaže upotreba gorke soli i kod pop aya i kod trbušne vodenice.

Offline Tonya

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 351
Odg: Zlatna i lječenje
« Odgovori #19 u: Ožujak 18, 2010, 22:15:07 poslijepodne »
Bok, Klanjo! Imaš li možda kakvu fotku bolesne ribice, čisto da kolege mogu vidjeti kako to oko izgleda?

Inače, glede dileme oko furanola i antibiotika za ljude, razlika je i u načinu primjene - naime, antibiotik za ljude može se ribici dati skupa s hranom i tako brže i efikasnije djeluje, s tim da bi se trebala nahraniti iz ruke, da se lijek ne otopi u vodi. Naravno, na tebi je da se odlučiš za način liječenja, a ja se nadam da će biti uspješno i da će ribica ozdraviti. 



« Zadnja izmjena: Ožujak 18, 2010, 22:21:51 poslijepodne od Tonya »
FBI - Riboobavještajci :ninja:

Offline Mins

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 237
  • Spol: Ženski   Lokacija: Zagreb
  • I mala riba je - riba.
Odg: Zlatna i lječenje
« Odgovori #20 u: Ožujak 20, 2010, 00:52:35 prijepodne »
Ja bih samo nadodala da ako ribica papa treba dati baktotabs serinu hranu sa antibiotikom ili ljudski antibiotik koji se smrvi i pomješa sa mislim biljnim uljem u hranom ali je to malo teže izvedivo budući da se brže raspada (osim ako se ne štrcne injekcijom u usta). A i za količine se treba pronaći na netu koliko čega na težinu ribe. Nadalje, takvi antibiotici u hrani najbrže djeluju jer je većina antibiotika koji se dodaju u kupku ili topički nestablina u vodi i prije i"shlapi" nego uđe u riblji organizam.
Pet ribljih sloboda: site i kvalitetno hranjene, u ugodnom okruženju, bez ozljeda, boli i bolesti, sa slobodom prirodnog ponašanja i izostankom stresa i strahova.