Travanj 27, 2024, 16:48:05 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Drvo  (Posjeta: 15167 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline biobiofizicar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 255
Drvo
« u: Lipanj 29, 2010, 12:26:07 poslijepodne »
Evo da predstavim svoj nazovi aquascaperski prvenac. Ovo ustvari nije klasican aquascape. Ideja je bila da sa jednostavnim akvaristickim biljkama, takozvanim akvaristickim korovom, probam da docaram izgled prirodnog stanista i bara po kojima cesto gacam jureci stuku varalicom. U skladu sa time u akvarijumu je poprilicna guzva i biljaka i riba. Pola biljaka su invazivne brzorastuce i zahtevaju radovno sredjivanje na 10ak dana, ali daju dinamiku prizoru, ostale su spororastuce. Osim ovog redovnog desetodnevnog cupanja korova ovo je ustvari low light - lowtech akvarijum za lenjivce. Nema CO2, od hemije se dodaje malo ECa i Profita uz PPSpro makroelemente. Doduse u odredjenom delu dana se pale sva svetla 4x24w T5 na 125litara sto bas i nije low light, ali vecinu vremena gori samo pola od ovih sijalica.
I fauna je sarolika (sto moderni aquascaping bas i neodobrava), ali se meni svidja, a ima i par jako interesantnih jatnih riba. Ova mini jatasca su se dobro medjusobno uklopila, rasporedila po zapremini akvarijuma i drugarski dele zivotni prostor...
Ovaj divlji prizor za lenjog gazdu dogurao je do solidnog 35og mesta u kategoriji aq srednje velicine na nedavno odrzanom AAC2010.

Offline biobiofizicar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 255
Odg: Drvo
« Odgovori #1 u: Lipanj 29, 2010, 12:29:37 poslijepodne »
i spisak flore i faune:

FLORA:

GLAVNI SETUP:
Microsorum sp.
Ceratopteris thalictroides
Anubias nana + petite
Limnophila sesiliflora
Hemianthus micranthemoides
Glossostigma elatinoides
Echinodorus tenellus
Najas guadalupensis
Cardamine Lyrata
Shinnersia rivularis

DETALJI SETUPa :
Bolbitis heudelotii
Hemianthus callitrichoides
Eleocharis parvula
Riccia fluitans
Marsilea hirsuta
Monosolenium tenerum
Taxiphylum sp. (Java, Flame, Spiky Mosses)
Cryptocoryne wendtii “brown”
Cryptocoryne parva
Cladophora sp.
Vallisneria nana
Ceratophyllum demersum
Sagittaria subulata Dwarf

FAUNA:
Neocaridina denticulata

Prionobrama filigera
Aphyocharax rathbuni
Gasteropelecus sp.
Hyphessobrycon herbertaxelrodi
Iriatherina werneri
Corydoras Panda, Paleatus
Ancistrus dolichopterus

Offline sarita

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2651
  • Spol: Ženski   Dob: 48
  • Lokacija: Zagreb,Rudeš
Odg: Drvo
« Odgovori #2 u: Lipanj 29, 2010, 12:34:04 poslijepodne »
Nesvakidašnje. :up:
Razbacano,pomalo neuredno i kaotično,ali u isto vrijeme jako lijepo i privlačno. :klap:

Offline galo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1545
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: virovitica
Odg: Drvo
« Odgovori #3 u: Lipanj 29, 2010, 12:43:06 poslijepodne »
jako ljepo izgleda , dapace odlicno za tu litrazu  :klap:

Offline maslachak

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 306
  • Spol: Ženski   Dob: 48
  • Lokacija: zagreb
Odg: Drvo
« Odgovori #4 u: Lipanj 29, 2010, 12:46:43 poslijepodne »
divlje, dobro, sviđam  :)

Offline svizac

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 272
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Kutina
Odg: Drvo
« Odgovori #5 u: Lipanj 29, 2010, 13:09:54 poslijepodne »
Odlično,pročitao sam cijelu temu na MBA.org. i stvarno je odličan i totalno divlje,a opet ima svoju formu.Također svaka čast na 35 mjestu i samo tako dalje.

Offline bimbo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 100
Odg: Drvo
« Odgovori #6 u: Lipanj 29, 2010, 14:13:44 poslijepodne »
Pozdrav bio, krasan postav, sad kad vidim da si i kolega ribić mislim da bi mogli razmjeniti neke zanimljive ideje. Pozdrav

Offline Zeleni

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2027
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb - Ravnice
Odg: Drvo
« Odgovori #7 u: Lipanj 29, 2010, 14:30:13 poslijepodne »
jako lijepo i prirodno...
čestitke na dobrom plasmanu

Offline prodz

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 563
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: đakovo
Odg: Drvo
« Odgovori #8 u: Lipanj 29, 2010, 15:00:33 poslijepodne »
ajme odlicno!!
super ideja. toliko vrsta bilja se stopilo u jako zanimljiv i odlican scape. steta sto akvarij nije ostvario bolji plasman.
vidi se da je drvo idealno slozeno u kompoziciju ali me zanima dali si pomno planirao poziciju svake biljke ili je to islo onak na prvu? stvarno na prvi tren (pogled) izgleda neuredno, to sam prvo pomislio kada sam pogledao sliku. ono, samo si zazmirio i popikao biljke straznjeg plana  8) ;) ali sve pet, odlicno izgleda..
koju si sliku poslao na natjecaj?

Offline zeki972

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1194
  • Spol: Muški   Dob: 51
  • Lokacija: Sisak
Odg: Drvo
« Odgovori #9 u: Lipanj 29, 2010, 15:05:00 poslijepodne »
ovako nešto  ja  volim uvijek vidjeti...ma pusti  aqsc.... osvajaš prvo mjesto u  ovoj kategoriji...bravo... :klap: :up:

Offline Grale

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1916
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Drvo
« Odgovori #10 u: Lipanj 29, 2010, 15:17:01 poslijepodne »
Kak mi je promaknul ovaj akvarij. Fenomanalan je :klap: :klap:.

Offline cigo

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2453
Odg: Drvo
« Odgovori #11 u: Lipanj 29, 2010, 15:35:50 poslijepodne »
jednom rijeći wabi- kusi. Ne postav već prijevod. Lijepota koja izlazi iz kaosa. Ovaj akvarij mi je odličan, mislim da ga je Karas već hvalio i stvarno je ekstra. Vrlo jednostavne nezahtijevne biljke, a toliko lijepi postav. Svaka čast i na plasmanu.   :klap: :klap:

Offline ZliBrka

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1815
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Beli Manastir
Odg: Drvo
« Odgovori #12 u: Lipanj 29, 2010, 17:19:32 poslijepodne »
Prelep akv!!!   :klap: :klap: :klap:
"Dišemo slobodno jedino kad nas s drugima povezuje zajednički cilj koji nadilazi naše JA."  Zemlja Ljudi

Offline biobiofizicar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 255
Odg: Drvo
« Odgovori #13 u: Lipanj 29, 2010, 17:43:58 poslijepodne »
Hvala svima na komentarima!

ajme odlicno!!
super ideja. toliko vrsta bilja se stopilo u jako zanimljiv i odlican scape. steta sto akvarij nije ostvario bolji plasman.
vidi se da je drvo idealno slozeno u kompoziciju ali me zanima dali si pomno planirao poziciju svake biljke ili je to islo onak na prvu? stvarno na prvi tren (pogled) izgleda neuredno, to sam prvo pomislio kada sam pogledao sliku. ono, samo si zazmirio i popikao biljke straznjeg plana  8) ;) ali sve pet, odlicno izgleda..
koju si sliku poslao na natjecaj?

Na takmicenje sam poslao bas ove dve fotografije...
I ja sam startno ocekivao nesto visi plasman (bar da budem jednocifren u svojoj kategoriji) :'( ali objektivno tesko je bilo ocekivati da nesto u ovoj meri low tech i van savremenih aquascaperskih trendova i sa gomilom korovskih biljaka i gomilom riba bude izuzetno visoko plasirano. Mislim da sam ipak uspeo da proguram ideju da i relativno pocetnik u aquascapingu i od nezahtevnih biljaka  i u low tech uslovima moze napraviti akvarijum lep za oko.
Inace hardscape i vecina biljaka su namenski bas tu gde jesu. Za iznenadjenja je bio zaduzen Ceraptoteris koji je nenormalno i neplanirano onoliko izrastao i kasnije je samo oblikovan, Najas je namenski pusten da divlja i kaci se svuda po akvarijumu u manjim kolicinama, a u pozadini je namenski naguran da zakloni zadnje staklo i kasnije je samo odrzavan u kolicini da ne proguta ceo akvarijum. Ovo je inace izuzetno invazivna brzorastuca biljka i ja je mnogo volim. Raste plutajuci, moze da se sadi, da se prave travnjaci, odlicna je za startovanje novih akvarijuma, super je za mrestove i skrivanje mladji i jedina mu mana sto ima izuzetno nezno stablo i kida se bukvalno na dodir.
Shinnersia rivularis je takodje nekako nezvana usla u ovu postavku. Ubacena je u akvarijum da pluta i saceka sadjenje u neki drugi akvarijum, ali je tako plivajuci nezasadjena znatno promenila formu rasta, gustinu, boju i oblik listova i nekako se samoinicijativno naselila u zadnjem levom cosku i tu i ostala. Kasnije je vremenom pustila adventivne korene od oko 30cm, pa se i ucvrstila u podlogu.

Jednom recju sve oko panja i prednjeg plana sam osmislio ja, ali celokupnu levu stranu je odradila skoro samoinicijativno majka priroda  :o i meni je ostalo samo da je odrzavam. :D

@svizac i dalje volim da obilazim bare, obale reka i mocvare, ali sve manje koristim stap za pecanje, a sve vise podvodni fotoaparat i grabulje. Dok moje drustvo varalicari, ja sakupljam biljke  :roll:, a to je posebna prica u vezi mojih aqua ludorija.... - domaci biotopi. Jedino me ovog proleca ubise visoki vodostaji reka. Nikako da krenem sa sakupljanjem biljaka za novi biotop...

Offline pravda

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1515
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Dalj
Odg: Drvo
« Odgovori #14 u: Lipanj 29, 2010, 20:15:41 poslijepodne »
Ovo je odlično,meni se takve džungle u akvariju sviđaju  :klap: :klap: :klap:  :up:

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Drvo
« Odgovori #15 u: Lipanj 29, 2010, 20:25:22 poslijepodne »
Fantastično  :klap:
ali ono,  "akvarij za lenjivce" -  :-X

Offline gmatanic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 844
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Slavonski Brod
  • ٩(̾●̮̮̃̾•̃̾)۶ ٩(̾●̮̮̃̾•̃̾)۶
Odg: Drvo
« Odgovori #16 u: Lipanj 29, 2010, 20:25:42 poslijepodne »
Probaj u ovom čudu uhvatiti ribu  :D

Super izgleda  :up:
Give a man a gun, and he can rob a bank. Give a man a bank, and he can rob the world

Offline Vele bit

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2049
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Under Mt. Sljeme, Maksimir
  • Tamo gore gdje...proljeće uvijek kasni
Odg: Drvo
« Odgovori #17 u: Lipanj 29, 2010, 22:09:26 poslijepodne »
Poseban akvarij. Također sam mu se divio na MBA.org Jako divlje i prirodno izgleda a u isto vrijeme,ne gubi se osječaj scapea. Čestitam na plasmanu i dobro nam došao.

Offline opijum

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 339
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Jarun
Odg: Drvo
« Odgovori #18 u: Lipanj 29, 2010, 22:14:18 poslijepodne »
Sviđa mi se jer ove kako kažeš korov biljke zapravo izgledaju super i daju takav divlji izgled cjelokupnom scapeu. Ja volim rezuckat po akvariju tako da mi te korov biljke nisu problem još kada se sve razraste mogu ih oblikovati/presaditi po želji. Drvo mi je super podsječa me na neku divlju, obraslu šikarom šumu a takav je i naslov. Čestitam na plasmanu i dobro nam došao :up:

Offline biobiofizicar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 255
Odg: Drvo
« Odgovori #19 u: Lipanj 30, 2010, 16:27:38 poslijepodne »
Probaj u ovom čudu uhvatiti ribu  :D....

Mission impossible!!!  :D
Zato je i na takmicenje otisla fotka sa puno ribljih vrsta onako kako ja volim, a ne onako kako zapoveda aquascaperska moda...
A bas danas su stigli i Otici i Amano Shrimpovi u ovo staklo i hladnovodni lepotani Tanichthys albonubes u drugo, a merkam i gde bi smestio jedno jatasce Boraras-a  :roll:

Fantastično  :klap:
ali ono,  "akvarij za lenjivce" -  :-X

Pa ovo akvarijum za lenjivce u mom znacenju ima malo drugaciji smisao. Kada imas 6 stakala sa vodom po stanu i kada u jos par kofa i posuda vrsis razlicite akvaristicke eksperimente i kada juris domace vodene biljke i kada hoces da izmrestis neke retke i nove vrste (Danio tinwini) i kada, povrh svega, moras i na posao :'( onda odredjeni akvarijum mora da bude spreman da se povremeno suoci sa periodima zapostavljenosti dok se ja igram drugim aqua igrackama ili eto zaradjujem hleb nasusni za porodicu i "malu" :zagrljaj: riblju zajednicu u mom stanu.
A da se nelazemo ima i perioda od 10-15 dana kada mi svi ti litri u stanu jako dosade i kada nista nepipam osim sto palim - gasim svetlo i hranim ribice. - ima i takve lenjosti, ali neka nova biljka ili jato riba brzo me vrate na pravi put... :D

Offline silvitara

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 197
  • Spol: Ženski   Dob: 43
  • Lokacija: Novi Zagreb
Odg: Drvo
« Odgovori #20 u: Lipanj 30, 2010, 17:44:48 poslijepodne »
Jako lijepo :up:
Strpljenje je moć. S vremenom i strpljenjem i dudov list postaje svila.

Offline nikola lulic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 162
  • Spol: Muški   Lokacija: Osijek
Odg: Drvo
« Odgovori #21 u: Lipanj 30, 2010, 18:14:09 poslijepodne »
majstore neću da se ponavljam, ali sam jedan od rijetkih koji je popio cugu u Novom Sadu za ovaj akvarij bio čestitsm još jednom.

Pozdrav iz Osijeka.
Pozdrav iz Osijeka... :)

Offline aquatic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 927
  • Spol: Muški   Lokacija: Opatija
    • Terra Vulcanica
Odg: Drvo
« Odgovori #22 u: Srpanj 01, 2010, 17:17:07 poslijepodne »
Ja osobno ne bih izdržao imati ovakvu "džunglu" u svom akvariju (ali nemoj shvatiti ovo u negativnom kontekstu) jer više volim urednost. No, unatoč svojim preferencijama aquascapinga, svaka čast na uređenju, drvo je kakvo se samo poželjeti može koliko je razgranato  :) a savršeno si dočarao prirodan izgled, zaista! Za svaku pohvalu  :up:

Offline artal

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 509
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Split
Odg: Drvo
« Odgovori #23 u: Srpanj 09, 2010, 10:59:00 prijepodne »
Bio ovo je meni osobno jedan od lijepsih akvarija, toliko je prirodan i opustajuci da mi je zao sto ga ne mogu viditi uzivo  :up:
Cestitke na ostvarenom plasmanu i steta sto nije bio i veci.

I vidim da imas ribu koja mi je jako zanimljiva (Iriatherina werneri) i zanima me tvoje iskustvo u drzanju njih. Ja sam ih nabavio 5 komada da vidim kakve su za drzat. I dugo vremena su sve veselo zivile, sirile peraje i onda najednom su tri uginule. I sad su ostale dvije koje se ponasaju normalno (zive vec 6 mjeseci), osim sto misle da su rasbore pa plivaju s njima u jatu   :D

Oprosti na malom "preusmjeravanju teme" i jos jednom svaka cast na prekrasnom akvariju.
Razlika između genijalnosti i gluposti je ta da genijalnost ima granice

Offline homers

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 80
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Garešnica
Odg: Drvo
« Odgovori #24 u: Srpanj 11, 2010, 11:20:06 prijepodne »
Evo da predstavim svoj nazovi aquascaperski prvenac. Ovo ustvari nije klasican aquascape. Ideja je bila da sa jednostavnim akvaristickim biljkama, takozvanim akvaristickim korovom, probam da docaram izgled prirodnog stanista i bara po kojima cesto gacam jureci stuku varalicom. U skladu sa time u akvarijumu je poprilicna guzva i biljaka i riba. Pola biljaka su invazivne brzorastuce i zahtevaju radovno sredjivanje na 10ak dana, ali daju dinamiku prizoru, ostale su spororastuce. Osim ovog redovnog desetodnevnog cupanja korova ovo je ustvari low light - lowtech akvarijum za lenjivce. Nema CO2, od hemije se dodaje malo ECa i Profita uz PPSpro makroelemente. Doduse u odredjenom delu dana se pale sva svetla 4x24w T5 na 125litara sto bas i nije low light, ali vecinu vremena gori samo pola od ovih sijalica.
I fauna je sarolika (sto moderni aquascaping bas i neodobrava), ali se meni svidja, a ima i par jako interesantnih jatnih riba. Ova mini jatasca su se dobro medjusobno uklopila, rasporedila po zapremini akvarijuma i drugarski dele zivotni prostor...
Ovaj divlji prizor za lenjog gazdu dogurao je do solidnog 35og mesta u kategoriji aq srednje velicine na nedavno odrzanom AAC2010.
Svaka čast