Travanj 28, 2024, 05:36:09 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Crvenilo akvarijskog bilja  (Posjeta: 14853 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Tuljan

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1504
Odg: Crvenilo akvarijskog bilja - mitovi i istine :
« Odgovori #25 u: Rujan 04, 2010, 14:40:30 poslijepodne »
Lagani off topic ali kako je tema krenula nemogu a da ne komentiram.
Lp nismo svi naudreni umjetnici (aquascap je umjetnost ma koliko mi šutili o tome  :) ) i neki od nas (jako rijetki)  akvaristici pristupamo kao "znanosti" zato nevidim razlog da kritiziraš Ibanezfrelona ako ga više zanima ekologija sistema i fiziologija bilja nego samo slaganje scapova, svakom bedaku njegvo veselje  :). Ja uz sve svoje praktično  znanje i pročitanu literaturu nikad neču znati složiti scape ni blizu tvog jer nemam umjetničku crtu u sebi ali nevidim to kao razlog da me prestane zanimati što se događa u tim našim staklenim kockama  :).

Ibanezfrelon vidim da si oduševljen s Barom, ok je lik ali ko i mnogi drugi uvjeren je da je ispravno samo ono što on radi i da ne prolazi ništa drugo, pratim njegov rad nešto duže pa znam da je u zadnjih nekoliko godina često mjenjao svoje teorije (to je i u redu prihvača ako negdje fula) i neke od njih su bile dosta krive. Prati malo i što drugi pišu, usporedi s Tomovim načinom i vidičeš da i jedni i drugi imaju super rezultate a održavaju akvarije oprečno. Na kraju prosječnom scaperu ništa od tog nije ni interesantno, zato sam ja i prestao pisati po forumu  :) Kad se sjetim kakve je gluposti Filipe Oliviera ispitivao prije jedno dvije godine kad je krenuo raditi displej s diskusima rekao bi da je čovjek totalni početnik a ne svijetski priznati scaper, ali očito mu to do tad nije trebalo da slaže vrhunske tankove.

On topic
Crvenilo u biljaka izaziva stres (ako biljka nije u osnovi samo crvena npr crveni lotus) , najčešče izazvan deficitom nekog od makroelemenata.
Taj deficit može biti apsolutan, znači tog elementa jednostavno nema dosta (oov što priča Tom) ili relativan.
Ovo relativno nam je u akvaristici obično interesantnije, znači elementa ima dosta ali mi na neki način "natjeramo" biljku da raste brže nego što može ugraditi taj element u svoje tkivo. E tu u igru ulaze i jako svijetlo i puno CO2 i limitiranje PO4.
I kod slabog osvjetljenja i malo CO2 je opet moguče natjerati biljku da "raste brže" nego što može vezati dušik jer joj je cijeli metabolizam usporen.
Ima još faktora ali za sad nek ostane na vom. 

 
 
ZAGREB-SESV. KRALJEVEC/HRVATSKA

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Crvenilo akvarijskog bilja - mitovi i istine :
« Odgovori #26 u: Rujan 04, 2010, 14:45:52 poslijepodne »
ja bi samo još štel reć da je PPS Pro bolji od EC jer su biljke crvene, barem limnophila aromatica i ludwigie.
nadam se bogatom flamu  :D :D :D

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: Crvenilo akvarijskog bilja - mitovi i istine :
« Odgovori #27 u: Rujan 04, 2010, 15:08:25 poslijepodne »
Evo ja sam čuo za taj redox potencijal, rubisco i slične znanstvene stvari...al ne znam šta je to, a pravo da ti kažem nije me nešto niti briga. Šta će to meni koristit u aquascapingu.

rubisco = skraćenica od enzima ribuloza-1,5-bisfosfat karboksilaza oksigenaza, koji sudjeluje u fazi calvinovog cilusa (učio to na faksu  :P, pa ću kasnije objasnit što je to), i on je katalizator (enzimi = katalizatori),. ukratko on katalizira karboksilaciju ili o ksigenaciju ribuloze 1,5 biofosfata sa ugljikom ili kisikom i zato je po meni ok razumjeti fiziologiju bilje, jer bez nje nema niš..

calvinov ciklus ili ti calvin-benson-basshamov ciklus je serija biokemijskih reakcija koje se odvijaju u kloroplastima kod fotosintetičkih organizama.ovim ciklusom fotoautotrofni i hemoautotrofni organizmi fiksiraju co2 kao glukozu i vodu..jednostavno..

mislim da su takve teme ok, jer ako ne poznajemo fiziologiju bilja, onda ne može ništa niti planirati sa biljem, kako i što ga pravilno njegovati  ihraniti..ista stvar je i u medicini i veterini, što mi je struka  :)
« Zadnja izmjena: Rujan 04, 2010, 15:20:45 poslijepodne od cannibal »

Offline ibanezfrelon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1398
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: krk
    • ART IMAGE
Odg: Crvenilo akvarijskog bilja - mitovi i istine :
« Odgovori #28 u: Rujan 04, 2010, 15:41:26 poslijepodne »
, zato sam ja i prestao pisati po forumu 
Nažalost..

Offline ibanezfrelon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1398
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: krk
    • ART IMAGE
Odg: Crvenilo akvarijskog bilja - mitovi i istine :
« Odgovori #29 u: Rujan 04, 2010, 15:45:03 poslijepodne »
ja bi samo još štel reć da je PPS Pro bolji od EC jer su biljke crvene, barem limnophila aromatica i ludwigie.
nadam se bogatom flamu  :D :D :D
PPS bolji od Easy Carba? -?

Aaaaa, misliš EI? :D :D :D :D

Offline lp

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
    • HAS - HrAquascape.org
Odg: Crvenilo akvarijskog bilja - mitovi i istine :
« Odgovori #30 u: Rujan 04, 2010, 16:23:45 poslijepodne »
Jesus, past će kiša...Tuljan se javio na slatkovodni forum.  :g03f0:  :D

Da ti odmah kažem, malo kakiš...nit sam ja tako nadaren, niti si ti loš u aquascapingu. Dapače, ono par postava zadnjih šta si složio su bili fantastični i ne bih se uopće bunio da ih imam doma. Nemoj biti preskroman. :up:  ;)

Šteta što nisi češće na forumu više, al tko zna...možda se opet motiviraš. Svima bi koristilo puno tvoje ogromno iskustvo.

Ibaneza ne kritiziram uopće...nije se valjda stekao takav dojam. Nego "štreber" (;) ibanez) ima potencijala i zanimaju ga biljke, pa bi moglo biti nešto od njega, a ja ga pokušavam natjerat da to konkretizira malo u aquascaping. I njega i sve ostale da malo više moče ruke, a malo manje troše tipkovnicu jer ne možeš neke stvari pročitat na forumu. A tko god šta priča, svatko bi volio imat lijepi biljni akvarij u kući.

Kako sam sa Cigom angažiran oko aquascape na site-u pokušavamo malo ljude animirat više oko toga, početnike i naprednije, i pokazat da to nije nešto strašno...pokušavamo dignut malo aquascaping kod nas na višu razinu. I onda naravno da dobijem gastritis kad se od svega toga pokušava napravit nešto komplicirano, kao da je držat biljke u akvariju ne znam kakav problem. Također mi nije baš najjasnije kako netko tko nije složio nikad biljni akvarij, se osjeća pozvanim davat savjete oko toga. To je postalo dosta učestalo, pa kakim i ja malo više u zadnje vrijeme, al eto nastojat ću da ne radim to jer ipak ovo je forum i svatko može pisat što želi. Govorit ću kroz akvarije i tekstove, možda to bude bolje nego ovako trošit vrijeme. :)

Pih hebo demokraciju...nije to tako bilo u moje vrijeme. :D
« Zadnja izmjena: Rujan 05, 2010, 11:33:17 prijepodne od lp »

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Crvenilo akvarijskog bilja - mitovi i istine :
« Odgovori #31 u: Rujan 04, 2010, 16:24:11 poslijepodne »
Uh da, od EI. Bah, više ne znam baciti ni udicu kako spada :D :D :D
evo vidi:

Offline lp

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
    • HAS - HrAquascape.org
Odg: Crvenilo akvarijskog bilja - mitovi i istine :
« Odgovori #32 u: Rujan 04, 2010, 16:26:02 poslijepodne »
Evo ja sam čuo za taj redox potencijal, rubisco i slične znanstvene stvari...al ne znam šta je to, a pravo da ti kažem nije me nešto niti briga. Šta će to meni koristit u aquascapingu.

rubisco = skraćenica od enzima ribuloza-1,5-bisfosfat karboksilaza oksigenaza, koji sudjeluje u fazi calvinovog cilusa (učio to na faksu  :P, pa ću kasnije objasnit što je to), i on je katalizator (enzimi = katalizatori),. ukratko on katalizira karboksilaciju ili o ksigenaciju ribuloze 1,5 biofosfata sa ugljikom ili kisikom i zato je po meni ok razumjeti fiziologiju bilje, jer bez nje nema niš..

calvinov ciklus ili ti calvin-benson-basshamov ciklus je serija biokemijskih reakcija koje se odvijaju u kloroplastima kod fotosintetičkih organizama.ovim ciklusom fotoautotrofni i hemoautotrofni organizmi fiksiraju co2 kao glukozu i vodu..jednostavno..

mislim da su takve teme ok, jer ako ne poznajemo fiziologiju bilja, onda ne može ništa niti planirati sa biljem, kako i što ga pravilno njegovati  ihraniti..ista stvar je i u medicini i veterini, što mi je struka  :)

Još jedan štreber...thanx na informacijama. :D

Ja ne poznajem fiziologiju bilja pa mogu svašta planirat sa njim. Znači ne moram to sve znat, već samo najosnovnije za rast biljaka.

Offline cigo

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2453
Odg: Crvenilo akvarijskog bilja - mitovi i istine :
« Odgovori #33 u: Rujan 04, 2010, 17:01:31 poslijepodne »
uh kakva galama nastala oko malo crvenog bilja  :D

Ovo što je ibanez napisao je ok i nešto sam od toga i ja kod barra čitao po forumu, no mene zanimaju konkretni rezultati kao što je i Lp napisao. Upravo sam u testnoj fazi te teorije i za sada mi daje slabe rezultate, makar ne mogu osporiti da mi se rotala nije počela za početak malo žutiti (al pozitivno), a neki višlji vrhovi su pocrvenili. Ovi višlji su crveni pretpostavljam zato što su bliže površini i rasvjeti. Dodavanje željeza nije tako glupa teorija, jučer sam gledao da i on s njime postiže crvenilo i hvalio se kako dodaje u akvarij 1-2 ppm željeza dnevno. Uskoro ću i to pokušat uz standardni EI režim, tako da vidim koja metoda daje bolje rezultate.

Sad da iskoristim priliku dok je tuljan na forumu, nabavio sam od plantele tekuće željezo i zanima me koja se koncentracija dodaje na 100L i ako znaš kolko to ppma željeza povisuje? Negdje na prastaroj temi je bilo diskutirano o tome, ali je nažalost nemrem pronać, a papir na koji sam si to zapisao sam izgubio....

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: Crvenilo akvarijskog bilja - mitovi i istine :
« Odgovori #34 u: Rujan 04, 2010, 20:48:26 poslijepodne »
thanx na informacijama
Ja ne poznajem fiziologiju bilja pa mogu svašta planirat sa njim. Znači ne moram to sve znat, već samo najosnovnije za rast biljaka.

nema na čemu i drugi put, a ovo drugo bih mogao dalje al neću  :D :D

Offline moke

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1093
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Sarajevo Stari grad
Odg: Crvenilo akvarijskog bilja - mitovi i istine :
« Odgovori #35 u: Studeni 04, 2010, 20:16:23 poslijepodne »
Jese vala da je jos kakve dobre njemacke penzije...u ovim godinama.. pa po citav dan biljku lijevo, biljku desno, sguza za guz i divota.... :up:
spasavaj se ko moze  :aaa:

Offline ibanezfrelon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1398
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: krk
    • ART IMAGE

Offline gstaraz

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1165
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Rijeka
  • Pelcer po pelcer...
    • altbierbude
Odg: Crvenilo akvarijskog bilja
« Odgovori #37 u: Veljača 13, 2011, 23:37:19 poslijepodne »
Pozdrav svima na ovoj temi, jako zanimljiva  :up:

Osim svega što je navedeno (smanjivanje Nitrata, Željeza u mrvicu jačim koncentracijama, redoxi itd...), izostavljeno je par, po meni jako bitnih faktora u dobivanju Crvene boje na biljkama.
To bi bio Nedostatak Fosfata i niska temperatura.

Neču puno filozofirati oko toga, ali ko želi neka slobodno isproba.

Recept:
Temperatura 22-24  (pa i niže ako ribe dozvoljavaju)
PO4 0.05 - 0.1
NO3 5 - 10
Fe 0.1
-Ovo navedeno su stalne vrijednosti u tanku, ne doziranja!
Slabije hraniti ribe!
(računati na usporeni metabolizam flore i faune, pa biti spreman prigušiti jednu neonku sa staniolom ako je potrebno radi moguče pojave zelene točkaste)
Ostalo po nekim vama poznatim standardima...

ps.
Ne mislim znanstveno argumentirati, nego probao sam par puta, i svaki put je upalilo (po uzoru na "emerzni" uzgoj).



 

Offline ZeleniMrav

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1423
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Stockholm, Sweden
  • You'll Never Walk Alone
Odg: Crvenilo akvarijskog bilja
« Odgovori #38 u: Veljača 14, 2011, 00:02:19 prijepodne »
Ja sam isto procitao da je netko zaboravio ugasit rasvjetu ili mu zablokirao timer,nije ga bilo 2-3 dana doma pa je citavo vrijeme svijetlo bilo upaljeno a kao posljedica toga je bilo da je crvenkasto bilje jako pocrvenjelo....neznam kako su to ostali organizmi podnjeli i da imam samo blje u akvariju cak bi to i pokusao,znatizelje radi... :roll:
20l vanila
North: Unfinished business
“Look deep into nature, and then you will understand everything better.” AE

Offline biobiofizicar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 255
Odg: Crvenilo akvarijskog bilja
« Odgovori #39 u: Veljača 16, 2011, 02:46:51 prijepodne »
Evo pre par dana smo poceli interesantnu temu i na MBA vezanu za Crvene biljke i svetlo - LINK. Malo smo razmatrali razne uticaje svetla na crvenilo biljaka. Mozda malo pomogne da se sagledaju stvari i iz nekog drugog ugla.

A sve je pocelo od ove moje fotke.



Ista drezga (Ceratophyllum demersum) se razgranala na površini mog akvarijuma i neke grane su otišle da se prže pod Juwel high light T5 HO DAY lampu, a neke pod istu takvu NATURE lampu.
Još jedamput napominjem da se radi o istoj biljci u istom akvarijumu, da je rastojanje izmedju grana 10ak cm, garane su i dalje na istoj biljci, ali je drezga na površini i neposredno ispod lampi sa usmerenim reflektorima, tako da je svaka grana dobijala preko 90% svetla od svoje lampe.
Grana pod Nature lampom (Juwelova varijanta Groluxa) se napunila crvenim pigmentima i intezivno je crveno obojena (i listici i stablo), dok su grane pod DAY lampom zdravo zelene.
Donje grane na fotki (zelene) su pregurane iz oblasti osvetljene sa DAY lampom (gde su rasle) u prednju oblast osvetljenu sa NATURE lampom da bi u toku slikanja sve grane bile osvetljene istom vrstom svetlosti. Inace rasle su potpuno identicno crvenim granama ispod same povrsine vode samo ispod DAY lampe...


Offline overload0303993

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 300
  • Spol: Muški   Dob: 31
  • Lokacija: Koprivnica
Odg: Crvenilo akvarijskog bilja
« Odgovori #40 u: Veljača 26, 2011, 00:02:22 prijepodne »
a kolko k je day lampa, 4500k?