Travanj 28, 2024, 16:28:56 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Crvenilo akvarijskog bilja  (Posjeta: 14856 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline ibanezfrelon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1398
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: krk
    • ART IMAGE
Crvenilo akvarijskog bilja
« u: Rujan 03, 2010, 11:45:42 prijepodne »
Više o ovoj temi sada možete saznati i u članku na portalu:

http://www.akvarij.net/index.php?option=com_content&view=article&id=688:crvenilo-akvarijskog-bilja&catid=35:ureenje&Itemid=119


CRVENILO  AKVARIJSKOG   BILJA

MITOVI   I   ISTINE



Uz zeleno i crveno bilje,  u akvarijima imamo i neke vrste biljaka koje su u nekim akvarijima crvene , u nekim zelene , zelene sa crvenim vrhovima , neke čak i ljubičaste itd.
Postoje razne teorije o tome zašto su te biljke negdje zelene a negdje crvene.

ŽELJEZO
Jedan od najčešćih mitova koji se čuje na tu temu je taj da velike količine željeza dovode do crvene boje u tih biljaka.
U uvjetima nedostatka željeza u akvariju , dodavanje željeza može ubrzati rast biljaka i po Liebigovom zakonu dolazimo do sljedećeg limitirajućeg nutrijenta, ako je taj nutrijent NO3 onda to objašnjava crvenilo (obješnjenje dalje u tekstu) , ali željezo ne utječe direktno na dobivanje crvene boje u biljaka pošto crveni pigmenti uopće ne sadrže željezo (za razliku od klorofila)
.
SVIJETLO
Jako svijetlo se isto često spominje kao glavni zaslužnik crvenila u biljaka.
Kod jakog svijetla postoji mogućnost da kad bilje stigne do vrha akvarija ono bude pod stresom i zato pocrvene vrhovi bilja ..
Postoji  mogućnost da je pod jakim svijetlom potražnja za dušikom puno veća i bilje ne može tako brzo apsorbirat potrebni dušik pa tako vrhovi pocrvene.
Ali , ima puno akvarija sa jakim svijetlom gdje te biljke ostanu zelene ako su dozirane veće količine NO3  tako da je i tu za crvenilo vjerovatno ''zaslužan'' limitirajući N.(vidi dolje)
Dobar izbor lampi odgovarajućeg spektra može pomoć isticanju crvene boje u biljkama.

PREMALO DUŠIKA (N)
Koji je onda pravi razlog zašto biljke pocrvene u nekim akvarijima?
Odgovor leži u dušiku , ili bolje rečeno manjku dušika (N)
Dušik u akvarij dodajemo u obliku nitrata (NO3) , a bilje ga troši i iz organskih izvora  , ribljeg izmeta ,  ostataka hrane itd ,  i to  u obliku amonija(NH4+) , uree i kao nusprodukt nitrifikacije, NO3.

Dušik je ključan element u molekulama klorofila.
Klorofil je zeleni pigment koji se nalazi u svim  biljkama, algama i cijanobakteriji.
Klorofil apsorbira plavi i crveni spektar svjetlosti a reflektira zeleni spektar , zato su biljke koje sadrže puno klorofila , zelene..

Smanjeni unos dušika smanjuje i proizvodnju klorofila koji je zaslužan za zelenu boju biljke.
Kad se razina klorofila smanji, onda se crveni pigmenti ( betalain , anthocyanin…) vide bolje pošto više nisu zamaskirani klorofilom.
Dodavanjem dušika , biljka ponovno pozeleni zbog povećane proizvodnje klorofila.
Znači , smanjenjem doziranja nitrata možemo postić crvenilo u biljaka , naravno ako dušik nije dostupan u većoj količini iz drugih izvora (riblji otpad , otpuštanje iz podloge itd).


Ova povezanost klorofila i dušika je dobro poznata u agrokulturi.
Na rižinim plantažama je zahtjevno održavati adekvatnu količinu dušika u poplavljenim poljima jer se dušik gubi na više načina.
Najviše dušika se izgubi zbog bakterija koje pretvaraju nitrate u dušične plinove.
Nadziranje eventualnog manjka dušika se vrši  klorofil metrom.
Klorofil metar je uređaj kojeg je razvila tvrtka ''Minolta Camera Company''  a kojim se mjeri količina klorofila u biljci.
U načelu , klorofilmetar mjeri količinu zelene boje na biljci i na taj se način  otkriva eventualno pomanjkanje dušika.

Smanjenjem dušika također limitiramo i sve enzime pa tako smanjujemo sposobnost biljke da hvata svijetlo i co2.

Postizanje crvenila smanjenjem nitrata nije baš preporučljiva metoda koja ako se i provodi mora se provodit postepeno.
Naime, prejako smanjenje nitrata može smanjiti stabilnost sustava ,  previše usporiti rast biljaka i na taj način smanjiti proizvodnju O2 što može naštetiti fauni i smanjiti  potrošnju NH4  i tako dovesti do pojave algi i cijanobakterije.
Najbolje je onda da su doziranja na dnevnoj bazi da se smanji mogućnost potpunog iscrpljivanja NO3 ,  ili pak  da to smanjenje NO3 bude kratkotrajno za potrebe fotosessiona i sl , a nakon toga se vratit na normalno doziranje.
Uz slabije svijetlo je lakše provest smanjenje nitrata  jer su zahtjevi bilja niži pa je lakše održavat stabilnu nisku razinu  NO3 (8-10ppm).
Podloga sa makroelementima može također pomoć u smanjenju rizika od prejakog limitiranja NO3.

Crvenilo biljke kod koje u optimalnim uvjetima prevladava kloroplast nije znak zdrave biljke iako se to nekad mislilo , nego je znak stresa.

Za povišen GH se smatra da može pomoći u pojačavanju crvene boje.

Isto tako se smatra i za velike količine CO2 koji povećava količinu crvenih pigmenta.
Ali istovremeno se može naći i crvenih biljaka u ''non CO2'' akvariima što bi značilo da CO2 nije toliko ključan za crvenu boju.



ZAKLJUČAK:

-   Veće količine željeza ne utječu direktno na crvenilo u biljki.
-   Jako svijetlo nije potrebno za dobivanje crvenih biljaka. Dobar odabir lampe može pomoć isticanju crvene boje.
-   Smanjivanje dušika (N) dovodi do crvenila biljaka.
-   Prejako smanjivanje NO3 nije preporučljivo jer može izazvat pojavu algi i cijanobakterije.
-       Crvenilo je znak stresa biljke.

« Zadnja izmjena: Siječanj 06, 2011, 20:41:24 poslijepodne od Cigo »

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Crvenilo akvarijskog bilja - mitovi i istine :
« Odgovori #1 u: Rujan 03, 2010, 12:20:16 poslijepodne »
što više učim manje znam  :D :D :D
a zašto su onda u nekim akvarijima biljke krasne, bujne i crvene, a u drugim te vrste iste slabašne i zelene? -?

Offline ibanezfrelon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1398
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: krk
    • ART IMAGE
Odg: Crvenilo akvarijskog bilja - mitovi i istine :
« Odgovori #2 u: Rujan 03, 2010, 12:33:59 poslijepodne »
što više učim manje znam  :D :D :D
a zašto su onda u nekim akvarijima biljke krasne, bujne i crvene, a u drugim te vrste iste slabašne i zelene? -?
Vjerovatno im u tom drugom akvariju puno toga fali ;)

Offline solaris

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 122
  • Spol: Ženski   Lokacija: Zagreb
Odg: Crvenilo akvarijskog bilja - mitovi i istine :
« Odgovori #3 u: Rujan 03, 2010, 12:36:54 poslijepodne »
uuuu wauu, sada mi je malo jasnije i necu se zaliti sto mi crvene biljke kada ih donesem doma pozelene :)

Offline lp

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
    • HAS - HrAquascape.org
Odg: Crvenilo akvarijskog bilja - mitovi i istine :
« Odgovori #4 u: Rujan 03, 2010, 12:39:29 poslijepodne »
a zašto su onda u nekim akvarijima biljke krasne, bujne i crvene, a u drugim te vrste iste slabašne i zelene? -?

Ključ je u manje svjetla i u dobroj podlozi, bogatoj makrolementima (aquasoil, zemlja za cvijeće i slično), pa gnojiš jako malo kroz vodeni stup, a dosta često uopće ne moraš ni gnojit, već biljka uzima preko korijena sve iz podloge. Nagledao sam se takvih akvarija ko u priči na Aqua-artu...sa onim njihovim Vlasinskim tresetom u podlozi, gdje ekipa ne gnoji uopće kroz vodu ili jako malo, te koriste manje svjetla. Tako radi i Amano i dosta scapera diljem svijeta koje koriste njegovu podlogu Aquasoil. Nije svuda EI u upotrebi.  ;)

Ja osobno ne koristim crvene biljke skoro nikad...pa nisam ni išao na tu varijantu.  


« Zadnja izmjena: Rujan 03, 2010, 12:44:43 poslijepodne od lp »

Offline nenchiTIS

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 263
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Velika Gorica
Odg: Crvenilo akvarijskog bilja - mitovi i istine :
« Odgovori #5 u: Rujan 03, 2010, 15:51:31 poslijepodne »
Nisam neki strucnjak, ali sam nedavno nesto proucavao oko navodnjavanja pri uzgoju kostunjicavog voca (ribizli, borovnice, kupine...) i u tom podrucju agrarne djelatnosti opce je prihvacena cinjenica da se kvalitetna crvena boja plodova postize zakiseljavanjem tla/treseta u kojem su sadnice.
Ne mogu tvrditi 100%, ali ako sam dobro shvatio u kiselijim uvjetima slabija je distribucija zeljeza, pa biljka u stanicama fiksira manje klorofila.

Ne znam ima li to kakovih poveznica, ali mislim da bi, uz sve gore navedeno, na crvenilo akvarijskog bilja mogao imati utjecaj i pH akvarija (kako vode, tako i podloge).

Mozda sam u krivu, ali mogao bi se i u "tom grmu kriti zeko" :)

Pozdrav

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: Crvenilo akvarijskog bilja - mitovi i istine :
« Odgovori #6 u: Rujan 03, 2010, 17:07:04 poslijepodne »
super objašnjeno  :klap: :klap: :up:
samo se sada postavlja pitanje do koje mjere smanjiti dušik, a da pri tom ne izazovemo kržljanje bilja i pojavu algi, a isto tako i cijanobakteriju?

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Crvenilo akvarijskog bilja - mitovi i istine :
« Odgovori #7 u: Rujan 03, 2010, 17:11:35 poslijepodne »
a kako objasniti to da sam ja prekjučer pojačao nitrate te da se ludwigia repens zacrvenila već nakon 2. gnojenja?

Offline ibanezfrelon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1398
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: krk
    • ART IMAGE
Odg: Crvenilo akvarijskog bilja - mitovi i istine :
« Odgovori #8 u: Rujan 03, 2010, 17:33:16 poslijepodne »
super objašnjeno  :klap: :klap: :up:
samo se sada postavlja pitanje do koje mjere smanjiti dušik, a da pri tom ne izazovemo kržljanje bilja i pojavu algi, a isto tako i cijanobakteriju?
Ha,ha , zato Barr i ne preporuča smanjivanje nitrata , smanjujemo biljki hranu zbog svog vizualnog užitka :D ..a to je loša hortikultura.
Ja sam se nekoliko puta uvjerio u to , smanjio sam NO3 na 10ppm tjedno i Aromatice su lijepo pocrvenile , ali ta je doza NO3 vjerovatno individualna za svaki akvarij...
....netko tko ima podlogu bogatu makroelementima  ,krcato riba , slabo svjetlo.. ..može možda proć i bez doziranja NO3 , dok će netko bez podloge , s malo faune i/ili jakim svijetlom morati dozirati češće i više od tih 10ppm tjedno.
Nakon dodavanja nitrata bilje rapidno počinje zelenit.. ..razmišljam da to ponovim i dokumentiram :)

Offline ibanezfrelon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1398
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: krk
    • ART IMAGE
Odg: Crvenilo akvarijskog bilja - mitovi i istine :
« Odgovori #9 u: Rujan 03, 2010, 17:42:49 poslijepodne »
Nisam neki strucnjak, ali sam nedavno nesto proucavao oko navodnjavanja pri uzgoju kostunjicavog voca (ribizli, borovnice, kupine...) i u tom podrucju agrarne djelatnosti opce je prihvacena cinjenica da se kvalitetna crvena boja plodova postize zakiseljavanjem tla/treseta u kojem su sadnice.
Ne mogu tvrditi 100%, ali ako sam dobro shvatio u kiselijim uvjetima slabija je distribucija zeljeza, pa biljka u stanicama fiksira manje klorofila.

Ne znam ima li to kakovih poveznica, ali mislim da bi, uz sve gore navedeno, na crvenilo akvarijskog bilja mogao imati utjecaj i pH akvarija (kako vode, tako i podloge).

Mozda sam u krivu, ali mogao bi se i u "tom grmu kriti zeko" :)

Pozdrav
Vidiš zanimljivo , možda se jednom dođe i do takovih saznanja ;)
Ne razumijem se u borovnice i kupine ali jedina povezanost sa ph koju ja znam je ta da utječe na nijansu boje kod Anthocyanina , crvenog pigmenta kojeg sam u članku spomenuo. O ph ovisi hoće li boja bit više ili manje ljubičasta itd.
Ali baš da može ph utjecat na klorofil u akvariju , to ne znam , nisam čuo za tu informaciju.

Offline ibanezfrelon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1398
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: krk
    • ART IMAGE
Odg: Crvenilo akvarijskog bilja - mitovi i istine :
« Odgovori #10 u: Rujan 03, 2010, 17:51:09 poslijepodne »
a kako objasniti to da sam ja prekjučer pojačao nitrate te da se ludwigia repens zacrvenila već nakon 2. gnojenja?
Teško je ovako reć napamet u čemu je stvar ...
Za bilo kakve ''pokuse'' u akvariju je preduvjet da je rast bilja odličan , stabilan , da bilje nije limitirano nijednim nutrijentom , onda se mogu promatrat utjecaji smanjivanja ili pojačavanja nitrata itd.
Ludwigije općenito imaju nešto više crvenog pigmenta , repens je meni lijepa crvena i na 50ppm nitrata pa možda ona i nije najbolji primjer za ovo..
Pokušaj sa limnophilom ili rotalom  ;)

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: Crvenilo akvarijskog bilja - mitovi i istine :
« Odgovori #11 u: Rujan 03, 2010, 17:56:59 poslijepodne »
....netko tko ima podlogu bogatu makroelementima  ,krcato riba , slabo svjetlo.. ..može možda proć i bez doziranja NO3 ,

istina, može se proć bez dodavanja, al opet si i sam ovdje spomeuo da iam bogatu podlogu, puno riba, slabo svijetlo, pa to je sve izvor nitrata u vodi, a s time da se bilje koristi njime, prilagođava se uvjetima bez co2, koje onda okuplja il skuplja na enzime..al sad ga kompliciram, više u jednom članku/temi koji pripremam, znaš o čem se radi, pa čemo sutra navečer zajedno proć kroz njega, onak uz pivicu lagano  :up:

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Crvenilo akvarijskog bilja - mitovi i istine :
« Odgovori #12 u: Rujan 03, 2010, 19:09:08 poslijepodne »
trenutno mi je limnophila potpuno zelena (a bila je crvena tj ljubičasta) pa ću vidjeti.
rotali su se prije rumenili listići ali samo direkt ispod lampi kad je dosegnula površinu.

Offline nenchiTIS

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 263
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Velika Gorica
Odg: Crvenilo akvarijskog bilja - mitovi i istine :
« Odgovori #13 u: Rujan 03, 2010, 19:15:10 poslijepodne »
Pozdrav
[/quote]
Vidiš zanimljivo , možda se jednom dođe i do takovih saznanja ;)
Ne razumijem se u borovnice i kupine ali jedina povezanost sa ph koju ja znam je ta da utječe na nijansu boje kod Anthocyanina , crvenog pigmenta kojeg sam u članku spomenuo. O ph ovisi hoće li boja bit više ili manje ljubičasta itd.
Ali baš da može ph utjecat na klorofil u akvariju , to ne znam , nisam čuo za tu informaciju.
[/quote]

Da u pravu si, kod recenog voca se radi o nijansama crvene boje, odnosno zakiseljavanjem se postiže željena nijansa crvenila ploda.
No, isto tako, kao kemicar po struci, znam da pri razlicitim vrijednostima pH, zeljezo, odnosno zeljezni ioni, kompleksiraju u razlicite spojeve.
Takvi razliciti spojevi, nagadjam, razlicito se ditribuiraju u biljkama, a takva pak razlicita distribucija razlicitih kompleksnih soli rezultira razlicitim razinama iskoristenosti zeljeza.
U konacnici, to pak rezultira razlicitom razinom klorofila u samim biljkama.
Pretpostavaljam da manje klorofila automatski znaci vise beta karotena i/ili drugih crvenih pigmenata karakteristicnih za pojedinu vrstu biljke.

Ko sto rekoh, ipak vecinu ovog samo nagadjam, a tko zna sta ce se u buducnosti akvaristike pokazati kao pravi razlog sto su neke biljek u jednom akvariju crvene, a u drugom pak ne.

Pozdrav

Offline nenchiTIS

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 263
  • Spol: Muški   Dob: 50
  • Lokacija: Velika Gorica
Odg: Crvenilo akvarijskog bilja - mitovi i istine :
« Odgovori #14 u: Rujan 03, 2010, 19:40:02 poslijepodne »
Hmmmm, sad kad sam se uhvatio pH, kao parametra koji bi indirektno mogao imati utjecaj na crvenilo bilja upala mi je u oci jos jedna stvar koja bi potencijalno mogla drzati vodu u mojoj teoriji.
Spominje se suficit/deficit NO3 kao jedan od mogucih utjecaja na crvenilo.
Naiem i razlicite razine NO3 u akvariju, takodjer imaju utjecaja na pH vrijednosti.
Recimo da NO3 dodajemo u obliku KNO3; taj KNO3 u vodenoj otopini (izmedju ostalog) oslobadja K+ i NO3- ione. Dio slobodnih NO3- iona izreagira sa slobodnim H+ ionima, a u akvariskoj vodi (ili bilo kojoj drugoj vodi) povecava se kolicina OH- iona, sto pak u konacnici rezultira povecanjem alkalnosti u akvariju. Naravno tu i dio K+ iona izreagira sa OH- ionima, pa je sustav do neke razine i dalje u ravnotezi...ali, u nekom trenu ta ravnoteza se nuzno mora posemeriti.
Ovo stoji u teoriji, ali u praksi, odnosno nasim akvarijima (koji je svaki za sebe poseban) odvija se hrpu drugih kemijskih i biokemijskih reakcija, tako da je bez znatno studioznijeg znanstvenog pristupa tesko utvrditi sta je zapravo na stvari.

Pozz

Offline ibanezfrelon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1398
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: krk
    • ART IMAGE
Odg: Crvenilo akvarijskog bilja - mitovi i istine :
« Odgovori #15 u: Rujan 03, 2010, 19:49:23 poslijepodne »

Da u pravu si, kod recenog voca se radi o nijansama crvene boje, odnosno zakiseljavanjem se postiže željena nijansa crvenila ploda.
No, isto tako, kao kemicar po struci, znam da pri razlicitim vrijednostima pH, zeljezo, odnosno zeljezni ioni, kompleksiraju u razlicite spojeve.
Takvi razliciti spojevi, nagadjam, razlicito se ditribuiraju u biljkama, a takva pak razlicita distribucija razlicitih kompleksnih soli rezultira razlicitim razinama iskoristenosti zeljeza.
U konacnici, to pak rezultira razlicitom razinom klorofila u samim biljkama.
Pretpostavaljam da manje klorofila automatski znaci vise beta karotena i/ili drugih crvenih pigmenata karakteristicnih za pojedinu vrstu biljke.

Ko sto rekoh, ipak vecinu ovog samo nagadjam, a tko zna sta ce se u buducnosti akvaristike pokazati kao pravi razlog sto su neke biljek u jednom akvariju crvene, a u drugom pak ne.

Pozdrav
Ako i ima nečeg u tome da ph indirektno mijenjajući apsorpciju Fe ima utjecaja na izmjenu boje , to opet nebi imalo veze sa količinom doziranog Fe.. ..tj nebi to nikako pobijalo tvrdnju da doziranje veće količine željeza nema utjecaja na boju itd.
...niti ne kažem da si ti to pokušao reć nego čisto  razmišljam naglas , nisam kemičar niti išta sl po struci :)
« Zadnja izmjena: Rujan 03, 2010, 21:45:09 poslijepodne od ibanezfrelon »

Offline ibanezfrelon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1398
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: krk
    • ART IMAGE
Odg: Crvenilo akvarijskog bilja - mitovi i istine :
« Odgovori #16 u: Rujan 03, 2010, 19:57:00 poslijepodne »
Hmmmm, sad kad sam se uhvatio pH, kao parametra koji bi indirektno mogao imati utjecaj na crvenilo bilja upala mi je u oci jos jedna stvar koja bi potencijalno mogla drzati vodu u mojoj teoriji.
Spominje se suficit/deficit NO3 kao jedan od mogucih utjecaja na crvenilo.
Naiem i razlicite razine NO3 u akvariju, takodjer imaju utjecaja na pH vrijednosti.
Recimo da NO3 dodajemo u obliku KNO3; taj KNO3 u vodenoj otopini (izmedju ostalog) oslobadja K+ i NO3- ione. Dio slobodnih NO3- iona izreagira sa slobodnim H+ ionima, a u akvariskoj vodi (ili bilo kojoj drugoj vodi) povecava se kolicina OH- iona, sto pak u konacnici rezultira povecanjem alkalnosti u akvariju. Naravno tu i dio K+ iona izreagira sa OH- ionima, pa je sustav do neke razine i dalje u ravnotezi...ali, u nekom trenu ta ravnoteza se nuzno mora posemeriti.
Ovo stoji u teoriji, ali u praksi, odnosno nasim akvarijima (koji je svaki za sebe poseban) odvija se hrpu drugih kemijskih i biokemijskih reakcija, tako da je bez znatno studioznijeg znanstvenog pristupa tesko utvrditi sta je zapravo na stvari.

Pozz
Sumnjam da je promjena Ph zbog doziranja makroelemenata  zaslužna za crvenilo..
..ima mnogo akvarija sa jako niskim Ph gdje bilje ostaje zeleno kod doziranja dovoljnog NO3.
CO2 isto može jako smanjit ph pa svejedno kod doziranja NO3 bilje teško crveni.
Možda ima nešto i u tome ali vjerujem u puno manjoj mjeri kad je ostalo nezamjećeno.

Ali lijepo je čut neke nove teorije :klap:

Offline lp

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
    • HAS - HrAquascape.org
Odg: Crvenilo akvarijskog bilja - mitovi i istine :
« Odgovori #17 u: Rujan 04, 2010, 00:17:14 prijepodne »
I opet napraviste cijelu nauku...Cigo i ja se trudimo približit aquascaping ljudima i pokazat da to nije uopće tako komplicirano, a ovdje opet besjede i besjede o ph, o premalo nitrata, o previše nitrata, o ovoliko željeza, o kiselosti za crvene biljke, samo fali još koji graf i još malo znanstevnih činjenica, pa da ljudi mogu doktorirat teoriju o biljnoj akvaristici i opet ne znat složit akvarij.  :roll:

Jedina je istina u vezi crvenih biljaka slijedeće:  pored ovdje, od Ibaneza svako malo spominjanog i prevođenog Tom Barra, treba pojasnit da postoje i drugi načini gnojenja...a to je i preko podloge (koje je kod nas najviše uvaženi kolega Tuljan uveo sa zemljom za cvijeće). Kod takvih vrsta podloge tipa treset, zemlje za cvijeće, aquasoil i slične, podloga omogućava opskrbu biljaka sa svim makro i mikroelementima...to u kombinaciji sa normalnim svjetlom (2 t5 lampe duž akvarija ili 3-4 t8 lampe) i sa dodavanjem co2, daje fantastične rezultate u rastu biljaka te je gnojenje preko vode svedeno na minimum. U takvim akvarijima ćete srest najčešće "bloody" crvene biljke dok je sa doziranjem preko vode to puno teže postić zbog visokih nitrata.  ;)

Tako Vam rade većina mahera sa Creative Aquascaping Uniona, tako radi Takashi Amano i većina scapera kojima se divimo. Samo progooglajte ta imena tko nije čuo. Nije bez razloga aquasoil (slično je i zemlja za cvijeće) proglašena najboljom podlogom od većine scapera. Svaka čast Tom Barru, al ovi svi kojima se divimo koriste gnojenje preko podloge, a ne EI doziranje. Tako su i listovi biljaka tih mahera manji, biljke puno crvenije...dok je sa EI sve "oversized" a crvene biljke zelene jer se pumpa sistem, pa onda Tom Barr mora napisat "myth busted" teme o crvenim biljama, a i sam koristi aquasoil u svojim akvarijma. :D

Sve ima svoje prednosti i mane:
- EI doziranje (ide tekst uskoro o tome) - potpuna kontrola nad gnojivima u akvariju, puno lakše startat akvarij tako, mane sam napisao iznad.
- preko podloge: teže na početku jer treba mjenjat vodu češće dok se biljke ne razrastu jer zemlja pušta nutrijente, a nema ih šta trošit, no kad se ustabili sve, akvarij može funkcionirat sam za sebe, dugo dugo.  

Ibanez sve pohvale za trud oko svega, al puno bi više svi naučili kad bi ti to svoje slobodno vrijeme, stečeno iskustvo i to što si pročitao na barreportu, pretočio fino u jednu temu o svom o biljnom akvariju gdje bi mi vidjeli sve na primjeru, da vidimo na temelju čega je to o čemu pišeš i daješ savjete drugima.  ;)  :)
« Zadnja izmjena: Rujan 04, 2010, 00:33:10 prijepodne od lp »

Offline ibanezfrelon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1398
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: krk
    • ART IMAGE
Odg: Crvenilo akvarijskog bilja - mitovi i istine :
« Odgovori #18 u: Rujan 04, 2010, 04:05:01 prijepodne »
Hmmm, pretpostavio sam da će Lp-ju prisjest čim je  Nenchi spomenuo one kupine i Ph  :D
Citat:
I opet napraviste cijelu nauku...Cigo i ja se trudimo približit aquascaping ljudima i pokazat da to nije uopće tako komplicirano, a ovdje opet besjede i besjede o ph, o premalo nitrata, o previše nitrata, o ovoliko željeza, o kiselosti za crvene biljke, samo fali još koji graf i još malo znanstevnih činjenica, pa da ljudi mogu doktorirat teoriju o biljnoj akvaristici i opet ne znat složit akvarij.
Ti i Cigo to jako dobro radite , svatko neka piše ono šta ga zanima i šta ga razumije , vjerujem da i ''znanstvene činjenice'' mnoge zanimaju pa tako sam ja napisao par tih činjenica pa neka čita koga zanima a koga ne zanima... ...nije lektira , ne mora čitat :D
Aquascaping nije ugrožen ovom temom , pa samo je objašnjeno zbog čega bilje crveni.
Citat:
Jedina je istina u vezi crvenih biljaka slijedeće:  pored ovdje, od Ibaneza svako malo spominjanog i prevođenog Tom Barra, treba pojasnit da postoje i drugi načini gnojenja...a to je i preko podloge (koje je kod nas najviše uvaženi kolega Tuljan uveo sa zemljom za cvijeće). Kod takvih vrsta podloge tipa treset, zemlje za cvijeće, aquasoil i slične, podloga omogućava opskrbu biljaka sa svim makro i mikroelementima...to u kombinaciji sa normalnim svjetlom (2 t5 lampe duž akvarija ili 3-4 t8 lampe) i sa dodavanjem co2, daje fantastične rezultate u rastu biljaka te je gnojenje preko vode svedeno na minimum. U takvim akvarijima ćete srest najčešće "bloody" crvene biljke dok je sa doziranjem preko vode to puno teže postić zbog visokih nitrata
Kako zbog visokih nitrata  -?  pa gnpjenje kroz vodeni stup nam je skroz pod kontrolom i možemo dodavati nitrata koliko želimo , ili ih čak ne dodavati ako tako želimo.
Jedino je sa dobrom podlogom to sigurnije radit jer su manje šanse ostanka bez nitrata i popušit deficit.
Citat:
Tako Vam rade većina mahera sa Creative Aquascaping Uniona, tako radi Takashi Amano i većina scapera kojima se divimo. Samo progooglajte ta imena tko nije čuo. Nije bez razloga aquasoil (slično je i zemlja za cvijeće) proglašena najboljom podlogom od većine scapera. Svaka čast Tom Barru, al ovi svi kojima se divimo koriste gnojenje preko podloge, a ne EI doziranje. Tako su i listovi biljaka tih mahera manji, biljke puno crvenije...dok je sa EI sve "oversized" a crvene biljke zelene jer se pumpa sistem, pa onda Tom Barr mora napisat "myth busted" teme o crvenim biljama, a i sam koristi aquasoil u svojim akvarijma.
Koliko sam ja mogao primjetit , Barr uvijek predlaže dobru podlogu
Citat:
Ibanez sve pohvale za trud oko svega, al puno bi više svi naučili kad bi ti to svoje slobodno vrijeme, stečeno iskustvo i to što si pročitao na barreportu, pretočio fino u jednu temu o svom o biljnom akvariju gdje bi mi vidjeli sve na primjeru, da vidimo na temelju čega je to o čemu pišeš i daješ savjete drugima.
Hvala na pohvali .
U puno toga o čemu pišem sam se uvjerio na svojim akvarijima , inače nebi ni pisao o tome  ,  jedino šta se nisam sjetio to dokumentirat, poslikat itd.
...bio bi to dobar prilog temi..
Ali  može se to i naknadno , tvrdnju o niskom N je prilično lako dokazat isto kao i tvrdnju o Fe  ,   ne treba puno vremena za to pa možda još i priložim pokus temi, ako budem imao vemena.
Temu o mom akvariju imam ali ne obnavljam ju , znaš i sam da mi je aquascape na lošoj razini , valjda zato što me ne zanima toliko...
...ali bilje mi je zdravo , nemam problema sa algama i ako mogu nekom pomoć u tom djelu , zašto ne.. ..kad već ne mogu u aquascapeu.




Offline pravda

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1515
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Dalj
Odg: Crvenilo akvarijskog bilja - mitovi i istine :
« Odgovori #19 u: Rujan 04, 2010, 07:17:22 prijepodne »
Lijepe biljke i akvarij,za ostalo   Mislim,čitam ovo od 5 sati jutros,sve što ste napisali stoji i dobro je imati tako dobro objašnjene stvari,ali ja bih neko pučko objašnjenje  :D .Recimo da li bi profito zadovoljio potrebe bilja u mom akvariju i slično,osim toga kako je napisano ranije isto mislim da je svaki akvarij individualan i da na koncu pomoću ovakvih smjernica trebali bi pronaći odgovarajući omjer gnojidbe za svoj akvarij.Meni osobno dobro izgleda kad rotala na vrhu ima crvenkastu boju ili neka od kripti,ali opet ja sam u ovim vodama,tek nekih 5-6 mjeseci,pa nisam baš kompetentan za stručne analize,ja sam više onako za seljačka objašnjenja  :up:

Offline lp

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
    • HAS - HrAquascape.org
Odg: Crvenilo akvarijskog bilja - mitovi i istine :
« Odgovori #20 u: Rujan 04, 2010, 09:44:20 prijepodne »
Hmmm, pretpostavio sam da će Lp-ju prisjest čim je  Nenchi spomenuo one kupine i Ph  :D
...Aquascaping nije ugrožen ovom temom , pa samo je objašnjeno zbog čega bilje crveni.

Nije ugrožen naravno....al ja uopće nisam mislio na aquscaping, nego na jednostavno objašnjavanje svakome razumljivo. Kad dođe netko i poželi se bavit biljnom akvaristikom prije da će ga odbit naširoko pisanje o svemu i svačemu, spominjanje raznih parametara, (ph, fk, žlj, nisko ovo visoko ovo, ovo utječe ovo ne, ovoliko ppm da, ovoliko mg/l ne)...nego da će ga privuć.  ;)

Kako zbog visokih nitrata  -?  pa gnpjenje kroz vodeni stup nam je skroz pod kontrolom i možemo dodavati nitrata koliko želimo , ili ih čak ne dodavati ako tako želimo.
Jedino je sa dobrom podlogom to sigurnije radit jer su manje šanse ostanka bez nitrata i popušit deficit.

Jesi probao gnojit EI bez nitrata malo duže? Probaj pa ćeš vidjet šta je rezultat...nije to baš tako. Da imam crvene biljke mene bi zanimalo da su one stalno crvene, a ne jedan tjedan prije slikanja.

Koliko sam ja mogao primjetit , Barr uvijek predlaže dobru podlogu.

Da, al nikad ne objašnjava kako akvariji poznatih biljnih akvarista koji osvajaju nagrade i izgledaju 10 ljepše, funkcioniraju bez dodavanja gnojiva kroz vodu...što bi, zamisli samo, ispalo da može i drugačije nego što tvrdi. Kako se usuđuju samo.  :D

Temu o mom akvariju imam ali ne obnavljam ju , znaš i sam da mi je aquascape na lošoj razini , valjda zato što me ne zanima toliko...
...ali bilje mi je zdravo , nemam problema sa algama i ako mogu nekom pomoć u tom djelu , zašto ne.. ..kad već ne mogu u aquascapeu..

Čuj najlakše je tako napisat, aquscape mi je na lošoj razini i ne zanima me...u ovom našem virtualnom svijetu naši akvariji govore za nas. Da ti hoćeš, recimo sa ovih tvojih slika, bez ikakvih problema bi napravio malo reda u akvariju - prednji, srednji i zadnji plan, pa bi to izgledalo već dobro.  Da odradiš samo jedan biljni akvarij, sa svim svojim fazama od cikliranja do fotografiranja, više bi ti značilo nego 100 stranica barreporta ili šta napiše Takashi Amano. Možda kad oblikuješ jedan grm ili staviš grane, one počnu blokirat protok pa moraš malo mjenjat i bolje to napravit...za drugi put ćeš znat.  To je ono što ja hoću reć i stalno govorim. Smočite ruke u akvarij i "delajte" rekao bi Bandić, pustit stalno žvakanje teorije. Svi dijele savjete...a bez ijednog odrađenog biljnog akvarija.  :nerv:

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Crvenilo akvarijskog bilja - mitovi i istine :
« Odgovori #21 u: Rujan 04, 2010, 10:33:15 prijepodne »
Nije ugrožen naravno....al ja uopće nisam mislio na aquscaping, nego na jednostavno objašnjavanje svakome razumljivo. Kad dođe netko i poželi se bavit biljnom akvaristikom prije da će ga odbit naširoko pisanje o svemu i svačemu, spominjanje raznih parametara, (ph, fk, žlj, nisko ovo visoko ovo, ovo utječe ovo ne, ovoliko ppm da, ovoliko mg/l ne)...nego da će ga privuć.  ;)

ma ne bih se baš složio. još kad bi mi netko objasnio utjecaj redox potencijala na alge i crvenilo biljke ja bih bio jako sretan  :D

Offline opijum

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 339
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Jarun
Odg: Crvenilo akvarijskog bilja - mitovi i istine :
« Odgovori #22 u: Rujan 04, 2010, 10:57:16 prijepodne »
Svaka čast na trudu i iscrpnom proučavanju meni dosadne literature vezane za mikro i makro elemente. Siguran sam da če nekome pomoči :up:
Ja kod tebe vidim samo jednu crvenu biljku a mislio sam da če to biti crveno zeleni akvarij a ne zeleni sa jedva crvenog.
Slažem se sa svime što je lp napisao u prijevodu ruke u akvarij zasadi "crvenih biljaka" pa nam dokaži to što pišeš, da mi kroz male ekrane vidimo to u praksi a ne citirati Barra ili kako se zove taj cijenjeni gospodin.

Offline lp

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
    • HAS - HrAquascape.org
Odg: Crvenilo akvarijskog bilja - mitovi i istine :
« Odgovori #23 u: Rujan 04, 2010, 11:14:33 prijepodne »
Evo ja sam čuo za taj redox potencijal, rubisco i slične znanstvene stvari...al ne znam šta je to, a pravo da ti kažem nije me nešto niti briga. Šta će to meni koristit u aquascapingu. I jel me to sprečava da imam biljni akvarij, bez algi, koji dobro izgleda? A to vjerujem da je velikoj većini cilj.

Napravio sam jedan, pa naučio nešto, pa drugi pa opet naučio hrpu toga, pa treći itd. i sa svakim steknem novo iskustvo i naučim još. Ne samo o aquscapingu, nego i o biljkama i algama. Nisam se rodio sa tim, niti mi se netko bavio akvaristikom bliži da mi pokaže, niti su se akvariji sami napravili. Pročitao sam kako se gnoji otprilike i šta biljke trebaju za rast i krenuo...smežurane ruke i šišaj, sadi, vadi, čupaj kume i šta bude bude. Nekad dobro, nekad malo manje dobro...znat ću za idući put. Super ako hoće netko na forumu pokazat kako on to radi, pa naučim dodatno i to je to. Samo praksa i praksa uz vrlo malo teorije, a ne obrnuto. ;)
« Zadnja izmjena: Rujan 04, 2010, 11:19:23 prijepodne od lp »

Offline solaris

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 122
  • Spol: Ženski   Lokacija: Zagreb
Odg: Crvenilo akvarijskog bilja - mitovi i istine :
« Odgovori #24 u: Rujan 04, 2010, 12:26:03 poslijepodne »
Jedina je istina u vezi crvenih biljaka slijedeće:  pored ovdje, od Ibaneza svako malo spominjanog i prevođenog Tom Barra, treba pojasnit da postoje i drugi načini gnojenja...a to je i preko podloge (koje je kod nas najviše uvaženi kolega Tuljan uveo sa zemljom za cvijeće). Kod takvih vrsta podloge tipa treset, zemlje za cvijeće, aquasoil i slične, podloga omogućava opskrbu biljaka sa svim makro i mikroelementima...to u kombinaciji sa normalnim svjetlom (2 t5 lampe duž akvarija ili 3-4 t8 lampe) i sa dodavanjem co2, daje fantastične rezultate u rastu biljaka te je gnojenje preko vode svedeno na minimum. U takvim akvarijima ćete srest najčešće "bloody" crvene biljke dok je sa doziranjem preko vode to puno teže postić zbog visokih nitrata.  ;)


ok ovo mi je vec puno razumljivije, puno jednostavnije i ovdje razumijem sto treba raditi. pojasnjeno za tukce bez iskustva :) hvaaalaaa

Offline Tuljan

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1504
Odg: Crvenilo akvarijskog bilja - mitovi i istine :
« Odgovori #25 u: Rujan 04, 2010, 14:40:30 poslijepodne »
Lagani off topic ali kako je tema krenula nemogu a da ne komentiram.
Lp nismo svi naudreni umjetnici (aquascap je umjetnost ma koliko mi šutili o tome  :) ) i neki od nas (jako rijetki)  akvaristici pristupamo kao "znanosti" zato nevidim razlog da kritiziraš Ibanezfrelona ako ga više zanima ekologija sistema i fiziologija bilja nego samo slaganje scapova, svakom bedaku njegvo veselje  :). Ja uz sve svoje praktično  znanje i pročitanu literaturu nikad neču znati složiti scape ni blizu tvog jer nemam umjetničku crtu u sebi ali nevidim to kao razlog da me prestane zanimati što se događa u tim našim staklenim kockama  :).

Ibanezfrelon vidim da si oduševljen s Barom, ok je lik ali ko i mnogi drugi uvjeren je da je ispravno samo ono što on radi i da ne prolazi ništa drugo, pratim njegov rad nešto duže pa znam da je u zadnjih nekoliko godina često mjenjao svoje teorije (to je i u redu prihvača ako negdje fula) i neke od njih su bile dosta krive. Prati malo i što drugi pišu, usporedi s Tomovim načinom i vidičeš da i jedni i drugi imaju super rezultate a održavaju akvarije oprečno. Na kraju prosječnom scaperu ništa od tog nije ni interesantno, zato sam ja i prestao pisati po forumu  :) Kad se sjetim kakve je gluposti Filipe Oliviera ispitivao prije jedno dvije godine kad je krenuo raditi displej s diskusima rekao bi da je čovjek totalni početnik a ne svijetski priznati scaper, ali očito mu to do tad nije trebalo da slaže vrhunske tankove.

On topic
Crvenilo u biljaka izaziva stres (ako biljka nije u osnovi samo crvena npr crveni lotus) , najčešče izazvan deficitom nekog od makroelemenata.
Taj deficit može biti apsolutan, znači tog elementa jednostavno nema dosta (oov što priča Tom) ili relativan.
Ovo relativno nam je u akvaristici obično interesantnije, znači elementa ima dosta ali mi na neki način "natjeramo" biljku da raste brže nego što može ugraditi taj element u svoje tkivo. E tu u igru ulaze i jako svijetlo i puno CO2 i limitiranje PO4.
I kod slabog osvjetljenja i malo CO2 je opet moguče natjerati biljku da "raste brže" nego što može vezati dušik jer joj je cijeli metabolizam usporen.
Ima još faktora ali za sad nek ostane na vom. 

 
 
ZAGREB-SESV. KRALJEVEC/HRVATSKA

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Crvenilo akvarijskog bilja - mitovi i istine :
« Odgovori #26 u: Rujan 04, 2010, 14:45:52 poslijepodne »
ja bi samo još štel reć da je PPS Pro bolji od EC jer su biljke crvene, barem limnophila aromatica i ludwigie.
nadam se bogatom flamu  :D :D :D

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: Crvenilo akvarijskog bilja - mitovi i istine :
« Odgovori #27 u: Rujan 04, 2010, 15:08:25 poslijepodne »
Evo ja sam čuo za taj redox potencijal, rubisco i slične znanstvene stvari...al ne znam šta je to, a pravo da ti kažem nije me nešto niti briga. Šta će to meni koristit u aquascapingu.

rubisco = skraćenica od enzima ribuloza-1,5-bisfosfat karboksilaza oksigenaza, koji sudjeluje u fazi calvinovog cilusa (učio to na faksu  :P, pa ću kasnije objasnit što je to), i on je katalizator (enzimi = katalizatori),. ukratko on katalizira karboksilaciju ili o ksigenaciju ribuloze 1,5 biofosfata sa ugljikom ili kisikom i zato je po meni ok razumjeti fiziologiju bilje, jer bez nje nema niš..

calvinov ciklus ili ti calvin-benson-basshamov ciklus je serija biokemijskih reakcija koje se odvijaju u kloroplastima kod fotosintetičkih organizama.ovim ciklusom fotoautotrofni i hemoautotrofni organizmi fiksiraju co2 kao glukozu i vodu..jednostavno..

mislim da su takve teme ok, jer ako ne poznajemo fiziologiju bilja, onda ne može ništa niti planirati sa biljem, kako i što ga pravilno njegovati  ihraniti..ista stvar je i u medicini i veterini, što mi je struka  :)
« Zadnja izmjena: Rujan 04, 2010, 15:20:45 poslijepodne od cannibal »

Offline ibanezfrelon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1398
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: krk
    • ART IMAGE
Odg: Crvenilo akvarijskog bilja - mitovi i istine :
« Odgovori #28 u: Rujan 04, 2010, 15:41:26 poslijepodne »
, zato sam ja i prestao pisati po forumu 
Nažalost..

Offline ibanezfrelon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1398
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: krk
    • ART IMAGE
Odg: Crvenilo akvarijskog bilja - mitovi i istine :
« Odgovori #29 u: Rujan 04, 2010, 15:45:03 poslijepodne »
ja bi samo još štel reć da je PPS Pro bolji od EC jer su biljke crvene, barem limnophila aromatica i ludwigie.
nadam se bogatom flamu  :D :D :D
PPS bolji od Easy Carba? -?

Aaaaa, misliš EI? :D :D :D :D

Offline lp

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
    • HAS - HrAquascape.org
Odg: Crvenilo akvarijskog bilja - mitovi i istine :
« Odgovori #30 u: Rujan 04, 2010, 16:23:45 poslijepodne »
Jesus, past će kiša...Tuljan se javio na slatkovodni forum.  :g03f0:  :D

Da ti odmah kažem, malo kakiš...nit sam ja tako nadaren, niti si ti loš u aquascapingu. Dapače, ono par postava zadnjih šta si složio su bili fantastični i ne bih se uopće bunio da ih imam doma. Nemoj biti preskroman. :up:  ;)

Šteta što nisi češće na forumu više, al tko zna...možda se opet motiviraš. Svima bi koristilo puno tvoje ogromno iskustvo.

Ibaneza ne kritiziram uopće...nije se valjda stekao takav dojam. Nego "štreber" (;) ibanez) ima potencijala i zanimaju ga biljke, pa bi moglo biti nešto od njega, a ja ga pokušavam natjerat da to konkretizira malo u aquascaping. I njega i sve ostale da malo više moče ruke, a malo manje troše tipkovnicu jer ne možeš neke stvari pročitat na forumu. A tko god šta priča, svatko bi volio imat lijepi biljni akvarij u kući.

Kako sam sa Cigom angažiran oko aquascape na site-u pokušavamo malo ljude animirat više oko toga, početnike i naprednije, i pokazat da to nije nešto strašno...pokušavamo dignut malo aquascaping kod nas na višu razinu. I onda naravno da dobijem gastritis kad se od svega toga pokušava napravit nešto komplicirano, kao da je držat biljke u akvariju ne znam kakav problem. Također mi nije baš najjasnije kako netko tko nije složio nikad biljni akvarij, se osjeća pozvanim davat savjete oko toga. To je postalo dosta učestalo, pa kakim i ja malo više u zadnje vrijeme, al eto nastojat ću da ne radim to jer ipak ovo je forum i svatko može pisat što želi. Govorit ću kroz akvarije i tekstove, možda to bude bolje nego ovako trošit vrijeme. :)

Pih hebo demokraciju...nije to tako bilo u moje vrijeme. :D
« Zadnja izmjena: Rujan 05, 2010, 11:33:17 prijepodne od lp »

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Crvenilo akvarijskog bilja - mitovi i istine :
« Odgovori #31 u: Rujan 04, 2010, 16:24:11 poslijepodne »
Uh da, od EI. Bah, više ne znam baciti ni udicu kako spada :D :D :D
evo vidi:

Offline lp

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
    • HAS - HrAquascape.org
Odg: Crvenilo akvarijskog bilja - mitovi i istine :
« Odgovori #32 u: Rujan 04, 2010, 16:26:02 poslijepodne »
Evo ja sam čuo za taj redox potencijal, rubisco i slične znanstvene stvari...al ne znam šta je to, a pravo da ti kažem nije me nešto niti briga. Šta će to meni koristit u aquascapingu.

rubisco = skraćenica od enzima ribuloza-1,5-bisfosfat karboksilaza oksigenaza, koji sudjeluje u fazi calvinovog cilusa (učio to na faksu  :P, pa ću kasnije objasnit što je to), i on je katalizator (enzimi = katalizatori),. ukratko on katalizira karboksilaciju ili o ksigenaciju ribuloze 1,5 biofosfata sa ugljikom ili kisikom i zato je po meni ok razumjeti fiziologiju bilje, jer bez nje nema niš..

calvinov ciklus ili ti calvin-benson-basshamov ciklus je serija biokemijskih reakcija koje se odvijaju u kloroplastima kod fotosintetičkih organizama.ovim ciklusom fotoautotrofni i hemoautotrofni organizmi fiksiraju co2 kao glukozu i vodu..jednostavno..

mislim da su takve teme ok, jer ako ne poznajemo fiziologiju bilja, onda ne može ništa niti planirati sa biljem, kako i što ga pravilno njegovati  ihraniti..ista stvar je i u medicini i veterini, što mi je struka  :)

Još jedan štreber...thanx na informacijama. :D

Ja ne poznajem fiziologiju bilja pa mogu svašta planirat sa njim. Znači ne moram to sve znat, već samo najosnovnije za rast biljaka.

Offline cigo

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2453
Odg: Crvenilo akvarijskog bilja - mitovi i istine :
« Odgovori #33 u: Rujan 04, 2010, 17:01:31 poslijepodne »
uh kakva galama nastala oko malo crvenog bilja  :D

Ovo što je ibanez napisao je ok i nešto sam od toga i ja kod barra čitao po forumu, no mene zanimaju konkretni rezultati kao što je i Lp napisao. Upravo sam u testnoj fazi te teorije i za sada mi daje slabe rezultate, makar ne mogu osporiti da mi se rotala nije počela za početak malo žutiti (al pozitivno), a neki višlji vrhovi su pocrvenili. Ovi višlji su crveni pretpostavljam zato što su bliže površini i rasvjeti. Dodavanje željeza nije tako glupa teorija, jučer sam gledao da i on s njime postiže crvenilo i hvalio se kako dodaje u akvarij 1-2 ppm željeza dnevno. Uskoro ću i to pokušat uz standardni EI režim, tako da vidim koja metoda daje bolje rezultate.

Sad da iskoristim priliku dok je tuljan na forumu, nabavio sam od plantele tekuće željezo i zanima me koja se koncentracija dodaje na 100L i ako znaš kolko to ppma željeza povisuje? Negdje na prastaroj temi je bilo diskutirano o tome, ali je nažalost nemrem pronać, a papir na koji sam si to zapisao sam izgubio....

Offline cann

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4967
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Prelog
Odg: Crvenilo akvarijskog bilja - mitovi i istine :
« Odgovori #34 u: Rujan 04, 2010, 20:48:26 poslijepodne »
thanx na informacijama
Ja ne poznajem fiziologiju bilja pa mogu svašta planirat sa njim. Znači ne moram to sve znat, već samo najosnovnije za rast biljaka.

nema na čemu i drugi put, a ovo drugo bih mogao dalje al neću  :D :D

Offline moke

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1093
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Sarajevo Stari grad
Odg: Crvenilo akvarijskog bilja - mitovi i istine :
« Odgovori #35 u: Studeni 04, 2010, 20:16:23 poslijepodne »
Jese vala da je jos kakve dobre njemacke penzije...u ovim godinama.. pa po citav dan biljku lijevo, biljku desno, sguza za guz i divota.... :up:
spasavaj se ko moze  :aaa:

Offline ibanezfrelon

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1398
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: krk
    • ART IMAGE

Offline gstaraz

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1165
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Rijeka
  • Pelcer po pelcer...
    • altbierbude
Odg: Crvenilo akvarijskog bilja
« Odgovori #37 u: Veljača 13, 2011, 23:37:19 poslijepodne »
Pozdrav svima na ovoj temi, jako zanimljiva  :up:

Osim svega što je navedeno (smanjivanje Nitrata, Željeza u mrvicu jačim koncentracijama, redoxi itd...), izostavljeno je par, po meni jako bitnih faktora u dobivanju Crvene boje na biljkama.
To bi bio Nedostatak Fosfata i niska temperatura.

Neču puno filozofirati oko toga, ali ko želi neka slobodno isproba.

Recept:
Temperatura 22-24  (pa i niže ako ribe dozvoljavaju)
PO4 0.05 - 0.1
NO3 5 - 10
Fe 0.1
-Ovo navedeno su stalne vrijednosti u tanku, ne doziranja!
Slabije hraniti ribe!
(računati na usporeni metabolizam flore i faune, pa biti spreman prigušiti jednu neonku sa staniolom ako je potrebno radi moguče pojave zelene točkaste)
Ostalo po nekim vama poznatim standardima...

ps.
Ne mislim znanstveno argumentirati, nego probao sam par puta, i svaki put je upalilo (po uzoru na "emerzni" uzgoj).



 

Offline ZeleniMrav

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1423
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Stockholm, Sweden
  • You'll Never Walk Alone
Odg: Crvenilo akvarijskog bilja
« Odgovori #38 u: Veljača 14, 2011, 00:02:19 prijepodne »
Ja sam isto procitao da je netko zaboravio ugasit rasvjetu ili mu zablokirao timer,nije ga bilo 2-3 dana doma pa je citavo vrijeme svijetlo bilo upaljeno a kao posljedica toga je bilo da je crvenkasto bilje jako pocrvenjelo....neznam kako su to ostali organizmi podnjeli i da imam samo blje u akvariju cak bi to i pokusao,znatizelje radi... :roll:
20l vanila
North: Unfinished business
“Look deep into nature, and then you will understand everything better.” AE

Offline biobiofizicar

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 255
Odg: Crvenilo akvarijskog bilja
« Odgovori #39 u: Veljača 16, 2011, 02:46:51 prijepodne »
Evo pre par dana smo poceli interesantnu temu i na MBA vezanu za Crvene biljke i svetlo - LINK. Malo smo razmatrali razne uticaje svetla na crvenilo biljaka. Mozda malo pomogne da se sagledaju stvari i iz nekog drugog ugla.

A sve je pocelo od ove moje fotke.



Ista drezga (Ceratophyllum demersum) se razgranala na površini mog akvarijuma i neke grane su otišle da se prže pod Juwel high light T5 HO DAY lampu, a neke pod istu takvu NATURE lampu.
Još jedamput napominjem da se radi o istoj biljci u istom akvarijumu, da je rastojanje izmedju grana 10ak cm, garane su i dalje na istoj biljci, ali je drezga na površini i neposredno ispod lampi sa usmerenim reflektorima, tako da je svaka grana dobijala preko 90% svetla od svoje lampe.
Grana pod Nature lampom (Juwelova varijanta Groluxa) se napunila crvenim pigmentima i intezivno je crveno obojena (i listici i stablo), dok su grane pod DAY lampom zdravo zelene.
Donje grane na fotki (zelene) su pregurane iz oblasti osvetljene sa DAY lampom (gde su rasle) u prednju oblast osvetljenu sa NATURE lampom da bi u toku slikanja sve grane bile osvetljene istom vrstom svetlosti. Inace rasle su potpuno identicno crvenim granama ispod same povrsine vode samo ispod DAY lampe...


Offline overload0303993

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 300
  • Spol: Muški   Dob: 31
  • Lokacija: Koprivnica
Odg: Crvenilo akvarijskog bilja
« Odgovori #40 u: Veljača 26, 2011, 00:02:22 prijepodne »
a kolko k je day lampa, 4500k?