Travanj 28, 2024, 13:59:23 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Principles Of Lust  (Posjeta: 32112 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Grale

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1916
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Principles Of Lust
« Odgovori #125 u: Prosinac 01, 2010, 15:46:53 poslijepodne »
Do sada me živcirala ova tema jel si bil škrt sa slikama, al vredilo je čekat. Bravo :klap: :klap:.

Offline Neve

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 925
  • Lokacija: Pula
Odg: Principles Of Lust
« Odgovori #126 u: Prosinac 01, 2010, 19:16:04 poslijepodne »
E jesi mutav Cigo, što nisi ranije napisao da ti treba rotale!  :nerv: :punch:

Jučer sam pošišao jedan akvarij, prekjučer drugi. Bilo je brat bratu barem 60-70 stabljika.
Pula
hrvatskakolonija.blog.hr

Offline aquatic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 927
  • Spol: Muški   Lokacija: Opatija
    • Terra Vulcanica
Odg: Principles Of Lust
« Odgovori #127 u: Prosinac 01, 2010, 20:37:39 poslijepodne »
Ovo izgleda odlično!!!  :up: Ovaj usjek s rotalnom i naglim padom super izgleda. Nemam što reći, nisam ni sumnjao da neće biti dobro. I kamenje mi se jako sviđa, naročito kontrast s tamnom podlogom, koja je doduše već i prekrivena ali ipak se još nazire.

Offline cigo

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2453
Odg: Principles Of Lust
« Odgovori #128 u: Prosinac 02, 2010, 12:44:19 poslijepodne »
Evo porezal sam rotalu i cijeli zadnji plan sam popunio s njom, osim one rupe u sredini. Nije neka prevelika izmjena za fotkat. Kad naraste biti će puno zanimljivije. Do tada  8)

Offline moke

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1093
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Sarajevo Stari grad
Odg: Principles Of Lust
« Odgovori #129 u: Prosinac 30, 2010, 01:12:43 prijepodne »
ima li koja fresh...bas me zanima kakvo je stanje...
spasavaj se ko moze  :aaa:

Offline cigo

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2453
Odg: Principles Of Lust
« Odgovori #130 u: Travanj 12, 2011, 20:35:07 poslijepodne »
evo prolazi mi vrijeme, a nikako da updatam malo s fotkama. Uglavnom... opet sam malo kombinirao sa biljkama. Nažalost opet stislo sa puno strana, tak da nemam vremena za akvarije. Krenule alge. Borim se sa končastom i gubim bitku i strpljenje. Sumnjam na zemlju, jer co2 razluđuje, a dodavanje gnojiva je konstantno.... tak da sam već lagano lud....

Ovo je fotka nakon gadnog podrezivanja tak da je dosta akvarij sterilan trenutno....



Offline Iris

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1032
  • Lokacija: ZG centar
  • Floccinaucinihilipilification
Odg: Principles Of Lust
« Odgovori #131 u: Travanj 12, 2011, 20:47:42 poslijepodne »
Lijepo!!! Ne znam kak je prije šišanja izgledalo no sad je krasno!  :star:

Skalari su mi više za džunglu...

Končastu trijebi ručno i limitiraj nitrate.  :nerd:
Željezo i fosfati iz zemlje nemaju veze ni s jednom algom (dokazala laboratoriskim eksperimentom frau Walstad, ak' je tko ikad čitao), a zemlja ti sada više nije izvor nitrata toliko da bi bila okidač algi. Period nestabilnosti zemlje je odavno prošao.  :up:

Offline Zorz

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1890
  • Spol: Muški   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb-Dubrava
Odg: Principles Of Lust
« Odgovori #132 u: Travanj 12, 2011, 21:05:52 poslijepodne »
Dobro je :up:  Ne vide se alge na slikama :D

Fali mi malo crvenila na rotali al vjerujem da je bilo prije šišanja i bit će opet.

Fora  :)

Offline cigo

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2453
Odg: Principles Of Lust
« Odgovori #133 u: Travanj 12, 2011, 21:44:14 poslijepodne »
Mislim da kod zemlje nije problem nitrati, štoviše problemi su i počeli kad nije bilo redovito gnojenje, a sad kad je redovito ne prestaju. Mislim da je zemlja dala svoje i da je postala inertna što se tiće makroelemenata, ali problem je u H2S i metan koji nastaje raspadom organskih tvari.... U svakom slučaju morao bih mjeanjati podlogu, ali bi htio i završiti ovaj postav....

Skalari su namjenjeni već dulje vrijeme za drugi akvarij, ali nikako da ih preselim. Ovdje će u komunalce ostati samo ramirezi....

Alge se ne vide jer nisam slikao makro.  ;) a rotala već dulje vrijeme nije bila crvena, zato sam je i dio izbacio.

Uh ma ima posla... trebao bi češće mjenjati vodu, promjeniti lampe, redovitije šišat.... al nemam jednostavno nemam vremena.

Ma kolko se brinem o njemu, sa ovime sam zadovoljan.  8)

Offline jafer1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 53
  • Spol: Muški   Lokacija: Križevci
Odg: Principles Of Lust
« Odgovori #134 u: Travanj 12, 2011, 21:47:01 poslijepodne »
Meni je akvarij predivan, samo bi možda stavil iza neke više biljek da prekriju opremu, Ali svako ima svoje mišljenje..

Offline Karlo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3494
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Karlovac
Odg: Principles Of Lust
« Odgovori #135 u: Travanj 12, 2011, 22:15:37 poslijepodne »
Boriš se ti pa boriš!! Sve mi se čini da će ti sljedeći postav biti bez zemlje -?. Limitiranje nitrata uz dodavanje ostalih elemenata bi izazvalo kaos...

Offline Iris

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1032
  • Lokacija: ZG centar
  • Floccinaucinihilipilification
Odg: Principles Of Lust
« Odgovori #136 u: Travanj 12, 2011, 23:38:24 poslijepodne »
Mislim da kod zemlje nije problem nitrati, štoviše problemi su i počeli kad nije bilo redovito gnojenje, a sad kad je redovito ne prestaju. Mislim da je zemlja dala svoje i da je postala inertna što se tiće makroelemenata, ali problem je u H2S i metan koji nastaje raspadom organskih tvari.... U svakom slučaju morao bih mjeanjati podlogu, ali bi htio i završiti ovaj postav....

H2S i metan nisu nikakav problem jer vodeno (i kopneno) bilje ima prirodnu zaštitu korijena (ak' si mislio na to da oštećuje bilje).
Drugo je ako imaš želju za drugačijom podlogom tako da možeš nastaviti s gnojenjem kroz vodeni stup - tad bi ti i goli šljunak bio sasvim dovoljan, ali uz zemlju i rijetke izmjene, prignojavanje radi samo probleme - tu se slažem u potpunosti.

Jako je lijep trenutan postav i bilo bi zaista lijepo vidjeti ga kako stari tijekom još barem godine dana do uistinu zrelog akvarija sa stabilnim parametrima oko kojeg nema puno posla.  :up: Za to navijam.

Offline cigo

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2453
Odg: Principles Of Lust
« Odgovori #137 u: Travanj 13, 2011, 00:19:17 prijepodne »
ma ne kažem da su ovi spojevi problem za bilje, ono izgleda zdravo, nego spojevi koji nastaju raspadom dolaze u vodeni stub i na taj način pogoduju pojavi algi. Po meni je to glavni problem. Mislim da nitrati nisu nikakav problem, jer znao sam tjedno dodavati odjednom i preko 50 ppma i nikad ništa od algi. Dakle uzrok je u nečem drugome. Velim, jedan od faktora bi mogle biti lampe, ali eksperimentiranje sa HQI rasvjetom pojava algi je bila samo veća. Sad HQI uopće ne palim, samo neonke svijetle i smanjio se njihov rast. Ph metar pokazuje 6.6 i DC žut, dakle CO2 isto mogu isključit. Makro dodajem redovito... znači niti to. Ona teorija sa željezom je davno dokazana kako nije točna. Iskreno jedini krivac mi je za sada zemlja.

Mislim da bi problem mogao barem smanjiti kada bi radio češće izmjene vode, ali nažalost za to nemam vremena. Jedna u mjesec dana je maks.
Što je najbolje od svega, ovo je prvi akvarij s kojime stvarno nisam imao nikakvih problema što se algi tiće. U početku diathoma, ali dok se cikliranje završilo, pa sve do prije par mjeseci, dakle nekih godinu i sitno nije bilo problema. Taman tolko kolko traje zemlja....

Sljedeći postav će sigurno biti samo šljunak i eventualno vulkanit, osim ako se dokopam neke love, pa isprobam ADA-ine proizvode, ali to je za sada mašta...


Offline Iris

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1032
  • Lokacija: ZG centar
  • Floccinaucinihilipilification
Odg: Principles Of Lust
« Odgovori #138 u: Travanj 13, 2011, 00:36:15 prijepodne »
Imam nekakav čudaj osjećaj da se sve te vrste algi unose u akvarij i putem pipovače (izmjene vode). Kad sam vidjela na što filter kod mog starog liči (kuhinjski) pao mi je mrak na oči!  :dead: Spore se ne pojavljuju iz vedra neba, no, da, i parametri im moraju ići ususret. I sam znaš da ne postoji akvarij bez ikakve algice, bar malo. Končasta nije ništa naspram tone drugih. Bar se lako trijebi.   ;)

Offline Vele bit

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2049
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Under Mt. Sljeme, Maksimir
  • Tamo gore gdje...proljeće uvijek kasni
Odg: Principles Of Lust
« Odgovori #139 u: Travanj 13, 2011, 01:16:49 prijepodne »
Citat:
Končasta nije ništa naspram tone drugih. Bar se lako trijebi.   
A da? Podjeli s nama. ;)

Offline Iris

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1032
  • Lokacija: ZG centar
  • Floccinaucinihilipilification
Odg: Principles Of Lust
« Odgovori #140 u: Travanj 13, 2011, 03:06:57 prijepodne »
Citat:
Končasta nije ništa naspram tone drugih. Bar se lako trijebi.   
A da? Podjeli s nama. ;)

Kaj god da sam dobila s končastom (mahovine najčešće) maknula sam ručno koliko je išlo pa još čupkala dok je izvirivala i na kraju - PUF, otišla, jedino kaj je grdo kad istruli - smrdi k'o kuga.  :dead: Bljak.
Moja jedina alga-ljubimac je cladophora, al' sam sam si kriva kad sam imala fix na tepih od marimo kugle u pikachu od 10 L. Sad ju svakih 1-2 tjedna izvlačim iz eleocharisa i glosse (samo one duge grančice, kratke glume fissidens.  :D Na početku cikliranja redovito imam fuzz i to je to (čak i u biosferama, al' sama ode).. Bila je kratko i točkasta u posjeti u nanaču (40L), al' smanjila sam protok do kraja i okrenula filter (nemam bio-brlj medije jer mi se ne sviđa da bakterije žive u filteru - bolje da su u akvariju i algama uzimaju hranu) pa se više nije pojavila. Da.. to je to, 3 alge. :) Inače koristim zemlju, ne mijenjam vodu i ribe gnoje.  ;) Ne kompliciram.

Offline Crni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 918
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Rijeka
Odg: Principles Of Lust
« Odgovori #141 u: Travanj 13, 2011, 09:45:29 prijepodne »
   Odlično izgleda.
Ja sa zamljom nemam baš nikakvih problema. 3-4 cm tampon zone što sitnijeg kvarcnog pijeska između zamlje i gornjih slojeva pijeska u koje se sade same biljke i nema frke.

Offline Neve

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 925
  • Lokacija: Pula
Odg: Principles Of Lust
« Odgovori #142 u: Travanj 13, 2011, 10:13:50 prijepodne »
evo ga na, još jedan način korištenja zemlje kao podloge.

baš sam se pitao kako to da ti nemaš nikakvih problema sa zemljom.  :clown:

kod mene u 12 litrašu zemlja ne radi probleme, dokle god se držim redovite promjene vode. u velikom akvariju samo čekam naći malo vremena da izbacim zemlju van akvarija.
Pula
hrvatskakolonija.blog.hr

Offline Crni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 918
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Rijeka
Odg: Principles Of Lust
« Odgovori #143 u: Travanj 13, 2011, 11:14:17 prijepodne »
   Da, po meni korijenje i netreba biti u zemlji. Samo u gornjim slojevima. Zemlja odozdola "hrani" kroz sloj sitnog kvarcnog pijeska. Naravno, neke veće biljke će sigurno proći kroz sav pijesak do zemlje.
Cuba, HM, glossa itd ...neće.

Offline cigo

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2453
Odg: Principles Of Lust
« Odgovori #144 u: Travanj 13, 2011, 11:41:02 prijepodne »
U pravu si crni, ubiti ja niti nemam nikakvo bilje s korijenjem koje prodire do zemlje, sve biljke u akvariju su sitnoga korijena i funkcioniraju na način na koji si ti napisao, samo ja nemam tu tampon zonu. Imao sam jako loša iskustva sa pijeskom, pa sam ga ovaj put izbacio. U principu mislim da zemlja nije tako loši medij, stvarno sam bio godinu dana jako zadovoljan rezultatima koje je davala, ali očito nakon godinu- godinu i pol se istroši i onda kreću problemi.

Što se tiće promjena vode, dok je bila tjedna imao sam i do 30-40% bolje rezultate sa rastom bilja. To je stvarno zapanjujuće kolko bilje voli svježu vodu. Nažalost mjenjanje 150 L vode, od čega je pola RO koju moram napraviti, stvarno nije mali posao... prema Karlovom je to igranje, ali opet prema nanačima....

Iris kolko vidim ti slijediš upute Walstadice i isfuravaš njen El Natural stil? Čitao sam dosta o tome i načinu na koji ona isfurava akvaristiku, ali to je moguće samo u akvarijima sa malo svijetla. U mnogim stvarima njena razmišljanja se kose sa svime što Barr i drugi govore, ali nevjerojatno je kako sve to uspijeva. To je ono što meni kod akvaristike nije jasno... U identičnim uvijetima da će neka biljka u jednoma akvariju rast, a u drugom ne. Mislim da tu ima još hrpa prostora za istraživanje i da mnogih faktora koji su bitni, uopće još nismo svijesni.


Offline Crni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 918
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Rijeka
Odg: Principles Of Lust
« Odgovori #145 u: Travanj 13, 2011, 11:44:12 prijepodne »
Da, zemlja se donekle istroši pa sa vremenom treba nešto više gnojiti ili jednostavno ubaciš još riba. Nevjerojatno je koliko se popravi stanje na taj način.
Ja mjenjam vodu jednom mjesečno 30%.

Offline Iris

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1032
  • Lokacija: ZG centar
  • Floccinaucinihilipilification
Odg: Principles Of Lust
« Odgovori #146 u: Travanj 13, 2011, 12:13:16 poslijepodne »
Dapače El Natural je low tech ali high light.  ;) Samo pod vrlo jako rasvjetom bilje preverira amonijak iz vodenog stupa (Walstadica je mikrobiologinja i sve potkrepljuje laboratorijskim istraživanjima: otud i alelopatija, aktivni ugljen i zeolit kod velikih NPT biljnih akvarija). Malo sam modificirala njenu metodu jer je prilagođena mekanoj i siromašnoj američkoj vodi: izbacila sam drobljene školjke/vapnenac u zemlji, dodala treseta u zemlju (veliki medij za bakterije i fino rahli te omekšava vodu), te koristim finije različite granulacije uz obavezne svrdlaste puževe da rahle podlogu i bolje gnoje (to sam pobrala od starije varijante El Naturala po Wilsonici koja nema ni zemlju, niti koristi ikakve powerheadove i filtere a SVE joj raste).
 Nikad ne držim fotoperiod dulje od 10 sati i ne koristim neonke, za razliku od Walstadice, no to je već stvar osobnog ukusa. Bitno je da imam najmanje 6500K na svakih 15 cm vode uvis. Da imam slabiju rasvjetu, morala bih ići Barrovom metodom. Walstad i Barr se uopće ne kose po načinu rada, dapače čini mi se da se jako podržavaju sudeći po njezinim postovima na jednom forumu gdje je moderatorica i po Barrovim izvještajima.
 U ovom mom mixu prirodnih pristupa raste glossa, eleocharis, HM, staurogyne, pogostemon, rotala walichii, didiplis diandra i još ponešto od zeznutih biljaka. Rasao bi i HC u podlozi da ga koze i puževi ne iskopaju. Za sada raste po površini k'o plutajuća biljka u akvariju i u jednog biosferi-pužićnjaku na prozoru. Nikak' na zelenu granu s tim HC-om. Inače je HC jedna od biljaka koja navodno u NPT-u po Walstad ne uspijeva dulje od godine dana, no vidjela sam ga u Wilsoničinom akvariju u šljunku i mulju (bez zemlje!)
Hm...