Travanj 27, 2024, 13:28:08 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: ATI 250iS pitanje  (Posjeta: 8553 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Dubravko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1323
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Sv. Nedelja, Novaki
Odg: ATI 250iS pitanje
« Odgovori #25 u: Ožujak 11, 2014, 14:29:01 poslijepodne »
ako je do toga da sad nema šta skimat to mi je najmanji problem, kako si rekao u akvariju nema gotovo ništa što bi prljalo sistem, no to se lako popravi sa vremenom samo da mi legnu neke pare.  Sad ću pratiti hoće li se šta mjenjati po pitanju pjene


Sent from my iPhone using Tapatalk

Offline blue

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 454
Odg: ATI 250iS pitanje
« Odgovori #26 u: Ožujak 11, 2014, 14:58:02 poslijepodne »
Dobra primjedba, nisam razmišljao u tom smjeru, ali imam sad par pitanja?!
• zašto količina zraka opada sa vremenom rada od starta skimera, a ništa ne diramo na skimeru
. kako mjere protok oni koji nemaju digitalni pokazivač ili plovak, kako oni znaju šta je dobro, a šta ne
. regulator protoka, kao i regulator nivoa vode u skimeru nisam dirao, a nakon čišćenja pumpe dobio sam tako visoku vrijednost, šta se je to dogodilo
. dali je normalno da nivo mjehurića u skimeru tj. pjene jedan dan bude na visini vrata skimera i povremeno podiže velike balone pjene prema vrhu kape, a drugo jutro jedva da pjeni do pola konusa skimera. Dali je to kad imam šta skimat - onda pjenim, kad nemam onda ne. To mi se još nije dešavalo jer dosada je stalno pijenio nekad do vrha kape, nekad do vrata skimera, a u aq. nisam imao ništa osim vode i kamena. Sad kad sam ubacio dva nemača i umjereno hranim skimer bi trebao imati šta skimat, a on se povukao na pola visine vrata skimera


Sent from my iPhone using Tapatalk

kao sto sam rekao to je mana tog skimmera, vise manje taj skimmer po mom misljenju ne vrijedi nista i ima takve probleme kod velikog broja korisnika, jednostavno im padne pijena na pola skimmera ili pocne letiti gore dolje, neki maju srece pa im se to ne dogada ili je samo pitanje vremena kada ce im se to početi dogadati. Pijena ne smije pasti na pola skimera , zrak tj kolicina zraka ne smije pasti u pola dana,

pumpa je jako losa nazalost , nema nista snage i osjetljiv je na najmanje promijene u akvariju, posto je akvarij dinamican i promijene se dogadaju non stop u njemu taj skimmer vise manje jako malo radi, ukljucujuci u to i veliki broj problema sa pumpom koja rikne vrlo brzo taj skimmer je vrlo problematican,
 

Offline blue

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 454
Odg: ATI 250iS pitanje
« Odgovori #27 u: Ožujak 11, 2014, 15:00:29 poslijepodne »
to je jedini skimmer kod kojeg sam primijetio da kada mu slucajno zatvoris dovod zraka, kada radis nesto u sumpu ili slicno da pumpa automatski stane, to nikada nisam vidio sto po mom milsjenju pokazuje da cim zaustavis zrak vise nema nista snage, da ima snage vukla bi i dalje vodu ili pokusala povuci zrak kroz slobodan prolaz/rupicu ali ona se automatski sruši
 

Offline Dubravko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1323
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Sv. Nedelja, Novaki
Odg: ATI 250iS pitanje
« Odgovori #28 u: Ožujak 11, 2014, 17:33:30 poslijepodne »
to je jedini skimmer kod kojeg sam primijetio da kada mu slucajno zatvoris dovod zraka, kada radis nesto u sumpu ili slicno da pumpa automatski stane, to nikada nisam vidio sto po mom milsjenju pokazuje da cim zaustavis zrak vise nema nista snage, da ima snage vukla bi i dalje vodu ili pokusala povuci zrak kroz slobodan prolaz/rupicu ali ona se automatski sruši

upravo sa tim detaljem se na njihovim promo filmićima na youtube oni ponose, valjda je to i napravljeno tako da se pumpa gasi i ne trpi tj. ne pregori. Sad da li je to dobro ili ne neznam ja sam još "zelen u moru".
Što se tiće pada zraka to nije ništa drastično, naime on oscilira npr. sa 3000 na 2800 u roku 2,3-10 dana što je po meni OK. jer oni koji imaju plovak to nemogu ni primjetiti na svojim skimerima. Opet se tako zna dogoditi da taj protok zraka isto tako ode u plus pa varira.
Prije 2 sata sam ugasio skimer i pustio ga cca. 15 min, postavio sam regulator protoka zraka na cca. 55-65 % hoda kotačića  i ponovo upalio te se je sam kalibrirao (protok zraka) i počeo sa radom i sada mi radi na 3000. Pjena je na istoj razini kao i kada sam ugasio skimer tj. to nije onakva pjena kao kad je skimao krupne balončiće, mislim da mu je sada ovo standby mode. Snimim na telefon pa stavim na youtube, pa ovdje !

Offline Dubravko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1323
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Sv. Nedelja, Novaki
Odg: ATI 250iS pitanje
« Odgovori #29 u: Ožujak 11, 2014, 18:10:09 poslijepodne »
evo link gdje se vidi kako radi, btw na videu se vidi kako je u međuvremenu sa podešenih 3000 otišao u plus na 3107 i sad dok sam ovo pisao i stavljao na "jubitoe"  :D :D  protok zraka varira od 3050-3100 što me ne zabrinjava. Meni se čini da "mališa" nema matrijala za skimati, ako je tako: dali gasim skimer ili radi i dalje!?
« Zadnja izmjena: Ožujak 11, 2014, 18:16:12 poslijepodne od Dubravko »

Offline blue

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 454
Odg: ATI 250iS pitanje
« Odgovori #30 u: Ožujak 11, 2014, 19:09:54 poslijepodne »
to je jedini skimmer kod kojeg sam primijetio da kada mu slucajno zatvoris dovod zraka, kada radis nesto u sumpu ili slicno da pumpa automatski stane, to nikada nisam vidio sto po mom milsjenju pokazuje da cim zaustavis zrak vise nema nista snage, da ima snage vukla bi i dalje vodu ili pokusala povuci zrak kroz slobodan prolaz/rupicu ali ona se automatski sruši

upravo sa tim detaljem se na njihovim promo filmićima na youtube oni ponose, valjda je to i napravljeno tako da se pumpa gasi i ne trpi tj. ne pregori. Sad da li je to dobro ili ne neznam ja sam još "zelen u moru".
Što se tiće pada zraka to nije ništa drastično, naime on oscilira npr. sa 3000 na 2800 u roku 2,3-10 dana što je po meni OK. jer oni koji imaju plovak to nemogu ni primjetiti na svojim skimerima. Opet se tako zna dogoditi da taj protok zraka isto tako ode u plus pa varira.
Prije 2 sata sam ugasio skimer i pustio ga cca. 15 min, postavio sam regulator protoka zraka na cca. 55-65 % hoda kotačića  i ponovo upalio te se je sam kalibrirao (protok zraka) i počeo sa radom i sada mi radi na 3000. Pjena je na istoj razini kao i kada sam ugasio skimer tj. to nije onakva pjena kao kad je skimao krupne balončiće, mislim da mu je sada ovo standby mode. Snimim na telefon pa stavim na youtube, pa ovdje !

Po meni to je glupost, sve su to potopne pumpe na koje je dodan venturi da vucu zrak, ako zaustavis zrak trebala bi voda dalje ici kroz skimmer bez ikakvog prekida, ne znam ni kako bi to trebalo utijecati na sigurnost pumpe? potopne pumpe su ionako radene za protok vode ne za protok zraka, zrak im samo steti ionako tj ne hladi ih dovoljno kao sto ih voda hladi.

Ato se ne dogada ni kod jednih pumpi osim kod ovih, tako da to nema smisla, ni kod pumpi 5 puta skupljih i kvalitetnijih od te atijeve

Skimmer mora vaditi van u akvariju sa zivim kamenjem i par ribica, definitvno ne pada na pola skimming ako nema sto skimati vec skimmer nije stabilan
 

Offline Dubravko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1323
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Sv. Nedelja, Novaki
Odg: ATI 250iS pitanje
« Odgovori #31 u: Ožujak 11, 2014, 19:12:01 poslijepodne »
Onda sam u problemu ?!?


Sent from my iPhone using Tapatalk

Offline blue

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 454
Odg: ATI 250iS pitanje
« Odgovori #32 u: Ožujak 11, 2014, 19:38:58 poslijepodne »
a sad je gotovo, kupio si ga i nema se tu sto napraviti

ja sam ljudima objasnjavao kada su me pitali za taj skimmer koje probleme ima i da jedini nacin da ga uvezem je da se u slucaju problema jave ATI-ju, to naravno nakon sto sam potrosio oko par tisuca eura na pumpe koje su izgorile u 3-4 mijeseca rada, to su iskoristili drugi koji isto to nisu objasnjavali kupcima (nazalost po mom misljenju) i sada imas sto imas

ne mogu govoriti sto ces sada, to sve ovisi o tebi, ja pisem samo o iskustvu sa tim skimmerom, koje je btw objavljeno na mom situ vec 2 + godine

evo moja recenzija prvog modela u HR, napomena tek sam i dobio- iz 2011-te

Mane
Izlaz se ne moze regulirati, mislim na smijer protoka, posto su pumpa i izlaz u paraleli to je dosta nezgodno, volim kada mogu usmijeriti izlaz od skimmera u pravcu koji zelim sto poboljsava filtraciju i perfomanse
Najveca mana po mom misljenju, pumpu i cijeli skimmer su bazirali na enormnoj količini zraka sto stvarno i je ako je ATI mijerac tocan, vrlo lako dode do 3000 lit/sat ali vecinom ce ga ekipa radi uronjenosti koristiti na 2000-2400 lit/sat sto je jos uvijek ekstremno puno, medutim izlaz iz skimmera je vrlo slab, usporedujuci ga sa reef octopus ro ps 5000 skimmerom koji je istog promijera i u istoj klasi ATI skimmer ima vrlo slab izlaz sto znaci da se mala količina vode obraduje u skimmeru. Slabi protok na izlazu takoder za razliku od reef octopus skimmera ne cisti sump, meni su sumpovi gdje je reef octopus skimmer ful cisti i nakon 2-3 godine rada, protok je toliko jak da sve odnese iz sumpa, ati nije ni blizu toga.
Niska uronjenost, nazalost ATI skimmer zahtijeva dosta nisku uronjenost sto je vrlo malo, ako se stavi preveliki nivo, mislim da je max oko 20-22 cm, onda se pumpa gasi i pali, sto je jos jedan pokazatelj da je previse snage i dizajna cijelog skimmera i pumpe jednostavno koncetrirano na ubacivanje zraka.Cak i malo veci nivo od kojih cm-dva uzrokuje gasenje i paljenje pumpe. Takoder ako slucajno zaustavite ulaz zraka pumpa odmah stane, naravno ne treba brinuti o tome jer se sama automatski pokrene ali mislim da je to interesantno napomenuti jer jos nisam vidio da pumpa automatski  stane kada joj se ugasi dovod zraka. Mana niske uronjenosti je i to sto je mali raspon rada skimmera sto moze uzrokovati probleme nekim ljudima sa lose dizajniranim sumpom, naime ima oko 7-10 cm raspon rada, ako ga stavite na ful nisku uronjenost ubacivace vrlo veliku količinu zraka ali nece napuniti tijelo skimmera do vrha cak i kada se izlaz ful zatvori, barem meni nije uspijelo. Cak i u startu sa visokom uronjenoscu trebao sam dosta zavoriti izlaz da bi se more u skimmeru podiglo na trazeni nivo, a to znaci da jos manje vode obraduje.


i recenzija par  mijeseci kasnije nakon testiranja i upotrebe

 jos nisam dosao u fishroom a da ona /ati pumpa/ radi kako treba , ili radi u ritmu muzike za ples (pali se i gasi) ili je ugasena naravno iako je ukopčana u struju, ili baca 100 litara vode i nivo mora u skimmeru je oko 5 cm, i to nakon 2-3 mijeseca upotrebe, to su sve EU ****** , bas ja imam vremena za pumpu koju treba stimati i cistiti svakih 15 dana, ma iće on brzo u prodaju a na njegovo mijesto doci super reef octopus sa bubble blaster pumpom, meni treba work horse koji radi i čupa smeće bez da se igram s njime pola dana ..

 
to se i dogodilo, prodao sam ga u pola cijene i stavio skimmer kako treba, kojeg cistim 3 puta u 5 godina i radi bez ikakvih problema
 

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: ATI 250iS pitanje
« Odgovori #33 u: Ožujak 11, 2014, 21:18:51 poslijepodne »
nije stvar da voda nehladi, bar ne u doslovnom smislu..s zrakom je otpor puno manji a sto je otpor manji to je struja veca i to moze dovest do pregrijavanja i da pumpa rikne ali u nekim granicama nebi trebalo previse stetiti, zato omjer i treba bit izbalansiran.. i s samom vodom mogu ja preopteretiti pumpu ukoliko ju idem previse frizirat i radit prevelik protok vode - takvo upozorenje stavlja i puno skuplji bubble king   http://royalexclusiv.net/images/content/bk_deluxe/eng/bk_deLuxe_operating_maintenance_eng.pdf
('Operation without nozzle screw is prohibited. The air flow would be reduced by half and water flow would be increased by 300%. In this state the pump will be overloaded and within a short time automatically switched off')
-kako god nijedan motor/pumpa netraje vjecno i oslabi s vremenom. to sto neki proizvodaci 'friziraju' do neba srot motore pa traju 1-2god umjesto 5-10 je druga stvar. a to da ati koristi nekvalitne pumpe na skimerima je istina..osim onda dok su jos stavljali eheim:)
-ako to gasenje reklamiraju kao sigurnosnu zastitnu onda je vjerojatno cjeli taj venturi i usisni dio napravljen da ima preveliku restrikciju i nemoze propustiti dovoljno vode

Offline Dubravko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1323
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Sv. Nedelja, Novaki
Odg: ATI 250iS pitanje
« Odgovori #34 u: Ožujak 11, 2014, 21:34:32 poslijepodne »
Neznam dali to možemo nazvati reklamom, no evo videa gdje to namjerno prezenter radi



Sent from my iPhone using Tapatalk

Offline Dubravko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1323
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Sv. Nedelja, Novaki
Odg: ATI 250iS pitanje
« Odgovori #35 u: Ožujak 11, 2014, 21:35:59 poslijepodne »
Mene ovaj tren više muči šta mi je pjena na pola skimera, vidljivo na videu! Dali se tako ponaša skimer koji nema šta skimat ili ...?!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Offline bura2

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1128
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: ZG-Dubrava
  • 092 10000 36
Odg: ATI 250iS pitanje
« Odgovori #36 u: Ožujak 11, 2014, 22:09:51 poslijepodne »
Pjena dosta ovisi i o parametrima vode.
Jesi mjerio parametre u zadnje vrijeme?

Offline blue

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 454
Odg: ATI 250iS pitanje
« Odgovori #37 u: Ožujak 11, 2014, 22:17:33 poslijepodne »
Mene ovaj tren više muči šta mi je pjena na pola skimera, vidljivo na videu! Dali se tako ponaša skimer koji nema šta skimat ili ...?!


Sent from my iPhone using Tapatalk

Ne, tako se ponasa skimmer koji je u banani
ako si pročitao moj post gore to se dogadalo i kod mene, takoder znam jos dosta ljudi koji me zovu u vezi tog skimmera sa istim problemom
to nema veze sa tenzijama mora i skimmingom koji zna srusiti skiming ali ne da skimming padne na pola, pogotovo sto se to dogada non stop kod velikog broja korisnika tog skimmera
 

Offline CMA - Fauna Marin Team

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 22
  • Spol: Muški  
Odg: ATI 250iS pitanje
« Odgovori #38 u: Ožujak 11, 2014, 23:24:07 poslijepodne »
a sad je gotovo, kupio si ga i nema se tu sto napraviti

ja sam ljudima objasnjavao kada su me pitali za taj skimmer koje probleme ima i da jedini nacin da ga uvezem je da se u slucaju problema jave ATI-ju, to naravno nakon sto sam potrosio oko par tisuca eura na pumpe koje su izgorile u 3-4 mijeseca rada, to su iskoristili drugi koji isto to nisu objasnjavali kupcima (nazalost po mom misljenju) i sada imas sto imas
kao sto sam rekao to je mana tog skimmera, vise manje taj skimmer po mom misljenju ne vrijedi nista i ima takve probleme kod velikog broja korisnika....





Pozdrav Blue, odavno se nismo videli na ovom forumu. Posle trace elemenata koji nemaju nikakvu ulogu u morskoj akvaristici, sada su dosli na red ATI skimmeri koji su prema tvome misljenju djubre i pumpe im ne rade kako treba, te da je bolje da se opredele za skimere firme "reef octopus" koji imaju vrhunske pumpe ( da nije smesno bilo bi tuzno, nisu losi u rangu su BM-a ). Takodje, koliko vidim u ovim porukama prozivas me da ja svojim kupcima nisam rekao da problem sa pumpama postoji i da ne bi trebalo da kupuju taj skimmer. Sto se mene tice ovaj skimmer je ubica i ako imam u pogonu ATB NORMAL kao i dosta drugih vrhunskih skimera koje sam prodao, radio sa njima,  poput Buble kinga itd... AKo bih merio prema kvalitetu izrade, pumpi, rada to su sigurno na prvom mestu "ATB i BK", zatim ATI itd..

Tvoji komentari su delimicno tacni i starije verzije tih pumpi su pravile probleme. Prodao sam vise od 50-tak ATI skimera, imao sam reklamacije ( 2 x Stina, 1 x Vipko, 1 x moja pumpa, mozda je jos neko bio, ali ja se ne secam ). U ostalim regionima nije bilo reklamacija.
Kazes da si potrosio tisucu eura na pumpe, ok verujem ti? Takodje znas da mogu proveriti kod Tristana koliko si pumpi zamenio i nije mi bas jasno kako si to potrosio tisucu eura na zamenu kada su pumpe u garanciji? Moji kupci imaju podrsku i ja cinim sve da oni budu zadovoljni. Nisam presrecan brzinom popravke i testovima pumpi koji ATI radi itd.. ali tako je to, sve se zaboravi kada skimmer krene da kida kao pre. Na mnogim skimerima su odlazile pumpe, pa i one koje kostaju po 500 eur, ali o tome neki drugi put. Nije savrsen proizvod, ali poslednje verzije pumpi rade vise nego odlicno.
Prve verzije koje si i ti imao su imale te probleme o kojima si govorio.

I nista nije gotovo, zamenicemo pumpu ako je problem do pumpe, a to cemo otkriti narednih dana.







[/size][/size]

Offline Dubravko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1323
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Sv. Nedelja, Novaki
Odg: ATI 250iS pitanje
« Odgovori #39 u: Ožujak 11, 2014, 23:27:22 poslijepodne »

Pjena dosta ovisi i o parametrima vode.
Jesi mjerio parametre u zadnje vrijeme?

ne , (ciju-ciju) znam da bi morao no nisam još nabavio testere. Dobio sam malo prije upit isto dali sam mjerio parametre, no ako će opet počet sa gašenjem ili sl. dobio sam potvrdu da ćemo zamjeniti pumpu, no prije ću dati ovoj priliku da se dokaže. Mislim da je ipak problem trenutno da nema šta skimati, kako sam očistio pumpu kako je Vipko napisao pumpa nije niti jednom stala. Imam podršku prodavača i treba prije vidjeti sve opcije nego kažemo "kriva je "


Sent from my iPhone using Tapatalk

Offline CMA - Fauna Marin Team

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 22
  • Spol: Muški  
Odg: ATI 250iS pitanje
« Odgovori #40 u: Ožujak 11, 2014, 23:45:03 poslijepodne »
Samo da napomenem da svojim kupcima nudim i BM, a mogu i reef O. obzirom da smo njihovu fabriku opremili CT REEF PRO MODULIMA, lako ih mogu uvesti, ali cu uvek reci da je bolji izbor ATI, iako ama bas nemam nista od toga da ih previse hvalim.


Offline blue

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 454
Odg: ATI 250iS pitanje
« Odgovori #41 u: Ožujak 12, 2014, 00:21:55 prijepodne »
Moj citat je od 2011-te i 2012-te, slucajno danasnji skimeri imaju iste probleme kao i moji prije 2-3 godine
kao prvo ja sam se javio Dubravku koji je pitao za problem koji mu se dogada a moj citat je samo potvrda problema koje sam imao sa tim skimerima, nista drugo nego savijet, ne reklama, daleko od reklame, sad svatko mozesam zakljuciti tko daje savijete a tko se reklamira bezveze, ocito je da tim skimerima izgaraju pumpe i da imaju iste probleme, ako netko misli da skimeru padne skimming na pola kada ubaci 2 male ribice u 800 lit akvarij i da je to normalno neka slobodno tako misli

Da moje je misljenje da ti skimeri nista ne valjaju, nisam koristio nikakve rijeci koje si ti napomenuo, samo da ne valjaju i prestao sam ih prije 2 godine uvoziti jer ne uzimam takvu opremu, isto to bi i rekao svakom tko me pitao za njega, da mu pumpe rikavaju i da ne preporucam kupovinu, ako zeli mogu mu ga nabaviti ali ce pumpe sam mijenjati preko ati-ja, najbolje da im ja placam pumpe koje ne valjaju jer za razliku od tebe ja tu u Hrvatskoj placam porez i troskove uvoza na sve sto uvezem i prodam u HR, ne svercam ih autobusom bez poreza i spedicije. A carina ne pita jeli pumpa pokvarena ili zamijenska vec se svaki uvoz carini i placa neovisno je pumpa zamijenska ili besplatna.

Pošto koliko vidim danas imaju iste pobleme sa tim ati pumpama ne znam bas gdje sam sto krivo rekao i lagao? Nove pumpe nemaju tih problema? Sto je onda pumpa od Dubravka stara? Stara verzija?

O glupostima i usporedbi reef octopus skimmera sa atijem ili bm-om nemam sto komentirati, to su neusporedivi skimmeri, ali ako te to veseli slobodno misli sto zelis
 

Offline Stina

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4320
  • Spol: Muški   Lokacija: zg
    • ZGreef
Odg: ATI 250iS pitanje
« Odgovori #42 u: Ožujak 12, 2014, 10:07:31 prijepodne »
Izuzet ću se od razgovora gospode gore i molit ću ih samoda diskusiju zadrže na profesionalnom i ljudskom tonu.  Inače ću biti prisiljen moderirati, a zbilja mislim da je to nepotrebno..

Dubravko, moje iskustvo govori da je skimmer močan, bešuman i mjeri se lako po performansama sa Vertex Alpha kone skimmerom, ali skimmer nije bez mana!

Znači SVI atijevi skimmeri koje sam ja u ovih 10godina vidio su hyper osjetljivi. Gurneš ruku u akvarij, pras - pjena u skimmeru padne na pola.
To je činjenica koju znam i opet sam kupio njihov skimmer.

Da smatram da je skimmer smeće - ne smatram. Imao sam do sada u svojim rukama Deltec, Reef Octopus (2 modela), Korallen Zucht cone, ATI (3 modela), Royal Exclusiv 2 modela, Aqua Medic (4 modela), Tunze (2 modela) i ATI se s njima bori jako dobro, dapače u samom je vrhu kad se uzme u obzir snaga, bešumnost, cijena (naspram po meni najboljeg RoyalExclusiva)...

Ono što ti trebaš naučiti je kako raditi s tim skimmerom.

Oscilacija zraka je normalna kod ATIja, on u mjesec dana zbog nečistoća u vodi i na pumpi gubi na usisu tojest snazi... i zahtjeva nekakvo održavanje što mu je mana naspram drugih marki.
Također ja ga kod sebe u tanku ni nemogu držati na maksimumu, i nevidim ništa loše u tome.

Drugo nariktaj nivo vode u skimmeru sa kotačićem za reguliranje nivo-a vode, ne sa potenciometrom za unos količine zraka!
Kad nariktaš nivo vode u skimmeru, pričekaj da skimmer odradi jedno vrijeme, tojest da se stabilizira - odi na posao i kad se vratiš provjeri kako radi. Ne guraj ruke u tank.. :)
Kad si dobio željeni nivo vode u skimmeru, ukoliko možeš i ukoliko želiš, pojačaj količinu zraka... ali to je nepotrebno u ovom trenu kad ti je tank prazan.

I sad kad si napravio sav taj ogromni posao - uživaj u skimmeru i opusti se.
To je to, on će skimmat, ti trebaš čistiti kapu svaka 3 dana te evenutalno SITNIM korekcijama po kotačiću nivelirat razinu vode u skimmeru ukoliko je potrebno u narednom periodu.
Ukoliko skimmer DRASTIČNO izgubi na snazi, ugasi ga i očisti pumpu... ja to nisam radio 6mj sigurno i sve je bilo OK. Dok nije krepala pumpa. :dead: :D


Offline blue

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 454
Odg: ATI 250iS pitanje
« Odgovori #43 u: Ožujak 12, 2014, 11:21:16 prijepodne »
Po mom misljenu tu imamo 4 ati 250 i, ne racunajuci moje, dvojici su izgorile pumpe u ili odmah nakon 12 mijeseci, dvojica opet ne racunajuci mene javljaju o padovima i ritmicnim skokovima skimminga, a Dubravko u 2-3 dana ima padove skimminga na pola /tocno znam o čemu je rijec i to nije pad skiminga uzrokovan tenzijama mora/ i skokove gore dolje, ..... to je daleko od dobrog skimmera po mom misljenju, to je jako loši skimmer sa previse problema.

Sto se tiča pada skimminga kada se umoči ruka u akvarij to nije mana ATI skimmera niti ijednog needlewheel/gridwheel skimmera kao sto su svi ovi danas koje imamo, to je bila mana downdraft skimmera koji nema u HR vec su bili popularni u USA a skoro ništa u EU. Osim jednog kojeg sam uvezao davno da ga isprobam, i njima padne skimming kada se stavi ruka ili ubaci hrana. Needle wheel skimmerima ne pada skimming kada se umoci ruka, pogotovo ne na pola. To je mana tog skimmera i dogada se i bez da se stavi ruka u akvarij, inace ako skimming padne svaki put kada se stavi ruka u akvarij onda su akvariji sa skimerom vise manje skimerles jer pogotovo u startu akvarija, prvih godinu i pol ruka je non stop u akvariju, osim ruke isti efekt ima i ubacivanje hrane, posto se akvarij hrani barem 2-3 puta dnevno u kombinaciji sa radom u akvariju i ako je to normalno taj skimmer nece raditi 90 posto vremena, to nije dobro, daleko od dobrog.
 

Offline blue

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 454
Odg: ATI 250iS pitanje
« Odgovori #44 u: Ožujak 12, 2014, 11:24:27 prijepodne »
BTW zasto testirati da bi se ustanovilo ima li to utijecaja na probleme sa skimmerom? To nema veze sa vezom, kako testovi uopće mogu utijecati na rad skimmera, tj rezultati testova,to nema nikakvog smisla
 

Offline Stina

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4320
  • Spol: Muški   Lokacija: zg
    • ZGreef
Odg: ATI 250iS pitanje
« Odgovori #45 u: Ožujak 12, 2014, 12:33:49 poslijepodne »
Blue moje iskustvo govori suprotno od tvog.

SVAKI skimmer sa unosom veće količine hrane (tipa smrznuti home made mix) ili unosom ruke u akvarij gubi na svom performansu.

ATI, RE, RO, KZ... svi su gubili pjenu. Razlika je samo o tome gdje se njima nalazi nivo vode u tijelu. Ako je "mali" unos zraka kroz pumpu (1000l/h) onda taj pad nije veći od cca 5-10cm, a ako je ekstreman unos zraka (2500-4000l/h) onda je razina vode u tijelu skimmera na pola tijela, ali zbog količine zraka pjena je tako gusta da mi mislimo da je skroz gore na pola vrata - i kad se gurna ruka, pijena u skimmeru puca i eto - efekt kod ATIja gdje vidimo polu prazan skimmer.

Zanima me da li si shvatio o čemu govorim i da li se slažeš?


Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: ATI 250iS pitanje
« Odgovori #46 u: Ožujak 12, 2014, 12:43:43 poslijepodne »
to s rukama u akvariju samo za downdraft bas i nestoji, to nije stvar aspiratorskih ili drugih nacina proizvodnje zraka, sasvim je svejedno o kakvom skimeru se radi, neki su osjetljiviji neki ne ali to ovisi o puno cimbenika. ali cinjenica je svakom skimeru smetaju masnoce koje se skinu s ruke u akvarij. meni se znao desit pad pjene i na aspiratorskim modelima i klasicnom venturiju a vjerujem i mnogim drugima ovdje da se to desava na njihovim skimerima
http://www.reefkeeping.com/issues/2006-08/rhf/index.php
'The effects of this bubble popping process, if not the mechanistic details, are easily observed in an aquarium, where many things may cause a bubble popping effect. One cause that most aquarists encounter is oil from their hands. After reaching into a saltwater aquarium, skimming action often comes nearly to a halt as bubble popping dominates foam drainage and collection. The popping will proceed until the oil is somehow removed. Among other ways, oil can be removed by splattering it above the foam height in the skimmer, being foamed out bit by bit, being emulsified into the general foam as very, very tiny droplets which no longer span air bubbles, becoming attached to solid objects and removed, being consumed by tank microorganisms and by eventually dissolving into the bulk tank water. Many foods used by aquarists have a similar effect on skimmer bubbles.'

Offline blue

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 454
Odg: ATI 250iS pitanje
« Odgovori #47 u: Ožujak 12, 2014, 13:03:50 poslijepodne »
Blue moje iskustvo govori suprotno od tvog.

SVAKI skimmer sa unosom veće količine hrane (tipa smrznuti home made mix) ili unosom ruke u akvarij gubi na svom performansu.

ATI, RE, RO, KZ... svi su gubili pjenu. Razlika je samo o tome gdje se njima nalazi nivo vode u tijelu. Ako je "mali" unos zraka kroz pumpu (1000l/h) onda taj pad nije veći od cca 5-10cm, a ako je ekstreman unos zraka (2500-4000l/h) onda je razina vode u tijelu skimmera na pola tijela, ali zbog količine zraka pjena je tako gusta da mi mislimo da je skroz gore na pola vrata - i kad se gurna ruka, pijena u skimmeru puca i eto - efekt kod ATIja gdje vidimo polu prazan skimmer.

Zanima me da li si shvatio o čemu govorim i da li se slažeš?

Nije tocno, naravno po mom misljenju,
prvo needle Wheel skimeri nemaju problema sa guranjem ruke u akvarij i promijenama tenzije mora, to je opce poznato, eventualno im moze malo pasti skimming ali to se manifestira sa kratkorocnim padom skiminga od vrha čaše gdje se prelijeva u čašu pado pocetka konusa, to je u biti samo dio gdje se prleijeva otpad u casu i on inace varira svakodnevno ovisno o tenzijama mor,a unosu hrane i slicnom, to je normalna pojava kod skimmera. Pad pijene na pola tijela skimera to nije, to je defekt.

Unos veće količine hrane, pogotovo diy hrane pune ulja uzrokuje kontra efekt a to je pretijerani skimming i overflowing, ne pad skimminga i to moze potvrditi svatko tko dodaje vece kolicine diy hrane u akvarij i ima dobar skimmer, ponekad nakon unosa vece kolicine diy hrane treba maknuti cašu skimmera jer je non stop prelijeva-prepuni

Kod needle Wheel skimmera  a to jedan od razloga njihove popularnosti danas nema pucanja skimminga kod unosa ruke i hrane, kako sam rekao pucanje skimanja nije isto što i pad mjehurica/skimminga na pola tijela skimmera, to ne radi nijedan novi moderan skimmer osim ati-ja

takoder koliko čitam Dubravko je napomenuo da ne hrani skoro ništa, a sumjam da je ubacio drasticno velike količine hrane da bi uzrokovali pad skiminga na pola sa 2 mala klauna u ogromnom akvariju

Pošto se ta situacija dogadala kod mene, kod puno ljudi koji imaju taj skimmer i kontaktiraju me non stop te u ovoj temi što se vidi iz postova to je očigledan podatak rada i problema sa tim skimmerom, kako sam napisao ako bilo tko smatra da je to ok i prihvatljivo neka slobodno tako misli ali to nije normalan i prihvatljiv rad skimmera.

U Sony temi central reef imas novi diablo sa dc pumpom na akvariju koji ima takoder 1 ribicu i koliko vidim komentirao si tamo te ako se ne varam tamo je slika skimminga u novom akvariju, nema nikakvih padova na pola i skimmer cupa velike kolicine prljavstine vani, slicno je kod svih diablo kao i ro super skimmera koji takoder imaju od 1500-2500 lit zraka na sat, nema nikavih paodva skimminga, naprotiv unos vece kolicine diy hrane izaziva suprotan efekt a to je prelijevanje i prejaki skiming.

Još jednom, pad pijene na pola tijela skimmera nije problem uzrokovan tenzijama mora, to se ne zove pad skimminga vec defekt.

Uostalom s vremenom ce to i sam vidjeti, mislim na autora teme, koliko god mi tu pisali ili objasnjavaliu autor teme ce sam vijdeti kako ce se skimmer ponasati u buduce, ako je zadovoljan sa vasim objasnjenjima i misli da je to ok, svejedno ali po mom iskustvu imace opet te probleme sa padom/rusenjem skimmera na pola i paljenjem gasenjem pumpe sto je vec i opisao jer se to dogada kod skoro svih novih ati skimmera, nazalost puno vise se dogada nego da se ne dogada a sudeci po dugotrajnosti pumpe moze slobodno ostaviti oko 250 eura za novu pumpu i vise manje jos barem duplo toliko za naredne 2-3 godine koliko je rok trajanja tih pumpi, očigledno je veliki postotak problema sa tim pumpama, samo u ovoj temi od 4 skimera (ne racunajuci moje) u oko godinu dana otisle su 2 pumpe sto je 50 posto sansa da ce mu otici pumpa svakih 12 mijeseci, ako je to prihvatljivo pod upotrebom tog skimmera zasto ne, neka se slobodno koristi i deklarira kao dobar dapače odlican skimmer, meni to nikada nece biti a znam jako puno ljudi koji nazalost misle isto sto i ja jer imaju taj skimmer
 

Offline Vipko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 511
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Trogir
    • http://www.NetEkipa.com
Odg: ATI 250iS pitanje
« Odgovori #48 u: Ožujak 15, 2014, 21:47:01 poslijepodne »
Moje iskustvo s ovim skimmerom je dosta podjeljeno.

Dobar je zato jer je - dobar :) ... dok sve radi i dok je sve ok.

Los mi je jer je dosta musicav. Jedna mi je pumpa otisla nakon godinu i nesto sitno (tj. napajanje), tu sam u biti jako bio iznerviran kada sam vidio da je sve u jednom komadu i sve je utopljeno u plastiku. Jel to dobro ili lose? A dobro je jer je sve dobro izolirano i waterproof, lose je jer ne trpi nikakve adaptacije, zamjene i sl. Zasto pumpa nije mogla biti na konektor, i da se on badne u napajanje? Posto sam bio nadrkitis to vrijeme kada je pumpa rikavala, moje objasnjenje se treba shvatiti jaaako subjektivno :D, ali moje objasnjenje je bilo da nisu namjerno to napravili upravo zato da ako crkne bilo napajanje ili pumpa, moras kupiti sve skupa :D. Onda dalje, ok otislo napajanje, idemo pokusati vidit sto je otislo, jeli samo ispravljac (sto je u biti jaaako jednostavno jer radi na 220 istosmjerne, jedan grec + malo jaci kondenzator za filter i to je to), ili je elektronika koja starta motor (PWM). Generalno da ne kompliciram, ja sam to napajanje DO KOSKE ogolio (doslovno lito i maca su radili), da bi shvatio da je on kompletan UTOPLJEN u plastiku/smolu, ali KOMPLETAN, nema molekule zraka unutra, a da ne govorim o nekom testiranju komponenti ili tiskane ploče. Moje razmisljanje (opet kazem ne shvacati ovo preozbiljno, prenadrkan sam bio tada) je da su i to namjerno napravili da se nemoze napajanje popravljati, nego da moras naruciti novo napajanje, ali neeeeee, nemozes niti novo napajanje nego komplet napajanje i pumpu &$%#"/##&/$&#"&#&/#%

I tako sam revoltiran bio s time da sam u biti gledao koji drugi skimmer da uzmem. Posto nisam imao puno vremena, tank je tu, ribe se mora hraniti, ribe se napapaju pa rade svoje, tu vodu se mora cistiti, a sve iole bolje skimmere sam morao cekati 7-10 dana. Tu onda moram pohvaliti opet Petra koji mi je u dogovoru s njegovim dobavljacem spustio cijenu za novu pumpu popriiiiilicno, i dobio sam pumpu od 200is (imao sam 200i) koja mi minimalno 20-30% jace radi nego stara 200i. A da ne govorim da jos jedan extra plus za Petra da mi je pumpu izorganizirao da dobijem sutradan od jos jednog kupca skimmera kome akvarij nije jos bio rdy (necu da spominjem tko je ako ne zeli da se zna, al jos jednom mu zahvaljujem, a i zahvalili smo mu se preko ljeta kada je dosao kod nas na kavu :) ) . Tako da sam ja 200is pumpu dobio sutra dan, platio je dosta jeftinije nego da sam isao novu uzimati, i ja jos uvijek sretan s ovim skimmerom.

E sad musice......

Sve ovo oko cega se vi prepucajete se i meni dogadja. Nece bas kada samo stavim ruke u tank, ali hranjenje DIY hranom, hranjenje koralja D-D SPS i LPS hranom (prah smiksan s morem), ma da promjenim filter sock, pasti ce razina pjene. Nece na pola, ali ce pasti ocigledno. Svaka mrvica ako se pomakne u sumpu spusti pjenu. A u sumpu imam 4 male streamice (4 mala kineza od deklariranih 3000l/h koji su kostali ravno 3$ komad (free postarina) i evo im vec druga godina da rade :) ) tako da mi je dno sumpa uvijek cisto i detritus/pjesak/sporkica odma zavrsi u skimmeru. Ali idem promjeniti rowu i ugljen u fluid reaktoru, dakle malo pomaknem pumpu reaktora, izvadim reaktor - odeee pjena. Jel to normalno ili ne - neznam, niti cu pametovati s terminologijom, al ja kazem kako je kod mene, kod drugih neznam.

E sad, podesavanje pumpe, ovde sam ja izludio bio. U pocetku dok je skimmer bio malo dublje u sumpu od proizvodjacevih 18cm bilo mi je katastrofa. Onaj nastavak sto ide u skimmer na kojem se regulira s kotacicem razina vode koja izlazi iz skimmera je odmah otisao. Dakle uopce ga nemam, iz skimmera direktno kroz rupu gdje bi se stavio taj nastavak izlazi voda. Skimmer nisam mogao niti na 50% odmah bi doslo do overskimma. Onda sam od plexija napravio klupicu i digao ga na 18cm, mozda cak i nesto manje, nisam siguran, e sada kao radi dobro. Jos uvijek nesmjem do kraja snagu pumpe okrenuti nego na recimo na 80-90%. Jos uvijek radi bez onog dijela za regulaciju izlaza (nesmjem staviti jer da iti malo mi se smanji protok, pa cak i na full otvoren, to mi podize razinu pjene).

I za kraj odrzavanje, sto sam vec bio rekao autoru teme. Na staroj 200i pumpi ovo mi je se dosta rijeđe dogadjalo, na ovoj 200is, svako pa jedno 2 mjeseca ja moram ocistiti usis za zrak na venturi dijelu pumpe. Evo slucajnosti radi bas sam danas cistio pumpu posto sam je cuo da je se (re)startala. Na onoj luli sto sam vec pisao, pa najmanje za pola je se promjer cijevi smanjio od kamenca/soli/neznam cega. Kacavidu u ruke i struži brajo. Na kraju je ispalo iznutra komada pa sigunrno 1-2cm3 junka. Isto tako ne zaboraviti ocistiti one 2-3 rupe u dnu ležišta rotora kroz koji prolazi voda da hladi stator i rotor. Cesto zna nesto zacepiti taj dio (meni su danas 2 od 3 rupe bile napola zatvorene) i onda voda ne prolazi adekvatno tim djelom, ne hladi pumpu sto je najbolji put k dodatnom trosku nove pumpe i posjeti Vrapču :)

ALI kada se nauci na ove mušice i nađe se "sweet spot" rada skimmera, samo ga pustite da radi i ne drkeljajte nista po regulaciji, bilo rada pumpe ili izlaza skimmera. Ja tocno znam kako mi skimmer radi na kojoj postavci i tu je stalno, iako kazem moze i iz cista mira da mi padne razina pjene za 4-5cm, NISTA ne dirati :) Pa neka je i pola dana i dan tako nisko, NE DIRATI, vratiti ce se on na onaj "sweet spot" prije ili kasnije. Prije bi ja cijeli dan mi bude manja razina, idem ja malo pojacati pumpu, sutra dan, overskimm do bola. Tako nakon 3-4 puta kazem neces vise, stojis ovde i to je to, vratiti ces se ti prije ili kasnije, i tako i je.

Za sada skimmer radi ko zmaj, svako mjesec-dva ocistim venturi, svako 3-6 mjeseci komplet pumpu, i molim se Bogu da mi opet ne ode pumpa/napajanje, jer mislim da bi to bilo to sto se tice mene i ATI skimmera :)

Offline Dubravko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1323
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Sv. Nedelja, Novaki
Odg: ATI 250iS pitanje
« Odgovori #49 u: Ožujak 15, 2014, 23:43:45 poslijepodne »
Vipko hvala ti na tvojim iskustvima!
Kako si rekao jedna od njegovih mušica je ta da kad ga jednom namjestiš - ne diraj !  :D
Ja nemam tih iskustava da kad gurnem ruke u aq. da padne pijena , možda nisam na to obračao pažnju i ako se to i dogodilo bilo je max. 2-3 cm što sam tumačio kako mališa nema šta skimati To pucanje pjene me ne tangira jer nikada nije predugo trajalo.Visina vode u sumpu mi je 18 cm i fakat kako sam primjetio to mu paše  jer dok mi je bio u 17 cm vode bilo ga je teže namjestiti. Ono što sam ja primjetio je to da kako zatvaraš  >gate< na izlazu iz skimera mijenja ti se količina zraka tako da sam prvu noć imao overskim- kako sam bio happy ! Drugo šta mi nije bilo jasno jer se prvi put srećem sa skimerom dali je za skimer dobro da je >gate< što više pritvoren ili da bude što više otvoren. Ako je bio na pola ili prema zatvoren (3/4) , nivo vode kada se upali pumpa je bio viši u samome skimeru i bilo je manje potrebe regulacije zraka tj. mogao se namjestiti na cca. 2000-1700 i radio je super pjenu koja se stvarala od vrata skimera do pred sami vrh preljeva u čaši. Tako kad sam ja namjestio da sve radi kako mi treba, nisam više ništa dirao - >gate< pogotovo. Ako je bilo zraka s vremenom premalo malčice sam ga dodao i sve 5! Kod čišćenja je samo trebalo prije startanja vratiti regulator na položaj koji je bio kao idealan i skimer opet radi ko vurica. Od prvog dana skimer je imao sistem da kad se zapali, prvo lagano par sec. ubacuje vodu u tijelo skimera , stane te na pumpu izbaci višak vode od razine vode u sumpu a koju je ubacio u tijelo skimera i to sa velikom količinom sitnih mjehurića brojač neki puta ispiše "CAL" , neki puta samo "0" i počne raditi.Neki puta je taj proces ponovio 3-4 puta (na samom početku) , a kasnije sve duže tj.sve više pokušaja i sa sve čudnijim zvukovima i sa sve manjom količinom povrata mora iz tijela skimera i bez mjehurića.   Mislio sam si ; ajde zna švabo zašto to tako. Ono što me kroz moje bavljenje  akvaristikom  prati misao je ta da ako nešto stane zbog nestanka el. energije isto tako mora bez muke i krenuti. Sve druge opcije me ne interesiraju jer neželim biti rob tehnici koju treba malo pogurati i biti stalno uz nju.
Što se tiče samog održavanja skimera, mogli su se ti Njemci potruditi i dati neka osnovna uputsva kako rastaviti pumpu,kako ju pravilno očistiti i održavati - ništa! Tamo nekih 3 lista sa dve i pol slike koje ti ništa bitnog ne pokazuju. Zovem frendicu koja je odrasla u Njemačkoj, ajde obnovi malo materinje pismo , pa me šalje u 3 pm. i prevodi mi tekst. Ništa šta već sam neznam, o finesama ni traga, google ništa, youtube ništa! Mislim si možda sam prezahtjevan??? Pričaš mi Vipko o tim rupicama?!?? Pa nebi gurao i čačkao po njima nikada da mi sad ti nisi skrenuo pažnju na to, kao što nebi ni skidao sa pumpe poleđinu koju vidim da bi se moglo skidati , ali zašto jednostavno sam takav, ako proizvođač ne napiše - zašto da kopam po tome!!! Poslije bi bilo zašto ste to dirali , pa zato jer ku##a ste išta napisali i stavili na net!!!! Sad nemogu gledati te rupice jer sam pumpu spakirao i ide za Beograd u razmjenu za drugu!    :D :D
« Zadnja izmjena: Ožujak 15, 2014, 23:46:49 poslijepodne od Dubravko »