Travanj 27, 2024, 08:27:47 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: ATI 250iS pitanje  (Posjeta: 8551 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Dubravko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1323
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Sv. Nedelja, Novaki
ATI 250iS pitanje
« u: Ožujak 06, 2014, 12:32:56 poslijepodne »
Recite mi da li se vama dešava da se skimer sam od sebe ugasi i isti tren se opet uključi kao da nije ništa bilo!

Imam kako sam napisao ATI 250iS koji radi na prazno (nema riba, a ni koralja) 3mjeseca, do sada se to nije dešavalo. Jučer sam ubacio 2 mala nemača i obavio jučer i danas po jedno hranjenje. Vidim skimer je odradio svoje što se tiče čišćenja, no mislim da to nema nikakve veze jedno sa drugim, već puko preklapanje!
 Kako sam kod kuće cijelo vrijeme ova 3 mj. uglavnom sam uz aq. jer se nalazi u dnevnoj sobi  kao i TV. a kako sam smanjenog radijusa kretanja (bolovanje) i ja sam po cijele dane više-manje uz aq. i TV. i do sada nisam primjetio da se takvo što dešava!?
Odmah mogu isključiti bilo kakvo sprečavanje dotoka zraka na pumpu i sl.
Frajer se samo ugasi i odmah upali i nastavi raditi!??

Dali mi tko od vlasnika ATI-a može reći da li se i njima lagano grije regulator protoka zraka u skimeru. Mjerio sam njegovu temperaturu kučišta koja je 37 stupnjeva.
Sva razmišljanja su dobro došla

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: ATI 250iS pitanje
« Odgovori #1 u: Ožujak 06, 2014, 14:42:19 poslijepodne »
A jel nestaje i struje u cijelom stanu na sekundu? Ako ne onda valjda pumpa zeza. Kako se točno zove taj model pumpe daj vidi? Tako da imamo referencu jer su već te pumpe crkavale nekolicini reefera ak se ne varam..

Offline Vipko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 511
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Trogir
    • http://www.NetEkipa.com
Odg: ATI 250iS pitanje
« Odgovori #2 u: Ožujak 06, 2014, 15:33:41 poslijepodne »
Meni je otisla vec jedna pumpa (u biti napajanje) i onda mi je Petar sredio od 200IS pumpu.

Generalno znam tocno na sto mislis, i barem meni je problem u biti kamenac/sol/ostalo u usisu zraka u skimmer, i pomalo se sve manje i manje zraka dolazi u pumpu i u jednom trenu se ugasi (jer pumpa ima zastitu ako ne dolazi zrak u njega da se ugasi).  I ovo totalno random ide, nakon toga skimmer moze se ugasiti ponovo za pola ure ili za 2 dana. Znaci onaj mali plasticni dio skini, i onda dooobro ocisti onaj unutrasnji dio (cjev koja ide u L).

Evo ti slika:



I malo natopi u kvasini, i onda s tankom kacavidom lagano cisti cijev. Meni znaju komadi ko pola nokta ispadati iz cijevi jedva ih izbacim iz cijevi koliko su veliki.

Znaci skini onaj usis u pumpu (samo povuces, nema vida i sl.) i vidi u kakvom je stanju cjev.

A ako je cjev savrseno cista onda nije ti ovo ko sto je meni bilo, pa cekaj da ti neko drugi pomogne :)

Offline Dubravko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1323
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Sv. Nedelja, Novaki
Odg: ATI 250iS pitanje
« Odgovori #3 u: Ožujak 06, 2014, 16:18:05 poslijepodne »
idemo redom:

struja nije sigurno, nema nikakvih prekida i nestanaka
koliko sam uspio pročitati jer mi je pumpa iza skimera prema zadnjoj strani sumpa radi se o ATI Power cone pumpi sve ostalo je nečitljivo, a na papiru koji sam dobio sa skimerom nigdje ne piše ništa o pumpi.
Evo slike možda pomogne, nebi sada htio sve vaditi van dok radi.  -?
Vipko kužim o čemu pričaš, no mislim da nije to , no ako stane danas opet, sutra ju vadim van i ima da joj napravim ginekološki pregled ! :devil: :-X :devil:
Vipko da li ti je na dodir topao kontroler pumpe ?

Offline Vipko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 511
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Trogir
    • http://www.NetEkipa.com
Odg: ATI 250iS pitanje
« Odgovori #4 u: Ožujak 06, 2014, 18:53:00 poslijepodne »
Nije vruc, onako mlako. Ali staro napajanje koje je otislo je bilo toplo, pa toplije, pa jos toplije, pa odeeee :)

Offline Dubravko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1323
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Sv. Nedelja, Novaki
Odg: ATI 250iS pitanje
« Odgovori #5 u: Ožujak 06, 2014, 19:28:13 poslijepodne »
Molim te daj stavi na kučište neki termometar pa izmjeri temperaturu, ja stavim onaj iz akvarija koji mi regulira temp. u sumpu i pali ventilatore ili grijač




Sent from my iPhone using Tapatalk

Offline sparko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 166
  • Spol: Muški  
Odg: ATI 250iS pitanje
« Odgovori #6 u: Ožujak 06, 2014, 22:46:44 poslijepodne »
Moje iskustvo ako ti što može pomoći:
- kontroler za pumpu je mlak, cca 37 C (otprilike jednak temp tijela)
- kao što je već spomenuto pumpa ima automatsku zaštitu u slučaju pada protoka zraka. Meni se povremeno zna dogoditi da onaj plovak za zrak (naročito kad je ponovno uključujem nakon čišćenja, mijenjanja mora ili isključivanja kod hranjenja sa Korallfluidom), ne odskoči odmah po uključenju i to je zna na trenutak pogasiti.
Savjet: rastaviti onu menzuru sa plovkom, sve dobro oprati od soli.
Što bi Vipko rekao"ako to nije to čekaj neki drugi savjet" :roll:
 
St/HR

Offline blue

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 454
Odg: ATI 250iS pitanje
« Odgovori #7 u: Ožujak 07, 2014, 00:10:31 prijepodne »
To je mana tog skimmer,a i izgaranje pumpi, zbog toga sam ih prestao odmah u startu prodavati i dao moga u pola cijene upravo zbog toga sto se tebi dogada
pumpa nema nikakvu snagu i najmanji zastoj je blokira, prenadrukali su pumpu da ubacuje sto vise zraka ali nema snage, najmanje oscilacije u akvariju je sruse,
vrlo vjerojatno ti pada pumpa jer je pao nivo mora u sumpu, osjetljiv je na najmanje oscilacije u nivou mora u sumpu, moj je bio u fishroomu na karantenskim akvarijima gdje nisam imao top of i 90 posto vremena je radio to sto tebi radi, dok nije otisao jer je to po meni katastrofa i nemam bas vremena za takve skimmere
 

Offline Dubravko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1323
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Sv. Nedelja, Novaki
Odg: ATI 250iS pitanje
« Odgovori #8 u: Ožujak 07, 2014, 01:05:27 prijepodne »
nivo mora je konstantan, top off radi ko vurica (zasada) kako me krenulo ... >:(
sparko ja nemam plovak u toj menzuri , sutra tj. danas po danu poslikam

Offline Stina

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4320
  • Spol: Muški   Lokacija: zg
    • ZGreef
Odg: ATI 250iS pitanje
« Odgovori #9 u: Ožujak 07, 2014, 09:21:40 prijepodne »
nivo mora je konstantan, top off radi ko vurica (zasada) kako me krenulo ... >:(
sparko ja nemam plovak u toj menzuri , sutra tj. danas po danu poslikam

Ukoliko je skimmer pod garancijom, a problem se dešava učestalo - traži promjenu pumpe. ATI to mora riješiti.
Meni su dvije ATI pumpe izgorile, jedna je stara pumpa, krepala nakon garancije (znači radila godinu dana i nešto sitno), ATI mi je poslao novu pumpu sa DC kontrolerom za nadoplatu od 90€ ( znači priznali su donekle kvar ).
Druga pumpa mi je krepala (ta nova) unutar godinu dana, preko Petra sam opet riješavao stvar i vratio mi ju je nakon što je popravljena. Sada radi opet kao nov, već sam zaboravio kakva je to zvijer od skimmera (dok radi!!!).

Očekujem da će pumpa krepat za godinu dana, a onda ću razmišljat što i kako dalje...

Interesira me kakva je situacija u svijetu, uskoro ćemo vidjeti da li je to normalan postotak škarta (2-4%) u proizvodnji pa sam imao peh ili je problem puno veći.

lp

Offline Dubravko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1323
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Sv. Nedelja, Novaki
Odg: ATI 250iS pitanje
« Odgovori #10 u: Ožujak 07, 2014, 10:16:25 prijepodne »
Interesanto, uvjeren sam da takve probleme proizvođači nesmiju dopustiti, a pogotovo ne na način da  podjeli trošak nove pumpe sa kupcem. Pa platio sam koliko si postavio cijenu, znači znaš šta prodaješ i koliko to vrijedi. Pošto se reklamiraš kao vrhunski proizvod i imaš takvu cijenu onda moraš i dati nešto za te pare. Kako ti je funkcionirao akvarij dok nisi imao pumpu? Postoji li opcija da se stavi neka druga provjerena pumpa umjesto ove koja dolazi sa skimerom?
Evo slike kako izgleda moja posuda za zrak bez plovka



Sent from my iPhone using Tapatalk

Offline Stina

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4320
  • Spol: Muški   Lokacija: zg
    • ZGreef
Odg: ATI 250iS pitanje
« Odgovori #11 u: Ožujak 07, 2014, 15:15:25 poslijepodne »
Interesanto, uvjeren sam da takve probleme proizvođači nesmiju dopustiti, a pogotovo ne na način da  podjeli trošak nove pumpe sa kupcem. Pa platio sam koliko si postavio cijenu, znači znaš šta prodaješ i koliko to vrijedi. Pošto se reklamiraš kao vrhunski proizvod i imaš takvu cijenu onda moraš i dati nešto za te pare. Kako ti je funkcionirao akvarij dok nisi imao pumpu? Postoji li opcija da se stavi neka druga provjerena pumpa umjesto ove koja dolazi sa skimerom?
Evo slike kako izgleda moja posuda za zrak bez plovka



Sent from my iPhone using Tapatalk

Čuj,
Da budem iskren, ponudio mi je zamjensku skuplju pumpu uz moju nadoplatu od 90€, van garantnog roka. Što je bilo korektno.
Da li sam ja zadovoljan s tim proizvodom koji ima vijek trajanja godinu i 2 tjedna, to je sad druga strana priče, ali ja ovdje govorim o proizvođaču i njihovoj susretljivosti.
Uz to treba pohvaliti i Petra iz CMA koji je organizirao prijevoz pumpe, da meni umanji trošak. Da li ima boljih situacija od te? Vjerojatno ima.
Da li ima gorih? Ima, ima....

Zato ti kažem, ako pumpa nevalja - riješi to u garantnom roku. :up:

Offline Dubravko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1323
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Sv. Nedelja, Novaki
Odg: ATI 250iS pitanje
« Odgovori #12 u: Ožujak 07, 2014, 16:08:49 poslijepodne »
Thx, nisam ja mislio na Petra on tu nemože ništa što se tiče same pumpe, on je kak se veli između čekića i nakovnja! Prokleti švabe počeli su ko Kinezi još su Kinezi za njih mila majka!!! Počeli su fušat u 3 khm..... Tako mi i na Jetti 2010. god proizvodnje odjednom neće otvoriti suvozačeva vrata???!? Odgovor u servisu ; pa znate to je Golfu 5 i Jetti mana!!! Ček- molim - šta ???!?!?! I sad da ja to platim, a WV zna da je to greška ?!  Odgovor, pa znate nije to do nas!!
Ma oprosti do mene je, ja sam bio glup pa skeširo tolke pare za govno, a ne auto !
Da se vratim na bitno, sad radim kako sam rekao detaljan ginekološki pregled i ako bude i dalje tako morat ću reklamirat


Sent from my iPhone using Tapatalk

Offline sparko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 166
  • Spol: Muški  
Odg: ATI 250iS pitanje
« Odgovori #13 u: Ožujak 09, 2014, 22:55:03 poslijepodne »
Očigledno ni svi ATI 250IS nisu isti. Moj je u pogonu 1,5 god, i za sada nije radio neke veće frke (istina kod uključenja nekad zabruji, pa ga ili sam pokrenem ponovno ili u novije vrijeme nakon 2-3 sek brujanja prijeđe u tihi režim.

Evo slike ovog mog plovka.
St/HR

Offline Dubravko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1323
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Sv. Nedelja, Novaki
ATI 250iS pitanje
« Odgovori #14 u: Ožujak 10, 2014, 00:10:28 prijepodne »
Da, ti nemaš digitalni brojač već ovaj plovak. Ekipo kakvo vi imate iskustvo sa pokretanjem svojih skimera nakon prestanka rada iz bilo kojeg razloga. Bruje li , pomažete li im kod starta itd.
Mislim da bi trebali krenuti kako su i stali, ja sam nov u "moru" no mislim da je to pod normalno


Sent from my iPhone using Tapatalk

Offline Dubravko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1323
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Sv. Nedelja, Novaki
Odg: ATI 250iS pitanje
« Odgovori #15 u: Ožujak 10, 2014, 21:16:18 poslijepodne »
Vidim nitko nema za podijeliti iskustvo oko samopokretanja skimera nakon nestanka struje, znači da sve štima, ajde super !!!
Vipko napravio sam sve kako si rekao i sada radi " močno".
Trenutno radi na 4300 i ima još 1/3 podešavanja prema maximumu.  Prilikom čišćenja kučišta gdje ulazi zrak bilo je malo- mrvica kamenca ili čega već, no sumnjam da je to moglo zezati ili ..???
Crijevo je bilo čisto, na kapi cilindra gdje usisava zrak odvrnuo sam gornju maticu i propuhao cilindar, sve sam sklopio i pustio u rad. Sad radi bez prestanka.
Vidim da na toj matici na vrhu cilindra ima mogučnost stavljanja plastičnog crijeva i ta ista matica fiksira crijevo:
dali se to smije raditi i tim crijevom usisavati zrak iz prostorije, a ne iz prostora gdje je sump
ako da dali dužina tog crijeva smanjuje snagu usisa tj. što kraće to bolje ili bez njega - najbolje!



Sent from my iPhone using Tapatalk

Offline bura2

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1128
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: ZG-Dubrava
  • 092 10000 36
Odg: ATI 250iS pitanje
« Odgovori #16 u: Ožujak 10, 2014, 22:48:13 poslijepodne »
Ja imam isti skimmer kao i ti i nemam problema sa gašenjem pumpe.
Imam u sumpu plovak koji gasi pumpu ako se nivo vode u sumpu povisi za 2 cm i kad s tim plovkom gasim pumpu pumpa normalno starta,jedino nekad ne krene od prve nego se ugasi pa krene normalno.

A sad, mene malo muči protok zraka,veliš da ti je na 4300 a pumpa nije pojačana do kraja :shok:
Ja svoju pumpu kad totalno rastavim i generalno ju očistim onda mi mjerač bude na 2400 do max 2500,sad nakon nekog vremena je na 1900-2000.
Javi sutra kakvo ti je stanje sa mjeračem kad se skimmer malo smiri.

E i koliko ti je skimmer u vodi?

Offline Dubravko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1323
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Sv. Nedelja, Novaki
Odg: ATI 250iS pitanje
« Odgovori #17 u: Ožujak 10, 2014, 22:51:55 poslijepodne »
18 cm


Sent from my iPhone using Tapatalk

Offline Dubravko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1323
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Sv. Nedelja, Novaki
Odg: ATI 250iS pitanje
« Odgovori #18 u: Ožujak 10, 2014, 22:54:46 poslijepodne »



Sent from my iPhone using Tapatalk

Offline Dubravko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1323
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Sv. Nedelja, Novaki
Odg: ATI 250iS pitanje
« Odgovori #19 u: Ožujak 10, 2014, 22:55:38 poslijepodne »
Malo sam smanjio na 4150 pa varira


Sent from my iPhone using Tapatalk

Offline bura2

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1128
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: ZG-Dubrava
  • 092 10000 36
Odg: ATI 250iS pitanje
« Odgovori #20 u: Ožujak 10, 2014, 23:57:20 poslijepodne »
A jesi li stavio nekakvo crijevo na prigušivač zraka?

Offline Dubravko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1323
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Sv. Nedelja, Novaki
Odg: ATI 250iS pitanje
« Odgovori #21 u: Ožujak 11, 2014, 10:25:46 prijepodne »
nisam ništa mijenjao, sve sam složio nazad kako je i bilo.
sada ujutro mi je protok zraka pao na 3800, no to se i prije dešavalo da s vremenom protok slabi. Pumpa unatoć padu protoka radi, a tako je bilo i prije!

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: ATI 250iS pitanje
« Odgovori #22 u: Ožujak 11, 2014, 11:19:37 prijepodne »
nebi trebao imati max oko 2500-3000l/h zraka? ako su ta ocitanja ispravna onda to sigurno nije dobro za pumu, motor, i to dovodi do pregrijavanja. rotor se puno brze vrti u zraku nego vodi zbog puno manje gustoce, zato i riknu sve vodene pumpe kad ostanu na suhom ili ih prekidac izbaci

-mozes produziti 'crjevo' i vuci zrak iz prostorije ako zelis, samo ko produzetak stavis veci dijameter i nebi trebalo biti nikakvog znatnog pada protoka

Offline Dubravko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1323
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Sv. Nedelja, Novaki
Odg: ATI 250iS pitanje
« Odgovori #23 u: Ožujak 11, 2014, 11:46:49 prijepodne »
Dobra primjedba, nisam razmišljao u tom smjeru, ali imam sad par pitanja?!
• zašto količina zraka opada sa vremenom rada od starta skimera, a ništa ne diramo na skimeru
. kako mjere protok oni koji nemaju digitalni pokazivač ili plovak, kako oni znaju šta je dobro, a šta ne
. regulator protoka, kao i regulator nivoa vode u skimeru nisam dirao, a nakon čišćenja pumpe dobio sam tako visoku vrijednost, šta se je to dogodilo
. dali je normalno da nivo mjehurića u skimeru tj. pjene jedan dan bude na visini vrata skimera i povremeno podiže velike balone pjene prema vrhu kape, a drugo jutro jedva da pjeni do pola konusa skimera. Dali je to kad imam šta skimat - onda pjenim, kad nemam onda ne. To mi se još nije dešavalo jer dosada je stalno pijenio nekad do vrha kape, nekad do vrata skimera, a u aq. nisam imao ništa osim vode i kamena. Sad kad sam ubacio dva nemača i umjereno hranim skimer bi trebao imati šta skimat, a on se povukao na pola visine vrata skimera


Sent from my iPhone using Tapatalk

Offline stomed

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1168
Odg: ATI 250iS pitanje
« Odgovori #24 u: Ožujak 11, 2014, 13:25:49 poslijepodne »
ja ti nisam nikad koristio taj novi atijev skimer tako da nemogu komentirat nista za njega, govorio sam opcenito za pumpe.
-sto se toga tice, protok zraka obicno opadne kako se kolege vec naveli, jedino kad se 'zapusi' usis. a kod tvog atija stvarno neznam, mozda je problem i u samoj elektronici i/li s usisom vode

-obicno ti airflow metar i netreba(iako je ljepi i donekle korisni dodatak), tada neznas tocan protok ali to je tvornicki proracunato i trebao bi biti vise/manje konstantan dokle god odrzavas, cistis, pumpu s vremena na vrjeme, a to se ionako treba radit s svom opremom

-ako je sav protok jednak nivo vode/mjehurica u tjelu skimera bi trebao biti uvjek jednako visok, kad nema sta skimat onda gubis samo visinu pjene koja se proizvodi iznad toga. tebi i prevelik protok zraka moze smetati tome jer ako sirina vrata nije uskladena tome razbijat ce pjenu a i prebrzo ju gurati van-mokri skimat. a vecinom kad se ljudima desava da skimer neskima je problem u tome da jdnostavno imaju prevelik skimer u sistemu pa onda kad ga stave prvi put vadi van super dok kroz neko vrjeme izvadi vecinu tog sto moze vaditi pa prestane jer nema vise dovoljno 'odpada' da napuni vrat skimera
mozda ti se upravo to desava sad pa nemas pjene, kamen izljecen a dva klauna i nisu neki bio-load pogotovo za takav snazan uredaj, mozes povisit razinu vode u skimeru da stabilnije radi ali ce ti i skimat bit mokriji onda.