Travanj 27, 2024, 08:49:39 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: DIY T5 dimmable?  (Posjeta: 2674 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Vipko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 511
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Trogir
    • http://www.NetEkipa.com
DIY T5 dimmable?
« u: Rujan 02, 2011, 22:06:57 poslijepodne »
Evo pomalo se priblizavam projektu novog akvarija, pa pomalo sve stavljam na papir i gledam sto se moze dobro napraviti u DIY varijanti.

Svijetlo je najveci izdatak, posto ce akvarij biti 160 ili 180cm sirine, idem s 8x80W T5. Ali bi rado napravio dimmable sistem.

Od gotovih rijesenja ima ATI, Sfiligoi i FaunaMarin (i ostali, ali ovi mi se najvise svidjaju), ali sva rijesenja su preko 1k€.

Posto sam vec slagao par DIY rasvijeta za akvarij, mogu i ovaj, medjutim malo me zeza ovaj dimming. Dakle prigusnice uz klasicne konektore za 220V i izlaze na grla ima i konektor za 0-10V, preko kojega u biti mi dimmamo svijetlo.

E sad, trazio sam po netu neka gotova rijesenja u vidu T5 dimmable controlera i nisam bas se usrecio. Dakle trebao bi mi neki kontroler koji ce moci se konfati u koliko sati da se upali lampa, koliki vremenski interval za podizanje napona (recimo 1v svako 10minuta, i lapma od ugasene do full upaljene bude za 100minuta, a da ne govorim o jos finijoj regulaciiji pa da dimming bude jos glaći, a ne po skokovima od 10%) i naravno kada ce se lampa ugasiti.

Jel netko radio ovo? Ima li iskustva? Ima li neko polugotovo rijesenje za ovo? Nasao sam neke ideje kako ovo sam napraviti, medjutim ovo trazi puno prtljanja s tiskanim plocicama i IC krugovima, a ja tako fine stvari nisam lemio od srednje skole, tako da to definitivno otpada :)) (ili dati nekom profi elektronicaru da napravi).


Znaci bottom line jel neko ovo radio i ima li neko gotovo rijesenje u vidu samog kontrolera. Znaci ne treba mi prigusnica i ostali djelovi, nego iskljucivo samo automatska i vremenska regulacija izlaznog napona od 0-10V koje cu spojiti na dimmable elektronsku prigusnicu.
« Zadnja izmjena: Rujan 02, 2011, 22:11:06 poslijepodne od Vipko »

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: DIY T5 dimmable?
« Odgovori #1 u: Rujan 02, 2011, 22:19:41 poslijepodne »
Odgovor je arduino
Vidi ovo, sve može, čudo jedno za samo parsto $
http://www.practicalmaker.com/

Offline jurica75

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 826
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: sisak
Odg: DIY T5 dimmable?
« Odgovori #2 u: Rujan 02, 2011, 23:31:07 poslijepodne »
Daj mi reci što će ti 8 lampi-misliš gandju saditi? :D

Offline GROF

  • Urednik morske redakcije
  • Administrator
  • Trade Count: (+9)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3101
  • Dob: 48 Lokacija: Split
    • Grof - akvarij
Odg: DIY T5 dimmable?
« Odgovori #3 u: Rujan 03, 2011, 02:39:22 prijepodne »
Daj mi reci što će ti 8 lampi-misliš gandju saditi? :D

8 lampi u morskoj akvaristici nije previše...moglo bi se reći : taman!


Offline Vipko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 511
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Trogir
    • http://www.NetEkipa.com
Odg: DIY T5 dimmable?
« Odgovori #4 u: Rujan 04, 2011, 14:21:13 poslijepodne »
Oki znaci nema se previse konkretnog i prakticnog iskustva s dimmanjem :)

Jedna stvar me je iznenadila doduse. Bacio sam na papir SVE ali bas SVE za DIY 8x80W (ne samo prigusnice, reflektori i sl., nego ono do sajli za vjesanje, silikona, plastifikaciji kucista, ledica za shimmering i moonlight, ventilatori, trafo za napajanje toga i milion slicnih malih zaboravljenih detalja) dosao sam do raspektabilne cifre koja je jeftinija samo nekih 30tak% u odnosu na gotovo rijesenje koje mi odgovara. Bome dojde mi da se zapitam da li da se gnjavim uopce s DIY ili bite-the-bullet i platiti pa se rugati :)

Offline Vipko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 511
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Trogir
    • http://www.NetEkipa.com
Odg: DIY T5 dimmable?
« Odgovori #5 u: Rujan 04, 2011, 14:24:09 poslijepodne »
Daj mi reci što će ti 8 lampi-misliš gandju saditi? :D

Hehehe ja sam cak mislio ici i na 10x80w jer sam mislio 70cm sirine raditi, ali posto cu ici s 60cm sirine, 8x80w je taman i po sirini lapmi (51cm) i po kolicini svijetla za tu sirinu, dubinu i litrazu akvarija.

P.S. tvoja sugestija za gandju je takodjer stavljena na stol :)

Offline morino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1447
Odg: DIY T5 dimmable?
« Odgovori #6 u: Rujan 04, 2011, 22:56:41 poslijepodne »
Daj mi reci što će ti 8 lampi-misliš gandju saditi? :D

Hehehe ja sam cak mislio ici i na 10x80w jer sam mislio 70cm sirine raditi, ali posto cu ici s 60cm sirine, 8x80w je taman i po sirini lapmi (51cm) i po kolicini svijetla za tu sirinu, dubinu i litrazu akvarija.

P.S. tvoja sugestija za gandju je takodjer stavljena na stol :)
odi na 8 lampi to ti je taman
ja sam sebi radio rasvjetu 10x54w
odmah uzmi u obzir reflektore da ti se ne gužvaju,
imaš sad brutalnih profila za kupit.
čije prigušnice misliš uzimat?

Offline igggy

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 229
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Kostrena
Odg: DIY T5 dimmable?
« Odgovori #7 u: Rujan 04, 2011, 23:07:45 poslijepodne »
ne bih želio pametovati, ali mislim da ćeš dimere morati preskočiti u neonskoj rasveti
postoji neka fora, ali mislim da je neisplativa
radije stavi više prekidača
pali jednu po jednu
ako postoji nešto bolje, prosvijetli nas
pozz
igggy

Offline jurica75

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 826
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: sisak
Odg: DIY T5 dimmable?
« Odgovori #8 u: Rujan 04, 2011, 23:10:00 poslijepodne »
Srry na postu,nisam skužio da sam među "posoljenima"
Ali ideja o gandji još stoji! :D :D :D

Offline Vipko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 511
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Trogir
    • http://www.NetEkipa.com
Odg: DIY T5 dimmable?
« Odgovori #9 u: Rujan 05, 2011, 09:30:43 prijepodne »
@morino:
Koliko ti je sirok tank kada si isao na 10xT5?

A reflektore sam mislio uzimati gotove, tipa Arcadija i ostali. Kakvih gotovih profila ima? Di?

A prigusnice su posebna prica, kod nas izgleda da je to bauk, zvao i kalipso i oni neki novi shop od sylvanie (em-nestonesto, imaju shop ovde na oglasivackoj sekciji) pa ili niti nemaju u ponudi, ili su naculi za dimmable prigusnice, pa mogli bi ih dobiti mozda za 3 tjedna, pa dobavljac ovo ono.  U svakom slucaju prekrizio nase i nasao na ebayu Osramove T5 dimmable za 2x80w nekih 35 funti. Citao sam od ljudi koji su radili DIY da su se ok pokazale Osramove za akvaristiku. Ja ih doduse nisam nikada prije koristio.


@igggy
Ma nije nikakav bauk, to radi bez problema, i svi proizvodjaci rasvjete za akvarije su pomalo uvalili i modele s dimmanjem, jedino ti je problem ono sto sam rekao, controller za taj regulacijski napon. Niko nece da to zasebno prodaje nego te tjeraju da koristis njihov kompletan proizvod. Zato i jesam trazio jel neko mozda vise od mene istrazivao ovo, pa da je mozda nesto nasao. Jedini minus sto ja znam vezano za dimmane neonke je velika pocetna cijena i da cjevi nesto krace traju.

Offline RHEM

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 192
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Crikvenica
Odg: DIY T5 dimmable?
« Odgovori #10 u: Rujan 08, 2011, 16:25:07 poslijepodne »
Vipko pozdrav. otisle moje cure(11 i 9 god.) na državno prvenstvo u jedrenju klasa optimist koje se održava ovaj vikend u Trogiru pa ako ih sretneš pozdravi ih . :)

Offline Marko_Sp

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3234
  • Spol: Muški   Dob: 65
  • Lokacija: Zagreb
Odg: DIY T5 dimmable?
« Odgovori #11 u: Rujan 08, 2011, 16:48:39 poslijepodne »
@morino:
A reflektore sam mislio uzimati gotove, tipa Arcadija i ostali. Kakvih gotovih profila ima? Di?

Arcadia je ok, Juwelovi su lošiji, a oni u Aqua Terri nisu bog zna što. Reflektine iz Aquashopa nisam uspio nabaviti  >:(

nasao na ebayu Osramove T5 dimmable za 2x80w nekih 35 funti. Citao sam od ljudi koji su radili DIY da su se ok pokazale Osramove za akvaristiku. Ja ih doduse nisam nikada prije koristio.

Tu sam i ja nabavio (dimanje je zasad u sferi Sci-Fi), prigušnica se na 2x80W dosta grije, i nikako mi se ne sviđa način spajanja koji nije izveden sa šarafima nego nekim nožićima koji zasijeku izolaciju, što meni tu i tamo gubi kontakt pa iskri itd.
« Zadnja izmjena: Rujan 08, 2011, 17:09:45 poslijepodne od Marko_Sp »