Travanj 26, 2024, 06:12:14 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Zlatna ribica pluta na površini  (Posjeta: 2907 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Josipa_K

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 1
Zlatna ribica pluta na površini
« u: Travanj 04, 2012, 19:31:17 poslijepodne »
AKVARIJ:
-   dimenzije/litraža - 20 l
-   vrijeme od pokretanja akvarija - 2 mjeseca
-   kad su nakon pokretanja akvarija useljene prve ribice - odmah (znam!)   
-   koliko često i koliko mijenjate vode - svakih 14 dana 1/3 vode
-   da li prilikom izmjene vode usisavate dno akvarija - ne ali planiram početi

FILTER:
-   model filtera (unutrašnji ili vanjski) i koliki je protok (koliko litara/sat) - Atman PF-200 el.filter 350 L/H (Tako piše na kutiji)   
-   način i periodi čišćenja filter materijala  - prilikom promjene vode, svaka 2 tjedna operem u vodi koju sam izvadila iz akvarija

STANOVNICI:
-   popis vrsta riba i broj pojedinih primjeraka  - 2 zlatne ribice (karas) i 1 čistać
-   ima li potencijalnih „terorista“ - ne
-   hranjenje – koliko često hranite ribe i kojom hranom (da li je prošao rok trajanja) - sera goldy hrana u komadićima, nije prošao rok trajanja, 1-2 puta dnevno

PROMJENE:
-   promjene u akvariju u zadnja 2 – 3 tjedna (nove ribice, biljke, oprema)  - ne
-   promjena kvalitete vode (zamućenje, miris) - ne
-   da li vam trunu (propadaju) neke biljke  - ne

SIMPTOMI:
-  detaljan opis simptoma - zlatna ribica je plutala na površini na boku i uginula, sve se dogodilo u sat vremena
-  promjene na koži, na perajama ili škrgama, očima... - ne
-  kakav izmet imaju ribe (normalan ili končasto sluzavi ili končasto zamučeno-bijeli ili...) - normalan
-  pokušaj liječenja, kojim lijekom/lijekovima  - nije bilo vremena
 -  stanje ostalih stanovnika - čine mi se ok, plivaju, bez promjena na koži

Dakle, jedna ribica mi je uginula, druga je ok ali ne bi htjela da se i ona razboli pa bi htjela savjet, što činiti. Nije me bilo sat vremena kod kuće i u tom vremenu ribica se okrenula na bok i plutala po površini i ubrzo i uginula. Zadnjih par dana učinulo mi se da je malo manje vesela ali to je sve, i dalje je i plivala, jela. I sad ovo. :(
Šta da radim da mi se i druga ribica ne razboli?! Promjenila sam 1/3 vode i dodala pola žličice soli, nadam se da nisam pogriješila.
Nadam se odgovoru!


   

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Zlatna ribica pluta na površini
« Odgovori #1 u: Travanj 04, 2012, 22:28:45 poslijepodne »
Kupi akvarij od barem 100 litara, jos bolje najveci sto mozes, ali ispod 100 nemoj,  nabavi posteni filter, posadi koju biljku, osiguraj im potrebne zivotne uvjete, i to je to, nije nista komplicirano.

Izmjene dijela vode svakih 14 dana zaboravi kod zlatnih riba, da bi to dugorocno funkcioniralo treba jako puno vode i jako jako dobar filter.  Usisavanje dna je obavezno

nadalje, odvoji si malo vremena i procitaj bas svaku temu ovdje u slatkovodnim bolestima, i vidjet ces da je uzrok broj 1 ugibanja ili problema sa zlatnim ribama, bez obzira na varijetet, upravo ovo - premali akvarij u kombinaciji sa losom filtracijom i neredovitim odrzavanjem. A u svim tim temama ces pokupiti i dobre savjete i o odrzavanju, hranjenju, prevenciji i svemu sto bi te eventualno jos moglo zanimati.

Ali, zlatne i kantice od 20 litara jednostavno ne idu zajedno, ovo vise ide na "dusu" trgovcima, koji izgleda te zlatne valjaju kao klikere klincima i pocetnicima, jer stvarno se ne mogu sjetiti 3 slucaja kad je velicina akvarija bila primjerena, filtracija dobra i adekvatna, i da su se javili problemi ovog tipa.

Offline 985plavi

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Zlatna ribica pluta na površini
« Odgovori #2 u: Travanj 05, 2012, 11:01:04 prijepodne »
Potpisujem sve što je napisao kolega  :klap: :up:

Dakle:

1. svaki tjedan uz obavezno usisavanje podloge promijeniti 1/3 vode
2. filter materijal proprati jednom mjesećno u izvađenoj akvarijskoj vodi
3. ribice hraniti vrlo malo, može 2 puta dnevno ali toliko da za desetak sekundi pojedu svu ponuđenu hranu (ljuspice i granulice prethodno natopiti u vodi) te kuhanim povrćem (blitva, špinat i dr.)
4. pročitati sve napisano o držanju i prehrani zlatnih ribica

Pozdrav i sretno.