Svibanj 08, 2024, 15:10:00 poslijepodneNajnoviji Član: Davidunipt

Autor Tema: Guppy rikavaju od crvića... crijevni nametnici..  (Posjeta: 4977 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline vatroslav

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 203
  • Spol: Muški   Lokacija: ZD
Guppy rikavaju od crvića... crijevni nametnici..
« u: Svibanj 24, 2011, 22:04:13 poslijepodne »
Bok svima , evo nije da imam neke velike gubitke ali tu i tamo mi se okreme poneki guppy a nije da je star  -? :) naime primjetio sam da mi kroz vodu plutaju neki oku jedva vidljivi mali bijeli crvici i vijugaju cijelo vrijeme dok ih guppyći ne pojedu , nema ih na tijelu negu unutar probavnog traka , probao sam sve lijekove kaj sam našel u pet shopu i ne pomaže , niš nije dovoljno jako , ne nudite mi češnjak ,  mislim da su to neki nametnici koji ih oslabe jer sam im onak bez razloga pocrvene škrge i izgube trbuh te nakon nekog vremena zaplivaju leđno , nema nikakvih vanjskih znakova što se tiće raspadanja peraja i sl...  :( jel ima ko pojma koji su to vrazi i kako ih istrijebit , hvala unaprijed !??? :up:

Offline 985plavi

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Guppy rikavaju od crvića... crijevni nametnici..
« Odgovori #1 u: Svibanj 25, 2011, 10:19:02 prijepodne »
Pozdrav Vatroslave,

Gotovo sam siguran da tebi ugibaju ribe zbog loše kvalitete vode....ali kako bismo bili potpuno sigurni te kako bismo te mogli savjetovati, moraš ispuniti Upitnik o bolestima riba (link se nalazi ispod moga posta) sa što više podataka.

Naravno da bi jako dobro došla koja što oštrija fotografija bolesnih riba.

Pozdrav.

Offline vatroslav

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 203
  • Spol: Muški   Lokacija: ZD
Odg: Guppy rikavaju od crvića... crijevni nametnici..
« Odgovori #2 u: Svibanj 25, 2011, 10:43:35 prijepodne »
Šta te nagnalo na pomisao da je do vode ? akvarij je novi wave posejdon 60 iz vilija i ima sve potrebno u filteru , ugljen , keramiku itd... radio je mjesec dana prije neg sam stavio ribice , imam i tri ancitrusa , raznog bilja , hrpu raznih kozica i svi su ok , papaju , množe se isto ko i guppyji ali kad crkne onda ga rastavim i skužim da ima neke crviće u sebi !!! to je nemoguće slikati jer su golim okom jedva vidljivi , brijem nekaj kao gliste kod ljudi... sad su mi sve zdrave u akvariju a ak još koja omršavi bum ju slikal... uglavnom jel postoji neki lijek za takve nametnike i kak se zove ? :up: probal bum ispunit taj upitnik kad stignem...  ;) hvala unaprijed .  :up:

Offline vatroslav

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 203
  • Spol: Muški   Lokacija: ZD
Odg: Guppy rikavaju od crvića... crijevni nametnici..
« Odgovori #3 u: Svibanj 25, 2011, 11:17:36 prijepodne »


 Detalji su ovdje , hvala unaprijed !!  :up:



AKVARIJ: wave poseidon riviera 60
-   dimenzije/litraža, - 60X32X42 cm - 65 lit.
-   temperatura, - 26
-   parametri vode: pH, NO2, NO3, GH i KH  - nepoznati , neznam baratat s tim ćudima...
-   vrijeme od pokretanja akvarija,  - 2mj.
-   kad su nakon pokretanja akvarija useljene prve ribice,    - 30 dana
-   koliko često i koliko mijenjate vode  - 1/3 svakih dva tri tjedna
-   da li prilikom izmjene vode usisavate dno akvarija - da
 
FILTER:
-   model filtera (unutrašnji ili vanjski) i koliki je protok (koliko litara/sat)    - serijski , mislim 400lit sat - 1 x Pumpa Stream 480
-   način i periodi čišćenja filter materijala  - jedamput mjesećno
-   što imate od filter materijala u akvariju (spužva, aktivni ugljen, keramika, vata...)  - spužva, aktivni ugljen, keramika, vata dvije vrste .

OSTALA OPREMA: 
-   panjevi i kamenje te ima li sluzi na panju ili na kamenju i podlozi?  - panj neki afrički , nema ništa ćudno osim jedva vidljivih algi
-   grijač - 100w
-   pumpa za zrak  - ima
-   CO2 sustav – kakav  - nema
-   koju kemiju dodajete u akvarij? (Gnojiva za biljke, sredstva za pripremu vode i dr.) - nemam pojma , iskoristio i bacio boćice , neke za stres i kvalitetu vode , ubacim tu i tamo neki ljekić za prevenciju svakih mjesec dana...

STANOVNICI:
-   popis vrsta riba i broj pojedinih primjeraka  3 ancitrusa , 50 kozica , 25 guppya , pokoji mali pužić...
-   starost ribica    - ancitrusi 1 g. , ostalo svih generacija
-   ima li potencijalnih „terorista“  - ima crvića jedva vidljivih oku bijele boje migolje se kroz vodu dok ih neka riba ne popapa...
-   hranjenje – koliko često hranite ribe i kojom hranom (da li je prošao rok trajanja)  - nova hrana u listićima dva put dnevno po malo kolko mogu pojest u 2 min.

PROMJENE:
-   promjene u akvariju u zadnja 2 – 3 tjedna (nove ribice, biljke, oprema)  - ništa , samo ove kaj se množe.
-   promjena kvalitete vode (zamućenje, miris) - bistra ko suza...
-   da li vam trunu (propadaju) neke biljke . ne , sve zeleno i napreduje ...

SIMPTOMI:
-  detaljan opis simptoma - riba izgubi trbuh , stanji se , pocrvene škrge i tak nekih 2-3 tjedna i onda gecrk!
-  promjene na koži, na perajama ili škrgama, očima... - ništa što se vanjštine tiće.
-  da li uzima hranu, disanje, ponašanje (da li se sakriva...) - jede i normalno pliva , tu i tamo se povlaći , tek zadnjih par dana legne na pod...
-  kakav izmet imaju ribe (normalan ili končasto sluzavi ili končasto zamučeno-bijeli ili...) - normalni.
-  kad su se simptomi prvi puta uočili  - ima već tri mjeseca dok su bili u starom akvariju..
-  pokušaj liječenja, kojim lijekom/lijekovima  - svim koji postoje u pet centru i imaju neke veze s nametnicima , jedno 4 vrste raznih proizvođaća.
-  koliko je ribica bolesno, da li je bilo uginuća?  - pa stalno se množe i svaka 7-8 rikava nakon nekog vremena..
-  stanje ostalih stanovnika - nema takvih simptoma... al mislim da je to jer su veće vrste pa ih ti nametnici ne smetaju...

evo nadam se da sam sve popunio ...




Offline 985plavi

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Guppy rikavaju od crvića... crijevni nametnici..
« Odgovori #4 u: Svibanj 25, 2011, 11:55:00 prijepodne »
Ovo je već puno bolje.

Voda je u tvom akvariju vrlo loše kvalitete i hitno moraš poduzeti korake kako bi ju popravio. Također tvoje navike uz održavanje akvarija moraju se promijeniti.

Naime,

1. kojekakvim si lijekovima pobio dobre bakterije
2. vata u filteru ti se zaštopala i smanjila se filtracija a istovremeno i funkcionalna djelotvornost dobrih bakterija
3. prečesto hranjenje riba još više utjeće na povečanje fosfata, nitrata i amonijaka a što kvari vodu
4. radiš promjene vode "svaka dva, tri tjedna" a što je neodrživo za ovako maleni akvarij sa puno riba...

Da malo pojasnim, prva reakcija riba na povečanu razinu nitrata, amonijaka i fosfata jesu crvene škrge i ubrzano disanje a onda kasnije dolazi do otrovanja i smrti ili se pak razviju kojekakve bakterijske infekcije...

Ubuduće radi slijedeće:

1. redovito svaki tjedan mijenjaj cca 25 do 30% vode sa vodom odstajalom 24 sata a pritom kao i do sada usiši dno akvarija, također uli propisanu dozu Easy Life FFM-a
2. iz filtera pobacaj napolje vatu jer se vata zaštopa več za nekoliko dana a tada se smanji protok vode i više od 50% a što odmah utjeće na kvarenje kvalitete vode...
3. također izvadi napolje i keramiku (zašto? ako te zanima više pročitaj moju temu (link je ispod moga posta) zašto ne preporučujem upotrebu keramike u filterima...)
4. vatu i keramiku zamijeni sa akvarijskom spužvom
5. imaš malo previše riba pa razmisli o smanjenju broja
6. ribe hrani jednom dnevno po malo sa raznolikom hranom a ribe jedan dan u tjednu obavezno moraju biti bez hrane
7. jednom tjedno u vodu ili na hranu dodaj propisanu dozu vitamina JBL Atvitol ili Sera Fishtamin
8. s obzirom da držiš gupy oni su ribe koje žive u boćatim vodama tako da u vodu moraš dodavati i sol Sera "Ectopur" (pročitaj na forumu članke o držanju gupy-a

Ovo gore su vrlo bitni savjeti kojih se moraš pridržavati ako želiš da ti ribe budu zdrave i da uživaju u akvariju...

Sada predlažem da hitno poduzmeš slijedeće korake a kako bi popravio kvalitetu akvarijske vode i podigao ribama imunitet:

1. Sa krpicom dobro očisti unutrašnju stranu stakala akvarija i onda promjeni 50% vode (uz dobro usisavanje svih nečistoća sa dna) sa vodom u koju si prethodno ulio sredstvo za neutralizaciju klora
    OPREZ, Voda koju ulijevaš u akvarij mora biti približno iste temperature kao akvarijska voda
2. Izvadi filter i spužvu te spužvu properi u izvađenoj prljavoj vodi a sam filter i propeler sa magnetom dobro operi pod slavinom
3. Nakon što si oprao filter i spužvu varti je unutra u filter te također natrpaj unutra još akvarijske spužve umjesto vate i keramike
4. Nakon što si ulio svježu vodu u akvarij odmah ulij duplu dozu Easy Life FFM-a na litražu akvarija + dobre bakterije recimo Easy Life "EasyStart"
5. slijedeči dan ulij duplu dozu vitamina na litražu akvarija
6. slijedeči dan (treči dan) ulij propisanu dozu FFM-a
7. četvrti dan ponovo napravi promjenu cca 20% vode s usisavanjem podloge i ulij propisanu dozu FFM-a
8. peti dan ide propisana doza vitamina
9. šesti dan ništa ne dodavati u vodu
10. sedmi dan ide promjena cca 30% vode i dupla doza FFM-a
11. osmi dan ide dupla doza vitamina na litražu akvarija

Glede crva, odnosno, nematoda ovdje trebam malo više informacija pa mi kaži da li ti crvi izgledaju kao ovi na fotografijama koje ti šaljem u prilogu:

Offline vatroslav

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 203
  • Spol: Muški   Lokacija: ZD
Odg: Guppy rikavaju od crvića... crijevni nametnici..
« Odgovori #5 u: Svibanj 25, 2011, 13:33:16 poslijepodne »
uuuuuuu.... ovo nije domaća zadaća , ovo je projekt ! svaka ćast , hvala na svim informacijama , nego gdje je ono oglasnik , jel treba ko akvarij s guppyčima !??? hhehehe  :D ma ne , zezam se , treba bit ozbiljan ! evo ovako , što se slika tiće po meni to je onaj na prvoj slici sam kaj je uvećan , ali nisam siguran jer slika je s povećala a ja ga golim okom vidim kao neuništivu trakavicu jer kad ga riba pojede pola on i dalje gmiže kao da se ništa nije dogodilo sam kaj je upola kraći , nekako mi se ćini kao neki kolutičavac ako znaš o ćem ja prićam  :) , ma neznam ni ja , ove ostale slike prikazuju nekaj kaj viri iz ribe a ja to nisam nikad primjetio . samo ih vidim u vodi kad plivaju i kad rastavim ribicu... nekaj sam čital o ainikisu u novinama , možda je to nekaj slično , sam kaj neznam jel prisutan i kod slatkovodnih riba !??

Offline texlip

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 318
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Sveta Nedelja - Brezje
    • 150 L Biljni
Odg: Guppy rikavaju od crvića... crijevni nametnici..
« Odgovori #6 u: Svibanj 25, 2011, 13:43:58 poslijepodne »
985plavi  tebe ima svugdje, rjesavas probleme na sve strane.

izgleda da se gupiji razboljevaju na sve strane.

pozdrav
Otkad sam otkrio Akvaristiku puno sam opusteniji!
http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=67806.new#new

Offline vatroslav

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 203
  • Spol: Muški   Lokacija: ZD
Odg: Guppy rikavaju od crvića... crijevni nametnici..
« Odgovori #7 u: Svibanj 25, 2011, 13:47:27 poslijepodne »
evo našao sam neki lijek Fenbendazol na netu , jel znate kaj o njemu i gdje ga nabavit ? kaže neki englez da mu je jedino to pomoglo... :klap:

Offline vatroslav

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 203
  • Spol: Muški   Lokacija: ZD
Odg: Guppy rikavaju od crvića... crijevni nametnici..
« Odgovori #8 u: Svibanj 25, 2011, 13:54:31 poslijepodne »

Najčešće preporuke su zgnječiti češnjak te njegov sok umiješati u hranu i redovito ukapavati u akvarijsku vodu. Još efektnije je nabaviti lijek koji sadrži fenbendazol (u nas se nalazi u lijeku protiv parazita Panacur®) te malo praška također umiješati u hranu i vodu.

Larve parazita mogu preživjeti jako dugo i lijekovi ih NE ubijaju. No, mogu ih iz riba istjerati, posljedično će uginuti bez domaćina. A za to treba mnogo vremena i savjetuje se da se ne unose nove ribe najmanje 3 mjeseca nakon zadnjeg simptoma.

kaj kažete na ovo , jel ima ko kakvih iskustava da ne pobijem cijeli akvač ? -?

Offline 985plavi

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Guppy rikavaju od crvića... crijevni nametnici..
« Odgovori #9 u: Svibanj 25, 2011, 14:02:34 poslijepodne »
Ovako Vatrolsave.

Hajdemo prvo riješiti situaciju u akvariju da ribe malo dođu k sebi a onda čemo ići na rješavanje parazita.

Tvoje ribe imaju Nematode (crijevne crve) njih se može izliječiti Serinim lijekom Nematol-om a i nekim drugim sredstvima ali o tome za nekih desetak dana.

Offline vatroslav

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 203
  • Spol: Muški   Lokacija: ZD
Odg: Guppy rikavaju od crvića... crijevni nametnici..
« Odgovori #10 u: Svibanj 25, 2011, 14:29:16 poslijepodne »
ok , ajmo probat onda prvo s vodom... evo slika...

Offline 985plavi

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Guppy rikavaju od crvića... crijevni nametnici..
« Odgovori #11 u: Svibanj 25, 2011, 14:34:47 poslijepodne »
Lijep je akvarij sve pohvale.

Offline vatroslav

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 203
  • Spol: Muški   Lokacija: ZD
Odg: Guppy rikavaju od crvića... crijevni nametnici..
« Odgovori #12 u: Svibanj 25, 2011, 15:08:02 poslijepodne »
 Ma moš mislit , čisti amaterizam !  ;) hvala za pohvalu , to je samo trenutno stanje , gradim nešto veliko pa dok ne završim nek se množe...  :D

Offline texlip

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 318
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Sveta Nedelja - Brezje
    • 150 L Biljni
Odg: Guppy rikavaju od crvića... crijevni nametnici..
« Odgovori #13 u: Svibanj 25, 2011, 17:04:37 poslijepodne »
Akvarij je lijep.
Otkad sam otkrio Akvaristiku puno sam opusteniji!
http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=67806.new#new

Offline vatroslav

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 203
  • Spol: Muški   Lokacija: ZD
Odg: Guppy rikavaju od crvića... crijevni nametnici..
« Odgovori #14 u: Svibanj 25, 2011, 17:17:35 poslijepodne »
hvala , još da ga je slikat kak treba... kak ono ? po mraku , bez blica i kaj još ? stalno mi se ribice migolje pa uvijek ispadnu mutne ! jbg nemam slr...

Offline Mins

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 237
  • Spol: Ženski   Lokacija: Zagreb
  • I mala riba je - riba.
Odg: Guppy rikavaju od crvića... crijevni nametnici..
« Odgovori #15 u: Svibanj 25, 2011, 20:13:22 poslijepodne »
Crvići mogu biti i od previše hrane...imala i ja prije dvije godine kad je akvarij bio par mjeseci star. Uopće nisu bili nametničke prirode. Imam akvarij u kojem su samo gupići i nakon par generacija poboljevaju radi međusobnog križanja. Pa sam ih razdvojila. Inače ectopur je obavezan, kao i kvalitetna voda (kako ti je plavi lijepo napisao) sa brzorastućim rogolistom i mahovinom. I ne prenaseljavati.  :)
« Zadnja izmjena: Svibanj 25, 2011, 20:17:34 poslijepodne od Mins »
Pet ribljih sloboda: site i kvalitetno hranjene, u ugodnom okruženju, bez ozljeda, boli i bolesti, sa slobodom prirodnog ponašanja i izostankom stresa i strahova.

Offline 985plavi

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Guppy rikavaju od crvića... crijevni nametnici..
« Odgovori #16 u: Svibanj 26, 2011, 08:50:12 prijepodne »
Da Mins, u pravu si glede crvića vezanih za pretjerano hranjenje i "nečistu" vodu i to su vjerojatno oni što plivaju okolo i gupy ih jedu, ali kolega je secirao jednu uginulu ribu i u njenoj utrobi je našao crve tipa Nematoda a to izgleda kao ovo na fotkama koje stavljam u prilog.

Offline vatroslav

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 203
  • Spol: Muški   Lokacija: ZD
Odg: Guppy rikavaju od crvića... crijevni nametnici..
« Odgovori #17 u: Svibanj 26, 2011, 10:10:12 prijepodne »
Što se tiće ove tri slike najsličnije mi izgledaju na onoj zadnjoj jer su bijeli ali neznam dal su crveni dok su u ribici pošto sam ih ja vidio samo dok plivaju kroz vodu , ak bu koja riknula i ja bum ju iskasapil pa da vidim kaj to gmiže... btw danas sam im ubacil malo češnjaka pa mi miriši cijela soba  :D :klap:

Offline 985plavi

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Guppy rikavaju od crvića... crijevni nametnici..
« Odgovori #18 u: Svibanj 26, 2011, 10:16:22 prijepodne »
Čekaj Vatroslave, ako sam te dobro shvatio ti si raskasapio jednu umrlu ribu i u njoj si našao crve, zar nije tako?

Ovi crvi na fotkama su isto prozirno-bjelkaste boje ali su u sukrvici pa sve izgleda kao crveno...

Offline vatroslav

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 203
  • Spol: Muški   Lokacija: ZD
Odg: Guppy rikavaju od crvića... crijevni nametnici..
« Odgovori #19 u: Svibanj 26, 2011, 11:43:17 prijepodne »
Da tako je , bili su u njoj kad je bila puna malih i probao sam spasit bar limaće i kad sm je otvorio u vodi ispali su klinci i par tih crvića... svi bijele boje , baš ko šta kažeš kad se isperu od krvi . to je jedini od 5-6 slućajeva da je riknula naizgled zdrava ženka , svi ostali su izgubili trbuh i omršavjeli ali ih nisam otvarao , zasad su svi zdravi pa ak koji odapne bum ga pretražil .

Offline Mins

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 237
  • Spol: Ženski   Lokacija: Zagreb
  • I mala riba je - riba.
Odg: Guppy rikavaju od crvića... crijevni nametnici..
« Odgovori #20 u: Svibanj 26, 2011, 12:02:52 poslijepodne »
Da...propustila sam riječ "rastavio" ribicu...očekivala sam secirao ili nešto slično. Užas, ako su paraziti, s njima nikad nisi na čisto. Još kod uvoznih riba... -?
Off topic, dosta ljudi ima problema s tim živorotkama...za manje akvarije su puno bolje male neonkice ili white clouds, žive mi godinama bez problema.
Pet ribljih sloboda: site i kvalitetno hranjene, u ugodnom okruženju, bez ozljeda, boli i bolesti, sa slobodom prirodnog ponašanja i izostankom stresa i strahova.

Offline vatroslav

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 203
  • Spol: Muški   Lokacija: ZD
Odg: Guppy rikavaju od crvića... crijevni nametnici..
« Odgovori #21 u: Svibanj 26, 2011, 21:31:40 poslijepodne »
ma nije to nikakav problem... imao sam ih i sam!!  :up: kad sam bio mali i papao puno zemlje... :D sve se to da riješit!  ;)

Offline vatroslav

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 203
  • Spol: Muški   Lokacija: ZD
Odg: Guppy rikavaju od crvića... crijevni nametnici..
« Odgovori #22 u: Svibanj 31, 2011, 07:24:25 prijepodne »
Reko idem ja počistit filter kad imam kaj vidjet  -? pun tih crvića , fino sve isperem , zamjenim pol vode , odem u veterinarsku ambulantu i uvaljaju mi costapur od sere , sad su trenutno na drugoj dozi od četiri predviđene , javim ak bu uspješno ili obrnuto :nerv:

Offline dante

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2201
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb, Sesvete
Odg: Guppy rikavaju od crvića... crijevni nametnici..
« Odgovori #23 u: Svibanj 31, 2011, 09:06:49 prijepodne »
Kolega plavi, ogadio si mi doručak s ovim slikama.  :-X

Offline 985plavi

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Guppy rikavaju od crvića... crijevni nametnici..
« Odgovori #24 u: Svibanj 31, 2011, 09:38:46 prijepodne »
E moj Vatroslave  :down:

Zašto nisi poslušao savjet?  :-X

Crvići koje imaš u akvarijskoj vodi su planarije a oni se pojavljuju u akvarijima koji se neredovito održavaju i u kojima se malo više hrane ribe ili kozice. Planarije su mali crvići koji prvenstveno žive u podlozi a ove koje ti vidiš na staklu to je samo vrlo maleni broj njih...

Planarije se rješavaju na način da se drastično smanji broj riba, da se jednom tjedno dobrano usiše podloga prilikom izmjene vode da se nabave ribe corydorasi a negdje sam pročitao da se svakodnevnim dodavanjem Easy Life EasyCarbo (tekući CO2) može također postiči drastićno smanjenje njihovog broja.

Druga i najuspješnija metoda je da se sve izvadi napolje opere i dezinficira. Treća je metoda korištenje fenbendazola a kupuje se u veterinarskoj ambulanti.

Ljutim se jer si započeo liječenje sa Serinim Costapurom koji ubija samo jednostavne kožne parazite a ne i planarije koje spadaju u skupinu nematoda (crvi) a koji su izrazito otporni.

Toliko sam sada razočaran i ljut jer si sada poubijao dobre bakterije u filter materijalu, ribama si drastično smanjio imunitet a što će sada iskoristiti unutrašnji paraziti i vjerojatno ćeš imati još uginuća...

Ok, slušaj savjete drugih veterinara i neka ti je sa srećom, pozdravljam.

Offline jurica75

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 826
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: sisak
Odg: Guppy rikavaju od crvića... crijevni nametnici..
« Odgovori #25 u: Svibanj 31, 2011, 10:29:33 prijepodne »
Plavi,nemoj,majkumustaru! Popij pivicu,skuliraj se...........što ćemo bez tebe,ako nam se izvrneš? Nemreš svaku zabludjelu ovčicu izvesti na pravi put!
Čuj,ak se izvrneš i škrge ti poplave,ni sve izmjene vode sa svim fishtaminom ovog svijeta ne budu te vrnuli,prema tome-Zen :D :D :D

Offline vatroslav

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 203
  • Spol: Muški   Lokacija: ZD
Odg: Guppy rikavaju od crvića... crijevni nametnici..
« Odgovori #26 u: Svibanj 31, 2011, 11:47:21 prijepodne »
Ma tako sam i mislio da mi ovaj ljek neće pomoć ali reko ajde da probam....  :nerv: :( :o :-X bljaakkkkk..... sad znaći uskoro opet moram po nove ribe!!! ufffffffffffffff......... ma bar bu pirane imale kaj za klopat!!!  ;) ma dat ću ja sve od sebe da ih pokoljem pa makar ih vadil jednog po jednog van! evo već krećem u dezinfekciju!!!!  :up: :up: :up:

Offline marijan1712

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 251
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Čakovec,Međimurje
    • Čakovec-Međimurje
Odg: Guppy rikavaju od crvića... crijevni nametnici..
« Odgovori #27 u: Svibanj 31, 2011, 12:09:25 poslijepodne »
ej,ja vas ništa ne razumijem...koji sam ja amater...meni sto gupiji krepavaju..a od čega nemam pojma.... :roll:

Offline vatroslav

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 203
  • Spol: Muški   Lokacija: ZD
Odg: Guppy rikavaju od crvića... crijevni nametnici..
« Odgovori #28 u: Svibanj 31, 2011, 13:26:50 poslijepodne »
Ma krepavaju ti jer nisi dobra dadilja ko ni ja!!! Takva je sudbina 9 od 10 prodanih u dućanu .

Offline marijan1712

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 251
  • Spol: Muški   Dob: 37
  • Lokacija: Čakovec,Međimurje
    • Čakovec-Međimurje
Odg: Guppy rikavaju od crvića... crijevni nametnici..
« Odgovori #29 u: Lipanj 01, 2011, 08:21:25 prijepodne »
da...kupujem u Zoo centru.... >:(

Offline vatroslav

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 203
  • Spol: Muški   Lokacija: ZD
Odg: Guppy rikavaju od crvića... crijevni nametnici..
« Odgovori #30 u: Lipanj 01, 2011, 09:04:44 prijepodne »
Ma mislim da nije toliko do zoo centara već do nas koji ih držimo u lošim uvjetima , proćitaj kod "plavog" šta je sve potrebno za normalno funkcioniranje akvarija , to ti ne piše na akvariju kad je na akciji  :D :roll: kad bi to sve pisalo nebi nikad nitko kupio akvarije i ribice ...

Offline vatroslav

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 203
  • Spol: Muški   Lokacija: ZD
Odg: Guppy rikavaju od crvića... crijevni nametnici..
« Odgovori #31 u: Lipanj 07, 2011, 11:02:35 prijepodne »
Dakle..... Costapur Sera nije za ove nametnike , nakon debelih doza u 4 navrata oni i dalje gmižu po akvarijima !!!  X-( :dead: :nerv: :punch: :down:  što je za zakljućit da je ekipa iz veterinarsake ambulante najvjerojatnije kupila diplomu u nekoj buregđinici ! :klap: :nerd:  sve ponovo izvadih oprah i krećem u potragu za Panacurom , zasad ribice ne ugibaju i nadam se da će tako i ostat ... :up:

Offline 985plavi

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Guppy rikavaju od crvića... crijevni nametnici..
« Odgovori #32 u: Lipanj 07, 2011, 11:44:48 prijepodne »
što je za zakljućit da je ekipa iz veterinarsake ambulante najvjerojatnije kupila diplomu u nekoj buregđinici ! :klap: :nerd:  

Na veterinarskom fakultetu imamo predmet Biologija i patologija riba na kojem smo naučili anatomiju i najčešće bolesti riba, međutim, to je predmet ako se dobro sjećam na trečoj godini studija.
Kada smo nakon 5 godina studiranja završavali veterinarski fakultet vrlo je malo toga ostalo u glavi tako da moram braniti svoje kolege.

Naime, kada sam obilazio fakultete u Americi jako me se dojmio njihov sistem školovanja. Oni se već u prvoj godini studija odlućuju za jedno područje, recimo ribarstvo i oni uz nešto općih predmeta vezanih za veterinu i struku cijelo školovanje uče samo o ribama i njihovim bolestima tako da kada čovjek završi fakultet on je profesionalac za sve vezano za ribe. Tako je isto i sa pticama, mesojedima, preživačima i kukcima.

Mi kada smo završili veterinarski fakultet znali smo relativno dosta o svim vrstama životinja i najčešćim bolestima ali više o velikim životinjama i peradi a manje o kukcima i ribama. Veterinari koje si pitao za savjet ne rade sa ribama tako da im ne zamjeram što su zaboravili nešto što su učili prije puno godina...

I na kraju, diploma sa veterinarskog fakulteta ne može se kupiti već se može dobiti nakon 6 godina mukotrpnog učenja i puno prakse.

Offline jurica75

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 826
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: sisak
Odg: Guppy rikavaju od crvića... crijevni nametnici..
« Odgovori #33 u: Lipanj 07, 2011, 11:50:41 prijepodne »
Kao i sve ostalo-nećeš ići veterinaru koji radi na selu više sa velikim živ kad ti papagaj ima neke probleme,malo se raspitaš gdje ćeš po savjete ići
Plavi,nemoj tako,naš fax mnogo vrijedi-veći sam stručnjak za pterodaktiličarstvo nego za ribe,ali jbg!

Offline 985plavi

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Guppy rikavaju od crvića... crijevni nametnici..
« Odgovori #34 u: Lipanj 07, 2011, 12:07:49 poslijepodne »
Hajde drago mi je da imamo još jednog kolegu veterinara na forumu i drago mi je da je naš forum najstručniji na širem regionalnom prostoru.

Da imaš pravo Jurice ja sam isto veći stručnjak u vojnoj struci jer sam se tamo usko specijalizirao a ovo sa ribama morao sam pod stare dane ponovo učiti da se svega podsjetim.

Nedavno je diplomirao na veterini tvoj sugrađanin Pavlun Dubravko i sada mislim da radi u veterinarskoj stanici u Sisku da li ga znaš?

Offline jurica75

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 826
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: sisak
Odg: Guppy rikavaju od crvića... crijevni nametnici..
« Odgovori #35 u: Lipanj 07, 2011, 12:37:54 poslijepodne »
Jok-ja sam u Gavriloviću-vidi avatar,do sada sam postao tata 55000 puta

Offline 985plavi

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Guppy rikavaju od crvića... crijevni nametnici..
« Odgovori #36 u: Lipanj 07, 2011, 13:06:16 poslijepodne »
Čestitam na mnogobrojnom potomstvu Sususa, ostalo mi je u sjećanju iz Stočarstva: Sus scrofa ferus, Sus vittatus i Sus mediteraneus.

Offline vatroslav

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 203
  • Spol: Muški   Lokacija: ZD
Odg: Guppy rikavaju od crvića... crijevni nametnici..
« Odgovori #37 u: Lipanj 14, 2011, 22:22:58 poslijepodne »
evo našel sam jednu slikicu ! to je ta beštija !!! gledao sam je kod veterinara pod mikroskopom ! sutra trpam panacur , kolko treba stavit na 100 lit , ja sam izraćunao 0,2g ??? jel to ok , jel zna ko ? kaže 2 mg na 1 lit a 1 g panacura sadrži 222mg fenbendazola ... nisam neki matematičar  :dead: :nerd:

Offline 985plavi

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Guppy rikavaju od crvića... crijevni nametnici..
« Odgovori #38 u: Lipanj 15, 2011, 10:09:01 prijepodne »
evo našel sam jednu slikicu ! to je ta beštija !!! gledao sam je kod veterinara pod mikroskopom ! sutra trpam panacur , kolko treba stavit na 100 lit , ja sam izraćunao 0,2g ??? jel to ok , jel zna ko ? kaže 2 mg na 1 lit a 1 g panacura sadrži 222mg fenbendazola ... nisam neki matematičar  :dead: :nerd:

Fenbendazol se koristi za oralnu upotrebu jer nema dobru sposobnost za ulazak u tijelo ribe putem škrga. Dakle miješa se sa hranom i to 1,14 grama po kilogramu hrane. Riba se hrani 3 puta na dan koliko može pojesti a liječenje traje 3 do 5 dana. Tretman se mora ponoviti za 2 tjedna.

S obzirom da baš ne znam kako češ ti to izvesti predlažem ti lakši model sa Levamisolom a on se može koristiti kako u hrani tako i u vodi jer se dobro apsorbira u krv putem škrga. Oralna doza je 1,8 grama po kilogramu hrane a hrani se jedan dan u tjednu ujutro u podne i naveće i tako ponoviti u trajanju od 3 tjedna.
Ako Levamisol ulijevaš u akvarij tada je doza je 2 mg / litra a drži se u vodi 24 sata. Tretman se mora ponoviti nakon dva tjedna.

Ne moram napomenuti da prije početka liječenja trebaš dobrano usisati podlogu i očistiti sve nečistoće sa stakala i opreme te promijeniti cca 40% vode.

Još jednom napominjem da je najučinkovitije sredstvo za ubijanje svih Nematoda Serin "Nematol" te ti njega najtoplije preporučujem.

Offline vatroslav

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 203
  • Spol: Muški   Lokacija: ZD
Odg: Guppy rikavaju od crvića... crijevni nametnici..
« Odgovori #39 u: Lipanj 15, 2011, 14:03:58 poslijepodne »
Pa i o njemu sam nešto našao ali ga nisam nigdje vidio za kupit , jel slučajno znaš gdje ga imaju ?

Offline 985plavi

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: Guppy rikavaju od crvića... crijevni nametnici..
« Odgovori #40 u: Lipanj 15, 2011, 14:18:56 poslijepodne »


Fenbendazol i Levamisol se kupuju u veterinarskim apotekama a Serin Nematol u Zoo Tukanu, bilo je u Aquaterri u Španskom ili preko interneta...


Offline vatroslav

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 203
  • Spol: Muški   Lokacija: ZD
Odg: Guppy rikavaju od crvića... crijevni nametnici..
« Odgovori #41 u: Lipanj 29, 2011, 08:34:01 prijepodne »
Evo to su definitino ovi na videu !! utrpal sam Panacur i zasad ih uopće više ne vidim , pitanje je kakvo je stanje u ribicama... sve izgleda ok zasad...