Travanj 27, 2024, 23:09:11 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Nutrafin CO2 sistem  (Posjeta: 17028 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline aquatic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 927
  • Spol: Muški   Lokacija: Opatija
    • Terra Vulcanica
Nutrafin CO2 sistem
« u: Travanj 25, 2008, 07:16:28 prijepodne »
Interesiralo bi me da li je po vama moj akvarij https://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=19816.0 već toliko zasađen da već pita i CO2? Trenutno dodajem easy carbo, ali mislim dodati još bilja pa pitam iskusnije  :D

Vidio sam taj nutrafinov pa piše da je za akvarije do 75 litara, a što ako jednog dana npr uzmem 120 litara, hoće li mi taj nutrafinov biti dovoljan? Kakav vam se pokazao u upotrebi što se tiče pouzdanosti i općenito funkcioniranja?

Hvala  :)

Offline F. Chief

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 588
  • Spol: Muški   Dob: 49
Odg: Nutrafin CO2 sistem
« Odgovori #1 u: Travanj 25, 2008, 08:49:38 prijepodne »
Dobar akvarij.  :klap:
Ja ti bi svakako preporučil co2. Moj akv se je preporodil od kad ga dodajem. Imal sam sistem DIY sa zračnim kamenom, ali sam prošli tjedan maknul zračni kamen i kupil one famozne ljestve, i mogu ti reći da sam prezadovoljan (već sam bacil kantu zelenja od šišanja  :D) Kaj se tiče litraže, moj je od 100 l i za sad funkcionira. Mislil sam i izračunati koncentraciju CO2 u vodi, ali kad sam videl koliko potrebni testeri koštaju... :-[ Za sad je bilje zadovoljno.  :)
Jedini problem s ljestvama je bil prvi dan kad mjehurići nisu lijepo klizili, ali drugi dan se to kao podmazalo i sad je veselje gledati kak' to juri!  :up:
Zabok

Offline fiuman 1980

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 309
Odg: Nutrafin CO2 sistem
« Odgovori #2 u: Travanj 25, 2008, 08:55:36 prijepodne »
Ako mislis na Nutrafinovu bocu sa ljestvama, to ce ti bit dovoljno i za 120 litara, jer ovisno koliko nismo stavis cijevcicu, toliko ces vise imat co2 u vodi (naravno ovisi i o drugim stvarima ali necu duzit). Potreba za co2 ti ne ovisi samo o kolicini bilja vec i o kolicini rasvijete, jace lampe vise co2, slabe lampe (ispravi me ako grijesim ali ti imas original 14 W lampu)nema smisla krcat co2.
U svakom slucaju dobro ce ti doc jedan co2 koji ces namjestit kad budes vidio koliko ti co2 treba. U mom slucaju: imao sam prvo 2 co2 od nutrafina sa skalicama na mom 350 lit i bilo mi je malo premalo (izmijerio sam), pa sam dodao jos jedan DIY i sad mi bilje "pearl-a".

Pozdrav

P.S. Imas tablicu na netu za izracunat koliko imas co2 pomocu ph i kh.
Forza Fiume ;)

Offline F. Chief

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 588
  • Spol: Muški   Dob: 49
Odg: Nutrafin CO2 sistem
« Odgovori #3 u: Travanj 25, 2008, 10:32:49 prijepodne »
Je, i rasvjeta je važna, vele majstori min. 0.5 W/l.

jer ovisno koliko nismo stavis cijevcicu, toliko ces vise imat co2 u vodi

Ne razmem ovo? Kaj to znači? Kam da stavim cjevčicu, ima samo jedno mjesto na ljestvama kamo cjevčica paše. Možda to ja nisam dobro stavil?  -?
Zabok

Offline aquatic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 927
  • Spol: Muški   Lokacija: Opatija
    • Terra Vulcanica
Odg: Nutrafin CO2 sistem
« Odgovori #4 u: Travanj 25, 2008, 12:11:26 poslijepodne »
Imam cayman professional pa ima 2*15w lampe, a gore 9-10 sati dnevno, je to dovoljno svijetla za potrebu za CO2. Ma prvenstveno me interesira jer sad kad sam već počeo s tim biljem volio bih to i održavati i da raste pa i ako ima viška da udjelim kome treba kao što su i meni  :) pa kad već ulažem truda da to tako lijepo i opstane.

Offline svizac

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 272
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Kutina
Odg: Nutrafin CO2 sistem
« Odgovori #5 u: Travanj 25, 2008, 21:18:52 poslijepodne »
Ono što ti F.Chief kaže,ako staviš ljestve blizu dna potrebniji je duži put otapanja istog.Tako da ljestve spustiš blizu dna i duži će biti period otapanja.

Offline fiuman 1980

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 309
Odg: Nutrafin CO2 sistem
« Odgovori #6 u: Travanj 26, 2008, 15:04:03 poslijepodne »
Je, i rasvjeta je važna, vele majstori min. 0.5 W/l.

jer ovisno koliko nismo stavis cijevcicu, toliko ces vise imat co2 u vodi

Ne razmem ovo? Kaj to znači? Kam da stavim cjevčicu, ima samo jedno mjesto na ljestvama kamo cjevčica paše. Možda to ja nisam dobro stavil?  -?

Moje nutrafin ljestvice za otapanje co2 imaju 3 utora za cijevcicu, i predvidene su kao za aq do 180 litara.
Forza Fiume ;)

Offline fiuman 1980

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 309
Odg: Nutrafin CO2 sistem
« Odgovori #7 u: Travanj 26, 2008, 15:06:22 poslijepodne »
Imam cayman professional pa ima 2*15w lampe, a gore 9-10 sati dnevno, je to dovoljno svijetla za potrebu za CO2. Ma prvenstveno me interesira jer sad kad sam već počeo s tim biljem volio bih to i održavati i da raste pa i ako ima viška da udjelim kome treba kao što su i meni  :) pa kad već ulažem truda da to tako lijepo i opstane.

o2 uvijek dobro dode, i tesko da ces pretjerat ako se imlo voda mreska radi filtera. Pazi samo ako imas mekanu vodu da ti ph ne padne previse kad su svijetl ugasena.
Forza Fiume ;)

Offline aquatic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 927
  • Spol: Muški   Lokacija: Opatija
    • Terra Vulcanica
Odg: Nutrafin CO2 sistem
« Odgovori #8 u: Travanj 26, 2008, 22:40:21 poslijepodne »
Imam cayman professional pa ima 2*15w lampe, a gore 9-10 sati dnevno, je to dovoljno svijetla za potrebu za CO2. Ma prvenstveno me interesira jer sad kad sam već počeo s tim biljem volio bih to i održavati i da raste pa i ako ima viška da udjelim kome treba kao što su i meni  :) pa kad već ulažem truda da to tako lijepo i opstane.

o2 uvijek dobro dode, i tesko da ces pretjerat ako se imlo voda mreska radi filtera. Pazi samo ako imas mekanu vodu da ti ph ne padne previse kad su svijetl ugasena.

Filter mi je namješten da baca vodu u zadnje staklo pa malo zakrenut na gore tako da mi mrvicu mreška vodu, tek toliko da mi malo razmrda površinu vode da mi se ne nakupljaju mrvice ili masnoća na površini.

Offline F. Chief

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 588
  • Spol: Muški   Dob: 49
Odg: Nutrafin CO2 sistem
« Odgovori #9 u: Travanj 29, 2008, 08:03:43 prijepodne »
Moje nutrafin ljestvice za otapanje co2 imaju 3 utora za cijevcicu, i predvidene su kao za aq do 180 litara.
Jučer sam nekaj prčkal po akvariju, i zbilja, ljestve imaju više utora. Moja cjevčica je utaknuta u najdonji utor, to je valjda za najveću litražu? Primijetil sam i dva problema s ljestvama:
1. Puževi  >:( ulaze u ljestve i smetaju prolazu mjehurića,
2. Iz dovodne cijevi mi izlaze preveliki mjehurići, pa ne ulaze u ljestve nego izlaze drito na površinu.  :roll: Kak smanjiti te mjehuriće?
Zabok

Offline vedranVŽ

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1244
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Varaždin
  • 0 bodova
Odg: Nutrafin CO2 sistem
« Odgovori #10 u: Travanj 29, 2008, 08:10:10 prijepodne »
ja reguliram pomoću regulatora odma po izlazu crijeva iz boce, a imam tak 3 regulatora, pa kad vadim bocu da složim novu smjesu da mi ne curi voda iz akvarija. e i na tom regulatoru slažem kak hoću da mi idu mjehurići.
Varaždin...

Offline Timi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 319
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Osijek
Odg: Nutrafin CO2 sistem
« Odgovori #11 u: Travanj 29, 2008, 08:44:54 prijepodne »
Moje nutrafin ljestvice za otapanje co2 imaju 3 utora za cijevcicu, i predvidene su kao za aq do 180 litara.
Jučer sam nekaj prčkal po akvariju, i zbilja, ljestve imaju više utora. Moja cjevčica je utaknuta u najdonji utor, to je valjda za najveću litražu? Primijetil sam i dva problema s ljestvama:
1. Puževi  >:( ulaze u ljestve i smetaju prolazu mjehurića,
2. Iz dovodne cijevi mi izlaze preveliki mjehurići, pa ne ulaze u ljestve nego izlaze drito na površinu.  :roll: Kak smanjiti te mjehuriće?
Za puževe ne znam rješenje. Što se tiče ovog pod dva: jel to originalno Nutrafin crijevo?...jesi provjerio da nisi crijevo u utor utaknuo obrnuto, a kao drugo, stvar je da ljestve moraju stajati apsolutno okomito (pod 90°). Ako ljestve stoje ukoso, onda je moguće da mjehurić pobjegne van.

Ako je sve to ok, onda možda da nabaviš komadić užeg crijeva i utakneš ga na izlaz originalnog crijeva, te višak odrežeš ukoso kao što je i originalno. Time ćeš dobiti uži otvor na izlazu crijeva, a time i manje mjehuriće.
Riboobavještajci :ninja::ninja:
FBI - Fish Bureau of Investigation, Odjel za transport i specijalna vozila  :biker:

Offline fiuman 1980

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 309
Odg: Nutrafin CO2 sistem
« Odgovori #12 u: Travanj 29, 2008, 09:36:00 prijepodne »
Eto kolege su ti sve rekli.

A sto se tice puzica, smanji im populaciju pa ce bit manja vjerojatnost da zalutaju u ljestve.

Pozdrav
Forza Fiume ;)

Offline vedranVŽ

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1244
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Varaždin
  • 0 bodova
Odg: Nutrafin CO2 sistem
« Odgovori #13 u: Travanj 29, 2008, 09:38:21 prijepodne »
ak neznaš kam s pužićima, dopelaj ih k meni, moje zvijeri će ih rado pojesti!
Varaždin...

Offline Ninina mama

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2055
  • Spol: Ženski   Dob: 43
  • Lokacija: Sarajevo, BiH
    • Moja fotogalerija
Odg: Nutrafin CO2 sistem
« Odgovori #14 u: Travanj 30, 2008, 02:33:15 prijepodne »
Puzici su i meni problem. Nema drugog do skidanja ljestvica. Imam osjecaj da ih CO2 osamuti i stoje danima na jednom mjestu.

Ja imam slican problem i s ricijom! X-(


Varijante zadrzavanja co2 u boci ventilima i slicnim ne bih isprobavala. :nerd:

Preveliki mjehurici se, kod mene, smanje za par dana od stavljanja nove smjese.
Tuzlanka u Sarajevu

Offline Timi

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 319
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Osijek
Odg: Nutrafin CO2 sistem
« Odgovori #15 u: Travanj 30, 2008, 06:29:40 prijepodne »
Meni u ljestve zna zaglaviti pokoji listić koje ova moja prasica otkine s bilja i onda ista stvar. U tu svrhu imam komad žice koju sam oblikovao tako da to mogu ukloniti bez da guram ruke u akvarij ili da skidam ljestve. No, bojim se da pužiće baš ne možeš tako... -?

Inače, primjetio sam da moja zlatica ponekad pokušava uhvatiti mjehurić. Stoji ispred ljestvi i vreba. Moram joj pod hitno nabaviti zračnu pumpu, pa nek lovi mjehuriće zraka, kad joj se to već tako sviđa.  :D
Riboobavještajci :ninja::ninja:
FBI - Fish Bureau of Investigation, Odjel za transport i specijalna vozila  :biker:

Offline F. Chief

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 588
  • Spol: Muški   Dob: 49
Odg: Nutrafin CO2 sistem
« Odgovori #16 u: Travanj 30, 2008, 07:17:29 prijepodne »
Nemrem se riješiti puževa, k'o da ih co2 privlači! Joooj, kak me to ljuti!  X-( E ima kakva naprava koja nije tak otvorena k'o ljestve?
Zabok

Offline fiuman 1980

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 309
Odg: Nutrafin CO2 sistem
« Odgovori #17 u: Travanj 30, 2008, 08:33:12 prijepodne »
Nemrem se riješiti puževa, k'o da ih co2 privlači! Joooj, kak me to ljuti!  X-( E ima kakva naprava koja nije tak otvorena k'o ljestve?

Mozes stavit difuzor, znaci zracni kamencic, ili stavit da ti cijev od co2 ide direkt u ulaz od filtera, ili kupit one rasprsivace preko neta ....
Forza Fiume ;)

Offline Ninina mama

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2055
  • Spol: Ženski   Dob: 43
  • Lokacija: Sarajevo, BiH
    • Moja fotogalerija
Odg: Nutrafin CO2 sistem
« Odgovori #18 u: Travanj 30, 2008, 21:58:31 poslijepodne »
Imas i ferplastova mjesalica (difuzor). Ja je imam i zbilja otopi co2 100%... :up:
Tuzlanka u Sarajevu

Offline F. Chief

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 588
  • Spol: Muški   Dob: 49
Odg: Nutrafin CO2 sistem
« Odgovori #19 u: Svibanj 07, 2008, 07:49:21 prijepodne »
Što se tiče ovog pod dva: jel to originalno Nutrafin crijevo?...

Evo, nije mi vrag dal mira na ovaj post. Naime, kad sam kupil ljestve, već sam imal one boce za CO2 DIY sa zasilikoniranim cijevima, pa mi se to nije dalo rastavljati, i tak sam skinul originalno crijevo s ljestava i utaknul svoje, koje je bilo zasilikonirano na bocu (obična zelena zračna cjevčica).  -?

Mislim si, cjevčica je cjevčica, čak mi izgleda da su istog promjera, ali vraga!  >:(
Mjehurići koji su izlazili iz te cjevčice su bili preveliki, pol mjehurića je izlazilo iz ljestava odmah na početku, pokušal sam ih smanjiti umetanjem tanje cjevčice na izlaz, čak sam ugural komadić spužvice na izlaz, ali nije pomagalo. I onda Timi...

Ne budi lijen, promijenil ja cjevčicu (nisam staru vadil iz boce, nek' sam ih spojil nepovratnim ventilom, dvije koristi odjedamput  :-[), i promjena je nevjerojatna. Zakaj, ne znam, ali evo slika, ja prezadovoljan, a nadam se da budu i biljke (ak' im je do sad pasalo, ovo bude raj  :-[)
Zabok

Offline aquatic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 927
  • Spol: Muški   Lokacija: Opatija
    • Terra Vulcanica
Odg: Nutrafin CO2 sistem
« Odgovori #20 u: Svibanj 26, 2008, 22:21:49 poslijepodne »
Eto uzeo ja nutrafinov co2 i sad imam par pitanja pa molim iskusne kolege da me savjetuju, akvarij je 75 litara, 2*15w lampe

1. koliko vama vremena traje ta smjesa koja se dobije s co2 sistemom i da li kasnije moram kupovati tu nadopunu ili mogu namiješati vlastitu smjesu prema diy varijanti opisanoj na ovim stranicama?

2. da li da postavim izlaz cijevčice skroz na dno za najveću litražu ili da za početak stavim da bude manje co2?

3. kamo postaviti ljestve - filter mi je na desnom bočnom staklu, negdje sam čitao da je dobro zbog topline staviti ljestve blizu grijača, ja sam mislio staviti ljestve na zadnje staklo lijevo jer mi je tamo limnophila aromatica (koju sam jedva nabavio, hvala Teehee(R)) pa sam mislio da bi joj odgovarala blizina CO2?

4. da li da na cijevčicu stavim nepovratni ventil budući da će mi vjerojatno boca doći ispod akvarija?

5. da li da u početku co2 obustavim s dodavanjem easy carba da ne bi bilo prevelike koncentracije?

6. da li da smanjim dozu gnojiva u početku budući da mi faktor rasvjete ostaje isti kao i prije? Znam da su svijetlo/CO2/gnojivo međusobno ovisni u doziranju i da promjena jednog povlači promjenu drugog, a kako mi rasvjeta ostaje ista, a dodajem CO2 da mi se ne poremeti ravnoteža u akvariju

Nisam do sada testirao vodu tako da ne znam koji su mi parametri...

Hvala na odgovorima  :) ili ja previše pitam i nek samo stavim co2 u pogon  :-[

Offline F. Chief

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 588
  • Spol: Muški   Dob: 49
Odg: Nutrafin CO2 sistem
« Odgovori #21 u: Svibanj 27, 2008, 17:33:03 poslijepodne »
Svjetla ti je premalo.

Smjesu mućkaš po DIY receptu, meni litra i pol traje oko tri tjedna s mjehurićem svake tri-četiri sekunde. Meni su ljestve kod grijača, i onak' na putu struji vode koja ide iz filtera, mislim si da se onda CO2 raznese po akvaču.

Bez testera je teško reći, ali mislim da ti ljestve uz ovu smjesu ne mogu dati preveliku dozu CO2 u tvojih 75 l, pa slobodno stavi cjevčicu na najniži utor i prati ponašanje ribica. Ak' ribice počnu hvatati zrak na površini, smanji CO2, makar čisto sumnjam u takvu mogućnost.

Nepovratni ventil  :up:.

Za EC ne znam, tek sam počel stavljati to čudo, pa bum videl... Usput, kak se dozira EC? Na engleskom je drugačija uputa, a na hrvatskom drugačija? Ili to ja nekaj ne razmem?  :roll:

Samo piči i ne brini, ionak buš nekaj zaje...  ;D

'Oću i ja aromaticu... :(

Zabok

Offline aquatic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 927
  • Spol: Muški   Lokacija: Opatija
    • Terra Vulcanica
Odg: Nutrafin CO2 sistem
« Odgovori #22 u: Svibanj 27, 2008, 22:15:20 poslijepodne »
Ja postavio, nadam se da nisam ili neću ništa zaje...   :nerv:

Što se tiče EC, ja sam stavljao 1,5 ml na 75 litara, tj. uzimao sam mjeru za srednje zasađeni akvarij 1 ml na 50 l, ako je gusto zasađeni može i više, ali čini mi se max 2 ml na 50 litara.

Offline Ninina mama

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2055
  • Spol: Ženski   Dob: 43
  • Lokacija: Sarajevo, BiH
    • Moja fotogalerija
Odg: Nutrafin CO2 sistem
« Odgovori #23 u: Svibanj 28, 2008, 00:59:16 prijepodne »
CO2 i EC su dva razlicita izvora C (ugljika), tako da nemoze doci do overdosa CO2 zbog EC... Uf, kako ovo zvuci... :roll:
Uglavnom, skuzili ste sto sam htjela reci... :-[

U drugome poslusaj F.Chief... :up:
« Zadnja izmjena: Svibanj 28, 2008, 01:01:47 prijepodne od Ninina mama »
Tuzlanka u Sarajevu

Offline aquatic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 927
  • Spol: Muški   Lokacija: Opatija
    • Terra Vulcanica
Odg: Nutrafin CO2 sistem
« Odgovori #24 u: Svibanj 28, 2008, 06:38:11 prijepodne »
I tako postavio ja sve po uputama, sinoć oko 8 navečer, i danas ujutro (prošlo je više od 10 sati) ni mjehurića  :( X-( piše da se prvi pojave nakon  2-10 sati a ako ni nakon 24 sata nema balončića onda si nešto zaje... ili postavljanje cijevčice ili zavrnuti čep. Cijevčicu sam nataknuo na najdonji utor i to točno kako je opisano. Čep sam zavrnuo tako da ga prvo okrenem malo kontra da dobro legne i onda zavrnuo do kraja. Jedini razlog što mi pada na pamet je da sam bocu stavio na pod pored stalka pa tlak još nije dovoljan da izbaci mjehuriće. U dijelu cijevčice koja je u akvariju na ljestvama se vidi da ima vode pa možda je dugi put od poda do akvarija da tu vodu izbaci van, ili mu treba toliko da počne frcati balončiće  :question: :question: :question: a ja jedva čekao ustati ujutro da vidim te balončiće po ljestvama  :roll:

Gdje sam li ga zaje... >:(

Offline Mele

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 199
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Valpovo
Odg: Nutrafin CO2 sistem
« Odgovori #25 u: Svibanj 28, 2008, 07:00:45 prijepodne »
I tako postavio ja sve po uputama, sinoć oko 8 navečer, i danas ujutro (prošlo je više od 10 sati) ni mjehurića  :( X-( piše da se prvi pojave nakon  2-10 sati a ako ni nakon 24 sata nema balončića onda si nešto zaje... ili postavljanje cijevčice ili zavrnuti čep. Cijevčicu sam nataknuo na najdonji utor i to točno kako je opisano. Čep sam zavrnuo tako da ga prvo okrenem malo kontra da dobro legne i onda zavrnuo do kraja. Jedini razlog što mi pada na pamet je da sam bocu stavio na pod pored stalka pa tlak još nije dovoljan da izbaci mjehuriće. U dijelu cijevčice koja je u akvariju na ljestvama se vidi da ima vode pa možda je dugi put od poda do akvarija da tu vodu izbaci van, ili mu treba toliko da počne frcati balončiće  :question: :question: :question: a ja jedva čekao ustati ujutro da vidim te balončiće po ljestvama  :roll:

Gdje sam li ga zaje... >:(

jesi stavio hladnu vodu mozda? jer to ponekad zna biti uzrok... ako jesi izvadi sve van, napravi vlastitu smjesu i stavi vodu izmedu mlake i vrele i mjehurici bi ti trebali ici u roku 10-min ko ludi  ;)

Offline Ninina mama

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2055
  • Spol: Ženski   Dob: 43
  • Lokacija: Sarajevo, BiH
    • Moja fotogalerija
Odg: Nutrafin CO2 sistem
« Odgovori #26 u: Svibanj 28, 2008, 11:41:39 prijepodne »
Jesi pogledao datum na vrecici od kvasca? Zna to dosta dugo stojati na rafama, pa onda bas i nije najbolji. :punch:

Probaj staviti bocu na poklopac, ako je do temperature, da se malo ugrije od lampi. -?
Ako ne, pravi "svoju" smjesu... :)
Tuzlanka u Sarajevu

Offline aquatic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 927
  • Spol: Muški   Lokacija: Opatija
    • Terra Vulcanica
Odg: Nutrafin CO2 sistem
« Odgovori #27 u: Svibanj 28, 2008, 22:06:11 poslijepodne »
Došao doma s posla popodne i mjehurića nema  X-( bit će da je voda bila prehladna, ali stavio sam cca akvarijske temperature, oko 25. Bacio sam tu smjesu ća, napravio novu od šećera, sode bikarbone, suhog kvasca i vode, i nakon par sati eto veselja  :D sad imam 1 mjehurić na 2-3 sekunde, veći pri dnu, manji kad dođe do vrha ljestava, je li to ok?

Offline Mele

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 199
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Valpovo
Odg: Nutrafin CO2 sistem
« Odgovori #28 u: Svibanj 28, 2008, 22:08:08 poslijepodne »
Došao doma s posla popodne i mjehurića nema  X-( bit će da je voda bila prehladna, ali stavio sam cca akvarijske temperature, oko 25. Bacio sam tu smjesu ća, napravio novu od šećera, sode bikarbone, suhog kvasca i vode, i nakon par sati eto veselja  :D sad imam 1 mjehurić na 2-3 sekunde, veći pri dnu, manji kad dođe do vrha ljestava, je li to ok?

to je ok... samo voda ne smije biti hladna inace je reakcija vrlo spora  ;D

Offline Ninina mama

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2055
  • Spol: Ženski   Dob: 43
  • Lokacija: Sarajevo, BiH
    • Moja fotogalerija
Odg: Nutrafin CO2 sistem
« Odgovori #29 u: Svibanj 29, 2008, 00:51:09 prijepodne »
Cak i kada naspes hladnu vodu, a tek je kasnije indirektno zagrijes, ako je kvasac OK, mjehurici krenu. :)

Kod mene tako sljaka namjerno. Boca mi je na lampama. Po danu, dok mi treba vise CO2, zbog topline smjese imam vise mjehurica. Kad se lampe ugase, smjesa se hladi i reakcija je sporija. :P

Vazno je da oscilacije nisu prevelika, kao i da je najtoplija temp dobra gljivicama, tj da ih ne skuhas... :nerd:

No, vazno je da imas reakciju... Zelim ti da traje sto duze. :up:
Tuzlanka u Sarajevu

Offline aquatic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 927
  • Spol: Muški   Lokacija: Opatija
    • Terra Vulcanica
Odg: Nutrafin CO2 sistem
« Odgovori #30 u: Svibanj 29, 2008, 06:39:53 prijepodne »
Eto mjehurići su sada malo manji ali lijepo to ide. Uzeo sam JBL CO2/ph tester i preko noći se malo spustio ph, što pretpostavljam da je normalno kad su lampe ugašene, vidjet ću danas kad dođem s posla situaciju. Ribe sve plivaju u svojim rajonima kao i prije pa pretpostavljam da im ne fali kisika. Uf, sve to ja prije proštudiram, al opet dobro promatram kako stvari idu   :roll:

Offline F. Chief

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 588
  • Spol: Muški   Dob: 49
Odg: Nutrafin CO2 sistem
« Odgovori #31 u: Lipanj 02, 2008, 18:58:50 poslijepodne »
Kod mene tako sljaka namjerno. Boca mi je na lampama. Po danu, dok mi treba vise CO2, zbog topline smjese imam vise mjehurica. Kad se lampe ugase, smjesa se hladi i reakcija je sporija. :P

Eee kemičarke... :D :up:
Zabok

Offline aquatic

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 927
  • Spol: Muški   Lokacija: Opatija
    • Terra Vulcanica
Odg: Nutrafin CO2 sistem
« Odgovori #32 u: Lipanj 02, 2008, 21:47:29 poslijepodne »
Dakle, biljke lagano perlaju, a stargrass je konačno s dodatkom CO2 krenuo  :) a čini mi se da i limnophila aromatica isto dobro napreduje, što me jako veseli  :D

Režim mi je sada slijedeći - svijetlo gori 5 sati, 2 sata pauza, 5 sati (da bih smanjio bujanje algi). Budući da se zelena točkasta malo proširila u par dana po dodavanju CO2, ipak sam odlučio za dodavanjem NPK gnojiva od nutrafina i dodavat ću ga svaki treći dan po 1 ml, a dan nakon toga dodajem obično gnojivo s mikroelementima, nutrafinov plant gro, i to tako da tjednu dozu rasporedim u nekoliko manjih u toku tjedna.

E sad, s početkom CO2 sam obustavio Easy carbo iz predostrožnosti. Mogu li nastaviti i dalje s EC?

Da li na što još trebam obratiti pažnju?