Svibanj 13, 2024, 22:25:14 poslijepodneNajnoviji Član: Vena

Autor Tema: 700l mora u dnevnom :)  (Posjeta: 216532 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Vipko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 511
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Trogir
    • http://www.NetEkipa.com
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #325 u: Rujan 04, 2012, 19:04:41 poslijepodne »
Evo mi je bilo dosadno pa mi pala na pamet jedna stvar za napraviti.

Ako imate svijetlo u stalku/ispod akvarija, jel vas mrzi svaki put kada trebate nesto raditi po sumpu i oko njega svaki put posegnuti i upaliti svijetlo? :)

Kod mene je jedna neonka ispod, i prvo sam je palio na switch na njoj, ali svaki put treba se sagnuti uci skoro skroz u stalak da se dobavi, onda sam ostavio sklopku upaljenu, ali na kabelu koji ide u struju stavio sklopku, al opet treba otvarati strujni ormaric i doc do kabela/sklopke itd.itd. Ok, let's face it, ovo nije nikakav problem, nego mi fali DIY projektića, i evo ovih par dana kisa, pa eto zabavio se s ovim :)




Znaci skinuli neonku rastavili je da mozemo doci do prekidaca. Kraj nje napravimo malu rupicu da nam moze proci kabel koji ce nam ici na dodatne sklopke





Kupiti 2 sklopke s polugicama i kotačićem. Chipoteka 14kn komad. I par stopica. 1-2kn.





Uvucemo kabel kroz napravljenu rupu i izvucemo ga kroz rupu od sklopke, da nam je lakse dalje radit. E sad, ovde mi je bila dilema da li sve spojiti paralelno ili nesto i serijski. Na kraju sam odlucio 2 ove sklopke koje idu na vrata logicno spojiti paralelno (da bilo koja zasebno ili zajedno mogu upalit svitlo) a njih 2 u seriju s originalnom sklopkom. S time cu dobiti da mi ta sklopka stalno mora biti upaljena, i onda se svitlo pali gasi s ovim dodatnim sklopkama na vratima, a ako mi ikad zatreba da ugasim to svitlo, mogu posegnut rukom do sklopke, i ugasim glavnu sklopku, i tako ugasim svitlo nevezano za stanje sklopki na vratnicama. Da je sve bilo paralelno ovo nebi moga.





Ovako to izgleda kada smo sve strpali unutra i vratili originalni switch.






Mada i nema potrebe, ja sve volim zasilikonirati. Sikaflex radi fleksibilnosti, iako se nece kabel nista micati, cak ga mislim obujmicama zavidat za plafon. Zena me inace zeza da moje 3 glavne stvari, s kojim bi moga i kucu izgradit su silikon, teflon traka i sekundno lipilo. Nikada ne reci da netreba nesto od ovog troje :)





Pripremiti 2 kabela s stopicama. Zastititi s nekom izolacijom kontakte jer ipak je tu 220V. Kada sam sve spojia jos sam sve vidljive djelove malo utopija u plastiku. Ne radi ucvrscivanja, nego radi izolacije. Iako ce to biti odmah uz vratnicu i s gornje strane nije djavlu virovat da nekako necu ruku gori dignit pa bude bzzzzzzzzzzzzzzzzzzzzz :) Obujmicama sam izvadija brokve i stavio umjesto njih vide.






Neonka postavljena, s luster spojnicom spojio kabel iz neonke s 2 sklopke.






Malo konstrukcijskog ljepila, ostaviti 2-3h da se osusi, i to je to.





Evo kako to izgleda s druge strane. Obujmicama je komplet kabel uhvacen tako da sve je nevidljivo i van dosega na plafonu.



Kako to izgleda evo u kratkom videu :)




Kao sto sam rekao nije potreba, nije neophodno, nego mi dosadno :) pa da nesto radim, a na kraju i korisno ispadne ;)

Offline Pamook

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1697
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija
  • Stark Raving Mad
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #326 u: Rujan 04, 2012, 20:33:40 poslijepodne »
 :up: odlican posao, ali ako moze, mala pokuda  :D

zbog vlazne i slane atmosfere, najbolje bi bilo rijesiti se ovih mikroprekidaca i napraviti sustav zatvorenog tipa, sa reed relejima i magnetima. Jest da to komplicira stvar jer (koliko znam) ne mozes pustiti 220V kroz reed nego treba ici na niski napon i okidati relej, ali puno je sigurnije i nece korodirati (pogotovo ako se i za relej koji okida 220V uzme solid state tip)  :)

Sve u svemu, dobro je ciniti dobro, pa makar i iz dosade  ;)
O mjeseče, sunčeva guzico.
Što siješ, a ne griješ.....
Pizdo.

Offline Teehee(R)

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1632
  • Spol: Muški  
  • Sesvete/Zg
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #327 u: Rujan 04, 2012, 21:07:04 poslijepodne »
Slicno sam i ja mislio napraviti na svom ormaru, da se ne umorim od paljenja svjetla.. :D .. al ne zelim dolje komplicirati ni sa kakvom strujom iz razloga što je pamook naveo.
Tako da ću staviti lampu na prednji gornji dio ormarića, iza cijevi - na dohvat ruke a opet iza cijevi tako da mi ne tuče u oči.
DIY35  More120  Juwel54  LowLight112
Get out and fly!

Offline Pamook

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1697
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija
  • Stark Raving Mad
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #328 u: Rujan 04, 2012, 22:19:50 poslijepodne »
ili stavis 2 metra bijele vodotijesne LED trake i nek radi stalno, tih par W potrosnje nece puno znacit u ukupnom zbiru  :roll: :D :D
O mjeseče, sunčeva guzico.
Što siješ, a ne griješ.....
Pizdo.

Offline IvanZ

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 555
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb, Dubrava
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #329 u: Rujan 05, 2012, 01:05:36 prijepodne »
Jedva cekam da ga pocnes puniti koraljima... Bit ce pravi bombon... Kako to da si se odlucio za bio pellete?
Ne ostavljajte nista nedovrs

Offline profi23

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1568
  • Spol: Muški   Lokacija: Osijek
    • Panonsko more 2
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #330 u: Rujan 05, 2012, 08:10:53 prijepodne »
Pamoook ili naručiš microprekidače od čajniz people i jednom u 6 mjeseci ih zamjeniš :)

Offline Vipko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 511
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Trogir
    • http://www.NetEkipa.com
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #331 u: Rujan 05, 2012, 10:14:27 prijepodne »
Pamook -  ma cuj, ja sam i drugacije to mislio generalno napraviti, s onim senzorom sto se pomakom ruke iznad njega upali svijetlo, ali ga staviti na drugi kraj vratnice (ne blize bragi, nego blize suprotnoj strani), tako da kada se otvori vrata, on to shvati kao movement i onda aktivira svitlo. To tvoje isto se moze. Ali stos je da mi je bilo dosadno i da nisam htjeo neke velike novce potrositi na ovo. Plus toga imam ventilator u postolju koji mi izbacuje zrak van tako da nema previse koncentracije soli u zraku da bi doslo do neke korozije i neznam sto. A pogledaj mi brage i bluemotion, po tome bi oni trebali odavno biti koridirani (doduse jesu na par mjesta, ali iskljucivo radi moje gluposti sto mi je tu pljusnulo malo mora, a ja zaboravio prvo oprati s svjezom vodom, pa posusiti). Al kao sto sam rekao, isao sam na cheep cheep solution. Ovo sve skupa je kostalo 30kn, i jedno uru vrimena zajebancije. A sto se tice LED trake, ma cak mi nije toliko potrosnja o glavi koliko volim napraviti da je sve klik klik, automatika. Nazovi me ludim ali cak da ne kontam potrosnju struje uopce, draze mi je imati neonku i ovako automatsko paljenje, nego full time led :)

Sabroz - cuj istrazivao sam sto bi mi bilo najbolje za moju primjenu tanka, citao po netu, pregledao na stotine TOM na RC citao o livestocku i filtraciji, i ovo mi je za moju potrebu bilo idealno. Dakle zena voli vise riba, znaci biti ce mixed tank, biti ce i jato anthiasa znaci cesce hranjenje i po 3-4 puta dnevno sto opet zagadjuje i direktno i indirektno, necu kvazi rijesenja tipa secer i wotka jer hocu rijesenje koje ja mogu kompletan tank ostaviti 2 tjedna samog (recimo idemo na godisnji ili nesto), a da me nece doma docekati tank u rasulu. Tako da mi je trebao dobar nacin rijesavanja junka, nitrata i eventualno fostvata. Ali cak fostvat mi nije toliko bitan, jer imam zamjenu. Stavis rowu i sve 5. Ali nitrati su problem u heavy loaded tanku s ribama + cesto hranjenje. Nakon n provedenih noci istrazivanja odlucio ici s peletima. I mogu reci da nisam falio. Ljudi su skepticni s peletima jer citaju da je dosta tankova zeznulo, al to je jer su ljudi nestrpljivi i oce rezultate ODMA! Pelete treba polako dozirati. Jako malo staviti tipa 50-100ml 3-4 tjedna, neka se lagano vrte i neka se uzgaja kultura na njima. Onda nakon mjesec dana dodaj jos 100ml, pa gledaj parametre, pa jos 200ml i tako do vrijednosti koje zelis. Meni sada u tanku se vrti pola litre peleta i super se ponasa, pa sam testa radi malo pojacao hranjenje na tipa 4x dnevno + navecer zamrznuta hrana i vidim da to vec ovih 500ml nemogu izbaciti, tako da sam narucio u Petra CMA jos pola litre pa mic po mic. Al inace za 700l posto kazu da po 100l mora se stavlja peleta od 50-200ml, znaci za mojih 700l to je od 350-1400ml peleta, iako ljudi koji imaju puno vise iskustva s peletima i puno naseljeniji tank, kazu da se ne bojis staviti i vise nego proizvodjac preporuca pod uvijetom a) AKO je stvarno potrebno i b) u laganim koracima, a ne sasut odjednom dodatnih 500ml :)

Profi - da to sam i ja mislio, ako se ista dogodi s prekidacima ko ih sisa, 14kn nije problem, kabeli i stopice su vec provedeni i napravljeni, tako da ako mi bude problem, za godinu dana promjenim sklopkice u roku od 3 minute, ali kao sto sam gore pamooku napisao mislim da nece biti problema jer se unutrasnjost ventilira i zrak se izbacuje vani, tako da nema nekog prevelike koncentracije soli u zraku.

Opet kazem ovo nije bila potreba pa da sam isao nesto planirano i kvalitetno raditi. Ovo je cista dosada bila, pa isa nesto relativno korisno napraviti :)

Offline Karlo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3494
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Karlovac
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #332 u: Rujan 05, 2012, 12:21:58 poslijepodne »
Imaš negdje fotku ventiliranja unutarnjeg dijela postolja? Jel ti stalno radi ili po potrebi?

Offline Vipko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 511
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Trogir
    • http://www.NetEkipa.com
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #333 u: Rujan 05, 2012, 21:41:42 poslijepodne »
Evo taman slikao, slucajnosti radi taman radi. Znaci rupa u zidu je napravljena, u rupu je zacementirana plasticna cjev (nagib prema dolje, ako ima nesto kondenzacije da mi izlazi vani) i ovaj ventilator je stavljen na tu cjev. Znaci zrak ide van kuće.




Znaci jedan 120mm ventilator ali nije computerski jer su mi oni preslabi, kupio 2 komada u jednoj zg firmi (oko 80-90kn komad) izbacuju skoro 180m3 zraka na sat, 7-8 puta vise nego klasicni computerski 120mm ventilatori. Malo je bucniji, ali ionako je u zatvorenom stalku pa se bas i ne cuje.

Inace jos uvijek je spojen samo na timer pa svako pola sata se upali na par minuta. Ideja mi je kao sto sam s gornje strane (isti ovakav ventilator) staviti higrostat koji mi kontrolia vlaznost i na odredjenu vrijednost mi pali ventilator. To mi gore radi jednostavno savrseno, a i dolje cu isto staviti, samo trebam se prisiliti potrositi opet novce na novi higrostat :)

Offline Karlo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3494
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Karlovac
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #334 u: Rujan 05, 2012, 21:58:51 poslijepodne »
thanks!

Offline Vipko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 511
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Trogir
    • http://www.NetEkipa.com
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #335 u: Rujan 10, 2012, 23:44:45 poslijepodne »
I tako vam ja surfam okolo, gledam tuđe akvarije, sto novog ljudi koriste, kad vidim kod tipa jednu kul stvar koja bi mi koristila poprilicno. Nije dugo trebalo da se najde proizvodjac i produkt: zove se SWABBIE :)  http://www.avastmarine.com/ssc/do/product/SWABBIE

Znaci stvar je jednostavna, ona vam scruba sporkicu iz vrata skimmera, smanjujuci period za odrzavanjem i samim tim sto je vrat uvijek cist skimmer puno bolje skimma. Ideja mi se odmah svidila jer inace volim sve i sto vise mogu automatizirati. Cijena doduse mi se nije svidila - $160 :( Ali bitno je bilo vidit ideju, pogledat par youtube filmica kako to radi (imate dolje na sajtu par linkova na youtube i na RC gdje ljudi ga predstavljaju) i ideja o novom DIY projektu je rodjena. Cisto FYI ovo sam vidio ima par mjeseci, ili nisu mi dosle stvari s ebaya, ili nisam imao vremena za sastaviti to sve.

Generalno sto mi treba je jedan motor i par zupcanika da mu reduciram brzinu i povecam moment, malo plexija, malo plastike, malo ljepila i silikona i za kraj jedan lezaj ali da je vodenonepropusan i otporan na sol (ovo mi je na kraju bilo najteze nabaviti).

Tako da sam za pocetak s ebaya narucio jedan elektromotor, par osovina (jer moram sloziti prijenos) i par komada i vrsta zupcanika (ovo je sve u jednog hobby selera kupljeno, ceh nekih 6-7€). Lezaj nikako naci. Ili su preveliki (meni treba jako jako maleni) ili nisu vodonepropusni ili ne reagiraju dobro na sol. Na kraju najdem na nekom sajtu za spare parts za rolle tocno sto mi treba. Vodenonepropusan, kromirani ležaj (ceh 2€).





Elektromotor, zupcanici i refuzo osovine.


U medjuvremenu mi je otisla ferplastova automatska hranilica. Otvorim, vidim da elektromotor uredno radi, ali elektronika otisla. Posto nisam elektronicar poljubio se s hranilicom good bye, i kupio novu (Eheimovu, puno bolju, preporuka). E ali sada imam elektromotor i prijenos vec sastavljen. Samo treba prilagoditi osovinu i malo redukciju okretanja podesiti s zupcanicima, ali generalno to je to. Ok, ustedilo mi par sati vremena dok sastavim i podesim prijenos i nosace za to sve.

I evo prije tjedan/dva mi dosao onaj nesretni ležaj s ebaya, tako da sam mogao poceti s projektom.




Najprije odspojio elektromotor od elektronike i prilemija zice i izbacio ih vani kroz mali izrez od baterijskog poklopca.






Nakon toga sve vratiti u kuciste, ucvrstiti da dobro zupcanici legnu te izbrusiti osovinu i pripremiti je na debljinu koja je potrebna da moze proci kroz ležaj





Od komada plexija napravim učvršćivače poklopca skimmera da se ne dize ili ispada iz utora pri okretanju brisaca o stjenku vrata. Takodjer rupe koje su napravljene su narezane za vide koje cu rukom moci zavidati i odvidati po potrebi.





Rupe sve napravljene, narezane, plasticne vide testirane, drze savrseno (plasticne vide - bauhause ~10kn)





Sad ide onaj najbolniji dio. Busenje poklopca skimmera. Nakon priprema, redalica, odmjeravanja savrsene sredine, busilicu u ruke, pomolit se i krenimo busiti.





Nakon 20tak puta prosirivanja lagano rupe za ležaj, lezaj savrseno lježe u rupu. Samu rupu sam radio na konus, tako da nemoze dolje ispasti, ali isto reda radi sam kanuo kap sekundnog ljepila po vanjskom obodu ležaja, tako da to ce stati cvrsto i sigurno





Pregled jel lezaj u centru po horizontali i jesu ovi plexi ucvrscivaci tocno izbruseni u polukrugu da mogu uci u obod poklopca.





Isjekao komade forexa koji ce mi sluziti za napraviti donji dio osovine i komad neoprena za brisac. Naime sto mi se nije svidilo kod onog tvornickog swabbera je to sto ima brisac od gume. Kao brisac za auto. To mi se ne svidja jer ce mi tako on doslovno savrseno ocistiti vrat skimmera pri svakom aktiviranju, a to znaci da ce mu opet trebati neki period da skimmer profunkcionira kako treba. Zato mi je pala ideja s neoprenom. Napraviti malo duzi neopren, i neka on "klizi" po stjenci, a ne da "scruba", jer hocu da mi makne vece djelove junka, ali necu da mi makne onaj film sto je na stjenci vrata, tako da skimmer tako reci nece nista niti primjetiti. Posto ce se on aktivirati svako 10-12h, vrat ce uvijek biti prilicno cist, i nikada nece doci do mogucnosti da se nakupi tona smeca koji ovaj neopren koji se vuce po vratu nece moci skinuti. A sve sto skine ce pjena sprati nazad u vrat i to ide van skimmera. Radio sam par testova s gumom i autobrisacima i s ovim neoprenom, puuuuno mi bolje izgleda s ovim. Vidit cemo u praksi nakon 2 tjedna kako ce to izgledati. Cijena - jedna stara ronilacka bicva raskomadana :)





Nakon toga smo odsjekli komad neoprena, zaljepili na forex i napravili ostale djelove "osovine". Ovaj donji dio (na jednoj strani U, a na drugoj strani rupa) je dio koji ide na osovinu motora. Ona rupa se spaja s djelom na kojem je neopren, a na njemu je napravljen (istina ne bas precizno :)) utor pomocu kojega ovaj prvi dio moze šetati, thus far omogucuje nam da kontroliramo duljinu "ruke".




Evo kako to izgleda spojeno. S onom vidom mozemo otpustiti je i napraviti veci ili manji razmak. Nije da mi bas treba za razne skimmere i vratove ali sam razmisljao ako bude trebalo mjenjati ovaj neopren, ili jednostavno hocu jaci ili slabiji pritisak neoprena na stijenku vrata, s ovim to jednostavno napravim.





Nakon toga je se osovina jos finije obradila da do kraja moze uci u ležaj (ok, ovo weird zvuci :)), motor u kucistu zaljepio za poklopac i zatezače isto zaljepio za poklopac.


U medjuvremenu trebao bih ovo nekako sakriti da ipak i ljepo izgleda + da napravim konektor za struju + da malo utišam motor i prijenos jer se dosta glasno cuje. Nisam htjeo da mi kabel visi iz swabbera jer mi to komplicira eventualno skidanje kako poklopca tako cijele kape. Ovako kada mi bude konektor na poklopcu, samo iskljucim struju i komplet vrat se moze skinuti, bez visecih kabela.






Za ovo sam nasao jednu plasticnu teglicu. Baciti poklopac, obrusiti podebljani rub i to je to. Kucne potrepstine - 8kn






Ovako to izgleda s odsjecenim donjim rubom i napravljenom rupom tocno za konektor za struju.





U medjuvremenu jos je se dosta glasno culo to okretanje, pa sam od zene uzicao jednu novu spuzvu te je rasjekao i pobacao kockice izmedju kutijice s motorom i ove plasticne case. Dakle izmedju njih dvoje je ova spuzva. Buka se smanjila za 2-3 puta, doslo na prihvatljivu razinu. Jos kada to bude unutar zatvorenog postolja nikako se nece niti cuti.





Nakon toga samo sto nam je ostalo je montirati to na osovinu i dobro ucvrstiti.



U medjuvremenu zena dolazi kuci i vidi mene na balkonu kako radim oko ovog i kaze mi kao "pa jesi ti vidio na sto lici balkon? ovo moram da slikam da imam kao jokera kada ti meni nesto prigovoris oko nereda". Slika sljedi :)




Uredni nered :)





Nakon toga struju spojio na konektor, konektor na čašu :) , čašu za poklopac - voila to je kako to izgleda





Ovo je kako to na kraju izgleda.




Na kraju ispao zanimljiv DIY projektic, ovaj swabber u kombinaciji s odvodom skimata u veliki kanistar s plovkom prekida rada skimmera u slucaju napunjenog kanistra s skimmatom mi smanjuje potrebu za dosadnim i smelly ciscenjem skimmera. Jos samo mi fali da vidim nakon par tjedana kako ce raditi ovo, i hoce li mi neopren previse cistiti vrat da ce svaki put trebati da se uhvati ljigavi film i da skimmer optimalno radi. Ali zato je tamo ona vida s podesavanjem cvrstoce i mogucnosti mjenjanja cijelog djela ako se neopren pokaze kao nedovoljan. Scrubber sam spojio na digitalni timer i stavio ga da se upali jednom u 4:00h i radi 1minutu, i jos jednom u 16:00h opet minutu. Vidit cu jel potrebno cesce ili rijeđe kako se bude pokazao.

I za kraj jubito filmic :)

« Zadnja izmjena: Rujan 11, 2012, 12:02:21 poslijepodne od GROF »

Offline IvanZ

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 555
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb, Dubrava
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #336 u: Rujan 11, 2012, 00:30:51 prijepodne »
Sve si automatizirao svaka cast.. Nema razloga da ne funkcionira
Ne ostavljajte nista nedovrs

Offline Tuljan

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1504
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #337 u: Rujan 11, 2012, 08:34:45 prijepodne »
O.K. Vipko, nakon ovog ti si službeno postao moj idol.
ZAGREB-SESV. KRALJEVEC/HRVATSKA

Offline Bkaradza

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 911
  • Spol: Muški   Lokacija: Split - Hrvatska
    • Moja Osobna stranica
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #338 u: Rujan 11, 2012, 08:40:32 prijepodne »
Stvarno si lud totalno. Ja sam mislio da sam freak automatizacije ali ti me sa DIY projektima potukao do nogu :)

Offline Werther

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1190
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: München
    • Betta Svijet
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #339 u: Rujan 11, 2012, 08:58:07 prijepodne »
Odlična tema, ali mogla bi preplašiti one koji se još uvijek dvoume da li da pokušaju "ući" u morsku akvaristiku ili ne. Znate ono kako se nekad budući morski akvaristi tješe "...ma navodno to nije baš tako komplicirano, ...ako nisu prezahtjevni organizmi onda ti ne treba to i to" i sl. :-[

A ovo na mahove izgleda kao sklapanje malog nuklearnog reaktora. Svaka čast! :up:

Offline Vipko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 511
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Trogir
    • http://www.NetEkipa.com
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #340 u: Rujan 11, 2012, 10:59:05 prijepodne »
Ma bude mi dosadno, onda vidim nesto na netu, pa mi se svidi, pa vidim cjenu, pa me ohladi, pa pocmi kopkat po ebayu za djelovima i djelićima, za koliko bi se to moglo sve skupusiti, i eto ti ga na...

A to se tice prepadanja novih, mislim da je svima jasno da je ovo (kao i vecina mojih DIY) cista glupost i nisu u kategoriji "need to have" pa cak niti u "nice to have", nego u "fun to have" kategoriji. Sve ove stvari se uredno radi manualno, i nikada nema problema, al eto meni fun tinkerat i sastavljati gluposti ;) Samo mi pitajte zenu :D Vec sam dobio jezikovu juhu kako milion pizdarijica radim za akvarij i ima da joj napravim automatsko svijetlo za ormar s garderobom bez pogovora :)

Offline delbi

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2045
  • Spol: Muški   Lokacija: Pula
  • vecio mona
    • http://www.posronja.eu
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #341 u: Rujan 11, 2012, 11:01:14 prijepodne »
daj se dodji kod mene doma malo dosadjivati  :funny:
pula
Too Old to Rock 'n' Roll: Too Young to Die

Offline Werther

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1190
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: München
    • Betta Svijet
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #342 u: Rujan 11, 2012, 11:01:35 prijepodne »
Samo mi pitajte zenu :D Vec sam dobio jezikovu juhu kako milion pizdarijica radim za akvarij i ima da joj napravim automatsko svijetlo za ormar s garderobom bez pogovora :)
To svakako! Malo sad njoj udovolji, pa se poslije opet možeš malo baviti akvarijem... :D

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #343 u: Rujan 11, 2012, 11:59:05 prijepodne »
Bolesno!

Ali, kad vec imas sve, onda je nekako bezveze da nemas i ovakve "fun-to-have" sitnice. Jos ako ih sam i napravis, jos vece veselje.

Offline Pamook

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1697
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija
  • Stark Raving Mad
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #344 u: Rujan 11, 2012, 13:45:12 poslijepodne »
Odlicno, sad samo javi rezultate, ma kakvi oni bili  :D

jedino imam dojam da bi ovaj brisac trebao biti malo nagnut ukoso tako da skinuti sloj sa vrata skimmera "gura" prema gore, odn. prema vrhu kape... ali mozda grijesim, zato - javi kako se ponasa  ;)

i opet, mala sugestija  :D :D :roll:

svijetlo za ormar

http://www.ebay.com/itm/sensor-LED-light-lamp-Detector-for-wardrobe-cupboards-/250839995519?pt=Lamps_US&hash=item3a673a947f

a za KW stirrer, dozir pumpe i upravo ovakav strugac - sinkro motor sa ugradjenim prijenosom, oko 6 okretaja u minuti

http://www.ebay.com/itm/Robust-Small-AC-Synchronous-Motor-TYC-50-110V-AC-5-6RPM-CW-CCW-Torque-4Kgf-cm-/150892541356?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item2321e575ac

ovi motori se mogu naci i u mikrovalnim pecnicama kao pogon tanjura, snazni su a jedino sto eventualno "ne odgovara" je sto su na 220V i treba vidjeti da li smeta sto se na random pokrene u nekom od smjerova (ne uvijek u istom, recimo u smjeru kazaljke sata)

sve u svemu,  :klap: :klap:
O mjeseče, sunčeva guzico.
Što siješ, a ne griješ.....
Pizdo.

Offline Vipko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 511
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Trogir
    • http://www.NetEkipa.com
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #345 u: Rujan 11, 2012, 22:23:01 poslijepodne »
E pamuce ti uvik mi pokvaris veselje NAKON sto napravim sto sam htjeo :D

Svijetlo za ormar je definitivno usable, a onaj motor ipak bi radije da je na niskom naponu nego visokom, ali uvjeren sam da postoji i tako nesto. Inace imao sam ideju da uzmem kao sto si rekao iz mikrovalne ili sl. stvari di ima mali broj okretaja (vecinom bijela tehnika) ali kada bi nazvao servis ili ducan, cijene bi bilo od parsto kn, tako da sam zaobisao to. Eventualno nesto iz pokvarenih uredjaja sto se da salvageat...Al ionako sam ja iskoristi pokvarenu hranilicu, tako da ok je ispalo, jedino mi zao onih 5-6€ sto mi otislo na onaj elektromotor, osovine i zupcanike....

Drugi put kada budem imao ideju za neki DIY prvo cu se konzultirati s tobom, imas li neko cheep (polu)gotovo rijesenje, pa tek onda idem u DIY :D

Al kao sto sam rekao, meni je gust tinkerat, pa ko ga sisa :)

Offline svemirac

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 141
  • Spol: Muški   Dob: 58
  • Lokacija: Zagreb - Malešnica
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #346 u: Rujan 11, 2012, 23:26:29 poslijepodne »
Ti si kralj  :klap:
svemirac

Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #347 u: Rujan 12, 2012, 11:02:15 prijepodne »
već sam ti negdje to napisao....ti si nisi normalan :D

Offline Pamook

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1697
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija
  • Stark Raving Mad
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #348 u: Rujan 12, 2012, 11:05:13 prijepodne »
E pamuce ti uvik mi pokvaris veselje NAKON sto napravim sto sam htjeo :D


naravno, znas da mi to nije namjera  :zagrljaj:

prije vise od godinu sam dobavio jedan takav motor upravo za KW stirrer, a kako sam otisao na verziju magnetnog stirrera, motor je ostao, pa mi je palo na pamet (sve rijeseno, redukcija, snaga)... u svakom slucaju, yebo motor, sve ostalo je trebalo smislit i odradit, svaka cast za DIY  :)

PS - motor sam mislim bio uzeo cak kod nas na aukcije.hr za cca 12kn  :rolleyes:

O mjeseče, sunčeva guzico.
Što siješ, a ne griješ.....
Pizdo.

Offline Karlo

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3494
  • Spol: Muški   Dob: 46
  • Lokacija: Karlovac
Odg: 700l mora u dnevnom :)
« Odgovori #349 u: Rujan 12, 2012, 12:53:43 poslijepodne »
već sam ti negdje to napisao....ti si nisi normalan :D

a ni ovaj Pamook isto  :D