Travanj 26, 2024, 21:43:13 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Moja barska kornjaca  (Posjeta: 19302 vremena)

0 Članova i 2 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline Tommy96

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 50
  • Spol: Muški   Dob: 28
  • Banirani Član
Odg: Moja barska kornjaca
« Odgovori #25 u: Lipanj 11, 2009, 11:27:02 prijepodne »
Odlucio sam se na kornjacu koja netreba mnogo vode osim da pije.Samo me zanima cime da je hranim,itd...Da to je ta kopnena (cancara) kornjaca

Offline TITO

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1203
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Betonska Dzungla
  • ..:: Viva Chelonia ::..
    • www.Kornjace.com - Divni Svijet Kornjaca
Odg: Moja barska kornjaca
« Odgovori #26 u: Lipanj 11, 2009, 11:28:46 prijepodne »
Odlucio sam se na kornjacu koja netreba mnogo vode osim da pije.Samo me zanima cime da je hranim,itd...Da to je ta kopnena (cancara) kornjaca
Jeli imas vrt ?
... i kad me nema, ja sam tu ...

Offline Tommy96

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 50
  • Spol: Muški   Dob: 28
  • Banirani Član
Odg: Moja barska kornjaca
« Odgovori #27 u: Lipanj 11, 2009, 11:32:44 prijepodne »
imam neki mali,ali zaboravi,zelim da drzim kornjacu u kuci(nezelim da mi dolazi neko jer dosta njih(deca)mi ulaze u dvoriste kao setaju se)zato u pitanju je mala kornjaca za kucu

Offline TITO

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1203
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Betonska Dzungla
  • ..:: Viva Chelonia ::..
    • www.Kornjace.com - Divni Svijet Kornjaca
Odg: Moja barska kornjaca
« Odgovori #28 u: Lipanj 11, 2009, 11:34:13 prijepodne »
dacu tzi odgovoir u temi koju si otvorio za cancaru.
... i kad me nema, ja sam tu ...

Offline Tommy96

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 50
  • Spol: Muški   Dob: 28
  • Banirani Član
Odg: Moja barska kornjaca
« Odgovori #29 u: Lipanj 11, 2009, 11:35:06 prijepodne »
O.K

Offline ivborosa

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1949
  • Spol: Muški   Dob: 32
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Moja barska kornjaca
« Odgovori #30 u: Lipanj 11, 2009, 12:09:38 poslijepodne »
Kaj je na kraju s kornjacom???

Imas u aukcijama jedan akvarij za stvarno male novce licitiraj i jos ces pomoc djetetu a i nabavit koliko toliko pristojan smjestaj za kornjacu
Akvaristika u srcu, teraristika u (cenzura) =) =)

Offline sarita

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2651
  • Spol: Ženski   Dob: 48
  • Lokacija: Zagreb,Rudeš
Odg: Moja barska kornjaca
« Odgovori #31 u: Lipanj 11, 2009, 13:04:55 poslijepodne »
Kaj je na kraju s kornjacom???

Imas u aukcijama jedan akvarij za stvarno male novce licitiraj i jos ces pomoc djetetu a i nabavit koliko toliko pristojan smjestaj za kornjacu
Pa mali je u Srbiji,kaj ne?

Offline Tommy96

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 50
  • Spol: Muški   Dob: 28
  • Banirani Član
Odg: Moja barska kornjaca
« Odgovori #32 u: Lipanj 11, 2009, 19:29:09 poslijepodne »
da ja sam iz beograda

Offline Fily

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 789
  • Spol: Muški   Lokacija: Split
Odg: Moja barska kornjaca
« Odgovori #33 u: Lipanj 11, 2009, 20:24:57 poslijepodne »
Možeš nam ti samo reći koje si godište?  :) Pa,ako si još početnik da te informiramo malo više ;)

Offline Tommy96

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 50
  • Spol: Muški   Dob: 28
  • Banirani Član
Odg: Moja barska kornjaca
« Odgovori #34 u: Lipanj 11, 2009, 22:26:45 poslijepodne »
pa mislim da ti pise u mom nick da sam 96 godiste i da zavrsavam 6.razred,znam da se neke kornjace drze u kuci,Kao sto su sumske i crvenouhe.Naravno da mislim na male kornjace od 4cm-naprimer,zelim da kupim sumsku obicnu kornjacu,da je drzim u terarijumu,dosta ljudi koje poznajem su drzali kornjace u kuci i zive im po 2 god...Moja drugarica je nasla malu kornjacu u sumi,bolesnu i uzela je pa izlecila i kornjaca joj se ukocila i uginula,a imala ju je 2godine,i u malom terarijumu....tako da znam da je to moguce i da moze dugo da zivi...nezelim da me ovde kritikujete vec da mi date dobre savete,mozda sam ja za vas klinac i stranac jer sam iz srbije ali nisam glup...Nemozes tito da mi kazes da nemogu da zive u kuci kad znam da mogu i da skoro svi to rade...No da neraspravljamo oko toga,samo me zanima cime da je hranim i to je to,dosadilo mi vise...svaki vas novi komentar kritika,pa ovo nevalja pa ono,ocekujem samo jos par komentara i odjavljujem se i necu da budem vise na ovom sajtu.Ok?

Offline sarita

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2651
  • Spol: Ženski   Dob: 48
  • Lokacija: Zagreb,Rudeš
Odg: Moja barska kornjaca
« Odgovori #35 u: Lipanj 11, 2009, 22:30:05 poslijepodne »
Čekaj,čekaj...ti misliš da je 2 godine puno što žive?Ili sam ja nešto krivo shvatila? -?

Offline Tommy96

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 50
  • Spol: Muški   Dob: 28
  • Banirani Član
Odg: Moja barska kornjaca
« Odgovori #36 u: Lipanj 11, 2009, 22:33:31 poslijepodne »
pa kada predju 2 godine one onda su totalno naviknuto i odrasle malo i zato vece verovatnoce su da prezive

Offline sarita

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2651
  • Spol: Ženski   Dob: 48
  • Lokacija: Zagreb,Rudeš
Odg: Moja barska kornjaca
« Odgovori #37 u: Lipanj 11, 2009, 22:38:19 poslijepodne »
pa kada predju 2 godine one onda su totalno naviknuto i odrasle malo i zato vece verovatnoce su da prezive
ja te ne razumijem

Offline BoO

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 348
  • Spol: Muški   Lokacija: Osijek
Odg: Moja barska kornjaca
« Odgovori #38 u: Lipanj 11, 2009, 22:49:58 poslijepodne »
pa mislim da ti pise u mom nick da sam 96 godiste i da zavrsavam 6.razred,znam da se neke kornjace drze u kuci,Kao sto su sumske i crvenouhe.Naravno da mislim na male kornjace od 4cm-naprimer,zelim da kupim sumsku obicnu kornjacu,da je drzim u terarijumu,dosta ljudi koje poznajem su drzali kornjace u kuci i zive im po 2 god...Moja drugarica je nasla malu kornjacu u sumi,bolesnu i uzela je pa izlecila i kornjaca joj se ukocila i uginula,a imala ju je 2godine,i u malom terarijumu....tako da znam da je to moguce i da moze dugo da zivi...nezelim da me ovde kritikujete vec da mi date dobre savete,mozda sam ja za vas klinac i stranac jer sam iz srbije ali nisam glup...Nemozes tito da mi kazes da nemogu da zive u kuci kad znam da mogu i da skoro svi to rade...No da neraspravljamo oko toga,samo me zanima cime da je hranim i to je to,dosadilo mi vise...svaki vas novi komentar kritika,pa ovo nevalja pa ono,ocekujem samo jos par komentara i odjavljujem se i necu da budem vise na ovom sajtu.Ok?

PREžalosno! ja neznam jel uopće ima smisla išta objašnjavati i komentirati ovo...al MOLIM TE reci svim tim ljudima,prijateljima,poznanicima kako ti kažeš drugovima da NE UZIMAJU kornjače iz prirode i NE DRŽE ih kod kuće,jel im ne mogu pružiti ni U od UVIJETA kakve imaju u prirodi! želim ti,kao i svi ostali ovdje tadi DOBRE savjete ali si premlad ili tvrdoglav i ne želiš slušati...po mom je to mučenje životinja,kad malo odrasteš valjda će ti biti jasne neke stvari. MOLIM TE još jednom da upozoriš sve ljude koje znaš da su uzeli kornjaču iz prirode da ne uzimaju više i neka ih vrate jer ako stvarno voliš koranjče kao što si napisao onda ćeš to napraviti,a prvi češ ti odnjeti kornjaču gdje si ju našao!

Offline viky_16

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 501
  • Spol: Ženski   Dob: 30
  • Lokacija: Zadar
Odg: Moja barska kornjaca
« Odgovori #39 u: Lipanj 11, 2009, 23:32:33 poslijepodne »
 :oMa kakvo jezero na farmi!!
pa jbt vrati je u šumu kraj neke bare....
Pa ako je zastičena jel tebi dolazi u glavu da je nemožeš prilagodit životu u zatočeništvu.
I ako je staviš u to jezero nema njenog prirodnog pljena i opet nevalja.
JEdnostavno neide i gotovo. :down:
I za čančaru:pa nemožeš ni nju držat a pogotovo u kuči !
pa njoj treba livada i svježa trava poa nije ona jbt crvenouha da ce se priilagoti. Iona je zaštičena i nabavi crvenouhu i ostavi se divljih.
Jednostavno poštedi sebe i te divlje životinje. :punch:
imaš puno ljudi koji se što prije žele riješit crvenouhih jer nemaju mjesta tako da neces imat problema s nalaženjem iste. :up:
Ako morate birati između dva zla, odaberite ono koje još niste probali....

Offline Lili

  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1142
  • Spol: Ženski   Dob: 32
  • Lokacija: Vukovo selo (Blizu Zaprešića), Zagreb
  • Fish freak
Odg: Moja barska kornjaca
« Odgovori #40 u: Lipanj 11, 2009, 23:41:51 poslijepodne »


pa mislim da ti pise u mom nick da sam 96 godiste i da zavrsavam 6.razred,znam da se neke kornjace drze u kuci,Kao sto su sumske i crvenouhe.Naravno da mislim na male kornjace od 4cm-naprimer,zelim da kupim sumsku obicnu kornjacu,da je drzim u terarijumu,dosta ljudi koje poznajem su drzali kornjace u kuci i zive im po 2 god...Moja drugarica je nasla malu kornjacu u sumi,bolesnu i uzela je pa izlecila i kornjaca joj se ukocila i uginula,a imala ju je 2godine,i u malom terarijumu....tako da znam da je to moguce i da moze dugo da zivi...nezelim da me ovde kritikujete vec da mi date dobre savete,mozda sam ja za vas klinac i stranac jer sam iz srbije ali nisam glup...Nemozes tito da mi kazes da nemogu da zive u kuci kad znam da mogu i da skoro svi to rade...No da neraspravljamo oko toga,samo me zanima cime da je hranim i to je to,dosadilo mi vise...svaki vas novi komentar kritika,pa ovo nevalja pa ono,ocekujem samo jos par komentara i odjavljujem se i necu da budem vise na ovom sajtu.Ok?

tommy gle kritiziramo te jer radis pogresno i zelimo tebi i kornjaci pomoci  ;). mi te ne smatramo strancem gluposti su to, bez obzira sto dolazis iz druge drzave nismo nikakav rasno okrenuti forum, tu ima brdo ljudi koje zive u srbiji, bosni i sta ja znam gde to uopce nema veze ( btw Tito zivi u njemacki).
2 cancare ili kako ti kazes sumske kornjace mogu zivjeti i 100 godina tako da ove koje su zivjele 2 godine nisu imale osnovne uvjete i uginule su. kornjace su kompliciranije za drzati nego sto su psi, zecevi, hrcci, njima je potreban terarij sa filterom, grijacem, uva uvb rasvjetom i spotericom i dakako akvarij odgovarajuce velicine
cudno mi je to kazes volis kornjace a tako se grozno odnosis prema njima ne kuzim koji je problem?!
ako ti je preskupo davati novac za stakleni akvarij, mozes kupiti neku veliku kacu (dode par stotina kuna) i u nju staviti kornjacu (ali barsku ne !!) za kojih 600- 700 kuna mozes kornjaci posteno sloziti smjestaj, samo ako se malo potrudis!!
to sto drugi ljudi rade nemora znaciti da rade dobru stvar vec smo rekli da rade POGRESNO! nemoj biti i ti tako glup pa ponavljati njihove pogreske
a itito ti je rekao vec da se cancare nemogu drzati samo u kuci da je potreban i veliki vrt a ti to nemas i to bi trebalo za dobronamjerne ljude biti dovoljno da odustanu od nedostiznog cilja

Offline Pandorica

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2677
  • Spol: Ženski   Dob: 39
  • Lokacija: Zagreb / Sveta Nedelja / Orešje
Odg: Moja barska kornjaca
« Odgovori #41 u: Lipanj 11, 2009, 23:53:57 poslijepodne »
Jednostavno poštedi sebe i te divlje životinje. :punch:
imaš puno ljudi koji se što prije žele riješit crvenouhih jer nemaju mjesta tako da neces imat problema s nalaženjem iste. :up:

ma kakvi... za njega je samo turbo limac i ninja kornjace...  ;)
Zagreb / Sveta Nedelja

Upravo zato što je tako topao, osmijeh je ljepši od bilo kojeg cvijeta na svijetu.

Offline Lili

  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1142
  • Spol: Ženski   Dob: 32
  • Lokacija: Vukovo selo (Blizu Zaprešića), Zagreb
  • Fish freak
Odg: Moja barska kornjaca
« Odgovori #42 u: Lipanj 12, 2009, 00:00:39 prijepodne »
Jednostavno poštedi sebe i te divlje životinje. :punch:
imaš puno ljudi koji se što prije žele riješit crvenouhih jer nemaju mjesta tako da neces imat problema s nalaženjem iste. :up:

ma kakvi... za njega je samo turbo limac i ninja kornjace...  ;)
a na nama je to su to krive kornjace  ;)
e da tommy da li odnio kornjacu u prirodu ?!!
« Zadnja izmjena: Lipanj 12, 2009, 00:05:55 prijepodne od Lili »

Offline Tommy96

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 50
  • Spol: Muški   Dob: 28
  • Banirani Član
Odg: Moja barska kornjaca
« Odgovori #43 u: Lipanj 12, 2009, 08:57:14 prijepodne »
LJudi,kornjaca je pustena eno tamo negde ima baru neznam kako izgleda to mesto ali je moj tata odveo... :'( ... sada sam zvao neke prodavncie i imaju crvenouhe kornjace za 800dinara-10eura,nije skupo,sta treba sve da se ugradi u akvarijum?

Offline Fily

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 789
  • Spol: Muški   Lokacija: Split
Odg: Moja barska kornjaca
« Odgovori #44 u: Lipanj 12, 2009, 09:37:46 prijepodne »
Dobra stara poslovica sa akv.neta je UVIJEK govorila: Prije nego kupiš životinju,PUNO se informiraj o njoj,da ne bi patila i na kraju uginula...ako želiš "šumsku kornjaču" MORAŠ imati vrt.Ako si vidio slike čančara na akv.netu koje se drže u terarijumu,one su u njemu bile SAMO preko zime.A kad dođe prolijeće,ponovno je vrate vani.Nemoj misliti da ako si iz Srbije,imamo nešto protiv tebe.Jer nemamo! Samo vidimo da si jako loše informiran o kornjačama(općenito) i želimo te informirati o tome...ali ako nemaš uvjete za kornjače,onda ih nemoj imati... :up:

Offline Tommy96

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 50
  • Spol: Muški   Dob: 28
  • Banirani Član
Odg: Moja barska kornjaca
« Odgovori #45 u: Lipanj 12, 2009, 10:04:01 prijepodne »
ok,ali nema nigde da se kupe cancare onda sam se odlucio  za crvenouhu-malu...Vidim da vise vas na akvarij. netu drzite ih u akvarijumu,pa ja danas idem to sve da kupim,samo mi recite sta sve treba da se kupi za nju... 8)

Offline Fily

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 789
  • Spol: Muški   Lokacija: Split
Odg: Moja barska kornjaca
« Odgovori #46 u: Lipanj 12, 2009, 10:06:12 prijepodne »
Malo prošvrljaj po forumu i naći ćeš...  :up:

Offline MobyDick

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 50
    • Fila Brasileiro  -  sve sto trebate znati o pasmini ...
Odg: Moja barska kornjaca
« Odgovori #47 u: Lipanj 12, 2009, 10:24:24 prijepodne »
Tommy, za dobro tvojih vodenih kornjaca, preporucujem ti, da precitas ovaj moj tekst koji je pisan u mom jeziku, ali mislim, da ces se snaci.

U svakom slucaju vodene kornjace je preporucljivo drzati u vanjskem ribnjaku, ali kad to nije mozno (mozda zaradi potreba kornjaca, mozda zaradi tega jer nemas ribnjaka), mozes se odluciti za akvarij. Sta trebas za vodenu kornjacu? Ispod je citat mog teksta i dobro ga precitaj (a drugi - molim vas, ako nadjete nesto sta fali, obavjestite me, da dodam; hvala).

Citat: Anže; MobyDick
(Pre)mnogi posamezniki se odločijo za nakup ljubke male želvice a le malo lastnikov poskrbi za ustrezno namestitev svojih novih hišnih živali. Ups. Pa sem se zalotil. Napisal sem, da gre za hišne (domače) živali (angl. 'pet'), kar nikakor ne more biti res! Gre namreč za hladnokrvne živali, ki jih moramo nujno obravnavati zgolj kakor osebke določene živalske vrste (angl. 'zoological specimens'). Tovrstne živali sodijo v akvaterarije (še bolje: ribnike) kjer jim uredimo primerno bivanjsko okolje, kjer se počutijo 'doma'. Vsakršno jemanje želv iz akvaterarija za želve prestavlja stres in prav zato se moramo situacijam, ko moramo želvo vzeti iz akvaterarija izogibati! Skratka - to so "display-only" (zgolj ogledni) predstavniki živalskih vrst in ne domače živali, ljubljenčki!

Sedaj, ko smo razjasnili uvodni pojem našega novega sostanovalca je čas, da si ogledamo kaj pojem "akvaterarij" sploh pomeni. Večina vodnih želv potrebuje tako vodo, kakor tudi kopno - in še več: nad kopnim potrebuje ustrezen vir svetlobe in toplote, da si lahko popolnoma osuši oklep. Torej moramo naši želvi omogočiti plavalni prostor in varen izhod na kopno. Podrobneje o postavitvi bomo govorili kasneje, morda celo v naslednjem prispevku.

Morda bi bilo bolje začeti s skrajno praktičnim delom tega prispevka - kaj dejansko potrebujete za kvalitetno gojenje vodne želve, ki hkrati predstavlja etičen pristop do akvateraristike?

Spodaj navajam najosnovnejšo opremo, ki je neogibno potrebna:

  • steklena posoda ustreznega volumna in velikosti;
  • pripravljeno "kopno";
  • žarnica, ki oddaja UVA in UVB žarke;
  • točkovna žarnica za "sončenje";
  • grelec za vodo;
  • zmogljiv filter z ustreznim filtrirnim medijem;
  • pesek za podlago na dnu;
  • časovna ura ("timer") in termometer.
Dovolite, da grem lepo po vrsti in opišem vsako zgoraj navedeno točko posebej.

Steklena posoda ustreznega volumna in velikosti. Morda bi k tej točki že v osnovi veljalo pripisati, da pred nabavo steklene posode potrebujete tudi prostor (ki ga bo sprva majhna želvica z leti potrebovala vse več) in pa ustrezno stojalo za akvarij. O stojalu velja razmišljati že na samem začetku, saj bo moralo kasneje podpirati izjemno veliko težo (tudi več kot pol tone). Ob tej točki se nam postavljajo številna vprašanja:

Kako vedeti, da ima posoda ustrezen volumen?
Kako vedeti kakšno debelino stekla potrebujem?
Kje kupiti ustrezno akvarijsko posodo?

V prvi točki sem izpostavil tako ustrezen volumen kakor tudi velikost akvarijske posode. To nikakor ni napaka. Poleg ustreznega volumna je enakega - če še ne večjega - pomena kako velika mora akvarijska posoda biti. Za večino vodnih želv bi lahko dejali, da potrebujejo minimalno posodo s koeficientom 5. Dolžino akvaterarija izračunamo tako, da ta koeficient pomnožimo z dolžino oklepa največjega osebka. Širina akvaterarija znaša polovico dolžine akvaterarija. Pri skupinskem zadrževanju se velikost akvaterarija izračuna tako, da se za tretjo in četrto želvo osnovna površina akvaterarija poveča za 10 odstotkov; od pete želve naprej pa za 20 odstotkov. Če to plastično ponazorim, bi izgledalo nekako tako: želva, ki meri 25cm (govorimo seveda o dolžini karapaksa), potrebuje akvaterarij mer vsaj 125 x 60 x 60, kar pomeni nekaj manj kakor 450 litrov bruto volumna vode - torej tukaj govorimo o minimalnih merah!

Za nabavo priporočam akvarij, ki je izdelan po meri - "golo" akvarijsko posodo. Tako vam bo mojster predvidel ustrezno debelino stekla, poleg tega pa lahko zraven vgradi tudi prekatni filter o katerem bomo pisali kasneje. Takšna akvarijska posoda je tudi cenejša od tistih, ki jih lahko kupite v trgovinah. Ponavadi celo bistveno cenejša in kvalitetnejša. Poleg tega velja omeniti, da pri vodnih želvah ne potrebujete akvarijskega pokrova (razen pri tropskih želvah, ki potrebujejo visoko relativno zračno vlago.

Pripravljeno kopno.
Na tej točki je potrebno izpostaviti, da obstaja več načinov kako oblikovati kopno. V vsakem primeru pa moramo nujno paziti na to, da je čim več plavalnega prostora. Torej oblikovati je potrebno kopno, ki bo zavzelo čim manj nepotrebnega prostora, obenem pa bo vseeno služilo svojemu primarnemu namenu. (1) Za manjše (mlajše) želvice je to lahko plavajoč kos plute ali drugega (prioritetno naravnega) materiala, na katerega bodo lahko splezale. Ta način nam omogoča, da je plavalni del resnično optimalno izkoriščen, hkrati pa lahko plavajoči predmet predstavlja "skrivališče" stanovalcu akvaterarija. (2) Če bo akvarijsko posodo izdelal mojster za izdelavo akvarijev, vam lahko kopno izdela tudi on - to stori tako, da vzporedno z akvarijskim dnom na eno izmed stranic akvarijske posode, na ustrezni višini prilepi steklo, ki bo služilo kot kopno. Takšne akvaterarije je moč kupiti tudi v trgovinah - to je priporočljivo predvsem za manjše želvice. (3) V kolikor se odločite za notranji prekatni filter (o filtrih bo tekla beseda kasneje), je idealno, da ta neizkoriščen podvodni prostor izkoristite vsaj za kopno. To vam prav tako brez težav uredi mojster za izdelavo akvarijev.

Kot kopno so skrajno neprimerni kamni različnih velikosti, široke veje ali karkoli podobnega, kar bo zavzemalo obilo neizkoriščenega prostora, ki bi bil lahko izkoriščen kot plavalni prostor. Zaradi že tako velikih problemov pri zagotavljanju ustreznih bivalnih razmer, je potrebno izbiri kopnega nameniti kar se da veliko pozornosti, saj lahko to kasneje močno vpliva na kvaliteto življenja vaše vodne želve.

Ustrezna razsvetljava. Pod ustrezno razsvetljavo štejemo zagotovitev simulacije dneva in noči s pomočjo žarnice, ki oddaja UVA in UVB žarke (ta naj sega preko celotnega akvaterarija) in žarnice, ki ustvarja vročo točko (ti. 'hot spot'). Pri prvih je potrebno opozoriti, da je zelo pomembna njihova oddaljenost - postavitev preblizu želvam in vodi lahko povzroči dviganje temperature vode ali opekline želv, namestitev predaleč pa znižuje učinkovitost že tako oslabele simulacije sončnih žarkov s pomočjo UVA in UVB svetlobe. Kot druga pa je navedena žarnica "hot spot" - torej žarnica ki zgolj "točkovno" sega na kopni del in ga greje. Tako se bo želva sama odločila kdaj bo splezala na kopno, da se ogreje in osuši oklep oz. skočila v vodo da se ohladi (ali skrije pred "predatorejem"). Ustrezna razsvetljava je ključnega pomena za pravilen razvoj vaše želve!

Grelec za vodo. To je morda manj obvezna (bolje: opcijska) oprema, v kolikor se odločite za hladnovodno želvo. Vodo boste precej segreli že z lučmi in ponavadi dodatno ogrevanje ni potrebno. Kljub temu pa, če v prostoru kjer imate akvaterarij temperature močno variirajo in vam prostor v akvaterariju to dopušča, lahko vgradite vodni grelec, ki bo pomagal držati konstantno temperaturo. To pride v poštev predvsem pri toplovodnih želvah in želvah, ki ne prezimujejo.

Zmogljiv filter z ustreznim filtrirnim medijem. Največji problem - morda takoj za velikostjo akvaterarija - je brez dvoma ustrezna kvaliteta vode, ki jo lahko dosežemo zgolj z ustrezno filtracijo vode in rednimi delnimi menjavami Zato je zelo pomembno vprašanje na katerega je potrebno slej kot prej odgovoriti, če se podajamo v vode "vodne želvaristike" - kako bomo najučinkoviteje (in najmanj stresno za želvo) zagotovili ustrezno (ne zgolj kristalno čisto!) vodo v akvaterariju.

Prvo vprašanje, ki si ga moramo zastaviti je: "Kakšno vodo želimo imeti v akvaterariju?" Na začetku je pomembno vedeti v kakšni vodi naša vodna lepotica prebiva v naravi. Ponavadi so to počasi tekoče ali stoječe vode, ki so na videz motne (ne pozabimo, da jim to služi tudi kot "kamuflaža", saj se tako lažje "zlijejo z okoljem"). Tako "kristalno" čista voda v akvaterariju praktično ne pride v poštev, če želimo ponazoriti njeno naravno okolje. Vendar pa ne smemo enačiti motne vode z "umazano" vodo. Naš cilj bi moral biti doseči motno/obarvano vodo z minimalnimi oz. neznatnimi vrednostmi nitritov, nitratov in amoniaka. Tako je potrebno zagotoviti ustrezno filtracijo (mehansko in biološko) in redno menjavo vode, ki jo predhodno pripravimo.

Zagotovitev ustrezne filtracije pri majhnem volumnu vode (ki izvira iz nizke gladine vode) pa je nemalokrat problem, s katerim se srečujemo tisti, ki želimo zagotoviti želvam ustvariti ustrezno in udobno bivalno okolje za tiste želve, ki zahtevajo nizko gladino vode. Kot primerni filtri se izkažejo le tisti z veliko prostora za filtrirni medij (keramični obročki, siporax, bio balls ...) - tako pridejo v poštev le zunanji ali prekatni filtri. Vendar pa tudi pri želvah, ki na nivo gladine vode niso občutljive potrebujemo tovrstne filtre.

Zunanji filtri so precej dražji, imajo manj prostora za filtrirni medij a imajo to dobro lastnost, da so izven akvarija in tako v akvaterariju ne zasedajo dragocenega prostora. V kolikor ste omejeni s prostorom za vaš akvaterarij, je zunanji filter nedvomno prva izbira, saj je relativno majhen, preprost za uporabo in v akvariju praktično ne zasede nič prostora.

Notranji prekatni filtri so rešitev za tiste, ki bi svojim želvam radi nudili še boljšo filtracijo (z več filtrirnega medija) in imate dovolj prostora za to, da že v osnovi kupite večji akvaterarij, saj notranji prekatni filter od vseh filtrirnih sistemov zavzame največ prostora. Prav zato ga velja izkoristiti tudi za kopno.

Sistem z notranjim prelivom je prav tako ena izmed možnosti, ki je najdražji in predvideno najboljši sistem. To je sistem pri katerem voda preko notranjega preliva skozi dno teče v posodo, ki je nameščena pod (oglednim) akvarijem, kjer se nahaja filtrirni material, od tod pa črpalka črpa vodo nazaj v akvarij. Ta sistem omogoča najboljše razmerje med kvaliteto filtracije vode in zasedanjem prostora v akvaterariju. Te metode se primarno poslužujejo morski akvaristi. Sam ta sistem predlagam pri odraslih želvah, saj nujno potrebuje največ načrtovanja in denarja.

Notranji (kopaktni) filtri z gobico niso primerna izbira za trajno filtracijo vode pri vodnih želvah, saj se zaradi svoje majhnosti izkažejo za neučinkovite! Tako naj bo notranji filter zgolj prehodna rešitev, dokler ne uredite primernejšega filtracijskega sistema. Najbolje je - kakopak - da je sistem vzpostavljen že pred prihodom želve v vaš dom.

Več o posameznih filtrirnih sistemih bomo morda spregovorili v posebnem, ločenem prispevku, saj je to področje nedvomno eno izmed najbolj perečih v vodni želvaristiki.

Pesek za podlago na dnu.
Glede na to, da želve močno obremenijo ("mažejo") vodo je večkrat predmet raznih debat tudi podlaga. Tako veliko gojiteljev podlage sploh ne uporablja, kar je za želvo skrajno neprimerno, saj lahko povzroči tako fizične (zdravstvene), kakor tudi psihične (vedenjske) probleme in zato to močno odsvetujem! Gojenje tovrstnih živali v ujetništvu zahteva tudi čas, ki ga moramo vložiti v vzdrževanje opreme in čiščenje njihovega bivanjskega okolja. Tako morda pesek, granulacije med 2 in 5 mm ni najbolj optimalna rešitev za gojitelja, predstavlja pa nedvomno najboljše razmerje med "preprostostjo" za čiščenje in "naravnostjo" za prebivalce akvaterarija. Ni dvoma, da bi se dalo najti podlago, ki je preprostejša za vzdrževanje, prav tako pa ni dvoma, da bi se dalo najti bolj naravno podlago za želve, vendar kljub vsemu menim, da je to optimalna podlaga, ki predstavlja optimalno razmerje med enim in drugim. Čistost podlage vzdržujemo tako, da jo z akvarijskim zvonom presesamo ob vsaki menjavi vode.

Časovna ura ("timer") in termometer. To sta sicer nepomembna oprema, saj bo akvaterarij deloval tudi brez nje, a prav gotovo je to nadvse dobrodošla oprema. S termometrom boste nadzirali temperaturo vode, časovna ura pa bo namesto vas vsakodnevno vklopila in izklopila luči ob vnaprej nastavljeni uri.


Tako smo z naštevanjem in opisi najosnovnejše opreme prijadrali proti koncu. Če želvo že imate in česarkoli od zgoraj navedenega nimate, dobro premislite če ste na dobri poti, saj je zgoraj navedena resnično najosnovnejša oprema, ki bo dolgoročno zagotavljala kvalitetne življenjske pogoje prebivalcu vašega akvaterarija - želvi. Če želve še nimate, pa najprej postavite, sciklajte (ciklanje je utekanje akvarija o čemer bomo pisali v posebnem prispevku) in testirajte vso opremo še preden naselite prve stanovalce.

O notranji ureditvi akvaterarijev, postavljanju in utekanju akvaterarija in še čem pa bo tekla beseda v naslednjih prispevkih, ki sledijo.

Tekst: Copyright©Anže (MobyDick)

Pozdrav iz Slovenije,
Anze

Offline TITO

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1203
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Betonska Dzungla
  • ..:: Viva Chelonia ::..
    • www.Kornjace.com - Divni Svijet Kornjaca
Odg: Moja barska kornjaca
« Odgovori #48 u: Lipanj 12, 2009, 10:43:33 prijepodne »
mozda sam ja za vas klinac i stranac jer sam iz srbije ali nisam glup...
Ne baljezgaj. Nitko nema nista protiv tebe sto si iz Srbije.
Ako netkom nesto smeta onda je to tvoj nacin "glavom kroz zid".

Nemozes tito da mi kazes da nemogu da zive u kuci kad znam da mogu i da skoro svi to rade...
Mogu ti reci, jer znam sto govorim. Ljudi drzi pse, zitav zivot na lancu od metar i pol.
Ti psi zive takodjer. A jeli to pravilno ? Sigurno da ne.
Nase mediteranske kornjace (Testudo hermanni i Emys orbicularis)
nije pravilno drzati u zatvorenom. Ima dosta neznalica koji to rade, ali to nije pravilno drzanje.
A mi se ovdje trudimo prenjeti pravilno.
Takodjer je njima potrebna hibernacija preko zime. Drzati ih budne preko zime je jako lose za njih.

dosadilo mi vise...svaki vas novi komentar kritika,pa ovo nevalja pa ono,ocekujem samo jos par komentara i odjavljujem se i necu da budem vise na ovom sajtu.Ok?
Dodjes vamo, pokazes slike koje su bogu plakati, u nadi da ce mo ti reci kako si "super",
dobijes iskreno misljenje sa savjetima koji ti nisu bas po volji. Na malo streoziji nacin, ali tako i potreban.
Tvrdis da znas o kornjacama, da ih "volis" a ponasas se jako ignorantno i tvrdoglavo.
Osobno nevjerujem da si tako brzo se barsku kornjacu pustio, nego ti je namjera malo "smiriti" situaciju.
Dali se pitas da je netkome mozda dosadilo da svaki savjet koji ti se da ti ignoriras ?

Jos jednom cu pokusati na fin nacin:
Barsjku kornjacu odnesi tamo gdje si je nasao.
Cancaru zaboravi, nemas uvjete za nju.
Ja zivim u stanu i iz tog razloga nedrzim cancare jer nemam vrt za njih.
Ako stvarno zelis kornjace, nabavi sebi crvenouhu.
Nemoj kupiti nego potrazi malo od nekoga tko udomljava kornjacu.
To ti je iz vise razloga pametnije.
Nadalje ce ti svi pomoci pri daljnjim savjetima.

( btw Tito zivi u njemacki).
Ne. Austrija. ;)


... i kad me nema, ja sam tu ...

Offline TITO

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1203
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Betonska Dzungla
  • ..:: Viva Chelonia ::..
    • www.Kornjace.com - Divni Svijet Kornjaca
Odg: Moja barska kornjaca
« Odgovori #49 u: Lipanj 12, 2009, 10:48:55 prijepodne »
Moby Dick* meni fali naziv vrste. Nemozes sve vodene generalizirati.
Inace mi pada jako tesko text citati.
... i kad me nema, ja sam tu ...