Travanj 26, 2024, 23:20:13 poslijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: napuhana zebra  (Posjeta: 1067 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline -Jaro-

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 17
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Zagreb
napuhana zebra
« u: Svibanj 24, 2012, 19:07:06 poslijepodne »
Što više znamo, lakše ćemo naći načina za pomoć!

AKVARIJ:
-   dimenzije/litraža - 54L
-   temperatura-26°C
-   parametri vode: pH, NO2, NO3, GH i KH 
-   vrijeme od pokretanja akvarija:1 god 2mj
-   kad su nakon pokretanja akvarija useljene prve ribice - nakon 1 mj   
-   koliko često i koliko mijenjate vode - 1 tjedno izmedju 1/4 i 1/3
-   da li prilikom izmjene vode usisavate dno akvarija - da
   
FILTER:
-   model filtera (unutrašnji ili vanjski) i koliki je protok (koliko litara/sat)    - unutarnji, onaj iz kompleta akvarija "Bauhaus"
-   način i periodi čišćenja filter materijala   - 2 puta mjesecno spuzvu u akv vodi + sam uredjaj pod toplom vodom
-   što imate od filter materijala u akvariju (spužva, aktivni ugljen, keramika, vata...)   spužva

OSTALA OPREMA:   
-   panjevi i kamenje te ima li sluzi na panju ili na kamenju i podlozi?   panj - pojavljuje se zeleni premaz - valjda zelena alga
-   grijač 50W - iz kompleta
-   pumpa za zrak   - sa filterom
-   CO2 sustav – kakav   - ništa
-   koju kemiju dodajete u akvarij? (Gnojiva za biljke, sredstva za pripremu vode i dr.) - gnojivo za biljke PlantaMin tetrin 1 mjesecno 10ml, te AquaSafe pri promjeni vode

STANOVNICI:
-   popis vrsta riba i broj pojedinih primjeraka: 3 guppija - muzjak i 2 zenke, 3 zenke sverta, 2 ancistrusa(neznam spol), 2 zebre
-   starost ribica  - zebre > 1god, gupiji i platiji oko 6mjeseci, anciji 1god
-   ima li potencijalnih „terorista“   - ako se najezda puzica smatra teroristima - al oni su tu vec par mjeseci(odkad su i biljke unutra), te unazad 1mjesec pojava zelene alge
-   hranjenje – koliko često hranite ribe i kojom hranom (da li je prošao rok trajanja) - TetraMin - 1put dnevno osim nedjeljom, tablete TabiMin 2kom svaki drugi dan - rok trajanja do 2014

PROMJENE:
-   promjene u akvariju u zadnja 2 – 3 tjedna (nove ribice, biljke, oprema)   - unazad 1mj umjesto FFMa poceo koristit AquaSafe pri promjeni vode jer prvog nije bilo
-   promjena kvalitete vode (zamućenje, miris) - nista posebno - osim zelenih algi
-   da li vam trunu (propadaju) neke biljke - naprotiv (imam zelenu kriptu i anubias mini - cripta se širi ko luda a anubias se održava - kako koji list propadne tako novi naraste)

SIMPTOMI:
-  detaljan opis simptoma - jedna zebrica(manja) ima napuhan trbuh - kao da je pojela kuglicu - ostalo normalno - natjerava se s drugom zebrom kao i inace, cini mi se da normalno jede
-  promjene na koži, na perajama ili škrgama, očima...
-  da li uzima hranu, disanje, ponašanje (da li se sakriva...) -
-  kakav izmet imaju ribe (normalan ili končasto sluzavi ili končasto zamučeno-bijeli ili...) - normalan
-  kad su se simptomi prvi puta uočili   - pa uvijek  mi je izgledala lagano jaceg trbuha al danas sam primjetio da mi bas cudno to izgleda
-  pokušaj liječenja, kojim lijekom/lijekovima   - nista zasad
-  koliko je ribica bolesno, da li je bilo uginuća?   - samo ta izgleda tako
-  stanje ostalih stanovnika - normalno

Nemam zebru muzjaka - tako da nije bilo parenja
Slikati sam pokusao - ali zebru nemogu ulovit da miruje ni po noci - pun ju je akvarij i zato mi je sve to cudno.

Po upisima koje sam do sada procitao sumnjam na tri stvari:

Ono ocvrscavanje ikre zbog nedostatka parenja, eventualno prezderavanje i trbusna vodenica - ali mi je cudno da osim "skembe" nema nikakvog drugog simptoma...

Nemam akvarij koji bi mogao sluziti kao karantena...

Eto ako jos sto treba, recite.

Hvala!

Offline 985plavi

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4520
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb (Vrbani III) - Vukovar
    • Facebook profil
Odg: napuhana zebra
« Odgovori #1 u: Svibanj 25, 2012, 09:36:10 prijepodne »
Radiš sve kako treba oko održavanja akvarija i za to zaslužuješ sve pohvale  :up:

Nije mi jasan tvoj opis hranjenja. Prema najezdi puževa i bujanju zelenih algi ispada da ribe hraniš previše pa mi posebno zato nije jasno koliko puta na dan i u kojoj količini ih hraniš?
Da li nakvasiš hranu prije hranjenja?
Da li se zebrica voli prejesti?

Bez ovih informacija o hranjenju i bez nekoliko fotografija zaista se ne može reči o čemu je riječ.

Da li su joj nakostriješene ljuske?

Offline -Jaro-

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 17
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Zagreb
Odg: napuhana zebra
« Odgovori #2 u: Svibanj 25, 2012, 16:56:28 poslijepodne »
Radiš sve kako treba oko održavanja akvarija i za to zaslužuješ sve pohvale  :up:

Nije mi jasan tvoj opis hranjenja. Prema najezdi puževa i bujanju zelenih algi ispada da ribe hraniš previše pa mi posebno zato nije jasno koliko puta na dan i u kojoj količini ih hraniš?
Da li nakvasiš hranu prije hranjenja?
Da li se zebrica voli prejesti?

Bez ovih informacija o hranjenju i bez nekoliko fotografija zaista se ne može reči o čemu je riječ.

Da li su joj nakostriješene ljuske?

Hranim jednom dnevno - ne previse - imaju hrane minutu dvije i nista ne zavrsi na dnu...
puzevi su dosli kad sam zasadio biljke i otada ih jednom tjedno izbacujem koliko uspijem... uskoro se namjeravam seliti pa ce doci do ciscenja akvarija generalnog...

Cini se da bi greska mogla biti u nekvasenju jer sam citao malo po forumu danas i vidio da tu fulavam :(

danas sam preskocio hranjenje. A zebrice jesu "najgladnije" pri hranjenju jer su i najbrze u akvariju . . .

Slikice - pokusat cu je ulovit ali je stvarno tesko nesto suvislo uslikati - svertove, guppije i ancije bi mogao bez problema jer su puno mirnije i cak ponekad razgledavaju ako prst priblizim staklu :)