Travanj 26, 2024, 08:33:02 prijepodneNajnoviji Član: bignjato

Autor Tema: Upomoć, novi smo - 20L i 2 ribice  (Posjeta: 2337 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline bonnie365

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 4
Upomoć, novi smo - 20L i 2 ribice
« u: Kolovoz 21, 2014, 15:10:34 poslijepodne »
Pozdrav, sin je dobio na poklon akvarij (20L) sa dvije zlatne ribice. Kako smo eto, propustili prve korake pripreme, sada pokušavamo to nadoknaditi (ako je ikako moguće). Dakle, akvarij je šesterokutni, trenutno nema biljaka (živih), nema filtera ni pumpe, dakle bukvalno posuda, voda I ribice (I podloga kamenčići). Ribice su kod nas dva dana, vesele I aktivne.
Molimo za savjet što dalje - koji filter nabaviti, koje biljke staviti (čitala sam da one vole popapati bilje), grijač vjerujem ne treba. Da li s vremenom dodati još koju ribicu, npr neki čistač ili sl? Ukratko, sve nas zanima  ;)

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Upomoć, novi smo - 20L i 2 ribice
« Odgovori #1 u: Kolovoz 21, 2014, 15:19:39 poslijepodne »
ovak, ukratko, za 2 zlatne treba cca 100l akvarij i odgovarajuci filter. Sve ostalo je samo mucenje riba i sebe.

Offline bonnie365

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 4
Odg: Upomoć, novi smo - 20L i 2 ribice
« Odgovori #2 u: Kolovoz 21, 2014, 15:49:46 poslijepodne »
ok, to mi je jasno, I nije isključena nabavka većeg akvarija kad ribe porastu...ali one su sad cca 3 cm bez repa, s repom 4-5cm....pa barem za sada mi se čini veličina ok?

Offline hrgamonster

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 483
  • Spol: Muški   Dob: 35
  • Lokacija: Nova Sela
Odg: Upomoć, novi smo - 20L i 2 ribice
« Odgovori #3 u: Kolovoz 21, 2014, 16:11:06 poslijepodne »
 Ne nije ok jer ti nece narast u tak mqlom aq i bit ce zakrzljale, bolje ih stavite u placticnu kadu sa 100l vode i sti prije nabavite aq, filter malo jaci vanjski jer njima treba dobra filtracija
hrga88

Offline Pougljeni Mrav

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 65
  • Spol: Muški   Dob: 34
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Upomoć, novi smo - 20L i 2 ribice
« Odgovori #4 u: Kolovoz 21, 2014, 17:09:10 poslijepodne »
ja sam bio u istoj situaciji pred neko vrijeme, a svako malo se jos neko pojavi sa istom pricom, zakljucak treba sve prodavace po pet shopovima nasamarat da se obrazuju i pocnu brinut o tome ata prodaju...

citaj, jako puno citaj, te ribice pokloni i kreni ispocetka.. najbolje vjeruj mi :)
You can't win if you don't play

Offline kinggo

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4041
  • Spol: Muški   Dob: 47
  • Lokacija: Zagreb, Dumovec
Odg: Upomoć, novi smo - 20L i 2 ribice
« Odgovori #5 u: Kolovoz 21, 2014, 17:11:05 poslijepodne »
ok, to mi je jasno, I nije isključena nabavka većeg akvarija kad ribe porastu...ali one su sad cca 3 cm bez repa, s repom 4-5cm....pa barem za sada mi se čini veličina ok?
uz vec receno, to je premalo vode i jos nemate filter. Gle, voda ce se toliko brzo zagaditi da ce ti se ribe razboljeti i to ti je trenutno najveci problem. A na tako malo vode ne mozes staviti dovoljno veliki filter da cisti za 2 zlatne a da ti ne bude tsunami u 20l.

Offline blacktihi

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 509
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Upomoć, novi smo - 20L i 2 ribice
« Odgovori #6 u: Kolovoz 21, 2014, 17:21:43 poslijepodne »
Ekipa,

koliko vidim, radi se o rođendanskom poklonu djetetu.... Dakle, ajmo pristupiti konstruktivno!!!!!!

Postoje preljevni filteri, na tih 20 litara jedan takakv preljevni filter može uz rednovno čišćenje napraviti dovoljno reda... S vremenom, kada se nabavi veći akvarij definitivno dodati malo jači filter unutarnji ili vanjski nije bitno, ali da mu je za 100 litreni akvarij protok na pumpi barem 400 litara... I od biljaka samo anubiasi, dakle svjetlo nije najbitnija stvar na takvom akvariju... I to je više manje to... Inicijalno ulaganje u takava akvarij ovdje na forumu je cca 200ak kuna (samo staklo) i cca još toliko za nekakav filter... Što u današnje vrijeme i nije baš mali novac, pogotova ako dijete treba opremiti za školu....

Nekakav preljevni filter se da naći za 50 do 80 kuna i drži fige da ribice požive dovoljno dugo dok ne dođe primjeren akvarij.... Sve u svemu može se...

Offline hrgamonster

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 483
  • Spol: Muški   Dob: 35
  • Lokacija: Nova Sela
Odg: Upomoć, novi smo - 20L i 2 ribice
« Odgovori #7 u: Kolovoz 21, 2014, 18:12:53 poslijepodne »
Mjenjajte svaki dan dio vode i sto prije nabavite bar 100l akvarij ali maksimalno kroz tjedan dana jer kada nabavite aq on se treba ciklirat bar 3 tjedna zajedno sa filterom a to su vec ukupno 4 tjedna i akoribe prezive onda ih premjestite u taj aq,
Ovdje na forumu malo nize ima oglasnik sa aq opremom tu se povolnjo moze nac aq sa filterom i rasvjetom samo treba otvorit novcanik sta nikome nije drago ali mislim da za dijete i rodendanski poklon to nece bit problem
hrga88

Offline hrgamonster

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 483
  • Spol: Muški   Dob: 35
  • Lokacija: Nova Sela
Odg: Upomoć, novi smo - 20L i 2 ribice
« Odgovori #8 u: Kolovoz 21, 2014, 18:16:15 poslijepodne »
hrga88

Offline bonnie365

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 4
Odg: Upomoć, novi smo - 20L i 2 ribice
« Odgovori #9 u: Kolovoz 22, 2014, 11:06:05 prijepodne »
Hvala svima na savjetima I prijedlozima, nabavit ćemo veći akvarij I filter. Samo još jedno pitanje, s obzirom da su zlatne aktivni plivaći, pretpostavljam da je navažnija dimenzija dužina akvarija? Dakle, ne da gledamo samo volumen - pretpostavljam da nije isto 45*45*45 ili 65*40*35 - oboje je cca 91L (bubnula sam brojke bezveze).

Hvala I pozdrav!

Offline DavorT

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 525
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb - Martinovka
Odg: Upomoć, novi smo - 20L i 2 ribice
« Odgovori #10 u: Kolovoz 22, 2014, 12:33:29 poslijepodne »
uvijek je bolje imat duži akvarij.

Offline hrgamonster

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 483
  • Spol: Muški   Dob: 35
  • Lokacija: Nova Sela
Odg: Upomoć, novi smo - 20L i 2 ribice
« Odgovori #11 u: Kolovoz 22, 2014, 21:12:40 poslijepodne »
ali nemoj gledat da bude samo staklo oko 100l jer kada stavis podloge i ne napunis aq do vrha to ti oduzme kojih 20l a za ribice treba bar 50l po jednoj a vidit ces zasto kada narastu a mogu dozivit dooooooosta godina
hrga88

Offline kaeli

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 81
  • Spol: Ženski   Lokacija: Rijeka, i Gorski kotar
Odg: Upomoć, novi smo - 20L i 2 ribice
« Odgovori #12 u: Rujan 14, 2014, 09:06:39 prijepodne »
ja sam bio u istoj situaciji pred neko vrijeme, a svako malo se jos neko pojavi sa istom pricom, zakljucak treba sve prodavace po pet shopovima nasamarat da se obrazuju i pocnu brinut o tome ata prodaju...

Radila sam neko vrijeme u toj branši i pojašnjavala, molila i prosila da su uzme veći akvarij, pričala o cikliranju, veličini odraslih ribica, potrebama, centimetrima, litrama, filterima, cijenama.. 95% ljudi na kraju mog monologa bi uzelo akvarij od max 20 lit. (ae, bar sam većinu odgovorila od kugle), bez cikliranja unutra ubacilo 2 karasa ili 2 pajčolanke, ili 2 teleskopa.. Obećali bi da će vratiti po filter i.. Priča je obično završavala nakon 6 mjeseci u wc školjci. I tako svaki dan isto, po 20-ak prodanih riba.. I na kraju je trgovac kriv jer.. Tko bi drugi bio? Potrošači su zaštićeni..

Offline kaeli

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 81
  • Spol: Ženski   Lokacija: Rijeka, i Gorski kotar
Odg: Upomoć, novi smo - 20L i 2 ribice
« Odgovori #13 u: Rujan 14, 2014, 09:12:03 prijepodne »
Najveći uspjeh mi je bila prodaja betta u male akvarije, sa grijačem od 50 kn.. I naravno, bez cikliranja jer.. Ljudi su došli po ribu, ne po savjet... Vrlo teško je biti na ''tamnoj'' strani..

P.S. Isprike, duboke isprike na spamanju teme.. Ljuti me osuda prodavača jer znam da se trude, a najčešće završi sve ružnim komentarima..