evo citat u cjelosti:
ne sramim se mi ja al savjetujem da za ovu ribicu stavi svejezu vodu 1 trecina destilirane 2 trecine vodovodne 2 cajne zlicice soli i jedan cep solne kiseline da razbije kamenac filter pojacat na maksimum a opet ne tolko da riba nemoze plivat,hrana listici ujutro kuhana salata grasak spinat popodne i navece takoder listici koje dajemo kolko riba moze pojest u par minuta svaki dan hranjenje u isto vrijeme i to je to redovno pranje filtera i da sto prije nabavi akv-veci to je sva mudrost i nece bit problem
Ovaj savjet koji je tu naveden je ipak ponešto drukčiji slučaj.
Prije svega jer se miješa destilirana sa vodovodnom (nismo zasićeni karbonatima), zatim je tu kuhinjska sol i solna kiselina.
Ukoliko se ta voda kondicionira izvan akvarija mogla bi se uravnotežiti i imati nešto niže vrijednosti pH od akvarijske (ali toliko malo niže da je to zapravo zanemarivo, a samo narušimo puferski kapacitet vode).
Reakcija koje se događa je:
CaCO3 --> Ca2+ + CO32- (otapanje kamenca)
H+ + CO32- --> HCO3- (kiselina reagira s karbonatima)
2HCO3- --> 2OH- + CO2 (oslobađa se CO2 u vodi)
aeriranjem se CO2 desobira iz vode (zato se nekad karbonatna tvrdoća zvala privremena).
Zato se valjda dodaje kuhinjska sol, jer ona daje trajnu tvrdoću (kloridi, ali treba se znati što se i zašto radi)
Bitno je ostaviti dovoljno vremena i dobro prozračiti vodu zbog povećane koncentracije CO2.
Ipak ova "receptura" je toliko neprecizna da je ne bih uzimao zdravo za gotovo.
Uz tvrdoću 20 dH, koncentracija karbonata je cca 0,2 mg/L ili 3,5 mmol/L. Uz solnu kiselinu (36%) koja ima tisuću puta veću koncentraciju jako je teško naći točku ekvivalencije neutralizacije karbonata (do koje je pH promjena blaga). Nakon ekvivalencije će pH jako pasti ali zapravo niti to ne želimo.
http://en.wikipedia.org/wiki/Acid%E2%80%93base_titration