Travanj 19, 2024, 23:58:55 poslijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Lacerte  (Posjeta: 1071 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline whitebull

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 33
Lacerte
« u: Ožujak 24, 2006, 14:25:00 poslijepodne »


1. Zna li neko knjigu, publikaciju ili internet stranicu na kojoj mogu naci naucnu gradju o odredjivanju vrsta (i podvrsta) evropskih gmazova, a pogotovo gusterica (Lacerti)? Naravno, radi se o materijalu na hrvatskom ili "komsijskom" jeziku...


(Znam da trazim nemoguce, ali nada zadnja umire..)


2. Takodjer me zanima zna li ko hrvatski naziv za Podarcis taurica?
Splitski \"oldschool\" terarist

Offline Nino G

  • Akvarij.NET Expert
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2302
  • Spol: Muški   Dob: 54
  • Lokacija: Zagreb
Lacerte
« Odgovori #1 u: Ožujak 24, 2006, 14:42:00 poslijepodne »


Evo ti link za njemački site (ima i englesku verziju) s najkompletnijom sistematizacijom Lacertida na netu. Također, site sadrži ogromnu galeriju slika gotovo svih poznatih vrsta i podvrsta. Nezaobilazna stranica za bilo kojeg ljubitelja gušterica (uključujući i mene).


http://lacerta.de/


Inače Podarcis (Lacerta) taurica spada pod skupni hrvatski naziv "zidne gušterice" koja uključuje još nelkolicinusličnih vrsta. Najsigurnije se kod Lacertida držati znanstvenog (latinskog) nazivlja.

Offline whitebull

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 33
Lacerte
« Odgovori #2 u: Ožujak 24, 2006, 15:12:00 poslijepodne »
Citat: Nino G



Evo ti link za njemački site (ima i englesku verziju) s najkompletnijom sistematizacijom Lacertida na netu. Također, site sadrži ogromnu galeriju slika gotovo svih poznatih vrsta i podvrsta. Nezaobilazna stranica za bilo kojeg ljubitelja gušterica (uključujući i mene).


http://lacerta.de/


Inače Podarcis (Lacerta) taurica spada pod skupni hrvatski naziv "zidne gušterice" koja uključuje još nelkolicinusličnih vrsta. Najsigurnije se kod Lacertida držati znanstvenog (latinskog) nazivlja.








Puno hvala! Obilazio sam 10-tak stranica, visis no ovoj nisam bio, a bas mi se cini najkompletnija (uz www.ittiofauna.org - imaju nelosu sistematiku, ali lose slike!)


Slazem se da se treba drzati latinskog, jer u hrvatskom nazivlju vlada poprilicna zbrka! Ja se bavim sistematikom, dosta slikajem primjerke i zelja mi je jednog dana izdati knjigu ili napravit stranicu o gmazovima (mozda i vodozemcima!) Hrvatske ili cak Europe..


PS - ukoliko si uistinu ljubitelj gusterica, tada bi mogli i suradjivati na tom polju..?


Eh, da - Zidna gusterica je Podarcis muralis, s tim sta ima mnoge podvrste od kojih je jedna i ta Podarcis taurica...
Splitski \"oldschool\" terarist