Biosfere su mali gotovo samoodrživi sustavi a steampunk - ma znate već što je to: u svrhu višega cilja (pravljenja novog svrsishodnog predmeta) reciklirate komadiće smeća koje biste ionako bacili.
Ujutro mi je jedan dan doma mi je nestalo struje! Morala sam ići obavljati neke posliće po gradu i uživala u lijepom sunčanom vremenu. Kad sam se vratila doma, struje još nije bilo i jako mi je išlo na živce što na radnom stolu NEMAMO LAMPU!
Dragi je kukao već 10 dana otkad je ostao bez jabučara u tegli-akvariju kojeg sam mu stavila na stol (jabučar je udomljen Modragu jer je postao jednostavno prevelik i sada pužonja u živa u svom haremu s puuuno pužica i radi djecu stalno).
Evo što sam napravila u pola sata:



Naravno, ovo sve može izgledati puuuno ljepše za nekoga tko ima žicu za umjetnost.
Dakle poanta je bila napraviti biosferu i stolnu lampu u jednom, od smeća, u što kraćem vremenu.
Ta je biosferica sasvim uredno funkcionirala na stolu dok žarulja nije krepala, pa je bile preseljena na prozor. Odmah se pojavila GDA zbog promjene jačine rasvjete (kao i kad promijenite stare neonke novima u svakom akvariju) pa je nestala.
Na prozoru je bilje poludjelo! I koze su se počele razmnožavati kao lude. Zbog prečestog šišanja i nemogućnosti manevriranja u toliko malenom prostoru, biosfera-tegla je rasformirana nakon 2 mjeseca. A i bilje se taman razraslo da se može preseliti u veći akvarij. Sada u pogonu imam jednu drugu teglu, 2x veću sa spororastućim biljem za puževe i koze. Tko ima botije, zna zašto ovo radim.

Dakle uz otpad poput starih žica, stare zemlje za cvijeće koja odavno više nije premasna (i nije špricana s "Ubij me nježno" ili Biokillom), premali lava kamen da bi ičemu služio (...) korišteno je i bilje koje je bio premalo, preružno i koje bi većina vas bacila. Koze su naseljene iz filtera iz kornjačnjaka (nemam pojma što su tamo radila i odakle mi koze u kornjačnjaku- pretpostavljam da sam ih naselila s plutaućim biljem... Tko zna koliko su dugo jadne živjele u filteru...) i takoreći, i one su bile jedne od otpisanih članova akvarističke faune kao i puževi. Čemu da uginu, i bilje uvene ako se može drugačije?
Filtracija: biofiltracija, bez mehaničke pomoći filtera. Sve u prirodi teži homogenosti i izmjeni tvari tako da se neće naći višak npr željeza na jednog strani tegle, dok će na drugoj biti manjak. U prirodi NIKAD nema mirovanja. Tko ne vjeruje, neka si sam napravi biosferu.

Na početku sam uzela u obzir kratkotrajnu nestabilnost zemlje (koja se nije dogodila a mislim da je trebala) i stvaranje biofilma na površini kojeg nije uopće bilo, ni na početku niti kasnije. Najviše bakterija uvijek imamo na površini akvarija (nisu to samo neke ružne masnoće nego pravilni tunelići neklorofitnih algi i bakterija) i najviše u podlozi i na bilju. Ovdje je podloga bila poprilično debela i izgleda da se broj bakterija i vrlo kratkom roku popeo na dovoljan broj da se nisu naselile i na površinu. Nemam bolje objašnjenje za ovo.
Inače za one koji nisu čitali Rhondu Wilson i Dianu Walstad, ovo je bio njihov utjecaj.

Vjerujem da neki nisu ni sumnjali budući da sam njihov velika poklonica (koja ružna riječ: poklonica!)
Inače gđa Wilson ima stariju varijantu NPT-a (ima ih bezbroj, usput) od Diane Walstad i ne koristi ni zemlju, ni filtere, ni powerheadove. Bilje (i to nejverojatan broj vrsta) rastu joj iz mulja i šljunka. Dakle ovo nije ni moje otkriće, niti moja ideja, ali napravila sam to i Grof me nagovorio da podijelim s vama!

Ako vam se nešto ne sviđa, obratite se Šefu.

Ovo je bila jedna od biosfera... Imam ih još po prozorima. U premalenima čak i za koze su samo vodenbuhe i ciklope, u malo većima i puževi, a u onima iznad 2 L je po nekoliko koza koje uživaju k'o prase u blatu u svom miru bez riba. Trenutno imam samo jednu veliku od 5 L s kozama. Ne volim emerzan uzgoj bilja (jer mu ipak treba da se prilagodi) pa najosjetljivije biljke kojih imam vrlo malo razmnožavam na ovaj način. Sunčevo svjetlo je savršeno za to.
Neke biljke, zanimljivo, izgledaju DRUGAČIJE kada rastu pod vodom na suncu: npr. marsilea ima višestruke listiće i ne podsjeća nimalo na glossu. Kad se vrati pod umjetnu rasvjetu, rastu opet jednostruki listići (ali stari višestruki ne propadaju). Eleocharis raste kraći na suncu, a u akvariju je dulji i deblji. Glossa na suncu ima malene listiće koji rijetko rastu ali jaaako brzo, kriptice (pogotovo parva koja je inače spora kao puž) rastu nevjerojatno brzo (na prozoru raste novi list svakih 5 dana, a u akvariju svaka 2 tjedna). Što se algi tiče - NEMA IH u ništa većem broju no u akvariju. Možda čak i manje jer bilje troši više nutrijenata iz vode pod toliko jakom rasvjetom (prirodnom) pa prvo pojedu amonijak. Problem je samo ako stalno MIJENJATE rasvjetu iz prirodne u umjetnu i obrnuto.
Slaganje biosfere u pola sata: Materijal:[/b]
- Velika čista tegla (od npr krastavaca)
sirovam, nekuhana, nenamakana zemlja za cvijeće
sterilni akvarijski pijesak pomiješan s malo šljunka
kamen (lava, ili štogod slično hrapavo, za ukras i koze)
najlon za pecanje i komadić plastike koja pluta, malo tila
ciklirana akvarijska voda, ili samo odstajala voda
žica, kabel, aluminijska folija, grlo, žarulja - ugl. dijelovi za pravljenje lampe iznad biosfere (ako tko ne misli držati ju na prozoru a nema slobodnu lampu)
flora: komadići koje ste mislili baciti
fauna: otpisane koze, puževi
Postupak: 1. Stavite zemlju u teglu u sloju ne debljem od 2 cm i navlažite ju dobro da se pretvori u blato. Ostavite ju na miru 5 min da plinovi izađu van i dok čekate, napravite npr. "planetić od riccie za koze. Oko plastike koja pluta naslažite ricciu, zamotajte tilom i najlonom svežite za kamenčić tako da lebdi pod vodom.

2. Preko vlažne zemlje stavit tanak sloj pijeska i protresite teglu da se pojesak fino slegne i stavite onda još pijeska tako da sloj nije deblji od 2 cm.


3. Budući da je tegla valjkasta, okruglog tocrta, jasno je da se tu ne može previše toga složiti a da nekako fokusna točka ne završi u centru.

4. Nadoliti nekoliko cm vode, sasvim pažljivo tankom cjevčicom za zrak tako da se podloge NE MIJEŠA!
Posaditi bilje pincetom i doliti vodu do kraja.

5. Naseliti koze i puževe (kad se koristi sirova netretirana zemlja, biosfera je odmah ciklirana jer zemlja obiluje bakterijama i aerobnim i anaerobnim procesima, samo se taj broj treba ustabiliti kao i svaki put kad čistite u svojem akvariju filterski materijal i usisavate - pokreće se mini-ciklus ponovno).

6. BITNO!!! Obavezno provjeravajte temperaturu u biosferi, bila ona na prozoru ili pod žaruljom da se tih nekoliko koza i puževi ne bi skuhali! Ako je potrebno, nađite drugi prozor ili udaljite lampu.

Kad se izvježbate, kasnije možete slagati biosfere za prijatelje u npr. kugli ili nečem ljepšem. Zgodan je poklon za akvarističke početnike, ako uz njega napišete i kratke upute za održavanje.
Za ovo mi je trebalo samo 15 min:


Prijateljica još tu svoju kuglu treba poslikati jer se popunio tepih i jaaako zgusnulo bilje.
Iskreno, kugle čak i za biosfere izbjegavajte jer JAKO izobličuju sliku. Nije lijepo kad vas s 2 metra pogleda JASTOG a ne koza.

Pogotovo u polumraku.. Brrr..
Je li itko pokušao nešto slično? Kako ste to radili?