Svibanj 23, 2024, 17:01:10 poslijepodneNajnoviji Član: Tomislav84

Autor Tema: triturus vulgaris(mali vodenjak)-zasticena vrsta?  (Posjeta: 3343 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Flamingos

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 67
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Tenja (Osijek)
  • strpljen-spasen
triturus vulgaris(mali vodenjak)-zasticena vrsta?
« u: Ožujak 18, 2011, 13:51:20 poslijepodne »
Vidim da je ova vrsta vodozemaca zasticena vrsta... Ne znam jel ih ko drzi kao kucne ljubimce ali ja se mogu pohvaliti kako ih imam u izobilju u kanalu ispred kuce.  :D Ne znam kako su se nastanili tu ali znam da ih ima otkako ja znam za sebe... Ovih dana su se poceli pojavljivati i svaki dan ih ima sve vise i vise. Eto imam prirodno staniste ovih predivnih zivotinja ispred kuce i divota ih je posmatrati, pogotovo predvece kad postaju mnogo aktivniji nego danju. Trenutno pokusavam nabaviti fotic da to malo poslikam jer sumnjam da ce neki koji zive u gradu ili nekom gusto naseljenom mjestu vjerovati u ovako nesto...  :D
Ali postoji jedan veliki problem koji ne znam kako bi rjesio sam. To nije neki dubok, velik, sirok kanal, u njemu ima mozda nekih 20cm vode, puno raznoraznog bilja koje ne mogu prepoznati i NARAVNO raznoraznog otpada koji kvari cijeli dojam. Dio kanala ispred moje kuce je uredno cist, odrzavam ga kao neki "vanjski akvarij"  :D ali na drugim mjestima izgleda grozno, susjedi ispustaju "sumnjivu" otpadnu vodu u njega ali i pored svega ti vodozemci jos uvijek nisu utekli iz njega. Pokusao sam par puta nekim susjedima objasniti sta imaju u svom kanalu ali njih to blago receno ne zanima... Jedan je cak rekao da su dobar mamac za neku vrstu ribe(zaboravio sam o kojoj je rijec) te da ih je on koristio dok je isao na pecanje. Ne znam kako spasiti te jadne malce ali volio bi ih zadrzati tu gdje su sad jer su predivni!  Evo i nekih slika koje sam preuzeo sa neta za one koji ne znaju o kojoj vrsti je rijec...

Tako blizu a tako daleko...

Offline KLOKI95

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 789
  • Spol: Muški   Dob: 29
  • Lokacija: Srbija-Majdanpek
Odg: triturus vulgaris(mali vodenjak)-zasticena vrsta?
« Odgovori #1 u: Ožujak 18, 2011, 14:19:19 poslijepodne »
Jako su lepi,vidjao sam to po baricama kad bih isao u prolece po sumi.Stvarno nemam ni najmanju ideju kako da to zastitis i sacuvas. Mozda da izolujes nekako tvoj deo kanala,ako naravno komsijama ne bi smetalo.Zalosno je to sto vecina ljudi nema ni malo obzira prema zivotinjama  :nerd:

Offline Godfish

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 398
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Zagreb - Čulinečka (kod Bille)
Odg: triturus vulgaris(mali vodenjak)-zasticena vrsta?
« Odgovori #2 u: Ožujak 18, 2011, 14:53:24 poslijepodne »
Fora malci,liče mi na godzilu u mini verziji :D
Pretpostavljam da neko vrtno jezerce,napunjeno tim istim biljem iz kanala ne dolazi u obzir?
- :a042:

Offline Flamingos

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 67
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Tenja (Osijek)
  • strpljen-spasen
Odg: triturus vulgaris(mali vodenjak)-zasticena vrsta?
« Odgovori #3 u: Ožujak 18, 2011, 15:16:46 poslijepodne »
Jako su lepi,vidjao sam to po baricama kad bih isao u prolece po sumi.Stvarno nemam ni najmanju ideju kako da to zastitis i sacuvas. Mozda da izolujes nekako tvoj deo kanala,ako naravno komsijama ne bi smetalo.Zalosno je to sto vecina ljudi nema ni malo obzira prema zivotinjama  :nerd:


Kad bi izolovao moj dio kanala ubrzo bi presusio tako da to bas i nije pametna ideja...

Fora malci,liče mi na godzilu u mini verziji :D
Pretpostavljam da neko vrtno jezerce,napunjeno tim istim biljem iz kanala ne dolazi u obzir?

Kontam da je nezakonito uzimati ih iz "prirode" kakva god ona bila. Jezerce bi moralo biti ogradjeno jer lako mogu zbrisati iz njega a to je neki vid zatocenistva. Ne znam nisam pametan, u blizini nema nekog nezagadjenog prirodnog stanista gdje bi ih mogao premjestiti a ne znam koliko ce ovdje opstati... Njihov broj nije bas za zanemariti, nisam ih brojio ali onako od oka bih rekao da ih nema manje od 100 i to samo na "mojem" dijelu kanala...
Tako blizu a tako daleko...

Offline Kori

  • Moderator (lokalni)
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: triturus vulgaris(mali vodenjak)-zasticena vrsta?
« Odgovori #4 u: Ožujak 18, 2011, 15:50:55 poslijepodne »
Predivni vodenjaci, nazalost mislim da ti konkretno nista ne mozes napraviti osim educirati ljude u okolini. Ukoliko ih "spasis" i ogradis da ne mogu izlaziti, siriti se po prirodi oni za prirodu ne postoje, nece moci raditi doprinos za prirodnu populaciju koje je nazalost sve manje. Tako da kad gledas u korist prirode i same vrste bolje ih je ostaviti tamo nego zatvoriti jer ce određen broj mozda voda odnijeti dalje od gusto naseljenog podrucja.Preporucam ti da kontaktiras HHD Hyla i objasnis im situaciju. Mozda bi preseljenje u neku prirodnu baru van grada bila moguca solucija, samo to ne bi smio raditi na svoju ruku jer mozes napraviti  jos vecu stetu, nego jedino ako oni procjene da je to izvedivo.

Dok ljudski rod ne istrijebi preko pola biljnih i zivotinjskih vrsta na svijetu vecini ljudi nece doci iz dupeta u glavu sto smo napravili.
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org