Ožujak 29, 2024, 02:43:52 prijepodneNajnoviji Član: [email protected]

Autor Tema: Oprema za akvarij 800 l  (Posjeta: 6533 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline krco

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 447
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Fažana
Oprema za akvarij 800 l
« u: Siječanj 15, 2004, 13:45:00 poslijepodne »


Pozdrav svima!!


Imam neko iskustvo u akvaristici iz djetinjstva i odlučio sam napraviti samostalno akvarij koji bi bi ograđen u ormar. Akvarij će biti oblika peterostrane prizme sa najduljim bridom 1350 mm, dubine 700 mm a zapremina će mu biti cca 800 litara. Imam neku literaturu od g. Jeriča iz davne 77. godine, pa još jednu iz 84. godine i skužio sam da bi debljina stakla trebala biti 14 mm. Napravit ću okvir od inox zavarenihL-profila 3x3 (savijanjem limova debljine 3 mm). Zavarena mjestaće biti ispolirana kako ne bi puklo staklo prilikom pritiska vode. Ima li netko iskustva sa akvarijima ovi gabarita?


Kakvo filtriranje da upotrijebim? koliko filtera ? koji grijači ?








Svaki hint je dobrodošao !!!








Offline maratonac

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1193
    • http://www.maraton.hr
Oprema za akvarij 800 l
« Odgovori #1 u: Siječanj 15, 2004, 13:55:00 poslijepodne »
Prilično duboko. Ne znam što misliš držati jer će biti problem sa probijanjem svjetla do te dubine.
Split/Hrvatska
* Festina lente! *

Offline krco

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 447
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Fažana
Oprema za akvarij 800 l
« Odgovori #2 u: Siječanj 15, 2004, 13:59:00 poslijepodne »
Zapalio sam se unutra staviti Discuse, skalare, udovice, neonke i možda još poneku miroljubivu ribu. Čita sam da su neonke poslastica za Discuse, pa možda stavim i jato gupija da odvuku pozornost.

Offline maratonac

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1193
    • http://www.maraton.hr
Oprema za akvarij 800 l
« Odgovori #3 u: Siječanj 15, 2004, 14:05:00 poslijepodne »
Što misliš od biljaka? Svjetlo ti je bitnije za biljke. Ako rasvjeta budu neonke, kažu da se bacaju do 50cm dubine. Onda moraš uzeti biljke koje ne traže puno svjetla. A druga rasvjeta troši puno više struje i više grije pa valja i to imati na umu.
Split/Hrvatska
* Festina lente! *

Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
Oprema za akvarij 800 l
« Odgovori #4 u: Siječanj 15, 2004, 14:10:00 poslijepodne »
čišćenje akvarija višeg od 55-60 cm ti je jaaaaako teško...ne možeš rukom do dna a da facu ne umočiš u vodu

Offline krco

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 447
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Fažana
Oprema za akvarij 800 l
« Odgovori #5 u: Siječanj 15, 2004, 14:19:00 poslijepodne »


Nisam još razmišljao o biljkama. Naime kupio sam i knjigu u kojoj su detaljno opisane biljke ali ju još nisam stigao niti otvoriti ! Naime htio bih simulirati 13- satni dan korištenjem elektronike uz upotrebu kojeg spot reflektora, što mislim da bi se relativno lako moglo napraviti na principu uradisam uz par tranzistora i releja.


U ovom trenutku više me zanimaju "hardverska" pitanja vezana za filtriranje vode. Da li uzeti unutarnji filter ili vanjski(sa ugrađenim grijačem ili bez) ili koristiti možda podni filter (ispod supstrata).Iskustva u tom smislu su vrlodobrodošla.


Offline krco

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 447
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Fažana
Oprema za akvarij 800 l
« Odgovori #6 u: Siječanj 15, 2004, 14:44:00 poslijepodne »


Što se tiče dubine išao sam prema preporuci g. Jeriča u knjizi svijet akvaristike iz 1977. gdje kaže da se neće pogriješiti ako se uzme da je visina akvarija upola manja od njegove dužine. Budući da će mi se udaljenost najdaljeg kuta od frontalnog gornjeg brida sa redukcijom visine za 10 cm smanjitisa vrijednosti 127 mm na vrijednost 122 mmtako da ionako bez dodatnih kerefeka i "ronjenja" neću moći doseći sve dijelove akvarija golom rukom. Zbog konstrukcijskog oblika postolja odnosno zamišljenog ugradbenog ormara ne mogu udovoljiti tom zahtjevu. No, budući da još nisam počeo sa izradom akvarija lako mogu reducirati visinu za 10 cmukoliko je riječ o nekom drugom problemu.


Offline maratonac

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1193
    • http://www.maraton.hr
Oprema za akvarij 800 l
« Odgovori #7 u: Siječanj 15, 2004, 15:04:00 poslijepodne »


Silom prilika moj je akvarij slabo dostupan iako su dimenzije više nego normalne. Baš zato znam koliko je zeznuto kad ne možeš doseći sve što trebaš i to po mogućnosti s obje ruke. Dobro razmisli o dimenzijama kad već nisi još ništa počeo konkretizirati.


Spot reflektor jako grije i ima uzak snop. Ne znam kako si to detaljno zamislio.


Po meni vanjski filter, lakše se čisti i ne uzima prostor (iako ga kod tebe ima dovoljno (bar po litraži).


Grijač odvojeno, zbog mogućih kvarova - da ti ne zavise filter i grijač međusobno.
Split/Hrvatska
* Festina lente! *

Offline Zoran

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1307
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Rijeka
Oprema za akvarij 800 l
« Odgovori #8 u: Siječanj 15, 2004, 17:05:00 poslijepodne »
Ajd da nesto napisemo. Sto se tice akvarija svaka castr 800 lit je puno vode i ljepa stvar. Ipak dubina o kojoj ti govoris je prevelika za postavljanje neonskih lampi tj morat ces koristit hqi rasvjetu . Kao sta je i Vedran reko ttu dubinu akvarija je tesko odrzavat posto preslagivanje i ciscenje je nesto sto se svako tolko radi to ce ti bit problem 100%. Preporucam ti visinu maximalno do 60 sto ce se dodavanjem pjeska ismanjit na nekih 55i to ces lako rjesit s neonkama. Filter ti je najbolje uzet vanjski, podni nebi preporucao jer nakon nekog vremena jednostavno se zna zastropat a ondatreba rasturit cjeli akvarij da bi ga ocistio i vratio. Uzmi nekog eheima ili fluvala  koji su ti dovoljni za tu litrazu - koji filter ovisno o litrazi moras pogledat na njihovim stranicama tamo ces nac njihove specifikacje. Na tako dugacak akvarij ja bi stavio 2 grijaca u svakom kutu ledjne straniice jedan da se akvarij ravnomjerno grije, a i u slucaju da jedan otkaze temperatura ce se bar kolko tolko drzat dok ne kupis novog.

to mi je sve sta mi sad pada napamet, nek jos neko kaze svoja misljenja pa ces vidjet
Rijeka/Hrvatska

Offline Ars

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1702
  • Spol: Muški   Dob: 40
  • Lokacija: Split
Oprema za akvarij 800 l
« Odgovori #9 u: Siječanj 15, 2004, 17:22:00 poslijepodne »


da.. za dubinu se slažem.. 60 max.!


filtracija - definitivno vanjska - lakše je održavat... ja bi stavija2 filtera s velikim protokom vode..min. 3 puta više od litraže.. što zoran kaže.. 2x grijači.. svaki u svoj kut..


ali u 800 litara imaš PUNO mogućnosti... malo promozgaj o tome što točno želiš.. imaš morsku akvaristiku, afričke ciklide, diskuse, bla bla.. malo pogledaj o svemu.. lip je akvarij - ako nešto kupiš, pa saznaš za ovo drugo i svidi ti se-


tako da... čitaj o mogućnostima!!!

Offline Dubravko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1323
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Sv. Nedelja, Novaki
Oprema za akvarij 800 l
« Odgovori #10 u: Siječanj 15, 2004, 18:24:00 poslijepodne »
Citat: krčo
Čita sam da su neonke poslastica za Discuse

Moji onda nisu gladni ili ih ja predobro hranim!!!
Šala,ta tvrdnja ne stoji jer discusi i neonke žive u skladu,ali neonke i skalari to ti je ludnica kao i skalari i discusi zbog bakterije koju nose skalari a zna biti pogubna za discuse tako da se ta kombinacija discusa i skalara ne preporuča!!!

Offline Zoran

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1307
  • Spol: Muški   Dob: 43
  • Lokacija: Rijeka
Oprema za akvarij 800 l
« Odgovori #11 u: Siječanj 15, 2004, 21:57:00 poslijepodne »
javila se i dezurna truba po pitanju discusa :))
Rijeka/Hrvatska

Offline Dubravko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1323
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Sv. Nedelja, Novaki
Oprema za akvarij 800 l
« Odgovori #12 u: Siječanj 15, 2004, 22:00:00 poslijepodne »
E di je truba tu je i rog!!!

Offline kukurjek2002

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1872
    • http://www.geocities.com/lighters_nice/
Oprema za akvarij 800 l
« Odgovori #13 u: Siječanj 15, 2004, 22:08:00 poslijepodne »
"Što se tiče dubine išao sam prema preporuci g. Jeriča u knjizi svijet akvaristike iz 1977."ja sam kupio knjigu stampanu 99 ne pise da je drugo ili trece izdanje Zivadin Simic au podatci o autoru covjek se penzionisao 67 ne bih se bas puno oslanjao na knjigu iz 77
Oh sto te volim joj

Offline maratonac

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1193
    • http://www.maraton.hr
Oprema za akvarij 800 l
« Odgovori #14 u: Siječanj 15, 2004, 23:20:00 poslijepodne »
Kukurjek, ajd' polako! Ubaci i točku ili zarez ponekad! Pa ništa ne kužim: tko je što napisao, kad je tko išao u penziju itd!
Split/Hrvatska
* Festina lente! *

Offline mancini

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 162
Oprema za akvarij 800 l
« Odgovori #15 u: Siječanj 16, 2004, 07:43:00 prijepodne »
Samo se ti Dubravko javljaj,ja volim da čitam tvoje postove o diskusima.
Ko rano rani,sam u nju upada

Offline krco

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 447
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Fažana
Oprema za akvarij 800 l
« Odgovori #16 u: Siječanj 16, 2004, 09:43:00 prijepodne »


Ok,


uvjerili ste me da bez obzira što će mi smanjenje dubinepribližiti najdalji kut za svega 5 cm, on, a i otprilike 1/4 supstrata, bit će mi nedostupan bez ronjenja ali ću dobiti dubinu na kojoj neonke mogu davati dovoljno svjetla za pravilan rast biljaka. Tim zahvatom litraža mojeg akvarija smanjit će se na vrijednost 710 litara - još uvijek dovoljno za izvesti bilo kakvu kreaciju.


Ars,


nije da nisam razmišljao o morskom akvariju (mislio sam na domaće ribe - orada, dental, baraji,riboni...), na kraju krajeva živim 500 m od mora, ali ne mogu nikako izvesti protok morske vode - prvo ne mogu si priuštiti da preorem 10-ak dvorišta u susjedstvu i da prekopam dvije do tri asvaltirane ceste, a cijevi bi mi trebalo bar za dvostruku udaljenost, a drugo trebao bih te iste cijevi ukomponirati u svoj stan da ne izgleda ružno a to zahtijeva štemanje, pa prašina( Žena bi mi skroz popi...) pa još prašine... Znači, trebalo bi se orjentirati u smjeru pretakanja morske vode iz kanti (Koliko često - jednom tjedno, možda dva put ? koliko litara? Pa neću valjda svaki drugi vikend potrošiti na sizifov posao preljevanja iz šupljeg u prazno?!). Drugi problem je u tome što vodu za domaći morski akvarij treba hladiti, a ne grijati. Čuo sam da apatratura za tako nešto dosta "pjeva" - koju tisućicu Eura - a kad se voda već hladi bilo bi svrsishodno da na akvariju imaš termostakla jer ćeš u suprotnom imari efekat otvorenog frižidera ! A kak hraniti te beštije. Ima li gotove hrane za kupiti - ili ću trebati svakih par dana ići vaditi ogrce i čupati priljepke na obalu. Možda je lakše napraviti dil sa nekim uzgajalištem pedoća....


Što se tiče tropskog morskog akvarija - i o tome sam razmišljao - ali ako se ne varam kod nas je slaba ponuda ribica iz tih krajeva, a da ne spominjem mekušce i nekakve spušve i trave-životinje bez kojih neke ribe opće ne mogu funkcionirati zbog toga što žive u simbiozi. A tu su još i koralji.... A da ti akvarij bude spreman prihvatiti ribe sa nekakvog tropskog koraljnog grebena, mislim da je potrebno da ti akvarij "Odleži" 4-5 mjeseci da se uspostavi biološka ravnoteža.


Možda se varam, ali čini mi se da je posao oko morskog akvarija puuno kompliciraniji i skulpji, što nije mala stvar !!


Dubravko,


zamima me da li je podatak koji si iznio vezano za suživot skalara i diskusaiznesen na temelju tvog vlastitog iskustva ili si to negdje pročitao. U svakom slučaju takvi podaci bi mi puuno pomogli ako se stvarno odlučim na akvarij "Kišna šuma". O kojoj se točno bakteriji radi. Kakva je prevencija?!







Offline Vedran

  • Forum Administrator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 8100
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Berlin
  • The Deda
    • http://www.akvarij.net
Oprema za akvarij 800 l
« Odgovori #17 u: Siječanj 16, 2004, 10:27:00 prijepodne »
2250 Vanjski filter

 























za akvarije do1000l
kapacitet1000l/h
tok vodes. o.
cijena:
1887 kn

za gotovinu:

1773,80 kn
volumen filtera12l
utrošak energije 28 W
dimenzije mm 335 x 415








2260 Vanjski filter

 




\n\t\t\t\t\t\t\t\t\t
<' + '/div>\n\t\t\t\t\t\t\t\t\t