Svibanj 23, 2024, 17:10:18 poslijepodneNajnoviji Član: Tomislav84

Autor Tema: Tonga + jadranski?  (Posjeta: 21435 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline morino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1447
Odg: Tonga + jadranski?
« Odgovori #50 u: Lipanj 13, 2008, 23:02:33 poslijepodne »
GOSPODO SAGLEDAJTE TO OVAKO: MALI MINUS ZA JADRANSKI KAMEN= JEDNAK JE PLUSU "ŽIVOG MORA" ,NASPRAM RAĐENE VODICE!!!

 početku bijaše 17 L a sad 9000L.
---------------------------------------
i stvarno bi bilo kolegijalno to pokazati! :)

Offline Bkaradza

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 911
  • Spol: Muški   Lokacija: Split - Hrvatska
    • Moja Osobna stranica
Odg: Tonga + jadranski?
« Odgovori #51 u: Lipanj 13, 2008, 23:05:22 poslijepodne »
GOSPODO SAGLEDAJTE TO OVAKO: MALI MINUS ZA JADRANSKI KAMEN= JEDNAK JE PLUSU "ŽIVOG MORA" ,NASPRAM RAĐENE VODICE!!!

Nekako mi se čini kako je u ovoj jednoj rečenici sagledano sve o ovoj temi :)

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
Odg: Tonga + jadranski?
« Odgovori #52 u: Lipanj 13, 2008, 23:06:12 poslijepodne »
GOSPODO SAGLEDAJTE TO OVAKO: MALI MINUS ZA JADRANSKI KAMEN= JEDNAK JE PLUSU "ŽIVOG MORA" ,NASPRAM RAĐENE VODICE!!!

 početku bijaše 17 L a sad 9000L.
---------------------------------------
i stvarno bi bilo kolegijalno to pokazati! :)

Doista se slažem :), ako ne sve onda barem djelić :)
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: Tonga + jadranski?
« Odgovori #53 u: Srpanj 21, 2008, 21:56:11 poslijepodne »
Ne da mi se piskarat ali nisam mogao odolit, neznam ko kakve uvijete ima u svom reef-u ali kod mene je 90% jadranskog kamena, ne čiščenog nikad problema samci rakovi se množe, imam tri ježa pojavili se nakon pola godine "niodkuda" prvo jedan pa drugi, ... onda zmijača koliko ti srce želi jadranski koralj tzv. busenasti koralj živio 4 mj bi još al mi se nije svidio,crva ko u priči, da ne pričam o hrpi puževa što tropskih što domestikusa koji se razmnožavaju i pravi smetlari bez šminke .
Inače za stručnjake koralji su stari opako stari pa datiraju iz doba jure,krede da ne nabrajamo, acanturus je starija i živuća životinja od T- rexa ( fosilizirani na mengi ), koralji za vrijeme tople ere su bili rasprostranjeni od južnog do sj. pola znači da im kamenje odgovara bitno da je porozno i vapnenačko nije bitna nacija.
Ovo je akvarij star 1,5 god na tom j... j..... kamenu ima dobre farbe,koralji rastu brže nego na tongi a to je zato jer mogu živjeti i preko soma godina valjda se sječaju kak je dobro bilo prije" znaš ono prepričavanje sa koljena na koljeno "uskoro ide sječa prevelikih i zdravih pa odmah zovem na rasprodaju... :a038: :a042: :)
A najača provala ti je ta da se nakon 1,5 g više kamen ne vidi od koralja tak da vas boli k... šta je ispod bitno da su parametri good i da j... rastu to ti u TBF-u zovu puppy lova :dead:
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline morino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1447
Odg: Tonga + jadranski?
« Odgovori #54 u: Srpanj 21, 2008, 22:26:00 poslijepodne »
meni se kamenje skuplja,pijesak sam mislio staviti isto jadranski ali odustao
jer ipak ako se toliko  love ubuija nek je sa stilom bijeli pijesak iako skup
uzeo 40 kg vjerojatno cu morati još 20 kg.a za akvarij od gospona mizerka ne treba trositi rijeci slike dosta govore po pitanju kamenja.

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: Tonga + jadranski?
« Odgovori #55 u: Srpanj 22, 2008, 17:54:26 poslijepodne »
meni se kamenje skuplja,pijesak sam mislio staviti isto jadranski ali odustao
jer ipak ako se toliko  love ubuija nek je sa stilom bijeli pijesak iako skup
uzeo 40 kg vjerojatno cu morati još 20 kg.a za akvarij od gospona mizerka ne treba trositi rijeci slike dosta govore po pitanju kamenja.
E što se pijeska tiče tu bi svakako savjetovao tropski koraljni ništa drugo osim isključivo zato što ima puno više kalcija i vapnenca u sebi i na taj način djeluje kao prirodni bufer ako bi došlo do kiseljenja mada već i kamen to odrađuje ali ziher je ziher a i naš pijesak je presitan i bojim se da baš sve živine koje žive ispod imale bi problem sa tzv. rahljenjem ovo je moje mišljenje nisam probo ali sastav znam to je ziher ;)
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline Malitu

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 259
  • Spol: Muški  
Odg: Tonga + jadranski?
« Odgovori #56 u: Srpanj 22, 2008, 20:03:20 poslijepodne »
Jadranski, skroooz lagan !

Offline Malitu

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 259
  • Spol: Muški  
Odg: Tonga + jadranski?
« Odgovori #57 u: Srpanj 22, 2008, 20:05:03 poslijepodne »
Da i mali greben !

Offline bolek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 366
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb, Donja Dubrava
Odg: Tonga + jadranski?
« Odgovori #58 u: Srpanj 22, 2008, 21:08:26 poslijepodne »
I'm Normally Not a Praying Man, but If You're up There, Please save Me Superman

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: Tonga + jadranski?
« Odgovori #59 u: Srpanj 22, 2008, 21:16:22 poslijepodne »
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
Odg: Tonga + jadranski?
« Odgovori #60 u: Srpanj 23, 2008, 19:22:19 poslijepodne »
.. ma nije to prepucavanje, to je izmjena iskustva i prijateljska uvjeravanja :).

Svatko ima drugačija iskustva i drugačije gleda na bio floru.. ja preferiram tonga premium, netko drugi jadran.. i na kraju svatko svog konja hvali :)

.. uglavnom meni osobno Fiji i Tonga puno lijepše izgledaju od Jadrana.... evo par fotkica..



« Zadnja izmjena: Srpanj 23, 2008, 19:23:52 poslijepodne od skorpac »
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline pletko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 432
Odg: Tonga + jadranski?
« Odgovori #61 u: Srpanj 25, 2008, 12:32:50 poslijepodne »
He he uvijek jedna te ista vječna rasprava koja se s vremena na vrijeme pojavi na svim forumima :D,  a Mizerak je pokazao sve, prekrasan akvarij s jadranskim kamenjem (100 % dokaz) i tu bi trebao biti kraj rasprave ali idemo dalje.

Imam morski akvarij več koju godinu i naravno zbog cijene u njemu jadransko kamenje s kojim sam više nego zadovoljan.

Kroz svo to vrijeme sam se mjenjao za koralje i ponešto i kupovao i pretumbavao nadodavao itd i naravno da mi je u akvarij dospjelo dosta komada tropskog kamenja s tropskim živinama.
O tome sam razgovarao s dosta ljudi (s nekima i izvan Hrvatske) i nitko mi nije mogao navesti niti jednu konkretnu stvar zbog čega bi tropsko kamenje bilo bolje od jadranskog osim zbog slijepih putnika jer u njemu možeš dobiti poneki koralj kojeg nisi kupio ali možeš dobiti i ponešto što ne želiš.

Offline zeljkoc

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 638
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Tonga + jadranski?
« Odgovori #62 u: Srpanj 25, 2008, 14:09:00 poslijepodne »
Ja konkretno imam jadranski kamen i par tropskih koji su stigli s koraljima, i misljenja sam da kad uzmemo da u kamenu zive bakterije koje razgradjuju stetne spojeve tipa amonijak, pa nitrit i nitrat, ne znam zasto toliko komplicirati, jer koliko znam bakterije i nisu toliko izbirljive sto se tice stanista - cak neki stavljaju lava rock i radi. Mozda je jedan od kamenja nesto ucinkovitiji zbog strukture, ali to korisnik obicno skonta kad mu stetna kemija malo skoci ili slicno, onda pobaca 2,3 organizma van ili ubaci jos koji kamen i eto ga - ravnoteza. Neki od vas se hvale da imaju najljepse boje koralja i sta ti ja znam, a sto ako u svom akvariju bas taj ima ribu koja sere nesto sto bas pase koraljima i zbog toga imaju vjernije boje.

Onda opet ne znam zasto kupovati neki specijalni kamen kad mozes uzeti 2,3 kile zeovit kamencica i naseliti ih nekim super sonik bakterijama koje sve jedu i jos k tome svojim nusproduktima hrane koralje. I kaj mi koristi sto kupujem najkvalitetniji kamen u kojem je kakti prezivjelo sto vise originalnog mikro svijeta, kad kupis u bocicama specaijalne kulture bakterija (pa svaki dan kapnes koju kap) koje sve zivo pretvore u skimabilne sastojke koje skimer s lakocom pretvori u smedju tekucinu koju samo prolijes van i ne brines o kemiji.

Svima tima koji su tako ponosni na svoj kamen bio on jadranski ili tonga, fidji ili kaj ti ja znam, savjetovao bih da na tjedan-dva pogase svoje skimere, UV lampe, kojekakve nitrat, fosfat removere i prepuste filtraciju kamenu i uvjere se u kvalitetu svog kamena, pa nek se jave nakon toga.

Tak i tak je taj sistem prenaseljavanja kamenja bakterijama samo jedan od prijelaznih metoda za odrzanje vode na neskodljivoj razini za ribe i koralje koji s prirodom vjerojatno nema neke velike veze jer se morska voda u moru filtrira nekak na planktonskoj i kaj ti ja znam kakvoj osnovi.
Sve je ovo sto radimo samo silovanje prirode do kojeg su ljudi dosli slucajem ili nekom ludom srecom a nacin je na koji se zagadjenje drzi pod kontrolom, pa prije 10-15 godina nije se mogla odrzati morska riba na zivotu duze od par mjeseci. Sve je ovo jos u povojima, vidjeti cete da cete se smijati vasem kamenju za koju godinu.
Za 2,3 godine cemo svi u vodu kapati neke radioaktivne kapi i stavljati kojekakve gluposti kao danas votku, secer i sl. U sumpu cemo drzati neke madagaskarske meduze i 3 specijalna kamena sa obale nekog nevidljivog otocica iz Tihog oceana jer u njemu zive specijalni crveno-plavi crvi za koje je utvrdjeno da suzbijaju .........., pa cemo se opet lomiti oko toga jesu li plavo-crveni crvi isti kao oni crveno-plavi.
Daj se vise otkacite s kamenja i proucavajte zivotinjice, njihovo ponasanje, biologiju i slicno.
Evo meni je nedavno pomrla gotovo cijela tura narucenih organizama pa nek mi netko to objasni.

Offline g.mizerak

  • Trade Count: (+8)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1482
  • Spol: Muški   Dob: 55
  • Lokacija: Zagreb
  • ko pod drugim jamu kopa-najmni je radnik!
Odg: Tonga + jadranski?
« Odgovori #63 u: Srpanj 25, 2008, 17:31:45 poslijepodne »
Viva ekologija !!!!
Hvala Pletko.
htio bi još samo nešto nadodati što proizlazi iz srčeka ne iz glavice od strane ekologa koji se brinu za Jadran mada sam i ja među njima,
neko je spomenuo uništavanje podmorja zato što se izvuče nekoliko kila jadranskog kamena;
- Prstaci su zaštičeni ne radi sebe nego radi gastarbajtera sa maljevima da obala ne uđe u LIKU ili da ne nestanu otoci
- kočari da bi ulovili nešto pridnene ribe i beskralježnjaka pobiju cijelu floru i faunu gdje mreža prođe, tu su i naše predivne gorgonije i ini organiznmi, a da se ne spominje koliko se živog kamena pritom polomi i bez brige da napunimo sve akvarije svijeta kamenja u jadranu bi ostalo ko u priči, u tropima je drugi problem jer se uništava koraljni greben nerjetko i živi da bi se prodalo kao kamenje jer se izvlači sa površine a kod nas dođeš u lučicu i gdje ribari čiste mreže nađeš komada samo takvih ili zaroniš na 10-15 m i nađeš ljepih i kvalitetnih primjeraka a to gumama i hladnjacima nerijetko felgama, stolcima, ciglama,kilerima, crijepovima neće puno odmoći u "bio" razgrađivanju :heartbr:
život nije što zamišljaš,već momentalna nepobitna činjenica

Offline skorpac

  • Počasni član
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 6851
  • Spol: Muški   Dob: 49
  • Lokacija: Zagreb
  • Mean bastard
    • Insta
Odg: Tonga + jadranski?
« Odgovori #64 u: Srpanj 26, 2008, 09:27:35 prijepodne »

Daj se vise otkacite s kamenja i proucavajte zivotinjice, njihovo ponasanje, biologiju i slicno.
Evo meni je nedavno pomrla gotovo cijela tura narucenih organizama pa nek mi netko to objasni.



.. zašto se ljutiš :) .. u ovoj temi je napisano puno dobrih i fotkama podržanih postova. Iz ovih postova gore nekome smo sigurno pomogli oko odluka što ubaciti u akvarij.

.. što se tiće tvog citata .. pa ja to i radim.... proučavam mikro organizme već jako dugo, zato sam i krenuo sa morskom akvaristikom jer to mogu raditi i doma. Upravo to kameje je i usko vezano za te   male životinjice .. a gore je opisano da te tropske beštijice uspjevaju preživjeti i na Jadranskom kamenu.

.. a zašto ti je sve pomrlo..... hmm tu ziher ima više čimbenika. Prvo parametri mora, drugo transport, treće samo zdravlje organizama, četvrto, ako su organizmi iz prirode i ako su u u kratko vrijeme mjenjali dva tri akvarija, a sa time i jako različite parametre ( salinitet, silikati, fosfati.... tempeatura) te tumbanje u transportu.... pa na kraju i sama veličina i vrsta  samog organizma...

.. iz tih razloga ja uzimam što je moguće manje primjerke koji su otplivali ili odstajali neko vrijeme u nazovimo ih karantenskim vodama (akvarijskim morima)

.. i kad doma donesem nove organizme... ja ih stavim u kantu sa morem u kojem su došli, te iz svog sistema stavim more da polako kapa u kantu i tako se organizmi i beštije polako aklimatiziraju i lakše priviknu na nove parametre. ... i meni je znala poneka ribica uginuti... onda sam počeo sa ovom aklimatizacijom i od onda je za sve OK.

... i nemoj mi se žifcirati... :) .. ponekad je potrebno ispisati malo provokativniji post da bi se iz nekih ljudi izvukle korisne informacije :) ;)
https://www.instagram.com/skorpac/
Tu mi se možete javiti

Offline zeljkoc

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 638
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Tonga + jadranski?
« Odgovori #65 u: Srpanj 26, 2008, 15:49:30 poslijepodne »
Napisalo mi se nesto, jer mi se cini da je ova tema iscrpljena u postovima i prije ovog, gdje je sve dobro i fino pojasnjeno. Ovdje je sve otislo k vragu, tako da ste se poceli prepucavati, i na kraju dosli do toga da gledamo koji je kamen od kojeg ljepsi, sto nema smisla s obzirom na njegovu ulogu u akvariju.

Istina je da komunikacijom dolazimo do zakljucaka jer vise glava zna sigurno vise nego jedna, ali ovdje govorimo o iskljucivosti jedne teorije nad drugom. I to uvijek dolazi od Tongista prema Jadrancima, koji uvijek moraju braniti svoje stavove jer je u svijetu vise aq slozeno tonga kamenom, a tko zna, mozda je jadranski kamen i bolji. Mozda to shvate za koju godinu pa cemo izvoziti jadranski koraljni kamen, vjerujte mi uz rekalmu sve se dobro proda.
Da tongisti tako revno pocnu hvaliti jadranski kamen, kladim se da bi se vec javile narudzbe za 2,3 tone cistog premium jadranskog kamena.  :D

Da se mene pita ja bi mijesao kamenje, sto sam kod sebe i napravio. Jedino sto sam ja kupio suhi tonga sto i nije previse pametno, ali evo ga radi sta cu mu ja, to je samo porozan kamen i nista vise.
Ipak je jadranski kamen prakticki badava prema ovom s druge strane zemaljske kugle, neki ljudi imaju iskljucivo jadranski i sve zivi, tak da po meni nema dileme, zna se da funkcionira i to jako dobro.

Za pomor novih organizama, ne znam, nisam pametan, do sad mi se to ni jednom nije desilo osim s jednom debelius kozicom i to nakon par mjeseci zivota.
Inace imam one kapaljke od infuzuje, tak da je sve postupno aklimatizirano, svi organizmi u akvariju normalno napreduju ali ovi su otisli bye bye i to u rekordnom roku.


 
« Zadnja izmjena: Srpanj 26, 2008, 15:56:30 poslijepodne od zeljkoc »

Offline Renta

  • Moderator
  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4239
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zagreb
  • Only true wisdom is in knowing you know nothing
Odg: Tonga + jadranski?
« Odgovori #66 u: Srpanj 26, 2008, 17:50:57 poslijepodne »
Ma kakva Tonga i Jadran. Najbolje kamenje je iz Indonezije..zato jer ga ja imam. :bananasex: :a038: :diablolol:  ;)

Offline morino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1447
Odg: Tonga + jadranski?
« Odgovori #67 u: Srpanj 26, 2008, 18:23:38 poslijepodne »
kad se vec raspravlja jer možete reci koja je litraza vasih akvarija i koliko kamenja imate?

Offline lucifer

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 726
    • http://www.psychoreefer.hr
Odg: Tonga + jadranski?
« Odgovori #68 u: Srpanj 26, 2008, 21:38:58 poslijepodne »
imam 20% kamena u svom tanku

Offline pletko

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 432
Odg: Tonga + jadranski?
« Odgovori #69 u: Srpanj 27, 2008, 15:45:46 poslijepodne »
Evo poneki primjerak jadranskog kamenja da ne bude slika samo  jedne strane  :devil:  :D

A što se tiče količine kamenja u akvariju bilo bi što više to bolje (zbog filtracije)al bi bilo dobro nači sredinu jer što više kamenja manje mjesta za koralje  i ribe (iz vlastitog iskustva) :(

Offline Bkaradza

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 911
  • Spol: Muški   Lokacija: Split - Hrvatska
    • Moja Osobna stranica
Odg: Tonga + jadranski?
« Odgovori #70 u: Srpanj 28, 2008, 10:00:18 prijepodne »
imam 20% kamena u svom tanku

Jel to malo previše? dali 20% kamena ako gledaš litražu samog tanka ili tanka + refugiuma + sumpa?

Offline lucifer

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 726
    • http://www.psychoreefer.hr
Odg: Tonga + jadranski?
« Odgovori #71 u: Srpanj 28, 2008, 10:10:37 prijepodne »
ako gledaš akvarij od oko 400l bi trebao imati oko 60-80kg kamena odnosno 15-20%

Offline Bkaradza

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 911
  • Spol: Muški   Lokacija: Split - Hrvatska
    • Moja Osobna stranica
Odg: Tonga + jadranski?
« Odgovori #72 u: Srpanj 28, 2008, 10:21:21 prijepodne »
ako gledaš akvarij od oko 400l bi trebao imati oko 60-80kg kamena odnosno 15-20%

E to me zanimalo pošto ću kroz misec dana ja mislim počet sa slaganjem kamena da i to riješim pa da cili stan bude gotov :)

Offline Bkaradza

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 911
  • Spol: Muški   Lokacija: Split - Hrvatska
    • Moja Osobna stranica
Odg: Tonga + jadranski?
« Odgovori #73 u: Studeni 01, 2008, 11:59:29 prijepodne »
Evo par slika iz mojih kanta di se kamen čisti..

« Zadnja izmjena: Studeni 06, 2008, 14:20:37 poslijepodne od Bkaradza »