Vjerujem da pričamo/pišemo o ciklidu na zadnjoj slici i ja ju ne bih tako lako svrstao u Maylandiu lombardoi makar bi mogla biti i zavarati nas. Mužjak iako je žute boje može poprimiti ljubičastu boju kako bi glumio ženku i izbjegao premlačivanje i maltretiranje od strane dominantnog mužjaka. Ako ovaj ciklid dominantnom mužjaku nije niti zanimljiv, najvjerojatnije se radi o nekakvom drugom ciklidu.
neka to bude samo istoćnica,baš je dobro napisano.
Maylandia lombardoi jeste jedan prepoznatljiv ciklid po tome,da se mu vertikalne crte završavaju u lednoj peraji.Takav stil završavanja crta nema puno ciklida i po tom pitanju jeste M.lombardoi unikatna.Na slici se zaziru krajevi na lednoj peraji i prema tome moglo bi se zaključiti da se radio o tom ciklidu.To je jedna posebica,a druga mu je ta ,da je mužjak žute boje,a i žuto obojenih mužjaka nema baš puno.
pogleda li se slika vidi se da se taj mužjak sa svojim ofarbanjem ustavio,zbog razloga što sam jih več gore napisao.Naravno,da ga dominantni mužjak ne dira nit mu nije zanimljiv,jer mu možda ne smeta kad udvara ženkama.A da dominantnom zasmeta u tom periodu,bila bi borba,koja znade imati kobne posledice.
Takvo ponašanje samo se prenosi iz prirode .u prirodi ti ciklidi žive u velikim jatama,a zadržavaju se na teritoriju gdje jim je adekvatna hrana,a tu teritoriju brani i obvlada dominantni mužjak.Oče li mladi mužjaki biti u grupi i dobiti svoj dio ishrane ili skale da je grebu,oni moraju biti ofarbani ko ženka ili ko što je tu na slici.U suprotnom slučaju ima da dominantni mužjak počinje sa oterivanjem tog mužjaka iz teritorije,jer mu predstavlja opasnost po preuzimanju te iste.
U akvariju su identički uslovi,samo tu se ne vodi borba za hranu,nego se ograniči samo borba za malo teritorija i ženki.
I zbog toga vidite preporučuje se i imati više ženki,a jednog mužjaka.