Rujan 21, 2020, 04:04:28 prijepodneNajnoviji Član: MarkoK

Autor Tema: Počeci u akvaristici - savjeti i smjernice... Pomoć... :)  (Posjeta: 9875 vremena)

0 Članova i 3 Gostiju pregledava ovu temu.

Offline Mr. Tambourine Man

• Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • Spol: Muški   Dob: 37
Odg: Počeci u akvaristici - savjeti i smjernice... Pomoć... :)
« Odgovori #325 u: Rujan 15, 2020, 20:53:00 poslijepodne »
Hvala svima na replikama još jednom!!! :)

Na osnovu ovoga teksta na linku, probaću i ovu opciju... Ne znam koliko je to pametno, ali eto, znaću da sam probao... Treći dan je zamračen. Ispoštovao sam sve korake iz teksta... U četvrtak će se vidjeti stanje, pa ću dati objavu na temi...

Možda sam i trebao jednostavno ga ostaviti i ništa ne čačkati, pa kako bude, ali boli kad se toliko trudiš, a vidiš da nikako ne ide... X-(  :)

Vidjećemo još... Odustajanja nema, pa makar se morao i rasformirati, pa sve ispočetka....!! 8)

https://www.akvarij.net/slatkovodna-akvaristika/biljke-slatkovodna/clanci-biljke-slatkovodna/547-zelenazamuena-voda
I'll know my songs well before I start singin'...

Offline [email protected]

• Punopravni član
  • Spol: Muški   Dob: 44
« Odgovori #326 u: Rujan 16, 2020, 14:57:44 poslijepodne »
Samo daj,ak treba bumo ga svi rastavili

Poslano sa mog M2003J15SC koristeći Tapatalk

Offline AleksandarDeli

• Punopravni član
  • **
  • Spol: Muški   Lokacija: Beograd
« Odgovori #327 u: Rujan 16, 2020, 16:03:42 poslijepodne »
Ajde javi sutra kakvo je stanje.

I ne zaviruj!

:D

• Punopravni član
« Odgovori #328 u: Rujan 17, 2020, 14:21:42 poslijepodne »
Imam nekoliko pitanja za vas:

1. Znate li kako izgleda akvarijum sa kristalno čistom vodom?
2. Znate li kako izgleda akvarijum sa osušenim i skorenim, na samrti algama -
    prašinastim zelenim i smeđim, skoro pa nestalim?

Evo nakon dugo vremena, ja znam...  :zagrljaj:

Ako je neko sumnjao, iz konkretnog iskustva mogu da kažem da je ova metoda iz teksta definitivno pomogla...
Bijela i zamagljena voda su bile definitivno alge, kojih nema više (mutnoća nestajala sa gašenjem svjetla, pa se sa svjetlom ponovo vraćala)...
Mislio sam takođe da će biljke baš biti pogođene u velikoj mjeri, ali koliko vidim, jesu, naravno,
ali ne toliko mnogo... Vjerujem se da će se oporaviti... Kozice tu, šaraju po akvarijumu normalno...

Nadam se da je ovo nova šansa za akvarijum... :)
Nadam se da će potrajati, jer je osjećaj super! 8)

Ako neko ima bilo kakav savjet i prijedlog kako dalje, neka piše slobodno... !!!

Večeras slijedi zamjena vode ca. 50%, po tekstu, pa početak gnojenja sa minimalnim količinama za početak... CO2 pokrenut... Za nekoliko dana stiže i flaša...
Nema vajde ni od ovoga sa sodom i limunskom... Nestabilno isuviše... Stalno moram korigovati inzenzitet ispuštanja
balončića u vodu, jednostavno kroz koji sat opane za 2-3 puta i ne povlači očigledno limunsku iz prve flaše dovoljno brzo... Zašto? Pojma nemam niti
mogu naći na netu... A sve dihtuje kada uronim flaše u vodu....

Vidjećemo kako će se situacija odvijati dalje...
« Zadnja izmjena: Rujan 17, 2020, 14:34:19 poslijepodne od Mr. Tambourine Man »

Offline AleksandarDeli

• Punopravni član
  • **
  • Spol: Muški   Lokacija: Beograd
« Odgovori #329 u: Rujan 17, 2020, 17:12:20 poslijepodne »
Bravo!
Baš mi je drago

Offline Damir_Sl

• Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • Spol: Muški  
« Odgovori #330 u: Rujan 17, 2020, 17:16:07 poslijepodne »
Super, drago mi je da je upalilo. :klap:

Naravno, svjestan si, da ti ustvari nisi rijesio uzrok problema, samo si sanirao posljedicu, a takve sanacije su obicno privremene, ako ovo prodje i nikad se vise ne pojavi, odlicno, no velike su sanse da ces se u normalnom rezimu "rada" ponovo suociti s istim problemima, jer nisi uklonio uzrok tih problema, tj. i dalje neznas sto ti je dovelo do takvog stanja.

Ne zelim biti pesimistican, samo skrecem paznju da rjesavanje posljedica nikad nije jednako ucinkovito kao rjesavanje uzroka problema.

• Punopravni član
« Odgovori #331 u: Rujan 17, 2020, 17:27:11 poslijepodne »
Super, drago mi je da je upalilo. :klap:

Naravno, svjestan si, da ti ustvari nisi rijesio uzrok problema, samo si sanirao posljedicu, a takve sanacije su obicno privremene, ako ovo prodje i nikad se vise ne pojavi, odlicno, no velike su sanse da ces se u normalnom rezimu "rada" ponovo suociti s istim problemima, jer nisi uklonio uzrok tih problema, tj. i dalje neznas sto ti je dovelo do takvog stanja.

Ne zelim biti pesimistican, samo skrecem paznju da rjesavanje posljedica nikad nije jednako ucinkovito kao rjesavanje uzroka problema.

Jasno ko kuća... Od samoga početka, da uzrok nije uklonjen...

Sve mi se podosta pogoršalo dok sam bio na godišnjem u tih desetak dana...
Da znam šta je uzrok, odmah bih se posvetio tome, ali nažalost ne znam...
Možda te dnevne varijacije u doziranju CO2 - kad sam se vratio sa odmora, CO2 mi je bio podivljao, čeker u žutom...
Zato ubrzo krećem sa flašom...
Režim gnojenja koji sam primjenjivao možda... Mada dugo vremena nisam ni hranio biljke upravo zbog toga...
A i kada sam dozirao, dozirao sam minimalno... Protok možda - imam samo 500l/h... Neki kažu da je sasvim dovoljno,
dok su drugi suprotnog mišljenja - što je naravno u redu i sasvim normalno... :)
Nisam pametan...

Vidjećemo koliko će ovo biti kratkotrajno ili dugotrajno...

Ovako imam šansu recimo teoretski ispočetka ponovo krenem u borbu... Vidjećemo šta će se desiti u danima koji slijede...

Offline [email protected]

• Punopravni član
  • Spol: Muški   Dob: 44
« Odgovori #332 u: Rujan 17, 2020, 17:30:09 poslijepodne »
Imam nekoliko pitanja za vas:

1. Znate li kako izgleda akvarijum sa kristalno čistom vodom?
2. Znate li kako izgleda akvarijum sa osušenim i skorenim, na samrti algama -
    prašinastim zelenim i smeđim, skoro pa nestalim?

Evo nakon dugo vremena, ja znam...  :zagrljaj:

Ako je neko sumnjao, iz konkretnog iskustva mogu da kažem da je ova metoda iz teksta definitivno pomogla...
Bijela i zamagljena voda su bile definitivno alge, kojih nema više (mutnoća nestajala sa gašenjem svjetla, pa se sa svjetlom ponovo vraćala)...
Mislio sam takođe da će biljke baš biti pogođene u velikoj mjeri, ali koliko vidim, jesu, naravno,
ali ne toliko mnogo... Vjerujem se da će se oporaviti... Kozice tu, šaraju po akvarijumu normalno...

Nadam se da je ovo nova šansa za akvarijum... :)
Nadam se da će potrajati, jer je osjećaj super! 8)

Ako neko ima bilo kakav savjet i prijedlog kako dalje, neka piše slobodno... !!!

Večeras slijedi zamjena vode ca. 50%, po tekstu, pa početak gnojenja sa minimalnim količinama za početak... CO2 pokrenut... Za nekoliko dana stiže i flaša...
Nema vajde ni od ovoga sa sodom i limunskom... Nestabilno isuviše... Stalno moram korigovati inzenzitet ispuštanja
balončića u vodu, jednostavno kroz koji sat opane za 2-3 puta i ne povlači očigledno limunsku iz prve flaše dovoljno brzo... Zašto? Pojma nemam niti
mogu naći na netu... A sve dihtuje kada uronim flaše u vodu....

Vidjećemo kako će se situacija odvijati dalje...
Ajde super,nadam se da si rijesio,kao sto @damirSl  kaze ,treba naći uzrok,ali daleko od toga da je ovo ipak pozitivan pomak,super i da si optimističan svezi glede akvarija!!pratim dalje!!

Poslano sa mog M2003J15SC koristeći Tapatalk

Offline bankoo

• Punopravni član
  • **
« Odgovori #333 u: Rujan 18, 2020, 19:23:59 poslijepodne »
 :up: Mislim da je najveci problem sto akvarij nije sazrio i bio daleko od neke stabilnosti, a imao si velike oscilacije sa CO2 i gnojenjem. Mozda vec sa bocom sve dodje na svoje.