Listopad 17, 2019, 00:50:09 prijepodneNajnoviji Član: dedeva

Autor Tema: Vanjski filter, filter masa ?  (Posjeta: 125 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline autbox

• Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
Vanjski filter, filter masa ?
« u: Rujan 15, 2019, 20:50:11 poslijepodne »
Ljudi pozdrav, pitanje je vjerovatno glupo, ali ipak cu ga postaviti.
Naime, cesto citam na forumu da vanjske filtere ( filter masu ) treba isprati u akvarijskoj vodi jednom mjesecno ili kada mlaz iz cijevi oslabi, kod mene i nakon 6 mjeseci mlaz se nije smanjio.
Dali je to predug period  od 6 mjeseci bez ispiranja filtermase ?

Unaprijed zahvalan

Offline kinggo

• Punopravni član
  • Spol: Muški   Dob: 43
Odg: Vanjski filter, filter masa ?
« Odgovori #1 u: Rujan 16, 2019, 10:11:15 prijepodne »
pa ako ti je sve sa akvarijem OK onda valjda nije. Iako, IMO, svaki mjesec je pretjerivanje ako za to nema potrebe. A u principu nema ako je filter dovoljno velik za taj akvarij. Ja svoje cistim svaka 3-4 mjeseca.

Offline MARIETO88

• Novi član
  • *
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
« Odgovori #2 u: Rujan 16, 2019, 23:56:45 poslijepodne »
Upravo kako kolega sa foruma kaže.., ja isto koristim novi vanjski filter,, i baš zato što je novi duže će 1. put raditi, tj. biti će duži period do čišćenja nakon postavljanja, a zatim svaki put sve kraći. Ovisi o tome koliko dobro uspiješ ga očistiti... Ugl..., moj radi već nepuna 2 mjeseca, te protok je možda za cca 5% opao, ali do 12. mj ne planiram čistiti, pa ako bude sve ispod pada 15% protoka, možda izbacim još jednu spužvu i napunim sa još biološkim medijem.

Offline kinggo

• Punopravni član
  • Spol: Muški   Dob: 43
« Odgovori #3 u: Rujan 17, 2019, 20:11:47 poslijepodne »
nije stvar samo u protoku. Ako nije bas neki ogroman filter na neki mali akvarij onda se ipak s vremenom unutra nakupi toga da bakterije to vise ne mogu odraditi. Protok je i dalje tu ali to vise nije biolosko cisto kako bi trebalo biti.
Ja sam dugo vremena koristio eheim pro 2222 na nekih 140l i to je trebalo cistiti svaka 2 tjedna koliko je primjetno opao protok. Sad je taj isti filter na nekih 60l i tu se pad protoka ne primjeti ni nakon 4 mjeseca ali se primjeti promjena u akvariju zbog prljavog filtera.
Isto tak, ovisi o tome jel se koristi kakav vanjski predfilter, da li postoji unutarnji predfilter ili ne. Vanjski moze dosta pomoci jer zadrzi prvi veliko smetje i ako se redevito cisti onda to rastereti i sami filter. Unutarnji predfilteri pomazu da glavni materijal bude cisci i duze obavlja svoju funkciju ali jos nisam imao filter na kojem bi bilo dovoljno ocistiti samo predfilter. Tak da......
S druge strane, da mi je filter negdje na podu sa strane i da mogu samo tak skinuti glavu, mozda bi ga cistio i cesce. Ovak je to sve neki kompromis izmedju lijenosti, prakticnosti i stvarne potrebe.