Lipanj 15, 2024, 23:45:08 poslijepodneNajnoviji Član: Tomislav84

Autor Tema: Pomoć kornjača!?!  (Posjeta: 1360 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline kosuta

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1947
  • Spol: Muški   Lokacija: Pula
    • http://www.akvarij.net
Pomoć kornjača!?!
« u: Studeni 17, 2013, 17:53:54 poslijepodne »
Pozdrav Ekipa!

Trebam jedan savjet, situacija je dosta hitna!

U vrtu oduvjek imam kornjače, i ove velike su več od prije nestale, tj. išle su se zakopati ili šta već da prezime, ali danas je stari kosio travu i našao sasvim slučajno istu takvu kornjaču, ali veličine svega par cm. Bila je full hladna i jedva se mrdala, a bila je na otvorenom u travi, nigdje zakopana ili sakrivena. Uzeo ju je u kuču, i počela je pomalo mrdat kad se ugrijala. Neznam koja je vrsta, mogu je eventualno slikat. Moji bi je sad držali u kuči do prolječa, da se ne smrzne i ugine vani na hladnom. Šta da radim s njom, kako je hranit, koja bi vrsta mogla biti(ako je tu lokalna iz prirode)? Svaki savjet dobrodošao! Hvala :)
skype: kosuta-pu

Offline delbi

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2045
  • Spol: Muški   Lokacija: Pula
  • vecio mona
    • http://www.posronja.eu
Odg: Re: Pomoć kornjača!?!
« Odgovori #1 u: Studeni 17, 2013, 18:11:29 poslijepodne »
Cancara...po meni nema sto drugo biti...a...sto sa njom preko zime...vjerujem da ce Kori najbolje znati....
Nekako....mislim si...pa, u prirodi....i ona ce se zakopati....prezivjeti zimu?

--------------------------------
sa telefona....sorry na greskama
pula
Too Old to Rock 'n' Roll: Too Young to Die

Offline Kori

  • Moderator
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1727
  • Spol: Muški   Dob: 34
  • Lokacija: Zagreb
  • Turtle Maniac
    • kornjace.com
Odg: Pomoć kornjača!?!
« Odgovori #2 u: Studeni 18, 2013, 21:42:37 poslijepodne »
Pozdrav, ako se doista radi o cancari (Testudo hermanni): LINK situacija je sljedeca. Kornjace se u ovom periodu spremaju za hibernaciju, sve su manje aktivne i polako prazne probavu (minimalno 3 tjedna) prije ulaska u hibernaciju. Kornjace niposto ne smiju uci u hibernaciju pune probave inace hrana tijekom zime pocne truliti u pobavi i nastaju plinovi koji ce ubiti kornjacu. Znam da si htio uciniti ispravnu stvar, ali unosenjem ove kornjace u kucu na toplo si poremetio taj ciklus pripreme za hibernaciju, pogotovo ako je kornjaca hranjena. Ispravna opcija je da kornjaci omogucis kontroliranu hibernaciju, ako si je hranio idealno bi bilo da je drzis bar sljedeca 3 tjedna na 15-ak stupnjeva da se ponovo isprazni, a kada temperatura padne na 5-10 stupnjeva da je spremis u neku prostoriju (tipa supu, garazu, podrum, tavan) u kutiju sa zemljom i suhim liscem u hibernaciju (idealno na 4-6 stupnjeva iznad nule). Na taj nacin ces joj omoguciti da prezivi (jer se ocito jos nije uspjela ukopati i pitanje je da li vise ima snage), a neces joj poremetiti prirodni ciklus.

Da bi drzao sada kornjacu u kuci u aktivnom stanju cijelu zimu trebao bi nabaviti kvalitetnu UVA-UVB rasvjetu i lampu za grijanje inace ce se kornjaca nepravilno razvijati i dobiti metabolicku bolest kostiju u nedostatku navedene rasvjete. Također pravilna prehrana kopnenih kornjaca preko zime je komplicirana jer unatoc narodnim vjerovanjima kornjace nije pravilno hraniti zelenom salatom i rajcicom nego trebaju jesti divlje trave i biljke za pravilan razvoj.
I'm only bad news for turtle keepers.
www.kornjace.com
www.akter.org