Ja cu se upecati na ono "teleskop od 12cm".......
Ako pretpostavim da ga nisi jucer kupio, odnosno da je kod tebe narastao do te velicine..... o cemu se ti onda brines, sto god radio i koliko god to pogresno bilo, riba ti je navikla na to, to je uzelo svoj danak, i sad joj osiguravati nekakve uvjete je blago receno zakasnjela reakcija.
Nadalje, nije istina da se akvarij bez biljaka ne moze zaciklirati. U akvariju bez biljaka vecu ulogu igra filter, odnosno kvalitetna filtracija nego ako ima zivog bilja, ali to je u biti sporedna stvar u ovoj prici.
Za ovaj akvarij je ionako kasno, kad vec razmisljas o novome. A novi neka ne bude ispod tih 90l, iako bi bilo super da mozes uzeti i veci, realno, nema potrebe. Ako ces se zadrzati na te 2 ribe, 90l ti je dovoljno, jedino bih ja (a to je samo moje osobno misljenje) pripazio da akvarij ima duzinu, sirina kao ni visina nisu toliko bitne, najbitnija stavka ti je duzina akvarija.
Pravo bilje nije skupo. Velika je investicija mozda u pocetku, jer mu trebas osigurati podlogu, gnojiva, pravilnu rasvjetu i sve, ali nakon jako kratkog vremena ces ga imati i vise nego dovoljno, a kad pocmes slagati akvarije u kojima ces drzati samo viskove biljaka, jer ti je zao baciti pokoju mladicu ili komadic, onda si vec usao u totalno drugu fazu ludila.

I mani se citanja kojekakvih prirucnika, sto ces vise citati, manje ces znati. Ono sto ti treba je da znas, vodu nikada ne mjenjas u cjelosti, za to mora postojati jako jako dobar razlog. Filter materijal (spuzva i sl) peres iskljucivo u akvarijskoj vodi, ostale dijelove filtera mozes slobodno i pod pipom. probleme s vodom imas zbog filtera a ne zbog mjenjanja kompletne vode.
Nadalje, pitao si dali bi redovitim izmjenama dijela vode mogao odrzavati stabilnost akvarija. Odgovor ti je i da i ne. Da, zato sto svaka zamjena vode rasterecuje "staru" vodu od stetnih tvari. Tako da, u teoriji (a dijelom i u praksi) akvarij mozes stabilnim odrzavati i bez ikakve filtracije. Ovisno o velicini i stanovnicima tjedno, ili 2-3 puta tjedno mjenjas dio vode, i obavio si ulogu koju je filter trebao odraditi. Samo, ima tu i ALI..... u tvom slucaju ovo ne moze funkcionirati u potpunosti jer imas malo vode a velike ribe. nadalje, imas ribe koje jako zagadjuju vodu. A najbitnije, imas ribe koje jesu otporne, ali nisu bas pretjerani ljubitelji svaki dan mjenjanja vode i cackanja po istoj. Tako da, ako radis vece izmjene vode cesto, rasterecujes vodu, dakle pomazes ribama, s druge strane, izmjena vece kolicine vode im smeta, dakle stetis im. Izmjenom manjeg dijela ne postizes ama bas nista, jer to sto ti "rasteretis" one jako brzo vrate na pocetno stanje.
Iduci put ces pametnije, sto drugo reci. I ne, ne stavljaj rogolist u akvarij sa zlatnima, pogresno si savjetovan. Osim da im ga posluzis tu i tamo, za dorucak

Polu OT - zasto je nesto za nevjerovati? Dali je itko od ovih koji se cudom cude na temu "pranje filtera po pipom" pogledao malo uputstva koja je dobio sa svojim filterom, sto "pametni" proizvodjaci pisu i crtaju na tu temu? Nije rijedak slucaj da u uputstvima pod stavkom "odrzavanje i ciscenje" jasno i glasno stoji nacrtano da se filter cisti vodom iz pipe. Mislim, mi znamo da to nevalja i da se to tako ne radi, ali sto vraga pocetnik zna koji kupi filter i tamo pise da se tako pere??? Uostalom, i moj prvi kupljeni filter je dosao uz savjet velikog ljubitelja i uzgajivaca riba, strucnjaka na vise polja, da se filter pere pod pipom, a ako se jako zaprlja spuzva, pere se u vodi i octu.....
