Najveći problem i razlog zašto se neki ljudi boje zemlje je boom algi koji se događa zbog otpuštanja nutrijenata iz zemlje u vodu. Da bi se to izbjeglo, evo što možeš napraviti:
1. Dovoljno dugo namakanje (ja sam uvijek namakao preko mjesec dana, nekad i dva mjeseca, a nekad i duže kad mi se nije dalo slagati akvarij). To se radi prvenstveno da bi se amonijak oksidirao do nitrata koje biljke mogu koristiti, a alge ne. Također se na taj način zemlja već u kanti zaciklira tako da kad ju staviš u akvarij već imaš zrelu podlogu naseljenu bakterijama. Možeš par puta promješati zemlju dok se namače, kao i odstaniti otpad s površine. Vodu nikad nisam mijenjao, uglavnom zbog ljenosti.
Zemlja za cvijeće s može i mineralizirati (zemlja se nekoliko puta naizmjenično moči i suši, dodaju se neke primjese tipa glina, vulkanit, itd.), ali ne znam baš puno o tome i nikada to nisam radio pa o tome ne bi (možda se javi netko tko je to radio, a mislim da ima i neki članak na početnoj).
Alternativa je kuhanje zemlje u loncu par sati, nisam to nikada radio tako da ti ne mogu prenijeti iskustva, ali to se radi da bi se proces oksidacije amonijaka skratio. Najveća mana je kaj usput steriliziraš zemlju (znači nema prednosti unaprijed zaciklirane podloge). Također se raspravljalo o simbiozi gljivica iz zemlje na korijenju vodenih biljaka (mikorizacija je potvrđena kod nekih vodenih biljaka, ali nejasno je koliko veliku ulogu igra). Kuhanjem bi također ubio i eventualne simbiotske gljivice.
Ako ti se jako žuri postaviti akvarij, možeš staviti zemlju i bez namakanja i kuhanja. Problem amonijaka koji izlazi iz podloge i uzrokuje alge možeš riješiti svakodnevnim velikim zamjenama vode (ja bi išao na preko 50%). I tako 2-3-4 tjedna.
Uglavnom, ja ti preporučam dugo namakanje.

2. Nemoj pretjerati sa zemljom. Ako staviš 10 cm zemlje, ništa te neće moći spasiti od algi. Po meni je 1-2 cm u prednjem dijelu i 3-4 cm u zadnjem dijelu čisto dovoljno. Ako ćeš u akvarij stavljati kamenje i grane, probaj ih unaprijed složiti i na ta mjesta staviti samo šljunak bez zemlje. Naravno, ako si tip koji stalno nešto mijenja i premješta po akvariju, onda bolje stavi zemlju po cijeloj površini da poslije ne bi bilo problema.
Zemlju dobro ocjedi, ali ju nikako nemoj tako komprimiranu staviti u podlogu nego ju među prstima maksimalno prorahli. Jednom sam stisnutu zemlju stavio u podlogu i imao sam velikih problema s biljkama (jednostavno nisu htjele rasti).
3. Bitan je dovoljno debeli sloj šljunka iznad zemlje tako da se nutrijenti iz zemlje što manje otpuštaju u vodu. Većina vodenih biljaka ima dovoljno dugačak i jak korijen da probije 5-6 cm šljunka. Šljunak ne bi trebao biti prekrupan da zemlja bude što bolje prekrivena, ali nije dobro ni kad je presitan jer bi se mogao stisnuti. 1-3 mm je po meni optimalno, iako može i malo krupniji.
Ja uvijek na zemlju stavim jedan sloj vulkanita koji sadrži puno mikroelemenata. Taj sloj usput odjeljuje zemlju od vode pa se tako dodatno smanjuje curenje nutrijenata u vodu. Uz to vulkanit ima veliki CEC (cation-exchange capacity), o tome više imaš
TU.
4. Bez obzira na sve, preporučam ti da prvih mjesec-dva češće obilno mijenjaš vodu, po meni 40-50% svakih 4-5 do tjedan dana. Tako ćeš se osigurati ako je nešto otišlo u krivom smjeru.
Ako ti kaj nije jasno, slobodno pitaj.
