Lipanj 04, 2024, 08:53:35 prijepodneNajnoviji Član: Tomislav84

Autor Tema: Izrada rasvjete i lampe  (Posjeta: 1978 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Izrada rasvjete i lampe
« u: Rujan 17, 2012, 21:07:40 poslijepodne »
Pozdrav!

Da malo gnjavim.

Ideja je napraviti jednu konzolu, u koju bi bilo montirano 5 lampi, t5, od po 24w. Konzola bi bila zatvorenog tipa, predvidjena za montiranje U poklopac. Znaci, ne overtank, vec rasvjeta u poklopcu. S ovim dobivam da ne moram skidati poklopac kod cackanja u akvariju, samo podignem gornji dio (na sarkama je), s njime se dize i rasvjetna konzola, i to je to. Ovo sam isprobao u slatkoj vodi i puno mi je bolje rjesenje.

Ono sto me muci, s obzirom da nemam vodonepropusna grla, plan je tu konzolu s donje strane (dakle one u akvariju) zatvoriti staklenom plocom. Prostor za lampe, i gornji prostor za prigusnice bi imale ventilaciju, naravno.

E sad, moze li se to izvesti s obicnim staklom,2mm debljine recimo, s obzirom da staklo ne propusta bas sve, dali bi gubio previse spektra? Mozda bolje plexi? Ili neko trece rijesenje?

Jos me zanima, redosljed lampi. Nekakv plan je sloziti ih, od naprijed prema nazad - aquastar, coralstar, ati blue, coralstar. Za ovu 5-tu jos nisam odlucio, pa primam sve savjete i preporuke?

hvala!

Offline Mislav1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 320
Odg: Izrada rasvjete i lampe
« Odgovori #1 u: Rujan 18, 2012, 00:45:26 prijepodne »
Po meni bolje plexi jer bolje propušta svjetlost i dosta je lakši.

Bitno je da redovito čistiš s mekanim krpama. Plexi je dosta osjetljiv na grebanje pa budi nježan.
 

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Izrada rasvjete i lampe
« Odgovori #2 u: Rujan 18, 2012, 11:49:05 prijepodne »
i ja sam mislio plexi, ali s obzirom da mi treba nekih 60cm duzine, nisam nasao tanki pleksi a da je ploca tako dugacka. imaju max 50x50 od 2mm, slijedeca ploca je nekih 100x50 od 4 ili 5mm, nisam siguran, i kosta kao 20 vodonepropusnih grla, tako da i nije neka opcija.  :down:

Ok, sto sa zadnjom lampom, nitko nema neku preporuku sto staviti?

Offline Mislav1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 320
Odg: Izrada rasvjete i lampe
« Odgovori #3 u: Rujan 18, 2012, 12:24:34 poslijepodne »
Plexija imaš u npr. Novoj formi u Zagrebu i imaju ga u velikim pločama.

Možda si ti vidio onaj extrudirani polistiren, što nije isto što i pleksi. Daleko je osjetljiviji od plexija.

Plexi je ustvari akril po sastavu i nije baš nešto preskup za ovo što tebi treba.
 

Offline Damir_Sl

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 3814
  • Spol: Muški  
Odg: Izrada rasvjete i lampe
« Odgovori #4 u: Rujan 19, 2012, 20:35:31 poslijepodne »
Pronasao sam plexi, hvala!

Ipak idem na otvoreni akvarij, rasvjeta ce biti viseca, konzola iznad akvarija.

E sad, zanima me, na koju visinu od vode da je postavim? S obzirom da je akvarij dubok samo 35cm, ja sam mislio nekih 10cm od ruba akvarija postaviti rasvjetu.Dali je to ok?