Lipanj 05, 2024, 07:06:26 prijepodneNajnoviji Član: Tomislav84

Autor Tema: Savjeti za početnika :)  (Posjeta: 2010 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline rovkil

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 160
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Savjeti za početnika :)
« u: Veljača 24, 2011, 10:31:04 prijepodne »
Evo kao prvo pozdrav svima!

Nakon dugo vremena želje za jednim akvarijem, sada se otvorio prozor koji mi omogućava nabavku jednog. Želio bih se još dodatno informirati prije nego uopće pokrenem nabavku akvarija.
Pa eto imam hrpu pitanja na koja nisam našao direktan odgovor(odnosno na više mjesta relativno/potpuno različiti odgovori) pa bih vas molio da pomognete.

1. Od ribica koje planiram uvesti su : 8 gupija(par mužjaka i ostalo ženke), jedan par švertova ili platija(koje mislim naknadno dodati). Molio bih preporuku za nekog čistača stakla i dna koji ne narastu veliki.
2. Molim savjet za neonke: Ukoliko brojka gupija ostane ista + par čistača i platija ili švertova da je moguće ubaciti malo jato neonki i kako će se podnositi s švertovima ili platijima?
3. Pitanje za kozice: da li su pogodne za početnika ili da ipak pričekam s njima(nekako mi se čini pametnije pričekati pa ih uvesti za par mjeseci)
4. Cikliranje: Koliko je točno potrebno ciklirati akvarij? Čitam po netu i raspon vremena do useljavanja ribica je 2 tjedna po nekim izvorima do 2 mjeseca po drugim. Ili treba odokativno procijeniti kada se voda razbistri nakon 3 do 4(ili više) tjedna kao prema priručniku na ovim stranicama?Naravno vidjeti pitanje broj 5, nije mi žurba s time.
5. Kako mi se nigdje ne žuri s uvođenjem ribica(ne želim žuriti), dovoljan bi mi bio i prazan(od ribica naravno :)) biljni akvarij. koje biljke preporučujete početniku da su relativno lake za održavanje a opet da imaju vizualni dojam i koliko je dobro ispuniti akvarij s biljem? Da li dobro recimo 30% akvarija da bude ispunjeno biljem ili čak i više? Pitam radi komfora ribica koje će se naseliti u kasnijem terminu u njega.
6. Evo jedno pitanje za postolje akvarija. Pretpostavimo da će akvarij biti 60 litreni(vjerovatno OVAJ). Kako imam neku fobiju od pucanja stakla i poplave trebao bih savjete: da li je pametno napraviti željezno postolje(okvir) oko dna akvarija koje će ga donekle dodatno učvrstiti po kutevima/stranicama i da li je i u ovom slučaju poželjno staviti stiropor od 1cm ispod akvarija bez obzira na ojačanje s okvirom? Od kojeg materijala je najbolje napraviti stalak za akvarij(iverica debljine 25mm, s pojačanjima ili se ipak istrošiti za puno drvo)?Stalak će dublirati i kao komodica s ladicama(barem je takav plan ukoliko ovo nije dobra ideja).
7. Korištenje zemlje za cvijeće kao podlogu za bilje. U priručniku piše da takva zemlja odstoji 3 tjedna u vodi da se izvuku štetni elementi. Na drugom mjestu sam pročitao je dovoljno prokuhati tu zemlju. Koji od ovih načina je ispravan ili su oba ispravna?

Hvala vam unaprijed na odgovorima.

Offline eantema

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 225
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Savjeti za početnika :)
« Odgovori #1 u: Veljača 24, 2011, 10:53:58 prijepodne »
Evo kao prvo pozdrav svima!

Nakon dugo vremena želje za jednim akvarijem, sada se otvorio prozor koji mi omogućava nabavku jednog. Želio bih se još dodatno informirati prije nego uopće pokrenem nabavku akvarija.
Pa eto imam hrpu pitanja na koja nisam našao direktan odgovor(odnosno na više mjesta relativno/potpuno različiti odgovori) pa bih vas molio da pomognete.

1. Od ribica koje planiram uvesti su : 8 gupija(par mužjaka i ostalo ženke), jedan par švertova ili platija(koje mislim naknadno dodati). Molio bih preporuku za nekog čistača stakla i dna koji ne narastu veliki.
2. Molim savjet za neonke: Ukoliko brojka gupija ostane ista + par čistača i platija ili švertova da je moguće ubaciti malo jato neonki i kako će se podnositi s švertovima ili platijima?
3. Pitanje za kozice: da li su pogodne za početnika ili da ipak pričekam s njima(nekako mi se čini pametnije pričekati pa ih uvesti za par mjeseci)
4. Cikliranje: Koliko je točno potrebno ciklirati akvarij? Čitam po netu i raspon vremena do useljavanja ribica je 2 tjedna po nekim izvorima do 2 mjeseca po drugim. Ili treba odokativno procijeniti kada se voda razbistri nakon 3 do 4(ili više) tjedna kao prema priručniku na ovim stranicama?Naravno vidjeti pitanje broj 5, nije mi žurba s time.
5. Kako mi se nigdje ne žuri s uvođenjem ribica(ne želim žuriti), dovoljan bi mi bio i prazan(od ribica naravno :)) biljni akvarij. koje biljke preporučujete početniku da su relativno lake za održavanje a opet da imaju vizualni dojam i koliko je dobro ispuniti akvarij s biljem? Da li dobro recimo 30% akvarija da bude ispunjeno biljem ili čak i više? Pitam radi komfora ribica koje će se naseliti u kasnijem terminu u njega.
6. Evo jedno pitanje za postolje akvarija. Pretpostavimo da će akvarij biti 60 litreni(vjerovatno OVAJ). Kako imam neku fobiju od pucanja stakla i poplave trebao bih savjete: da li je pametno napraviti željezno postolje(okvir) oko dna akvarija koje će ga donekle dodatno učvrstiti po kutevima/stranicama i da li je i u ovom slučaju poželjno staviti stiropor od 1cm ispod akvarija bez obzira na ojačanje s okvirom? Od kojeg materijala je najbolje napraviti stalak za akvarij(iverica debljine 25mm, s pojačanjima ili se ipak istrošiti za puno drvo)?Stalak će dublirati i kao komodica s ladicama(barem je takav plan ukoliko ovo nije dobra ideja).
7. Korištenje zemlje za cvijeće kao podlogu za bilje. U priručniku piše da takva zemlja odstoji 3 tjedna u vodi da se izvuku štetni elementi. Na drugom mjestu sam pročitao je dovoljno prokuhati tu zemlju. Koji od ovih načina je ispravan ili su oba ispravna?

Hvala vam unaprijed na odgovorima.

kao prvo, Dobrodošao....

Prvi savijet je da izdvojiš još 200-300 kn i kupiš malo veći akvarij, pogotovo zbog točke 2., vjeruj mi!!! ja sam u akvaristici 5-6 mj i već žalim što nisam kupio veči (imam 54l), sad planiram kupiti malo veći što je dupli trošak

Evo moji komentari:
1. za čistače moramo uzeti u obzir veličinu akvarija. Uzmi 4-5 corydorasa i 1 ancistrusa, ili još bolje, umjesto ancistrusa, 4-5 otocinclusa

2. jako teško budućid as e guppy-i množe ko ludi  :D. Za neonke akvarij mora biti dobro zacikliran i neonke moraju ići u grupi (min. 5-6 kom)

4. Minimalno 3 tj. Nakon 3 tj. ubaciš čistače, pa nakon toga čekaš 1tj pa ubaciš Guppy-e, pa čekaš 1 tj i onda tako dalje

5. cryptokorine, anubiasi. Moj ti je savijet da ideš i sa hranjivom podlogom, a ne samo s pijeskom. Što se tiče komfora, moje je mišljenje, što više bilja to bolje. I vizualno i za život

7. ne treba. Bovoljno je prokuhati. jedino šljunak koji ide poviše zemlje dobro isprati u nekoliko voda, sve dok ne puša boju....

i još jedan savijet (na svojoj grešci sam naučio): nemoj stavljat plastiku u akvarij  ;)

Offline rovkil

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 160
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Savjeti za početnika :)
« Odgovori #2 u: Veljača 24, 2011, 11:00:02 prijepodne »
I nekako si razmišljam barem 80 litreni ali moram si definirati mjesto za njega. Zasada mi je 60 litreni u planu(kada će ići veći lako se za ovog pobrinem, ide u drugu sobu :)) jer je trenutno takav setup sobe da bi veliki smetao svemu i moralo bi se izraditi sve ispočetka(a i neznam da li bi mjesto na koje bi stavio tako veliki akvarij izdržalo tu težinu)

Što se tiče plastike u akvarij zašto? Ionako sam mislio stavljati samo prirodne materijale za ukras, ali me zanima što ne valja s plastikom?

Offline eantema

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 225
  • Spol: Muški   Dob: 42
  • Lokacija: Zagreb
Odg: Savjeti za početnika :)
« Odgovori #3 u: Veljača 24, 2011, 11:19:14 prijepodne »
Što se tiče plastike u akvarij zašto? Ionako sam mislio stavljati samo prirodne materijale za ukras, ali me zanima što ne valja s plastikom?

Ma upravo zato što plastika nikad ne može izgledati kao priridni materijali... Pogledaj moj potpis ispod (link mog akvarija), kako je to kod mene izgledalo na početku a kako je sada. Vidjet ćeš da je puno ljepše kad sam izbacio onaj mostić...

Offline Venom

  • Trade Count: (+4)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1977
  • Spol: Muški   Dob: 27
  • Lokacija: Okolica Splita / Kaštela
  • Juwel Rio 180 !
Odg: Savjeti za početnika :)
« Odgovori #4 u: Veljača 24, 2011, 14:51:54 poslijepodne »
Evo kao prvo pozdrav svima!

Nakon dugo vremena želje za jednim akvarijem, sada se otvorio prozor koji mi omogućava nabavku jednog. Želio bih se još dodatno informirati prije nego uopće pokrenem nabavku akvarija.
Pa eto imam hrpu pitanja na koja nisam našao direktan odgovor(odnosno na više mjesta relativno/potpuno različiti odgovori) pa bih vas molio da pomognete.

1. Od ribica koje planiram uvesti su : 8 gupija(par mužjaka i ostalo ženke), jedan par švertova ili platija(koje mislim naknadno dodati). Molio bih preporuku za nekog čistača stakla i dna koji ne narastu veliki.
2. Molim savjet za neonke: Ukoliko brojka gupija ostane ista + par čistača i platija ili švertova da je moguće ubaciti malo jato neonki i kako će se podnositi s švertovima ili platijima?
3. Pitanje za kozice: da li su pogodne za početnika ili da ipak pričekam s njima(nekako mi se čini pametnije pričekati pa ih uvesti za par mjeseci)
4. Cikliranje: Koliko je točno potrebno ciklirati akvarij? Čitam po netu i raspon vremena do useljavanja ribica je 2 tjedna po nekim izvorima do 2 mjeseca po drugim. Ili treba odokativno procijeniti kada se voda razbistri nakon 3 do 4(ili više) tjedna kao prema priručniku na ovim stranicama?Naravno vidjeti pitanje broj 5, nije mi žurba s time.
5. Kako mi se nigdje ne žuri s uvođenjem ribica(ne želim žuriti), dovoljan bi mi bio i prazan(od ribica naravno :)) biljni akvarij. koje biljke preporučujete početniku da su relativno lake za održavanje a opet da imaju vizualni dojam i koliko je dobro ispuniti akvarij s biljem? Da li dobro recimo 30% akvarija da bude ispunjeno biljem ili čak i više? Pitam radi komfora ribica koje će se naseliti u kasnijem terminu u njega.
6. Evo jedno pitanje za postolje akvarija. Pretpostavimo da će akvarij biti 60 litreni(vjerovatno OVAJ). Kako imam neku fobiju od pucanja stakla i poplave trebao bih savjete: da li je pametno napraviti željezno postolje(okvir) oko dna akvarija koje će ga donekle dodatno učvrstiti po kutevima/stranicama i da li je i u ovom slučaju poželjno staviti stiropor od 1cm ispod akvarija bez obzira na ojačanje s okvirom? Od kojeg materijala je najbolje napraviti stalak za akvarij(iverica debljine 25mm, s pojačanjima ili se ipak istrošiti za puno drvo)?Stalak će dublirati i kao komodica s ladicama(barem je takav plan ukoliko ovo nije dobra ideja).
7. Korištenje zemlje za cvijeće kao podlogu za bilje. U priručniku piše da takva zemlja odstoji 3 tjedna u vodi da se izvuku štetni elementi. Na drugom mjestu sam pročitao je dovoljno prokuhati tu zemlju. Koji od ovih načina je ispravan ili su oba ispravna?

Hvala vam unaprijed na odgovorima.

1. Te ribice su super za pocetnika kao tebe . Cistaci dna pa zavisi o litrazi imas npr : Corydoras (paleatus,panda,similis ...) i ancitrus za pocetak
2.Jato neonki nebi imalo problema s gupyima i ostalim zivorotkama ALI te su ribe jaako osjetljive i tek nakon 2 mjeseca i vise mogu u akvarij.Zato o tom po tom
3.Kozice mozes i s njima ne bi trebalo biti puno problema a ujedno su i super cistaci i iza njih nista ne odustaje
4.Cikliranje bi trebalo trajati oko min 4 do 5 tjedana a nakon 3-4 tjedna ubacis prve ribice a to su cistaci dna (pogledaj br 1.)
5.Evo ti malo bilja : Cryptocorine (green,brown...) , Microrosum (ptropus,narrow,windelov) , Higrophilla (Polysperma i Limun jer neznam latinsko ime ja msm Diffinis) , Mahovine (moos) , Limophilla aquatica , Egeria teneluss , Rotala Rotundfilla , Bacopa (ima ih raznih i ljepih) , Roccia Fluitans , Pistia , Rogolist i Tvrdi rogolist , Anubias (ima ih raznih : nana...) i tako dalje i tako dalje :)
6.Akvarij ti preporucujem min 100L a max 10000000L  :D a pogotovo kad zelis drzati zivorotke kao gupye,molye ... Dosta ti je stavit samo stiropor ispod akvarija a ovaj "zeljezni rub" netreba ti uopce.Okvir moze od zeljeza imas u Uradi sam ideja.Ivericom mozes oblozit i naravno police stavit obavezno
7.Većina nas na forumu namaka to bilje 3-4 tjedna i kupiti sporkicu sa vrha i mjenjati vodu.Ako se ipak odlucis na 60L akvarij onda kupi substrat u nekom ducanu sa zivotinjama i uzmes 2-3 kg substrata i 2-3 kg vulkanita i to pomjesas i to bi bilo mozda cak i bolje.Kod zemlje za cvijeće moraš paziti koje uzimas.Mnogi i skoro svi koriste Florabella zemlju za cvijeće


Nadam se da sam ti pomogao i DOBRODOŠAO

Offline huskybucka

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 68
  • Spol: Ženski   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb-Zabok
Odg: Savjeti za početnika :)
« Odgovori #5 u: Veljača 24, 2011, 17:54:07 poslijepodne »
pozz
Ako kupis akvarij od 60l, dimenzija 60x30, ja imam za prodati postolje za isti akvarij pa ne moras stavljati stiropor a iljepse izgleda :up:

Offline rovkil

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 160
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Savjeti za početnika :)
« Odgovori #6 u: Veljača 25, 2011, 10:37:24 prijepodne »
Odlično, hvala svima na pomoći!
Ako još netko ima kakav savjet koji ne piše na ovim stranicama a mislite da je bitan, vrlo rado ću ga poslušati.

@huskybucka
hvala na ponudi, definitivno ću uzeti to u razmatranje, ali će mi vjerojatno upasti malo veći akvarij(preko 70litara) tako da te dimenzije vjerojatno neće biti dovoljne.

Eto još samo jedno pitanje vezano uz biljke.
Koliko početno staviti biljaka na recimo 60-70 litara?
Koliko im prostora treba ostaviti da se rašire?
Trenutno razmišljam o nekoliko anubiasa raznih visina, javanske mahovine
te neka poput Bacopa monnieri koja će napraviti djelomični živi zid za stražnju stranu akvarija.



Offline huskybucka

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 68
  • Spol: Ženski   Dob: 33
  • Lokacija: Zagreb-Zabok
Odg: Savjeti za početnika :)
« Odgovori #7 u: Veljača 25, 2011, 12:07:18 poslijepodne »
I ja ti u svakom slucaju preporucujem sto veci...
Ja sam kupila 54l, i sad sam nakon 4mj. na 95l, i vec razmisljam kako bi bilo imati jos veci :-[

Offline Brljator

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1111
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Pavlovac
Odg: Savjeti za početnika :)
« Odgovori #8 u: Veljača 25, 2011, 22:09:58 poslijepodne »
Ja  prije god dana kupio 54 l novi  za 600 kn, za 3-4 mj sam ga prodao za 350 i u zoo-villi po novi od 100 l za 840 kn , mogao sam odmah tako kupit barem oko 100 l  i ušparat lovu :)

Offline div

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 456
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Zagreb - REMIZA - TREŠNJEVKA-
  • wave 250 l biljni
Odg: Savjeti za početnika :)
« Odgovori #9 u: Veljača 26, 2011, 14:42:45 poslijepodne »
Pozdrav i dobrodošao .
Gle ja imam juwel vision 180 l sa  živorotkama i neki dan odem sa ženom u pet centar po neke stvari,kad ono mojoj dragoj za oko zapeo juwel vision 450l.A i meni nije loš ,pa evo teme za razmišljanje .
Akvarij nikako nemože biti pre velik .
 :up:

Offline rovkil

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 160
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Savjeti za početnika :)
« Odgovori #10 u: Veljača 27, 2011, 20:21:56 poslijepodne »
Eto odluka pala, akvarij ću dati raditi(60x45x40), 108 litara :) I da imali ste pravo, što više gledam po dimenzijama svaka mi se čini premalo(neki dan sam došao na ideju 180 litrenu kocku ali to mi je trenutno overkill) tako da hvala lijepo napravili ste megalomana od mene :D :D (šala)
Tako mi se nekako poklopilo za cijelokupnu situaciju (i stalak i sve) da je viša sila odlučila da mi je to odlična litraža i dimenzije da se sve uklopi.
E sada dolazi do vrlo bitne stvari. Izrada poklopca. I kako to već biva Google je moj najbolji prijatelj i malo po malo snimam poklopce u DIY sekciji i nešto na Googlu. I eto naletih na zid. Rasvjeta.
Nije mi problem izraditi cijeli poklopac uključujući i elektroniku i moonlight i reflektor površinu, ali snaga žarulja je malo nepoznata.
I tako došao do stranice http://www.theaquatools.com/electric-equipment-calculator, upišem mjere akvarija i ispadne mi 105 watta rasvjete?!!??!?!
Okej nekako mi se čini da bi ribicama onda trebao staviti male sunčane naočale i doliti ulje za sunčanje.  :D :D
Pa je u računicu došlo ovo:
4 štedne žarulje od 15W(da se ravnomjernije pokrije površina akvarija) - ekonomski najprihvatljivije i najlakše za napraviti
3 T5 15W (stanu u poklopac po dužini)
Koje bi vi preporučili i da li bi biljke poput anubiasa bile dovoljno "napojene" svjetlom?

Offline bura2

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1128
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: ZG-Dubrava
  • 092 10000 36
Odg: Savjeti za početnika :)
« Odgovori #11 u: Veljača 28, 2011, 12:06:11 poslijepodne »
najbolje bi ti bilo staviti neonke t5 24w koje su dužine 55cm i takve dvije su ti dovoljne,jedna aquastar za bilje i jedna grolux za ljepšu boju riba

Offline rovkil

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 160
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Savjeti za početnika :)
« Odgovori #12 u: Veljača 28, 2011, 12:30:25 poslijepodne »
najbolje bi ti bilo staviti neonke t5 24w koje su dužine 55cm i takve dvije su ti dovoljne,jedna aquastar za bilje i jedna grolux za ljepšu boju riba

Hvala.

Offline Pampa1

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 491
  • Spol: Muški   Dob: 64
  • Lokacija: Zagreb - Dubrava
  • wywh
Odg: Savjeti za početnika :)
« Odgovori #13 u: Veljača 28, 2011, 14:02:50 poslijepodne »
generalna preporuka je, kao što ti je bura2 reko, 2 neonke po dužini akvarija, s 4 neonke možeš tjerati svo moguće (i nemoguće  :D) bilje

treba obratiti pažnju i na udaljenost svjetla od površine vode,, nije isto npr. 50W na 2 cm od vode i 50W na 20cm od vode

prvo odprilike odluči koje biljke misliš saditi i svjetlo prilagodi onim biljkama koje traže najviše svjetla, nezahtjevnije biljke možeš uvijek sakriti negdje u sjenu
..:: Zagreb, Dubrava ::..
Do not argue with an idiot. He will drag you down to his level and beat you with experience.

Offline rovkil

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 160
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Savjeti za početnika :)
« Odgovori #14 u: Veljača 28, 2011, 14:10:12 poslijepodne »
generalna preporuka je, kao što ti je bura2 reko, 2 neonke po dužini akvarija, s 4 neonke možeš tjerati svo moguće (i nemoguće  :D) bilje

treba obratiti pažnju i na udaljenost svjetla od površine vode,, nije isto npr. 50W na 2 cm od vode i 50W na 20cm od vode

prvo odprilike odluči koje biljke misliš saditi i svjetlo prilagodi onim biljkama koje traže najviše svjetla, nezahtjevnije biljke možeš uvijek sakriti negdje u sjenu
Vjerojatno će ići 2 groluxa 15W i 1 aquastar 15W zbog dužine akvarija. mislim da će 55cm biti naknap s mjerama. Nravano svaki će imati svoju sklopku.
Biljke će uglavnom biti anubiasi, mahovine, uglavnom relativno puno bilja, od "nezahtjevnog" do umjereno zahtjevnog ali opet ne previše.
Lampe će biti udaljene 4-6cm od vode, odvojene staklenom pločom od 4mm.

Offline bura2

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1128
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: ZG-Dubrava
  • 092 10000 36
Odg: Savjeti za početnika :)
« Odgovori #15 u: Ožujak 01, 2011, 10:24:36 prijepodne »
ja mislim da bi ti trebalo stati lampe od 55cm,zavisi kakav poklopac budeš radio.
jesi negdje našao ove od 15w,nisam siguran da imaš aquastar i grolux

Offline rovkil

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 160
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Savjeti za početnika :)
« Odgovori #16 u: Ožujak 01, 2011, 11:17:48 prijepodne »
Na http://shop.emgd.hr/zarulje/petcare.html i još na par drugih lokacija.

Offline bura2

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1128
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: ZG-Dubrava
  • 092 10000 36
Odg: Savjeti za početnika :)
« Odgovori #17 u: Ožujak 01, 2011, 13:49:16 poslijepodne »
Na http://shop.emgd.hr/zarulje/petcare.html i još na par drugih lokacija.
ali to je t8 lampa koje imaju puno manje lumena i isijavaju puno manje svjetlosti
t5 lampe su puno bolje i mijenjaš ih nakon 2-3 godine dok t8 mijenjaš svaku godinu

Offline rovkil

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 160
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: Savjeti za početnika :)
« Odgovori #18 u: Ožujak 01, 2011, 14:09:02 poslijepodne »
Na http://shop.emgd.hr/zarulje/petcare.html i još na par drugih lokacija.
ali to je t8 lampa koje imaju puno manje lumena i isijavaju puno manje svjetlosti
t5 lampe su puno bolje i mijenjaš ih nakon 2-3 godine dok t8 mijenjaš svaku godinu
ček samo malo, u izborniku lijevo imaš grolux t5 i posebni izbor t8...tako i za aquastar....
http://shop.emgd.hr/zarulje/petcare/grolux-t5.html
http://shop.emgd.hr/zarulje/petcare/aquastar-t5.html

Offline bura2

  • Trade Count: (+2)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1128
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: ZG-Dubrava
  • 092 10000 36
Odg: Savjeti za početnika :)
« Odgovori #19 u: Ožujak 01, 2011, 16:20:44 poslijepodne »
tako je i nema t5 15w
evo ti i dimenzija lampi
http://shop.emgd.hr/catalog/product/gallery/image/2345/id/1140/