Je, ideja je dobra, a konkretno ti mogu reći da nemam pojma gdje ćeš nabaviti pumpu za skimer bez samog skimera.
Morat ćeš sam nešto smislit....u običnu pumpu ugradit neki meshweel ili nešto slično. Nema nekog pametnog savjeta, barem ne sa moje strane!
Da, tako je, takvih pumpi bas i nema..trebalo pogledati na ebay...zapravo, mozda cijeli skimmer ima jeftinije.
zsabi, ono najjednostavnije sto mozes napraviti je uzeti neku xy povratnu pumpu od 500-1000l/h i dovesti crijevo za zrak negdje u blizinu rotora gdje je protok brz. Nadaj se da ce zbog te brzine biti dovoljan podtlak pa da ce zbog toga povuci i zrak u protok vode...to je cisti Venturijev efekt.
Sto ti je pumpa pliće potopljena pod vodu, to je veca mogucnost da ces povuci taj zrak jer je manji hidrostatski tlak koji raste s dubinom.
Sto ti je veca brzina protoka na onom mjestu di si doveo cijev za zrak - opet je veca mogucnost da ce zrak uci u vodu. Brzinu ces povecati tako da smanjis promjer usisne cijevi za vodu.
Jednom kad imas zrak u pumpi, mozes ga samljeti u sitne mjehurice tako da namotas dosta tankog flaksa po lopaticama rotora pumpe..tak ces dobiti meshwheel.
Inace, DIY skimmer smo pokusali napraviti prosle godine..radio je ok, al radio buku veca od rafinerije.

Meshwheel je napravljen od grube akvarijske plave spuzve, zavezane flaksom za rotor i trebalo ga je umociti u epoxy smolu da postane krut..mjehurici su bili nevjerojatno sitni, al bilo je to jako glasno. Problema je bilo i sa usisnikom vode, koji izleda ima ogromno znacenje za pravilan usis zraka dalje u sustavu.