Lipanj 16, 2024, 08:02:54 prijepodneNajnoviji Član: Tomislav84

Autor Tema: problem sa euphyliom  (Posjeta: 2912 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline blasetti_cod

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 139
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
problem sa euphyliom
« u: Siječanj 08, 2010, 20:06:34 poslijepodne »
uglavnom pocele su otpadati glave pa me znama koji sve razlog moze biti tome

Offline morino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1447
Odg: problem sa euphyliom
« Odgovori #1 u: Siječanj 08, 2010, 20:17:48 poslijepodne »
uglavnom pocele su otpadati glave pa me znama koji sve razlog moze biti tome
http://www.wetwebmedia.com/caryfaqs3.htm

jer ih hranis?

Offline blasetti_cod

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 139
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: problem sa euphyliom
« Odgovori #2 u: Siječanj 08, 2010, 20:19:53 poslijepodne »
uglavnom pocele su otpadati glave pa me znama koji sve razlog moze biti tome
http://www.wetwebmedia.com/caryfaqs3.htm

jer ih hranis?
ne bas , a sa cim se hrane?

Offline morino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1447
Odg: problem sa euphyliom
« Odgovori #3 u: Siječanj 08, 2010, 20:51:18 poslijepodne »

Feeding
Target feed most Euphyllia species a couple times a week by offering small pieces of meaty seafood (e.g., raw table shrimp, scallop, etc.).


meni se neki dan jedna glava počela povlaćit i nahranio sam ih i sad je normalna i otvara se.

što se tiće eufilija trebas pazit da su čvrsto osigurane jer kad padnu ako lupe u nes ode kostur i onda meso pomalo.
čitao sam da nekad pomaže  dipanje u ro vodu iste temperature i ph na  1-2 min ali nisam probavao.
u slučaju da je brown jelly u pitanju najbolje je tu glavu odstranit.

Offline morino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1447
Odg: problem sa euphyliom
« Odgovori #4 u: Siječanj 08, 2010, 20:54:49 poslijepodne »
još jednu stvar da dodam eufilije ti nbas ne vole direktan udar streama nego protocno mjesto ali bez jakog udara struja,
to im isto zna kostur ubit u pojam.

Offline blasetti_cod

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 139
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: problem sa euphyliom
« Odgovori #5 u: Siječanj 08, 2010, 21:53:14 poslijepodne »

Feeding
Target feed most Euphyllia species a couple times a week by offering small pieces of meaty seafood (e.g., raw table shrimp, scallop, etc.).


meni se neki dan jedna glava počela povlaćit i nahranio sam ih i sad je normalna i otvara se.

što se tiće eufilija trebas pazit da su čvrsto osigurane jer kad padnu ako lupe u nes ode kostur i onda meso pomalo.
čitao sam da nekad pomaže  dipanje u ro vodu iste temperature i ph na  1-2 min ali nisam probavao.
u slučaju da je brown jelly u pitanju najbolje je tu glavu odstranit.
sa cim  si je ti hranio, i jel ima neka hrana u pet shopovima za njih

Offline Roni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 899
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb
Odg: problem sa euphyliom
« Odgovori #6 u: Siječanj 08, 2010, 21:59:33 poslijepodne »
Ma možeš im dat samljeveni komadić lignje, repova škampa, kozice.... takve stvari
http://www.roni-reef.com (nema više, recesija je)

Offline Roni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 899
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb
Odg: problem sa euphyliom
« Odgovori #7 u: Siječanj 08, 2010, 22:00:26 poslijepodne »
Ne kužim kako "otpadati glave", jel se glava uvukla, jel puko kostur?

Slika bi pomogla!
http://www.roni-reef.com (nema više, recesija je)

Offline blasetti_cod

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 139
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: problem sa euphyliom
« Odgovori #8 u: Siječanj 08, 2010, 22:32:28 poslijepodne »
Ne kužim kako "otpadati glave", jel se glava uvukla, jel puko kostur?

Slika bi pomogla!
pa zamislis euphyliju i otpadne joj onaj mesnati dio ostane kostur a izgleda zdravo cak i ta glava nastavi "zivjeti" kak da je hranim sa tim kad ima 20ak glava

Offline Malky

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4103
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: N.Zagreb, Odranski Obrež
    • Akvarij NET
Odg: problem sa euphyliom
« Odgovori #9 u: Siječanj 08, 2010, 22:36:13 poslijepodne »
a ja svoju ne hranim i za sad je dobro

a imam doma od JBL Nobil Fluid Artemia, jel bi to bilo dobro malo strcnut na euphyliu?

Offline Roni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 899
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb
Odg: problem sa euphyliom
« Odgovori #10 u: Siječanj 08, 2010, 22:38:29 poslijepodne »
Ima više načina

1- Smrviš, smelješ sitno sitno i "posipaš" po njima i onda pokriješ čašom da ostale ribe ne dođu... i svako malo digneš čašu da se digne to s poda  ili kamena.
2- hraniš glavu po glavu sa malim komadićem, pa da je i 40 glava uzmeš si pola sata i nahraniš (pincetom)
3- najbolja opcija, nabaviš dužu pipetu i u nju usisaš vodu i hranu... pa doziraš (i usput ak nabaviš pipetu reci mi gdje)
4- najlošija opcija, hitiš to sve blizu njih.... ne brini uhvatiti će nešto hrane i eufilija... al većina "ode u vjetar" i zagađuje vodu
http://www.roni-reef.com (nema više, recesija je)

Offline Roni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 899
  • Spol: Muški   Dob: 45
  • Lokacija: Zagreb
Odg: problem sa euphyliom
« Odgovori #11 u: Siječanj 08, 2010, 22:39:18 poslijepodne »
a ja svoju ne hranim i za sad je dobro

a imam doma od JBL Nobil Fluid Artemia, jel bi to bilo dobro malo strcnut na euphyliu?

Mislim da bi, zašto ne
http://www.roni-reef.com (nema više, recesija je)

Offline blue

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 454
Odg: problem sa euphyliom
« Odgovori #12 u: Siječanj 08, 2010, 23:08:25 poslijepodne »
uglavnom pocele su otpadati glave pa me znama koji sve razlog moze biti tome

Fosfati u većini slučajeva, prevelika količina fosfata u akvariju stopira calcifikaciju i meso se odvoji od kostura i otpadne, jedan od najčešćih problema sa lps koraljima, hranjenje naravno još više pogoršava situaciju jer ako bez hranjenja otpadne glava onda će sa hranjenjem biti još puno više fosfata. Popravi filtraciju, eliminiraj fosfate i poboljšaj održavanje akvarija.
 

Offline blasetti_cod

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 139
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: problem sa euphyliom
« Odgovori #13 u: Siječanj 08, 2010, 23:30:27 poslijepodne »
uglavnom pocele su otpadati glave pa me znama koji sve razlog moze biti tome

Fosfati u većini slučajeva, prevelika količina fosfata u akvariju stopira calcifikaciju i meso se odvoji od kostura i otpadne, jedan od najčešćih problema sa lps koraljima, hranjenje naravno još više pogoršava situaciju jer ako bez hranjenja otpadne glava onda će sa hranjenjem biti još puno više fosfata. Popravi filtraciju, eliminiraj fosfate i poboljšaj održavanje akvarija.
hmm nemam skimer mini je morski imam hang on filter u njemu rowu(mjesecno mjenjam) i ugljen(dvotjeno mjenjam) i svaki tjedan 10% vode

Offline morino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1447
Odg: problem sa euphyliom
« Odgovori #14 u: Siječanj 08, 2010, 23:47:38 poslijepodne »
mislim da se previse fokusiramo odryati tankove cistima i da im to smeta
kod mene su kad su poceli problemi fosfati bili nula i nitrati nula mjereno salifertom.
skuyio sam da je npr da su caulestre i eufilije pocele patiti zbog nehranjenja i
sad sam ih poceo hranit ovako kako roni kaze,u drugu ruku da je kvaka u fosfatima
ne vjerujem da bi mi neke acropore pocele dobivati lude plave vrhove na bjelom svjetlu
a dok sam ih dobio bile su smede.
i jos jedna stvar ya koju sam rekao je strujanje vode i definitivno stojim iza toga
premalo strujanja podlozne su bolestima a ako je prejako unistava ih.
vidio sam da je danas vani trend razne amino lps kiseline koje se doziraju i time se postize efekt kao kod hranjenja
koralja bez prljanja vode s tim nemam iskustva a netko ko ima mogao bi se uklju;it u raspravu. 

Offline morino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1447
Odg: problem sa euphyliom
« Odgovori #15 u: Siječanj 08, 2010, 23:52:34 poslijepodne »

Feeding
Target feed most Euphyllia species a couple times a week by offering small pieces of meaty seafood (e.g., raw table shrimp, scallop, etc.).


meni se neki dan jedna glava počela povlaćit i nahranio sam ih i sad je normalna i otvara se.

što se tiće eufilija trebas pazit da su čvrsto osigurane jer kad padnu ako lupe u nes ode kostur i onda meso pomalo.
čitao sam da nekad pomaže  dipanje u ro vodu iste temperature i ph na  1-2 min ali nisam probavao.
u slučaju da je brown jelly u pitanju najbolje je tu glavu odstranit.
sa cim  si je ti hranio, i jel ima neka hrana u pet shopovima za njih
roni je sve napisao repovi skampa,kozica ili lignje sve to na sitno i udri.

Offline blue

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 454
Odg: problem sa euphyliom
« Odgovori #16 u: Siječanj 09, 2010, 00:12:29 prijepodne »
mislim da se previse fokusiramo odryati tankove cistima i da im to smeta
kod mene su kad su poceli problemi fosfati bili nula i nitrati nula mjereno salifertom.
skuyio sam da je npr da su caulestre i eufilije pocele patiti zbog nehranjenja i
sad sam ih poceo hranit ovako kako roni kaze,u drugu ruku da je kvaka u fosfatima
ne vjerujem da bi mi neke acropore pocele dobivati lude plave vrhove na bjelom svjetlu
a dok sam ih dobio bile su smede.
i jos jedna stvar ya koju sam rekao je strujanje vode i definitivno stojim iza toga
premalo strujanja podlozne su bolestima a ako je prejako unistava ih.
vidio sam da je danas vani trend razne amino lps kiseline koje se doziraju i time se postize efekt kao kod hranjenja
koralja bez prljanja vode s tim nemam iskustva a netko ko ima mogao bi se uklju;it u raspravu. 


Aha, znaci prljava voda i smece ce im pomoći i biće im bolje?
Velika vecina euphyllia u Hrvatskoj je iz mog uzgoja, uzgojio sam ih tko zna koliko i tko zna koliko generacija, vise ni sam ne znam, da ih manje vise nijednom nisam hranio direktno niti se opterecujem sa time.
Fosfati uzrokuju stopiranje kalcificiranja u koralja, to je opće poznato, meso raste ali pošto nema kalcifikacije odvaja se od kostura i cijela glava se odvoji kao što je tu slučaj i kao što je slučaj sa velikom vecinom slučajeva propadanja lps koralja a do kojeg dolazi bas zbog toga sto je netko izbacio glupost da ti koralji vole prljavu vodu. Da je uzrok propadanja prejako strujanje onda bi meso bilo oderano na udaru mlaza ili raskomadano a ne bi se kompletno odvojilo od skeletona.

Da su ti fosfati 0 nebi imao onoliko cijanobakterija u akvariju, takoder ako imas refugium i dsb veliki dio fosfata je u organskom oblike, nedostupan testu ali dostupan algama i koraljima.

Aminokiseline se koriste u nutrient poor sistemima a sluze da bi nadomijestili hranu/nutrientse u tim tipovima akvarija koji imaju vrlo male količine nutrientsa, nesto sa cime se 99 % Hrvatskih akvarija uopće ne treba zabrinjavati.
Aminokiseline upravo "prljaju" vodu, zato i sluze i zato ih doziraju, i zato svi kojih ih koriste tvrde da ih se ne treba dozirati ako nisi u tkz ultra low nutrient sistemu, standardni tipovi akvarija imaju aminokiselina koliko hoćeš pošto su sastavni dio vecine hrana.

Acropore nemaju veze sa lps koraljima, one mijenjaju boju ne samo zbog nutrientsa vec rasvijeta, cirkulacija, parametri... sve dolazi u obzir i sve utijece na koloritet, jedan od najljepših Hrvatskih reef akvarija ima ekstremno velike količine fosfata i nitrata i ekstremno jarke boje, sa time da mu je plava jedna od najizrazenijih boja.
 

Offline zeljkoc

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 638
  • Lokacija: Zagreb
Odg: problem sa euphyliom
« Odgovori #17 u: Siječanj 09, 2010, 01:41:58 prijepodne »
Ja svoje Euphyllie ne hranim, iskeno nisam ni znao da se mogu hraniti iako sam davno nešto načuo. Uglavnom, sve mi izgledaju vrlo dobro bez hranjenja, a neke imam skoro 2 godine!
Tak da hranjenje i nije neophodno, ipak je to fotosintetički koralj. Ne hranim ni Catalaphylliu, koji neki redovito hrane i super napreduje.
Tak da se ne bi previše zamarao hranjenjem.

Offline blasetti_cod

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 139
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb
Odg: problem sa euphyliom
« Odgovori #18 u: Siječanj 09, 2010, 13:17:10 poslijepodne »
a jel moguce da se to dogodi ako je rasvijeta samo bijele neonke posto je igrom slucaja pola mjeseca bilo tak

Offline morino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1447
Odg: problem sa euphyliom
« Odgovori #19 u: Siječanj 09, 2010, 13:46:25 poslijepodne »


blue kad kazem prljava voda smatram voda iz koje se eufilija može hranit(i onda raspadom hrane dobis zagađenje).
1w/l,20x,4-5 x itd promjeni lampe nece biti cijana i slično itd čiste izmišljotine
ljudi su mjenjali lampe i slično pa opet po starom.
što se cijana tiče i o tom bi se dalo,svakom rotacijom mjenjanjem uvjeta se pojavi i onda polako nestane.
refugium i dsb nemam vec mislim kojih 3-4 mjeseca,
akvarij je minimaliziran sa sumpom da se na sto manje mjesta moze smeće zadrzavat.

Ja ti govorim da vidim kako je kod mene kad su nitrati poviseni zoići,caulestre divljaju,
kad su nitrati niski acropore krenu a ovi stagniraju,i mislim da je najbitnije naci
zlatnu sredinu i ako je moguće uspjet ju odrzat a kod mene to neide.
ti reci da lažem muljam sta god zelis a ja ti tvrdim da samo govorim zapažanja kod sebe isto kao kad kazem da mi riba ima ich,da je ozdravila,da su mi plave caulestre crkle ili da se scolly vratila iz mrtvih.
mislim da je malo smjesno usporedit količinu hrane i raznolikost koju mi bacamo u akvarij i
one koja se nalazi na koraljnom grebenu i koralju je stalno nadohvat ruke,
samo je razlika da mi imamo toliko hrane u svojim akvrijima oni bi krahirali za tjedan dana.


Offline dare

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1306
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zdenci Brdovečki
  • 091/5892288
Odg: problem sa euphyliom
« Odgovori #20 u: Siječanj 09, 2010, 17:03:39 poslijepodne »

mislim da je malo smjesno usporedit količinu hrane i raznolikost koju mi bacamo u akvarij i
one koja se nalazi na koraljnom grebenu i koralju je stalno nadohvat ruke,
samo je razlika da mi imamo toliko hrane u svojim akvrijima oni bi krahirali za tjedan dana.



Molim?? može objašnjenje jer se da dvosmisleno svatiti.   Misliš da je u našim akvarijima više hranjiva nego u moru_ zar ne?? ili ne?

Offline morino

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1447
Odg: problem sa euphyliom
« Odgovori #21 u: Siječanj 09, 2010, 17:07:24 poslijepodne »

mislim da je malo smjesno usporedit količinu hrane i raznolikost koju mi bacamo u akvarij i
one koja se nalazi na koraljnom grebenu i koralju je stalno nadohvat ruke,
samo je razlika da mi imamo toliko hrane u svojim akvrijima oni bi krahirali za tjedan dana.



Molim?? može objašnjenje jer se da dvosmisleno svatiti.   Misliš da je u našim akvarijima više hranjiva nego u moru_ zar ne?? ili ne?
naravno da je više u moru.

Offline blue

  • Trade Count: (+1)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 454
Odg: problem sa euphyliom
« Odgovori #22 u: Siječanj 09, 2010, 17:48:40 poslijepodne »
Morino, nitrati, fosfati... su hranjive tvari i ja ti odmah dam 1000 eura ako sa hobi testovima izmijeris nitrate i fosfate u moru.
Vecina akvarija ima nebrojeno puta vece koncetracije hranjivih tvari nego prirodno more, da ne pričamo o organskom otpadu.

Mijesas hranjive tvari sa planktonskom/organskom hranom.

Inače ako želiš dobar savijet nemoj nikada uspoređivati prirodni reef sa našim akvarijima, to nema nikakve sličnosti niti funkcionira na isti način.
Količinu i vrstu hrane ubacujes prema snagi filtracije i mogucnosti nabave, reef akvariji još dugo neće imati nikakve sličnosti sa hranom koja se nalazi na prirodnom reef-u sa onom u akvariju, cak vrlo jednostavan dio prirodnog ciklusa i izvora hrane je plankton i detritus u suspenziji, to cak nije ni tesko dobiti mislim na plankton i detritus medutim drzati ga u suspenziji u vodenoj kolumni je nemoguće jer ga filtracija/cirkulacija odmah odstrani iz vodene mase te zavrsi u podlozi ili filtraciji. Dakle tu nije problem vrsta ni količina hrane vec osnovni princip rada reef akvarija sa jakom filtracijom/cirkulacijom.

Euphyllie u prirodnom moru zive pri koncetraciji fosfata i nitrata puno manjoj nego u vrhunskim akvarijima, kako onda prezive prirodu ako trebaju nitrate i fosfate kao kod tebe u akvariju?
Nitrati i fosfati su nesto osnovno sto se moze mijeriti u akvariju i ima jos tu puno toga sa strane sto moze utijecati na rast i razvoj koralja ali je prekompleksno za ovu temu. Ako zelis moje jednostavno objasnjenje zasto su ti lps koralji ljepsi pri vecoj koncetraciji nitrata i fosfata onda to po mom misljenju nema veze sa samim nitratima i fosfatima vec zbog jednostavnog razloga sto ti poviseni nitrati fosfati, dakle hranjive tvari, pokazuju da imas vecu eutropifikaciju akvarija sto znaci veliku količinu organskog materijala u akvariju koji zamucuje vodu a pogotovo plavi spektar, dakle tebi se lps koralji bolje ponasaju jer je svijetlost slabijeg intenziteta sto njima odgovara, a ne odgovara nekim vrstama sps koralja. Voda bogata hranjivim tvarima i organskim otpadom te detritusom blokira vrlo velike količine svijetlosti, cak i na prirodnom reef-u, u lagunama sa neprozirnom vodom koncetracija detritusa i otpada je toliko velika da je svijetlost na par metara dubine toliko slaba kao da su 4-5 pta vece dubine, na tim mijestima zive mekani koralji i lps koralji koji pretezno znaju biti na vecim dubinama medutim zbog neprozirne vode intenzitet svijetlosti je toliko slab da koralji koji vole svijetlo ne mogu prezivjeti na tim pozicijama, ne zbog dubine vec zbog prljave neprozirne vode.

 

Offline dare

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1306
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zdenci Brdovečki
  • 091/5892288
Odg: problem sa euphyliom
« Odgovori #23 u: Siječanj 09, 2010, 22:16:31 poslijepodne »
Da nadodam-  zato se i hrane aktivno.

Offline Malky

  • Trade Count: (+3)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 4103
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: N.Zagreb, Odranski Obrež
    • Akvarij NET
Odg: problem sa euphyliom
« Odgovori #24 u: Siječanj 09, 2010, 22:34:44 poslijepodne »
Ja inace do sad nisam hranio al sam od danas poceo hranit s Nobil Fluid Artemiom i to za sad samo dan prije nego radim izmjenu vode tak da i ako nekaj ostane da barem vecinu poberem izmjenom