Lipanj 16, 2024, 07:13:58 prijepodneNajnoviji Član: Tomislav84

Autor Tema: totalni početnik  (Posjeta: 2461 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline salteras

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 5
totalni početnik
« u: Listopad 15, 2009, 07:13:45 prijepodne »
Pozdrav svima na forumu  :zagrljaj:. Upravo sam završio svoj stan i posebno mjesto u njemu imati će akvarij.
I to morski, naravno, sa jadranskim vrstama jer sam neizlječivi ronioc i ljubitelj mora. Budući da sam se odlučio za prilično megalomanski akvarij (dužina 240 cm, visina 100 cm, širina 60 cm) bit će mi potrebni svi mogući savjeti koje mogu dobiti od stručnjaka na forumu, od građenja nosača pa na dalje. Znam da će ići sporo, ali....
Budući da sam totalni tudum za akvaristiku, molim za pomoć.
Prvo što ću krenuti izraditi je postolje (nosač) pa ćemo polako dalje.... 8)

Offline salteras

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 5
Odg: totalni početnik
« Odgovori #1 u: Listopad 15, 2009, 08:59:53 prijepodne »
Pozdrav svima na forumu  :zagrljaj:. Upravo sam završio svoj stan i posebno mjesto u njemu imati će akvarij.
I to morski, naravno, sa jadranskim vrstama jer sam neizlječivi ronioc i ljubitelj mora. Budući da sam se odlučio za prilično megalomanski akvarij (dužina 240 cm, visina 100 cm, širina 60 cm) bit će mi potrebni svi mogući savjeti koje mogu dobiti od stručnjaka na forumu, od građenja nosača pa na dalje. Znam da će ići sporo, ali....
Budući da sam totalni tudum za akvaristiku, molim za pomoć.
Prvo što ću krenuti izraditi je postolje (nosač) pa ćemo polako dalje.... 8)
Već sam pregledavao literaturu o akvariju za početnike, ali slabo nailazim na akvarije ove veličine....

Offline bolek

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 366
  • Spol: Muški   Dob: 36
  • Lokacija: Zagreb, Donja Dubrava
Odg: totalni početnik
« Odgovori #2 u: Listopad 15, 2009, 14:00:27 poslijepodne »
Prvo smanji visinu a povecaj sirinu, nek ti je visina max 60, jer zamisli gurat ruku u nes dubine metar, to bi ti jako otezalo ciscenje a i rasvjeta bi morala biti jaca. Valjda znas da ce ovo biti jako skup projekt sumnjam na tu litrazu da ces proc ispod minimalno 40000 kn
I'm Normally Not a Praying Man, but If You're up There, Please save Me Superman

Offline dare

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1306
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zdenci Brdovečki
  • 091/5892288
Odg: totalni početnik
« Odgovori #3 u: Listopad 15, 2009, 18:46:33 poslijepodne »
Nadam se da imaš i svoju elektranu i strica u americi-izmjene vode ti dođe ko pola prosječne plače a struje češ trošit ko manje selo :D :D
120-150 cm je podnošljivih izdataka ali ako napraviš to More slobodno možeš otvorit akvarij za javnost i naplačivati ulaznice da namakneš troškove pogona.

Offline Crni

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 918
  • Spol: Muški   Dob: 48
  • Lokacija: Rijeka
Odg: totalni početnik
« Odgovori #4 u: Listopad 15, 2009, 18:56:11 poslijepodne »
   Da, stvar je za dobro zamisliti. Dakle, rasvjeta kod jadranskog nije toliko bitna pa možeš staviti bilo kakvu rasvjetu koja će tvom oku biti ugodna. Neće biti neki veći potrošač.
Većinu atraktivnih jadranskih organizama možeš odmah prekrižiti jer se hrane nutrientima iz mora, a ti im te nutriente u akvariju nemožeš priuštiti. Bez većih problema možeš držati većinu manjih riba, anemona, moruzgvi i crva. Pogotovo iz obalnog pojasa. Trebalo bi imati i hladnjak da bi se temperatura držala barem ispod 23-24! To bi i povuklo najviše struje. 

Offline dare

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1306
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zdenci Brdovečki
  • 091/5892288
Odg: totalni početnik
« Odgovori #5 u: Listopad 15, 2009, 22:08:47 poslijepodne »
Jel živiš uz more??

Offline Bkaradza

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 911
  • Spol: Muški   Lokacija: Split - Hrvatska
    • Moja Osobna stranica
Odg: totalni početnik
« Odgovori #6 u: Listopad 16, 2009, 07:12:36 prijepodne »
Pozdrav svima na forumu  :zagrljaj:. Upravo sam završio svoj stan i posebno mjesto u njemu imati će akvarij.
I to morski, naravno, sa jadranskim vrstama jer sam neizlječivi ronioc i ljubitelj mora. Budući da sam se odlučio za prilično megalomanski akvarij (dužina 240 cm, visina 100 cm, širina 60 cm) bit će mi potrebni svi mogući savjeti koje mogu dobiti od stručnjaka na forumu, od građenja nosača pa na dalje. Znam da će ići sporo, ali....
Budući da sam totalni tudum za akvaristiku, molim za pomoć.
Prvo što ću krenuti izraditi je postolje (nosač) pa ćemo polako dalje.... 8)

Prvo di živiš? Izmjene mora za ovakvog monstruma su dosta skupe ako nisi uz more. Isto tako ja bi preporučio 240x60x80 ako imaš takve mogučnosti pošto je 100cm visine previše za normalno sređivanje po dnu.

Što se tiće rasvjete za Jadran nije problem jer živi organizmi koji mogu u akvarij ne zahtjevaju jaku rasvjetu. Isto tako za priko lita ti treba hladnjak (chiller) da skida temperaturu. a od tehnike za početak moš počet sa par strem pumpi za cirkulaciju + skimer i povratna pumpa. Mislim da ovakav akvarij definitivno nebi trebao koštati ni upola skupo kao što je prije spomenuto naročito što roniš pa moš skupit i jadranskog živog kamena i organizme u moru.

Offline salteras

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 5
Odg: totalni početnik
« Odgovori #7 u: Listopad 16, 2009, 12:09:34 poslijepodne »
Zahvaljujem svima na sugestijama.....
živim u blizini mora, ali ipak ne toliko blizu da mogu pružit cijevi u more.....
Vidim da se svi slažete da bi trebao smanjit visinu....uzet ću to u ozbiljno razmatranje.
Samo ste me malo preplašili sa velikom potrošnjom struje :roll:
Što se tiče izmjene mora i nabave organizama to je šala mala....to neće biti problem, a za jadranske vrste nebi trebala neka posebna rasvjeta.....
Ponavljam, hvala svima i molim za još komentara jer će mi onda biti puno lakše donosit odluke.... :zagrljaj:

Offline Pamook

  • Član redakcije
  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 1697
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Vinkovci, predgrađe periferije, Utopija
  • Stark Raving Mad
Odg: totalni početnik
« Odgovori #8 u: Listopad 16, 2009, 17:35:41 poslijepodne »
najvise se kod jadranskog zabrini za hladjenje, jer ljetne temperature nikako nisu dobre za jadranski zivalj, a za ohladit tu kolicinu vode treba mrcina od chillera ili neki uradi sam projekt. Vidi da li medju frendovima imas nekoga tko radi/popravlja frizidere pa da ti slozi nesto  :klap:

Buduci da radis jadranski, kako je ekipa rekla rasvjeta ti nece odnosit puno struje jer ne trebas nista ekstra (kao za koralje), a svakako u projektu uracunaj nekakav sustav cijevi za lakse punjenje/praznjenje da izbjegnes kante i kanistere, a dobro gledaj da ulovis i dobar (citaj visokog kapaciteta) RO uredjaj za pravit destiliranu vodu za nadolijevanje, jer kad ta mrcina pocne hlapit u ljetna doba  :nerv:

Ima toga jos, ali pogledaj si prvo rijesit hladjenje  :)

E da, i taman obrni dimenzije na visinu 60 a sirinu 100 i imat ces kadu za pozeljeti, a mjesta za slaganje taman :D
O mjeseče, sunčeva guzico.
Što siješ, a ne griješ.....
Pizdo.

Offline dare

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1306
  • Spol: Muški   Dob: 52
  • Lokacija: Zdenci Brdovečki
  • 091/5892288
Odg: totalni početnik
« Odgovori #9 u: Listopad 16, 2009, 20:58:21 poslijepodne »
I zaplivat !

Offline salteras

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 5
Odg: totalni početnik
« Odgovori #10 u: Listopad 17, 2009, 21:10:09 poslijepodne »
najvise se kod jadranskog zabrini za hladjenje, jer ljetne temperature nikako nisu dobre za jadranski zivalj, a za ohladit tu kolicinu vode treba mrcina od chillera ili neki uradi sam projekt. Vidi da li medju frendovima imas nekoga tko radi/popravlja frizidere pa da ti slozi nesto  :klap:

Buduci da radis jadranski, kako je ekipa rekla rasvjeta ti nece odnosit puno struje jer ne trebas nista ekstra (kao za koralje), a svakako u projektu uracunaj nekakav sustav cijevi za lakse punjenje/praznjenje da izbjegnes kante i kanistere, a dobro gledaj da ulovis i dobar (citaj visokog kapaciteta) RO uredjaj za pravit destiliranu vodu za nadolijevanje, jer kad ta mrcina pocne hlapit u ljetna doba  :nerv:

Ima toga jos, ali pogledaj si prvo rijesit hladjenje  :)

E da, i taman obrni dimenzije na visinu 60 a sirinu 100 i imat ces kadu za pozeljeti, a mjesta za slaganje taman :D


Visinu mogu smanjit, ali širina nemože više od 60 cm, takav mi je prostor

Offline simeZg

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 542
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb
Odg: totalni početnik
« Odgovori #11 u: Listopad 29, 2009, 19:03:02 poslijepodne »
pohvale na ambicijama :klap: :klap: :klap:, nisi nigdje spominjao sump, kaj si mislio s tim? :roll:
Struja je jedina imenica ženskoga roda koja se ne smije dirati golom rukom!

Offline simeZg

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 542
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb
Odg: totalni početnik
« Odgovori #12 u: Listopad 31, 2009, 12:34:20 poslijepodne »
nisi valjda odustao, kad napravis stavi slike, obavezno :)
Struja je jedina imenica ženskoga roda koja se ne smije dirati golom rukom!

Offline salteras

  • Trade Count: (0)
  • Novi član
  • *
  • Postova: 5
Odg: totalni početnik
« Odgovori #13 u: Prosinac 03, 2009, 10:51:59 prijepodne »
nisam odustao, ali imam nepredviđene radove u kući pa će akvarij pričekati, ali radim ga sigurno...

Offline simeZg

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 542
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Zagreb
Odg: totalni početnik
« Odgovori #14 u: Prosinac 03, 2009, 18:50:00 poslijepodne »
 :up:
Struja je jedina imenica ženskoga roda koja se ne smije dirati golom rukom!

Offline Inguan

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 216
  • Spol: Muški   Lokacija: Gradište
    • Vinko Jovanovac Fotografija
Odg: totalni početnik
« Odgovori #15 u: Prosinac 26, 2009, 09:47:35 prijepodne »
dali je što bilo od akvarija
◄:))►  I <3 IGUANA