Dakle kazo i aquabot, imam CO2 reaktor i u uputama piše da tlak na njegovom ulazu mora biti između 1 i 2 bara. To je dakle preporuka prozvođača CO2 reaktora, a sad ako imate i malo smisla za fiziku vrlo lako dođemo do objašnjenja zašto to mora biti tako.
Naime tlak od 1 bara iznosi otprilike 0,98 atmosfera, radi jednostavnosti uzet ćemo da 1 bar= 1 atmosfera. Opće je poznata relacija da jedan metar vodenog stupca daje tak na njegovom dnu od jedne atmosfere. Za detalje pogledajte ovaj link:
http://en.wikipedia.org/wiki/Fluid_staticsSad ako imaš CO2 difuzor ispod akvarija kao što ja imam i kad pogledaš kolika je visinska razlika između mjesta gdje se plin uvodi u vodu (reaktor) i same vodene površine u akvariju lako zaključiš da je visinska razlika otprilike jedan metar. Izlazni tlak iz CO2 sustava dakle mora biti veći od jedne atmosfere, tj. jednog bara. To je što se tiče CO2 reaktora koji je ugrađen ispod tanka. Moj sustavje sigurno dobro spojen.
Ako imaš Co2 lojtrice koje se nalaze pri dnu akvarija tlak na izlazu iz CO2 boce mora biti veći od tlaka na dubini na kojoj si montirao te lojtrice. Ako uzmemo da je posječna dubina akvarija 50-60 cm, a lojtrice se uvijek montiraju pri dnu akvarija, dolazimo do rezultata da izlazni tlak iz CO2 sustava mora biti veći od nekih 0,6 bara. Aquabot ako tebi manometar ništa ne pokazuje onda je ili u kvaru ili mu je skala pregruba da bi pokazao tlakove manje od 1 bara.
Idelano je kad je izlazni tlak iz boce za dvadesetak posto veći od tlaka vode na mjestu gdje CO2 ulazi u akvarij.
Ako ti je tlak veći ništa se neće dogoditi(ono dnevni/noćni režim ili putem PH kontolera kao što sam ja složio instalirnajem elektroventila kojim po potrebi uključiš ili isključiš dovod plina), plin će stalno ulaziti u akvarij samo ćeš kroz vrijeme broj balončića stalno morati podešavati u ovisnosti o napunjenosti boce plinom ukoliko nemaš reguliran konstantni izlazni tlak. Na ovom ventilu ne vidim mogućnost reguliranja izlaznog tlaka.
Ako ćeš koristiti elektroventil za gašenje/paljenje CO2 onda nećeš znati koliki ti se tlak stvori u cijevi između igličastog ventila i elektroventila, pa tu može doći do havarije. Govorim iz vlastitog iskustva. Ako nemaš elektroventil, onda CO2 sustav moraš gasiti na boci zatvaranjenm glavnog ventila, i tako svako jutro otvaraš, a svaku veče zatvaraš glavni ventil na boci.
Da li je to crijevo iz Peveca deklarirano da je pogodno za CO2? Nekako sumnjam. Desit će ti se da gubiš CO2 kroz tu cijev iako se to golim okom ne vidi. Co2 nije baš bezopasan plin.