Lipanj 09, 2024, 02:44:47 prijepodneNajnoviji Član: Tomislav84

Autor Tema: Zašto se svi guraju na prednje staklo?  (Posjeta: 903 vremena)

0 Članova i 1 Gost pregledava ovu temu.

Offline Salem

  • Trade Count: (+6)
  • Punopravni član
  • ***
  • Postova: 490
  • Spol: Muški   Lokacija: Zagreb, Travno
Zašto se svi guraju na prednje staklo?
« u: Travanj 13, 2008, 16:49:30 poslijepodne »
Zašto mi biljke rastu prema prednjem staklu? Npr. Vallisneria koja se nagurala na prednje staklo mi izgleda veće i zelenije od (genetski) iste Vallisnerie u pozadini gdje bi po planu najprije trebala rasti. Vanjsko svjetlo je indirektno i prilično slabo, jedini prozor u sobi gleda na sjevernu stranu i to još u zid, mislim da to ne bi smjelo imati nekog primjetnog uticaja. Jedino objašnjenje koje mi se čini logičnim je u boji rasvjetnih cijevi. Imam Juwel duolux sa dvije cijevi, jedna 'cool white' otraga i jedna crvenkasta naprijed. Ako je ova crvena radi boljeg rasta biljaka ne bi li onda ta trebala biti otraga? Ja sam prvo mislio da su mi cijevi krivo montirali ali sam vidio da je tako i na praktički svim drugim aq. sa dvije cijevi pa valjda ima nekakav razlog za to. Kakav je koncenzus po tom pitanju?
Aq. je 100X41X45 sa 2XT8 30W cijevima i reflektorima     

Offline wickerman999

  • Član redakcije
  • Trade Count: (+7)
  • Punopravni član
  • *****
  • Postova: 2041
  • Spol: Muški   Dob: 33
  • Rain can't soak what is not there...
Odg: Zašto se svi guraju na prednje staklo?
« Odgovori #1 u: Travanj 13, 2008, 17:36:40 poslijepodne »
Nemam pojma zašto ti se to događa, ali postoji jedan dobar način kako provjeriti je li zbog svijetla: zamjeni te dvije cijevi. Pa ćeš onda vidjeti učinak na biljkama. Ako nije to, moglo bi biti zbog neravnomjernog rasporeda supstrata (npr. naprijed ga imaš više, pa biljke bolje rastu), ili biljkama iza možda smeta prejaka struja vode od filtera...ali to su sve nagađanja...probaj to s lampama prvo...
Neki od mojih akvarija:
1 2 3 4 5 6 7 8

Offline vedranVŽ

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 1244
  • Spol: Muški   Dob: 44
  • Lokacija: Varaždin
  • 0 bodova
Odg: Zašto se svi guraju na prednje staklo?
« Odgovori #2 u: Travanj 14, 2008, 05:13:14 prijepodne »
ja mislim da ima veze kamo ti filter struji u akvariju, a i ako ti je biljka jako narasla vjerojatno nema kamo rasti, pa raste prema naprijed?
Varaždin...

Offline Agfre

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • **
  • Postova: 97
  • Spol: Muški   Dob: 60
  • Lokacija: Zagreb , Karlovac
    • Presnimavanje
Odg: Zašto se svi guraju na prednje staklo?
« Odgovori #3 u: Travanj 14, 2008, 06:33:09 prijepodne »
Slazem se sa vedranom , bit ce da je do filtera ....... :-\

Offline F. Chief

  • Trade Count: (0)
  • Punopravni član
  • ****
  • Postova: 588
  • Spol: Muški   Dob: 49
Odg: Zašto se svi guraju na prednje staklo?
« Odgovori #4 u: Travanj 14, 2008, 08:40:12 prijepodne »
Vjerojatno kombinacija strujanja vode i svjetla. Biljke idu prema svjetlu pa na prednjem staklu ne bi smjelo biti lampi. Videl sam da ljudi stavljaju naprijed lampe koje pale samo kad slikaju ili gledaju akvarij, za ljepsi izgled riba. Ja imam problem sa zadnjom stranom, nemrem staviti lampu na zadnju stranu akvarija i svo bilje mi nekak' ide prema sredini i onda mi ostane iza prazno... :(
Zabok